Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Lumbální punkce

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Pan x
1x

Dobry vecer,neda mi to a tak se take podelim o svou zkusenost z LP. Odber probehl na Neurologii v Krnove a to jestli mi v míše neplavou borelie,samotny vpich se odehral za asistence jedne sestry,ktera mi drzela hlavu abych se poradne vyhrbil a doktor sedici za mnou provedl zakrok,zadne lokalni umrtveni musim rict ze se sikula trefil na poprve trochu to stiplo nasledně mirny tlak v miste vpichu bez nejake bolesti ci skubani koncetin a nervu,samotny odber trval cca 2 minuty,sup a hotovo potom mazat na luzko kde jsem musel dve hodiny bez hnuti lezet na brise a potom dalsich 24 hodin bud na boku nebo na zadech ale nesedat ani nestoupat to byly muka.Po24 hodinach pomalu sednout a prvni den max na wc zadny maratony druhy den to zkouset dal :) samozrejme k tomu hodne pit doktorem doporucenou colu nebo kofolu anebo kavu kvuli kofeinu.Tohle pisu 2hy den po LP a zatim v poho tak uvidime,hodne asi zalezi na rezimu jak ho dodrzite no budu doufat ze nebudu ten jeden z deseti co se bude trapit v bolestech jinak preji hodne zdaru pri LP :)

Pavla

Dobry den, ja jsem pred ctyrmi dny podstoupila LP, jiz potreti v zivote a podruhe behem pul roku. Na prvni LP nerada vzpominam, bylo mi 20 let, omdlivala jsem strachem uz kdyz mne vedli k zidli uprostred pokoje a zacali mne tam ohybat. Ale k posledni LP. Samotny vpich v pohode, odber moku nejdrive bezbolestny, pote tlaky v hlave, hlavne v pravo, oko a ucho, takovy podtlak. Vydrzela jsem, potom lezet 24 hodin. Pak mne posadili, prosla jsem se, hlava bolela, ale pustili mne domu. 26 hodin po zakroku byla jizda autemv sede utrpenim, pul hodiny muka, to natrasani a kazda zatacka bolela.. Ted ctvrty den po zakroku bolesti hlavy ve stoje a v sede, kdyz lezim, je to dobre. Tak snad se to zlepsi.. Takze to je moje zkusenost.

Lenka

Mě to taky nebolelo,píchli mi to napoprvé, v nemocnici jsem byla 3 dny.Ale byla se mnou mladá slečna, štíhlá, této píchali 3 x a brečela.

Silvie

Na lumbalni punkci jsem byla vcera ve fn.Ostrava a muzu rict ze obavy a strach jsem mela velike.Cely zakrok trval 3min a bylo po vsem.Vubec nic me nebolelo,bylo to jako bezny odber krve.Potom jsem lezela pila kavu kterou mi ochotna sestricka uvarila a za 2hod odesla s manzelem domu.Doma jsem polehavala a citila se trosicku slaba.Dnes 24h po zakroku jsem uplne v pohode,tak doufam ze to uz tak zustane.

Aneta

Mě LP dělali předevčírem . Četla jsem hrozne recenze, tak jsem se bála, ale potom jsem zjistila , že zbytecne . Dělali mi ji v HK na infekčním oddeleni.(doporučuji ) . Byla tam i kamarádka taky kvůli LP. Paní doktorka se oboum trefila hned na poprvé a obě jsme byli do 3-4 minutek Hotové. Otrava byla ležet 3 hodiny ale pak uplne v klidu , ani jednu hlava neboli ani nic. Me tedy začali bolet záda ale není to nic na co by se umiralo da se to vydržet. Ani ten vpich nějak nebolel :) takže se nebojte vůbec

klára

duben 2018 - FN Bohunice Brno mi byla provedena lumbální punkce, samotný zákrok proběhl poměrně dobře, nerv mi nenapíchli, doktor byl na můj vkus surovějšího rázu, ale sestřičky moc hodné a milé, po zákroku vás položí na lůžko, kde odpočíváte a pijete dostatek tekutin, aby vás nebolela hlava. při propouštění mě ale nijaK NEUPOZORNILI na možné následky - jako dieta, nic nedělat po dobu min. 3 dní = punkční syndrom. má rada - máte-li punkční syndrom, nesnažte se ani vstávat z postele, zrušte si práci, školu, vemte si volno a odpočívejte v leže v posteli (zabráníte bolesti hlavy a zvracení).

Petra
1x

Mamka byla na lumbalce svazali ji do kozelce a 2 sestry ji drzeli aby se nepohla a musela 24 hodin jezek a říkala ze to byla hrozna kolest a tyden odpocivala a mamka byla nemocna rakovina plic.a každý to snasy jinak

Betty

Dnes jsem podstoupila lumbální punkci atraumatickou jehlou v nemocnici Na Homolce.Můžu říct,že po přečtení nejrůznějších webů jsem šla na toto vyšetření strašně vystrašená :-(.Ve skutečnosti tento zákrok není až tak strašný,pokud máte tak skvělého lékaře,na jakého jsem měla štěstí já.Pan doktor mi vše předem vysvětlil a během toho mi říkal naprosto všechno,co bude dělat.Samotný vpich jehly bych přirovnala k obyčejnému odběru krve,pak nastal lehký tlak v zádech a než jsem se nadála,bylo hotovo.Nepříjemné trochu bylo to ležení na zádech(4hod.v naprosté rovině)a posléze vstávání.Místo v pichu a hlava trochu bolí.Nejhorší byl TEN STRACH :-) Odpovědět

Bojik

LP jsem se hodně bál, proto jsem ji půlrok odkládál. Podezření na rs. Dneska jsem se odhodlal a zákrok podstoupil a můžu říct, že strach (nabyty z diskuzi na netu, i téhle) byl premrsteny. Tudíž má ráda zní - nedávejte na názory druhých, vyzkoušejte si to sami.. Jsem cca 5 hodin po punkci, která proběhla bez umrtveni se zakoupenou atrauma jehlou (301kc). Postrikali záda desinfekci, vpich (trochu nejpříjemnější, jak pri odběru krve), tlak a pak mi noha švihla sama od sebe a něco mnou projelo. To už dr říkala, že je v kanále a kape mok... Pak mě položili na břicho, kde jsem zůstal dvě hodiny a další 4 hod ležím na zádech.. Po 6 hod od punkce chci zkusit vstát a uvidím. Zatím ale žádné problémy nemám..... Zakrok je rozhodně příjemnější, než vrtání zubů u zubaře. Spíše člověk spontánně má strach z té jehly, která je poměrně dlouhá. Ale kdybych tu jehlu předem neviděl, tak bych dle pocitu řekl, že to byla krátká odberova jehla - tj člověk nijak délku te jehly nepocituje... Tlustá moc není, ale já viděl jen tu svou atraumatickou, nevím, jaká je obyc...

Anna

3.5.jsem podstoupila LP na neurologii v Havlíčkově Brodě.Prováděl ji mladý pan doktor Jambor.Dostalo se mi poučení,jak to bude probíhat a také jsem si zvolia slabou jehlu,která byla placená a šetrnější.Akce proběhla bez umrtvení,vleže na boku a velice rychle.Vpich jsem skoro necítila.Poté jsem 4 hodiny ležela a hodně pila.Myslím si,že hodně záleží na zkušenosti lékaře.

Zdena S.

Dobrý den,v těchto dnech mně byla provedena lumbální punkce z páteřního kanálku kvůli silným bolestem zad v sokolovské nemocnici na neurologickém oddělení.Musím se přiznat,že po přečtení několika příspěvků jsem měla dost velké obavy ze zákroku.Ale musím se přiznat,že tak příjemné chování a samotný průběh vyšetření celého kolektivu byl nad moje očekávání.Mudr.K.Kadlecová byla pro mě prostě hvězda milá,příjemná no prostě profííík na svém místě.I ten 3 hodinový odpočinek na břiše s 2 litry plnohodnotné Coca Coly na stacionáři byl příjemný-z té polohy a času jsem měla obavy.Odjela jsem domů bez jakékoliv bolesti a ani jiné se zatím neobjevily.Prostě pohoda.Tímto jim chci poděkovat,celé toto oddělení je kvalitním profesionálním kolektivem,ať se mají pěkně.Ještě jednou díky.

Zdena S.

Ještě k té Cole ,nevypila jsem úplně celou ,ale ta mně určitě pomohla i k tomu,že jsem byla bez bolesti hlavy,což se po tomto zákroku stává.

Lumi

Chtěla jsem se zeptat ohledně LP jak dlouho jste čekali na vysledky? Mě mají pozvat na kompletizaci výsledků až za 3 měsíce. Jediné co mi řekli že Boreliozu nemám..

Martin

Tak sem taky přidám osobní zkušenost s LP. Absolvoval jsem ji ve FNHK, na popud mého neurologa. Strach jsem si nepřipouštěl - snažil jsem se na punkci nemyslet až do samotného zákroku. Punkci mi prováděla mladá doktorka, kterou zřejmě neobtěžovalo se nezmínit do lékařské zprávy, že se jí povedlo nabrat mok až na druhý pokus! Napsala tam totiž, že punkce byla provedena na první pokus...No bolest při zákroku to byla taková pronikavá, ale ne o moc horší, než když se vám zubař hrabe v puse vrtačkou. Při zákroku mě držel sanitář, doktorce se nezdála moje skolióza, která zřejmě působila potíže při trefení se jehlou na správné místo. Na první pokus jsem byl v pozici v předklonu v sedě, na druhý pokus jsem si měl lehnout na bok do klubíčka. Zárkok byl proveden atraumatickou jehlou. Po zákroku jsem ležel cca 2-3h na lůžku, na záchod jsem raději nešel - zařádal jsem si o bažanta. Doplňoval jsem tekutiny co to šlo(sanitář každému připevnil k flaškám s colou takové dlouhé brčko, díky kterému jsme nemuseli vstávat z postele, když jsme se chtěli napít). Bohužel již čtvrtý den po punkci jsem musel jít do práce. Záda mě ještě nějaký týden na místě boleli - je třeba jít na masáže, a s tou prací - nejlépe na nějakou dobu na neschopenku. Po punkci se mi celkový zdravotní stav zhoršil, mnohem víc jsem se motal, hůře viděl, více zapomínal. Ohledně výsledků jsem si zavolal za cca 3 týdny - doktorka mi sdělila "mírný" nález borrelií v moku. Na následné kontrole u mého neurologa(až po neskutečných skoro dvou měsících!!!) se tento nález nepotvrdil a ani následná návštěva na infekčním ve FNHK nepotvrdila vážnější problém v testech. Podle příznaků mám jasnou neuroboreliózu, a doufal jsem v infuze, ale asi marně. Doktor na infekčním ve FNHK mi pro ujištění odebral krev na borrelie, tak za týden ještě uvidím výsledky tohoto testu. Přitom mám hodnoty borrelií zvýšené jak v moku tak v séru. Každý doktor si ty výsledky vyhodnocuje tak nějak po svém. Tak komu mám teda věřir? Asi udělám nejlépe, když jenom sám sobě. Lékaři koukají jen na hodnoty, ale na můj klinický stav už tolik ne. Výsledek = zdravotnictví se mi tak nějak ještě více zhnusilo a víra v uzdravení při spolehnutí se na doktory vyhasla.

Vojtěch
1x

Mě dělal lumbální punkcí doktor v Rychnově nad Kněžnou bez nějakýho oblbováku sedl jsem si na židli na první pokus vpich a odběr úspěšný na 10 minut jsem si lehnul a mazal jsem rychle do práce ani to nebolelo druhej den :)

Jana

Po lumbální punkci bolest krku a hlavy hned druhý den. 10 den hučení v uších. Nevím si rady. Hukot mi znemožňuje spánek, už toho chytám uzkosti. Prosím poraďte 704774241

Kristýna

Dobrý den, vím že je to příspěvek staršího data, ale přes to zkusím. Jsem po LP 7.den a včera mě začalo hučet v uších ☹️, předtím byla bolest hlavy, ta se postupně mírní. Prosím za jak dlouho vám přestalo hučet v uších? Děkuji 🙏

Marcela

Lidi: Byla jsem na LP 11.7. 2022 a v pohodě. Bez umrtvení, jen dezinfekce zad, píchnutí a bylo to. Nebolelo to, doktorka se trefila na poprvé, nepříjemné bylo jen setrvat cca 4 min ve vyhrbení, v kočičím hřbetu (navíc, když vás bolí záda) a při odběru jsem se potila, teplo, spíš mně bylo nevolno. Po odběru jsem cca 10 min ležela na boku, pak jsem se sama zvedla, s hlavou pořád dolů, přešla dva kroky na vozíček a na vozíčku mě sestřička odvezla na pokoj, kde jsem ležela na břiše cca 3 a půl hodiny (mezitím jsem si zašla 2 x nebo 3x na WC) a pila hadičkou coca colu z 2 l balení. Mohla jsem se hýbat, jen NEZVEDAT HLAVU. Takže ten den jsem až do večera držela hlavu dole, nezvedala jsem ji. Tím pádem mě hlava nebolela a bylo to v pohodě. Není se čeho bát.

Marcela

Jo a podotýkám (k předchozímu komentáři), že jsem si zakoupila atraumatickou jehlu za 120 Kč v nemocniční lékárně (sestřička mě pro ni poslala s lístečkem, kde bylo vytištěno, jakou jehlu si mám koupit). Pro jehlu mě poslali před odběrem krve, před lumbální punkcí. Po LP jsem potíže neměla. Odběr není příjemný, ale nebolí, potíže zatím nemám od pondělka. Ohledně boreliozy souhlasím s komentářem od MARTINA ze dne 30. května 2021, 17:26:30, nebudou s vámi dělat nic. Dívají se jen na výsledky krve a dle toho to hodnotí, ale že je vám zle jak potvora a máte potíže, to bohužel nepochopí. To pochopí jen ten, kdo zažije na vlastní kůži.

Renata

Dobrý den, lumbálku mi dělali včera. Dodržela jsem pravidla, večer jsem si pomalu ani nedošla na záchod... polil mě pot a zčerenala jsem. Dnes už lepší, sice to stále není ono, ale je to lepší.

Martina

Vzhledem k tomu, že v komentářích dle mého názoru převažují negativní reakce, chci podpořit ty, které zákrok teprve čeká. Asi jako všichni jsem měla před zákrokem velké obavy až strach. Nicméně na doporučení neurologa jsem jej ve FN Bohunice před týdnem absolvovala a všechno proběhlo v absolutní pohodě. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem se pozitivně naladila, pila hodně vody i před zákrokem a po zákroku přidala navíc colu a hodně kávy, skoro celý den polehávala, nebo jsem měla jen velké štěstí... Každopádně přeju takový průběh všem...

Róbert

Zdravím Vás vsichny co maji strach tak moje slová není se čeho bát☝️Přisahám bál jsěm se jak malé díte a slyšel toho až až...Likvor se odebíra v míste kde se už mícha nenacházi takže nehrozi žádne poranení.. U mě to trvalo cca 1min.....Řeknu horši je byt u Zubaře... Držim Vám palce...

René

Potřeboval bych asi radu nevím si už rady jsem po lumbalni punkci 7 dní a byl jsem i na neurologie včera ta bolest hlavy a zvracení jsou strašné.. dostal jsem injekci na bolest a poslala mě domů no dnes mě zase tresti hlava a zvracel jsem zase já už bych se chtěl toho zbavit nemůžu si užít ani jeden jediný den .. už jsem zoufalý

Kristýna

Dobry den, prosim za jak dlouho vas to nakonec preslo? Dekuji.

Přidat nový komentář

Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce