Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Lumbální punkce

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Jan

Poodebraní mozkomíšního moku jsem byl položen břichem na lužko to jsem leežel asi hodinu po hodině mě otočily zadama na lužku co jsem ležel asi 5 hodin, první den dobrý chuze žadný bolesti hlavy ani pocity na zvracení jenom trochu oslablej, ale třetí a čtvrtí den peklo hrozné bolesti hlavy pocity na zvracení neschopnost jíst zmatenost porucha vzpomínaní na před chozí dny odeznivá to po týdnu a to když nebudete fizicky pracovat nebo furt stát a chodit po městě nebo pracovat

Jitka

Mám stejné zkušenosti jako Lucyna, také jsem podstoupila punkci v teplické nemocnici - ambulantně, atraumatickou jehlou. Nejhorší byl strach na základě horrorových diskuzí, které jsem si předtím pročítala. Kvůli tomu jsem nebyla vůbec schopná se uvolnit a pořádně se nahrbit a doktorka se mnou měla víc práce. Chvíli jí proto trvalo, než se strefila do správného místa, trochu tam tou jehlou rejdila, to jsem cítila, ale hravě to šlo vydržet, pak to na vteřinu zabolelo víc, ale spíš šlo o leknutí než o nějakou velkou bolest, pak už začal téct mok a za chvilinku bylo hotovo. Vytažení jehly už nebolelo vůbec. Ležela jsem půl hodiny na břiše, pak mě přišli zkontrolovat a řekli, že můžu odejít domů a tam mám ještě do večera polehávat a pak už můžu dělat, co chci. Odvoz jsem měla autem do sousedního města, cca půlhodinová cesta.Mimochodem v mém městě, ač je zde mnohem větší a vybavenější nemocnice (krajské město) atraumatické jehly nepoužívají, musela bych být hospitalizovaná a měla jsem počítat se čtrnáctidenním klidovým režimem. Právě proto jsem raději jela do TP a vůbec toho nelituji. Punkci jsem prodělala v pondělí, nebylo mi po ní nic a dnes v pátek mi je stále dobře (doufám, že teď už ani nic nepřijde). Celou dobu hodně piju, první dny hlavně kafe a colu, s pohybem to zatím moc nepřeháním (/hlavně ne prudké pohyby), ale včera už jsem byla se psem i nakoupit a je to ok. Takže hlavně se nestresujte a bude to dobré :)

Tereza

Jsem týden po lumbální punkci. Řekli mi to 1 hodinu před odběrem, tak sem ani nepanikařila :) Nemusíte mít strach, vůbec to nebolí :). Vpich je v pohodě, jenom to malinko štípne :) . Při odběru cítíte brnění v končetinách a to je dobře :) Nepříjemné na tom je, že musíte po zákroku ležet 24 hodin na posteli a pomalu se ani nehýbat.

Janek
1x

Jsem čerstvě po zákroku, úplně jinak než je zde popisovano, bez jakého koliv umrtveni, zakrok jsem podstoupil na pokoji v nemocnici, neříkám že by to bylo něco příjemného ale dá se to vydržet, nejde spíš tak o bolest jako spíš brnění končetin pocení a pocit že máte kouseks od míchy zapichnuty kouhoutek z kterého teče něco co má zůstat uvnitř. Po zákroku normální metodou se musí ležet 24 hodin, já jsem si zaplatil nakou užší jehlu takže jsem musel ležet jenom 4 hodiny, zároveň s tím se odebírá krev. Den po tom akorát bolí záda v místě zákroku jinak pohoda.

Jary
2x

Také jsem byl při LP v pohodě, měl jsem obavy z bolesti hlavy, vše probíhalo v pohodě, nějak nechtěli, abych byl schrben, probíhalo to na lůž.pokoji, hlava předkloněná k sestře, tak, že jsem se opíral, jen studený spray dezinfekční, pak lehké štípnutí jako při odběru krve, možná ještě lepší pocit, pak klid, ptám se, už to kape? Odpověď, že ano, pak jen vytáhnutí jehly, zaslepit a hned do polohy na břicho asi 40 min, hlava musí být dole, nezvedat a tváří na postel, po 40 min. na zádech .Vypil jsem asi konev čaje, co mi dali při 4 hod. celkovém ležení. Po 4 hod jen šel na WC, protože bažant byl plný. Obava, že přijde bolest hlavy nebo zad se rozprchla. V diskusi jsem četl i po 3 dnech se dostavila bolest hlavy., tak uvidím, zatím se cítím být v pohodě a to jsem se bál. Měl jsem kávu i Coca-Colu, nepotřeboval jsem to. Nejspíš to bude kus od kusu, já jsem v pohodě, napíši, jestli se mi přitíží. Tak se hlavně nebojte, ležím ve FNOl, budova M1, doktor z Dubaje, sympaťák. Jo a když se prej brnkne o nerv, alespoň mají jistotu, že jsou ve správné hloubce, ale to pozná i doktor podle jehly, měl jsem tu lepší jehlu, takže po 4 hod O.K.

Jary

Ahoj všichni, slíbil jsem, že napíši v předchozím článku, jaké to bude po 3-4dennim odběru po LP. Asi třetí den jsem měl slabší tlak, tak jsem prášek na snížení tlaku vynechal, jinak jsem opravdu neměl žádné problémy, ani hlava či bolest po vpichu, jak zde někteří píší. Jsem také posera, u doktorky jsem si dal týden na rozmyšlenou, ale nakonec jsem souhlasil s LP, abych i já měl jistotu, co je příčinou mě nemoci. Borelie se nepotvrdila z LP, ikdyz ještě další zprávy teprve přijdou z laboratoře, takže jsem dostal antibiotika.

Lucie
1x

když pijete tu cocacolu a nemužete se hýbat..tak jak si dojdete na záchod ? toho se bojím nejvíce :(

Jindri

je to cca 14 dni co jsem podstoupila lumbalni punkci, dostala jsem umrtveni, zakrok me nebolel, ale byl pro me hodne neprijemny, nevim ani jakou jehlu pouzili. pri odberu mi bylo na zvraceni a nakonec jsem omdlela, byla jsem rada, ze to mam za sebou. Poslali me okamzite domu, po zakroku jsem musela lezet jen pul hodiny. Symptomy po punkci jsem mela, nejdriv bolesti zad, nemohla jsem ani sedet, a to i kdyz jsem dodrzela 24 hodinovy klid a dostatek tekutin, do toho se pridaly bolesti hlavy, horsi byla bolest zad. Po tydnu vse odeznelo.

Ann
1x

Zdravím. Lumbální punkci mi dělali v HK před dvěmi lety. Zákrok proběhl v pohodě, místo vpichu mi umrtvili nějakou mastičkou. Bolest při zákroku se dala snést, čekala jsem to mnohem horší a bylo to za chvilku :) Jenže od té doby, co mi punkci udělali mě nesnesitelně bolí právě to místo vpichu, oblast bederní páteře. Tak dvakrát denně musím toto místo tzv. prokřupnout tím, že se předkloním. Je to dost otravné a bolestivé. Zkoušela jsem s tím jít na masáž, ale vůbec mi to nepomohlo. Nejvíc to bolí, když se dlouho procházím, dlouho jen tak někde postávám, nebo když jsem unavená. Na to, že mi je teprve 18 se cítím tak na 68.

Jan
2x

Vemu to zkráceně , atraumatická jehla stojí 342kč ta nejlepší (černá). nicméně i tu doktorka při zákroku ohnula, nakonec mi to udělali normalní jehlou, zákrok trval pomalu 20 minut než se trefila bolest nejhorší co sem kdy zažil. Závěr je to celé jen o lékaři co vám to provádí , mám migrény od 14 let a je mi 30. Tahle bolest lehce předčila migrénu . Víš než studování co je LP , se poptejte na doktora, který vám to má dělat tam je jádro pudla. Mějte se a kdo na to musí ať mu to proběhne líp jak mě.

Katka
1x

Zrovna včera mně propustili,žádné umrtvení,bolest veliká i když jsem si koupila tu tenčí jehlu.A trefila se až na potřetí,myslela jsem že tam zkolabuji.Raději bych rodila 3x za sebou...

jana
1x

Dobrý den zdravím všechny me dělali lumbalku před týdnem dělali mi ji v Liberci na neurologii a ta lumbalni punkce sama o sobě neboli cítila jsem jen tlak a p.doktorka řekla hotovo spíš je horší potom lezet druhy den me pustili domu ale od té doby me strasne boli hlava a nic nezabírá jen lezet nepořádku mi někdo nake prášky co zaberou kdo má už zkušenost dekuji

jana
1x

Má tam být poradit nak se mi to prekliklo

Jirka
2x

Já ležím v Brně v dětské FN. Mám 2 dny po lumbalce a začíná se projevovat postpunkcni syndrom LP proběhla bez problémů daly mi opiaty a už to valilo sestřičky tu jsou hodný ale ta bolest hlavy je nesnesitelná...!!!

Petra N

Jsemm po lumbalní punkci 3den. Punkce byla provedena napoprvé a celkem bezbolestne,poctivě jsem pak ležela no dostavili se bolesti hlavy :-( Bolesti jsou tak strašné,srovnatelné s migrenou a to beru 4tablety denně proti bolesti. Budu doufat že se to brzy zlepší a výsledky budou ok/že se nepotvrdí RS/

Lucie

Já jsem dnes třetí den po lumbálce. Bez umrtvení, nebylo to nic hrozného. Hodně jsem pila před i po zákroku a zatím vše ok, žádné bolesti.

Irena

Na lumbálce jsem byla včera v ÚVN v Praze, dělali mi ji ambulantně. Ráno jsem nastoupila na pokoj, v půl 12 mě píchli, dalo se to vydržet, jen to šlo trochu do nohy, pak 4 hodiny ležet na břiše - to bylo to nejhorší, nevíte, kam s hlavou, pak polehávat dál, v 18 hodin jsem šla domů. Musí vás někdo odvést. Zakoupila jsem si atraumatickou jehlu, což mi sami doporučili, přímo ve zdravotnických potřebách v nemocnici za cca 350,- Kč. Dnes ještě víc odpočívám, ale normálně funguju, můžu normálně ležet i na zádech, vpich bolí maličko. Pokud se už nic nedostaví, za mě v pohodě.

Klára
1x

Kdybych mohla vrátit čas tak na lumbálku nejdu, samotný zákrok nebyl bolestivý, spiš nepříjemný. 2 hodiny po zákroku jsem ležela na břiše pak dalších 24 na zádech. Měla jsem postpunkční syndrom tj. šílené bolesti hlavy, zad a celé krční páteře. Bylo mi na zvracení a měla jsem hrozné návaly horka. Na záchod jsem lezla po čtyrech, protože když jsem se postavila měla jsem nesnesitelné bolesti hlavy, které se jinak v leže trochu zmírnily. Žádné prášky (novalgin, ibalgin, brufen, dimexol) na to nezabirají ani kapačka. Za 4 dny jsem šla na krevní záplatu( je malinko bolestivá, ale spiše citíte tlak)po které se mi okamžitě ulevilo, jen hlava ještě pobolívala, ale z toho nejhoršiho jsem venku. Doslova jsem si prošla peklem. Doktoři mi samozřejmě neřekli, že existuje atraumatická (tenčí) jehla, po které jsou bolesti téměř vyloučené. Jelikož to dělali moc tlustou jehlou, díra se nezacelila a mozkomišní mok unikal do těla a to způsobovalo změny tlaku v těle a nevolnost, krevni záplata pak díru zacelila a mok se cca do 24 hodin doplnil. Pokud můžete odmítněte lumbální punkci, ja už na ní nikdy nepůjdu.

Kristýna

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak dlouho po lumbální punkci nebudu moct cvičit. Předem děkuji za odpověď.

Macina

Dobry den, včera jsem byla na LP. Diskuzi čtu naštesti až teď...neb bych byla předem asi dost nervózní,když čtu tolik nepříjemných zkušeností. Bohužel ani ja nepatřím mezi šťastlivce bez komplikací.Popíšu svůj zážitek s punkci doposud. Koupila jsem si atraumatickou jehlu za 370,- a myslela jsem si,jak bude vśe bez naprostého problému. Vpich se povedl napodruhé....bolestivé to trochu je,ale dá se vydržet....hodně mi bolest střílela do třísel a noh.Nicméně jsem to měla vykompenzované,ze odběr trval jen 3 minuty...mok kapal poměrně rychle. Po punkci jsem ležela na břichu 30 minut a následně 4 hodiny na zádech s tim,že jsem měla dovoleno se točit na bok. Punkce proběhla ve 13h ,do dnešního rána bez bolesti,jen misto vpichu citlivější. Od dnešního rána bohužel bolesti hlavy takové,že jen ležím,bojím se vstát na wc a celkově chodit,neb se bolest při vertikalizaci zhorší. V uších mi zaléhá a je mi na zvracení. Nejhorší byl pro mě přesun v aute domů...myslela jsem,ze manželovi na sedadle omdlim. Bohužel analgetika nepomahají. V nemocnici jsem dostala 2tbl. Ataralginu a bez úlevy. Snad jen to ležení je úleva..ještě zkusím to silnè kafé a budu doufat v brzkou úlevu.

Miroslava Konečná

Mám syna 16 let třetí týden po lumbálce a má stále šílené bolesti hlavy.Ataralgin nezabírá,kapačky také ne......Jak dlouho vás tato bolest držela?

Jean
1x

špatná diagnoza

Tom1

Dobrý den, před 3 měsíci jsem byl na lumbalní punkci, kterou mi píchali na 2krát( na poprvé se mi mezi obratle nevešla atraumatická jehla). 2 dny po zákroku ohromné bolesti hlavy. Asi 10 dnů jsem musel být ve vodorovné pozici v leže, pokud jsem vstal tak velké třeštění hlavy na které Ataralgin nezabíral. Poté návštěva neurologa, který mi předepsal Euphyllin CR N 100(je to sice lék na bronchitidu, ale na mně zabral hned první den(Od té doby bolest pryč).Kdyby nezabral do dvou dnů,tak by se to řešilo krevní zátkou.

Lada

prosím ,po jaké době se vám udělalo lépe?

Adam
3x

Dobry den. Musim reagovat na komentare typu "boli to jako svine". Nevim co vas na tom bolelo. Delali mi lumbalni punkci vcera na neurologii ve fakultni nemocnici v Olomouci a musim rict ze je to srovnatelne s odberem krve. Prirovnal bych to ke vpichu do zadnice. Mirny tlak a nic vic. Za 3 minuty sem mel po zakroku a po 4 hodinach klidneho lezeni na luzku sem naprosto normalne delal to pred zakrokem ;-) panove a damy nebudte takovy srabi ;-)

Andrea
3x

Mily Adame, od Vanoc jswm prodelala 4 lumbalky, v plutery mw ceka pata. Tri probehly bez problemu, ale pri 4. mi zavadiki o nerv a nepřeju vám zažít tu bolest. Myslela jsem, že mám levou nohu v ohni. Takže až budete mít takový zážitek za sebou, tak si můžem pokecat 😉

Lenka
1x

Tak takový zážitek mám . Budejovice infekční. Dělá se lumbalka bez umrtvení. Což v pohodě da se a aspoň cítí doktor kudy si tak říkám. Tlustá jehla tenkou nemají , zůvody k tomu jsou. Prijde mi že u té klasické má větší pole pusobnosti. Trochu vyndá kousek vedle. Tamta se nastřelí či co . Bylo to pohodě. Bolest se da. Jenomže Brnk práva noha jede se dál brnk zase práva tak kousek zpátky a znovu a brnk ruka... Legrace. No chválili mě. Čekali že budu utíkat a já statečně boulila záda proti injekci. Kdepak , když se něco děla tak pořádně. Tak to má já. No vpich dobrý. Noha druhý den trochu brnkala. No ale pak právě nevím jestli po 24h asi tak silný bolesti hlavy. Ten den jsem třikrát denně dostala kordikoidy, jako že na bolest. Patrne po nich jsem celou noc nespala . Nemohla se navíc ani zvednout, na mísu . Třeštění hlavy pouze při zvednutí hlavy. Leh ok. Jinak neklidné nohy, točení se myšlenky lítaly nic v leže nebolelo. Neklid myšlenky lítaly . Byl to ale nepříjemné. Neklid . Po půl noci mi už prášky na spaní odmítly. Ráno vstát byl konec. Strašný. Odmítla jsem další kordikoidy i pro jiné vedlejší Dnes celý den ok. Prostě si tipují že tam byl je poslumbalni syndrom. Byla to jiná bolest bych řekla i když vepředu a nad ušima. Beru prášky na bolest tak to asi pomohlo. Ale jestli js to pochopila tak kortikoidy snižují otok mozku s pokud je tam po lumbalce unik moku díky nějaké perforací obalu, tak je také snížení tlaku. Tudíž se to zesiluje. Ale to je můj laického postrech. Já bych po lumbalce počkala aspoň dva dny. Až potom nasadila kordiody . Pokud tam ten otok bude. Nevím. Jinak chválím doktory. Nejsem totiž zrovna vzorný pacient. Co mi přinesou to zblajznu. Ptám se a leccos odmítám. Bohužel má pacient nesmírně málo informací.

Jary

Dobře Ty? Já mám jít také na LP a tak nevím, když to tady čtu, ale dobře jste mu to mandala, zřejmě 1 ze 100, co neměl po LP problém.

Katerina

Adame, pokud Vam odber lekar provede uspesne, opravdu to neni o moc horsi, nez odber krve. Mam odber za sebou, kdy prvni dva pokusy provadel lekar, ktery se netrefil. Bolest, ktera mnou projizdela je nepopsatelna, uvedomite si snad kazd nerv v tele, na potreti jsem ho odmitla a odber provedla jina lekarka, pomalu jsem nevedela, ze mi neco delaji:)

is

Dcera při zánětu mozkových blan absolvovala punkci 3x během měsíce, vlastní odběr nebolel nijak dramaticky, ale potom měla i přes hospitalizaci a klid na lůžku (jednou 24 hodiny, jinak 3 hodiny) značné dlouhotrvající bolesti hlavy.

Romana

Dobrý den, Lumbální punkci jsem podstoupila ve Vinohradské nemocnici. Jste vyzván si zakoupit jednorázovou jehlu ,která je pro Vás méně bolestivá a můžete potom jíst ,pít a chodit na WC. Odebrali mi krev. Poté přišel na řadu zákrok. Odber mi dělali v sedě a v předklonu. Vpich bych rozhodně nepřirovnala k odběru krve. Vpich je rozhodně bolestivějši ,ale dá se to vydržet. Poté mi projel proud do levé nohy, která mi vystřelila. To je prý normální,jelikož jehlou se může lékař dotknout nervu. Jen brnění v noze mi zustalo. Další co se mi dělo, že mi začal padat tlak a já měla pocit na omdlení. To naštěstí přestalo, jelikož bylo skoro po odberu a ja si mohla lehnout na bok. Poté jsem ležeůa 3-4 hodiny v klidu ... převažně na břiše. Jsem 24h po zákroku a stále mám bolesti v zádech. Občas mě brní nohy a popichu v hlavě .

Petr
2x

Jsem nezkutecne vydesenej. Uz prez 2mesice doma s problemy komunikaci pameti unavou a ted me posilaji na lumbalku. Dnes me uvolnili z kardiologie na par dnu domu a v utery mam rano nastoupit zpatky na tu lumbalku. Co ctu tak jsem opravdu vydesenej. Uklidni me nekso nebo bolesti a problemy co ctu jsou tak velke?

Kristina

Tak LPak mám za sebou,.Pro ty, kteří se opravdu bojí; dá se to vydržet :-). Mladá paní doktorka, napíchla a odebrala mě během čtyř minut, takže ta bolest netrvala dlouho, sestřička mi při tom hladila krk a povídala.Po zákroku jsem ležela 2 hodiny na zádech, vypila jsem pomalu 2litry tekutin a pak hurá na záchod. Ještě 2 hodiny jsem ležela a pak mě propustili domů, kde jsem poctivě ležela, měla jsem nízký tlak, takže motolice. Druhý den,nevolnost, ale hlava v pohodě, spíš bolest v místě vpichu, takže tekutiny a leháro. A dnes jsem fit, tak už jen výsledky , čekání je asi to nejhorší :-(.

Atea

Mám čerstvou zkušenost. 10.7. mě přivezla RZ na Bulovku s podezřením na zánet mozkových blan. doktor mi sdělil,že druhý den uděláme punkci. Na to jsem samozřejmě řekla že jí nechci a moje spolupacientka že ji také nechce. Z diskuzi jsem měla načteno že je to hruza a nechtěla jsem ji. Druhý den jsem chtěla podepsat reverz,přišla jiná doktorka a začala povídat,jako že když to nepodstoupim tak umřu a kdesi cosi. S pláčem jsem tedy souhlasila a proplakala strachem cely den i noc. měli mi ji dělat ve čtvrtek. ve středu dopoledne mě dali dva léky na uklidnění a že jedeme na magnetickou rezonanci. po příjezdu zpět na pokoj na mě naběhla doktorka a prý jdeme na punkci!!! málem jsem se složila!!! no nebylo mi to nic platný. došla jsem si na záchod a uz tam stáli i s vozíkem. sedla jsem si na kraj postele ,do ruky polstar. vyhrbit a doktorka už hmatala misto na pateri. ani jsem si neuvedomila,a jehla byla vevnitrř. nicméně jsem se pohla a jehla zavadila o nerv,z čeho me nechutně zabrnela noha ale věděla jsem že už se nesmím pohnout. pořád jsem jen říkala,to bolí,to bolí ale nehla se. chvíle uběhla a už mi zalepovali záda. a pak hned lezet. Překvapilo mě že mi řekli ležte na zádech i když se má ležet na břiše. Pak už jsem jen sála hadičkou colu a dávali mi mísu. Vstát jsem mohla po 8 hodinách na wc. ted je to 4 den a stále mě cbolí záda a hlava. ale nic hrozného. Ovšem kdybych měla jesště někdy jit hodně si to rozmyslím!

Lenka
1x

Ahoj, pridavam svoji zkusenost s LP.Jelikoz jsem byla na nervove poslana rovnou z infekcni ambulance, kam jsem sla kuli podezreni na boreliozu, tak jsem vubec nemela cas si neco nacist a ani se bat. Musim rict, ze jsem rada, ze jsem tu predem necetla tuhle diskuzi. Pred zakrokem probehlo CT mozku, coz je rutina a za chvili se slo na vec. Sedla jsem si na postel s vyhrbenyma zadama, jedna sestra asistovala doktorce, druha stala prede mnou, ja ji polozila hlavu do dlani, chytla ji za boky a drzela se ji jak maminky :) Dr.nejdriv nastrikala studeny sprej na misto vpichu, nehtem hledala kam me bodne, pak sup a jehla byla v paternim kanalu, v tu chvili mi ale projela nohou obrovska bolest v levy noze, jak kdybych ji strcila do zasuvky a zaroven mi to tu nohu vyhodilo do vzduchu, to se stalo jeste jednou. Cely zakrok trval asi 5min. Prislo mi to nekonecny, sestricka si se mnou behem toho povidala o moji rodine, aby odvedla pozornost. Samotny odber nebyl tak strasnej, akorat to napichnuti nervu bylo neprijemny. Pak jsem vydrzela lezet 2 hod.na brise a pit brcekem kafe a caj, dalsi 2hod.na zadech a pak pro me prisli, abych sla jeste na magnetickou rezonanci, coz byla chyba! Druhy den mu nastoupily neskutecny bolesti hlavy, ktery se daly snaset jen leze. Trochu mi zabral ibalgin, ale citim se jak prejeta parnim valcem. Bolesti jsou hlavne za ocima a v tyle. Dneska 4.den od vpichu hlava porad boli, hlavne poranu a dr. mi jako lecbu bolesti nabizeji krevni zatku, po ktere pry bolesti okamzite polevi. Nejak se mi ale nechce, aby se mi v ty pateri znovu stourali. Ale jelikoz mam doma rok a ctvrt starou holcicku, tak do toho asi pujdu, abych mohla fungovat. Tot vse.Znovu by se mi do toho jit nechtelo. Hlavne kuli tem bolestem hlavy.

Míša
1x

Dobrý den, mě byla prováděna v Hk a byla jsem opravdu zklamána, nejen že to prováděli bez znecitlivení místa vpichu, ale paní doktorka mi to dvakrát píchla špatně! Na potřetí jsem si doslova musela vybrečet aby mi to namazali nějakou mastičkou, která ale stejně nepomohla, akorát mě to štípalo v místech vpichu, poté přišel doktor, který mi to konečně na potřetí píchl, musela jsem ležet tři hodiny bez hnutí, poté jsem mohla v klidu dojít na toaletu, bolest to byla příšerná, do půl jedné ráno jsem poté nemohla bolestí usnout, po podání prášku proti bolesti, který jsem si doslova musela obhájit, jsem usnula na pár hodin, od 5 od rána jsem poté bolestmi byla vzhůru, ale prášek proti ní mi dali až kolem 9! Den po lumbální punkci jsem dojela domů, lehla o postele a ležela, když jsem se chtěla zvednout, že si zajdu na toaletu, tak mnou projeli strašné bolesti, nemohla jsem nic, sedět, chodit, ležet, doslova jsem se bolestí pozvracela. Odvezli mě do nemocnice v mém bydlišti a tam mi oznámili že mám postlumbální syndrom, chtěli si mě tam nechat, ale já jsem se nedala a po podání kapačky jsem odjela domů, kde jsem brala dvoje různé prášky.... Pro mne nepříjemný zážitek plný mučení a bolesti, ale jak čtu vaše zkušenosti, tak jste to prodělali relativně v klidu, takže je to nejspíše individuální...

Vasek

Dobrý den. V patek jsem prodělal lumbalku a chci se podělit o zkušenost. Předtím než jsem tam šel tak jsem si o tom hodně četl. Po přečtení některých komentářů jsem z toho mel celkem obavy, ale ukázalo se ze zbytečně. Člověk si musí říkat že je to jen zákrok, který pomůže odhalit příčiny nemoci. Dělali mi to v Jilemnici a přístup byl opravdu profesionální. Zeptali se me jestli jsem nervózní a jestli nechci prášek na uklidnění. Projistoto jsem si ho vzal. Cítil jsem jen pichnuti jehly a pak mírný tlak. Doktorka mi říkala vše co provádí a za pět minut bylo po všem. Položili me na postel abych ležel alespoň hodku na břiše. Po tom prášku jsem usnul ale ležel jsem tak asi dvě hodiny. Potom jsem si mohl lehnout na zada. Hlavni je opravdu hodně pit. Já vypil během toho dne litr koly a ještě dva litry čaje. Na noc jsem si vzal prášek na spaní abych si opravdu odpočinul. Druhy den v poledne jsem se už pokoušel vstát ale Motala se mi hlava ale vůbec me nebolela. Boleli me jen zada , to vsak bylo z toho lezení. Po domluvě jsem zůstal ležet ještě jeden den. Pak me propustili domu. Doufám ze moje zkušenost někomu pomůže překonat strach z tohoto vyšetření. Důležité je dodržet ten klid na lůžku a zbytečně nevstavat. Tak at vám to dobře dopadne.

Honza

Tak to mám za sebou a musím říct, vůbec to nebolí, opravdu jak jsem se toho obával vše v pořádku, akorát mě trochu bolí hlava a záda na místě vpichu, ale jinak vše ok.

Kytka
1x

Zdravím všechny po i před lumbalkou.Včera mi ji dělali na Homolce k mé naprosté spokojenosti!Po přečtení příspěvků v diskuzi jsem šla jako na popravu s obavami jaká to musí být hrůza.Homolka standardně používá speciální jehly ,takže žádný doplatky,vpich naprosto bez bolesti(jako braní krve) a po 24 h. klidu na lůžku bez jakýchkoliv bolesti hlavy či zad odjíždím domů.Kde mám pokračovat v klidu další cca 4 dny.Takže nevím kdo a kde vám způsobili ty bolesti ale já už nikdy žádné příspěvky číst nebudu a počkám na vlastní zkušenost.

Jah
1x

Me ji delali pred 3 dny, vpich se povedl , bolest snesitelna. 24 h po zakroku vse ok, za 2 strasny bolesti patere, hlavy, tak uvidime

Matěj

Mám lumbálku za sebou, dělali mi jí před polednem. Samotná "akce" úpně v klidu! Měl jsem anestetikum a atraumatickou jehlu. Byl u mě mladý doktor s mladou doktorkou. Byli moc příjemný. Při vpichu jsem cítil tlak v dolní části zad, ale ten tlak je opravdu srovnatelný s odběrem krve, akorát je cítit ve větší oblasti než na ruce. Pak 30 minut klid a ležet na břichu, následně min 2 hodiny na boku nebo zádech. Teď se už příšerně musím a koukám do krásného žlutobéžového stropu nemocničního pokoje. Dělali mi to v Motole...

Mirka

Mohu se zeptat LP mne čeká v pondělí v Motole dělají to v sedě nebo vleže. Děkuji

Michaela

Velice bolestivý zákrok bez umrtvení který doktoři umrtvit nechcou s výmluvou že umrtvení bolí více jak samotný zákrok . Nikdy více už .

Petra

LP mi dělali včera v noci (kolem druhé ráno) Přïtel mě totiž odvezl na pohotovost s horečkou a bolestmi hlavy. Ve dvě ráno mi dělali punkci, normálně na pokoji. Prostě jsem si sedla obkročmo na židli a nahrbila záda. Na tom celém vpichu bylo asi nejhorší jak jehla pronikla kůží. Bylo to jen nepříjmné. Dělali mi ji bez umrtvení, klasickou jehlou. Trvalo to asi minutu. Pak to zalepili, dostala jsem infuzi a šla jsem spát. Spala jsem normálně na zádech a pak i na boku. Ve čtyři ráno jsem se vzbudila a zavolala sestru, protože se mi chtělo na záchod. Odpojila mě od infuze a já si normálně sama došla na záchod. Pak mě zas napojila. Jenže já nemohla usnout a byla vynervovaná, takže jsem na malou potřebovala každých deset minut. Sestra se rozhodla že to nemá smysl, odpojila mi infuzi. Znovu mě napojila až o půl šesté. Tu hodinu a půl jsem si v klidu trajdala po pokoji. Cítila jsem jen mírný tlak v bedrech, něco jako před menstruací. O půl sedmé byla infuze pryč a já si v klidu seděla na posteli, snídala a pak jsem byla i ve sprše. O půl desáté jsem šla domů. Polehávám si v posteli a nic kromě mírného tlaku v bedrech mě netrápí. Takže myslím, že je to různé. Někoho bolí, někoho ne. Mě LP dělal primář chrudimské neurologie a díky bohu za to. Když jsem si pak pročítala tuhle diskusi nechápala jsem jaké p**o vám LP dělalo. Není to ani dvacet čtyři hodin a jsem v pohodě.

Oliis

No zareaguji na příspěvek že to bolí jak svine ... a opravdu neboli je to nepříjemné aLe dá se vydržet a to já jsem velký bolín :)

Silvie

Mám pár hodin po zárkoku. Bolí to, ale dá se to v pohodě zvládnou a hned je po všem. Ležet jsem musela jen dvě hodiny na břiše.

Kama
1x

Byla jsem na tom v Třebíči a musím říct, že mladá paní doktorka byla užasná... Není pravda, že to bolí, protože fakt nebolí, je to jen nepříjemný, ale na tu chviličku se to dá vydržet. Byla jsem v nemocnici do rána a hodně jsem pila, takže žádné potíže po nebyly :)

Milča

Prosím o radu. Mám boreliozu - už po druhé. Zjistili mi vysoké hodnoty z krve a mám ochrnuté rameno. Mám jít na infekční a chtějí mi dělat lumbální punkci. Mám tři vyhřezlé plotýnky a to už několik let. Dělám všechno pro to, abych byla se zády v pohodě a nechci si nechat sahat do páteře. Co mi radíte? Vyčetla jsem, že by toto vyšetření mohla nahradit MR.

Milča

Mimo jiné - jde o nemocnici v Jihlavě.

Michal

Taky se podělím se svou zkušeností,asi před šesti lety jsem musel na LP.Zajímal jsem se o možnost použít atraumatickou jehlu ale na neurologiji mi tuhle možnost nenabídly a udělaly mi ji normální jehlou.Před vyšetřením jsem si zašel na záchod,do sprchy a na pokoji už na mne čekaly dvě mladší doktorky a sestra,usadily si mne na židly,vyhrbit,prstem si napočítala obratle a fixou označila místo vpichu.Samotný vpich nebolel ale v určité chvíly jsem ucítil tlak a mírnou bolest v levé noze,doktorka mi řekla že ji mám říct co cítím,trvalo to asi pět minut a hned potom na lůžko,nejhorší bylo těch 24 hodin na lůžku ale musí se to vydržet.Já protože jem si už před tím něco nastudoval,tak jsem si rovnou do špitálu už přines velké balení kofoly,káva a hlavně hodně pít,líp se obnoví odebraný mozkomíšní mok,někdo ještě doporučuje i kofeinové tablety.Den po zákroku jsem vstal z lůžka a cítil jsem jak se mi motá hlava ale nic mne alespon nijak zvlášť nebolelo,takže záchod,sprcha.Ovšem na druhý den se dostavily bolesti hlavy ale jen když jsem seděl nebo stál,jakmile jsem se hodil do klidu na lůžko,byl klid,okamžitě mi nasadily kapačky na zavodnění ale i tak to trvalo asi týden než se to dalo do pořádku ale za pomoci léků od bolesti se to dalo vydržet.Můj otec byl na LP. o rok dříve na tom samém oddělení,vpich mu provedly až na podruhé ale otec je hodně při těle a při tomhle úkonu je to nevýhoda,lékař hůř hledá místo k vpichu.Na druhý den byl úplně v poho,žádný postpunkční syndrom jako já.Je to nepříjemné vyšetření ale pokud to vyšetření je potřeba,stejně vás to nemine,vydržet se to určitě dá.

Přidat nový komentář

Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce