Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Zánět slinivky břišní (pankreatitida)

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 13315x )

Slinivka břišní je žláza s vnitřní i zevní sekrecí, uložená před páteří, za žaludkem a v těsném sousedství dvanáctníku, do kterého ústí její vývody. Vyrábí enzymy (bílkovinné katalyzátory) pro trávení všech základních živin - bílkovin (proteázy pepsin a trypsin), tuků (lipázy) i cukrů (amylázy).

shutterstock.com

 Tyto enzymy se vytvářejí v neaktivním stavu a stávají se funkčními teprve ve dvanáctníku, kam proudí vývodem slinivky spolu s velkým množství zásaditého sekretu (pankreatická šťáva), neutralizujícího kyselý obsah žaludku. Kromě toho se ve specializovaných buňkách tzv. Langerhansových ostrůvků vytváří několik hormonů - inzulin, snižující koncentraci krevního cukru tím, že umožní jeho přestup do buněk; glukagon, který koncentraci glukózy zvyšuje; a gastrin, provokující tvorbu žaludeční kyseliny. Tyto hormony jsou vydávány do krve (vnitřní sekrece).

Zvýšení tlaku v pankreatickém vývodu (mnohdy související s kamenem ve žlučových cestách) nebo chemické podráždění (především alkoholem) vede k předčasné aktivaci enzymů, především proteáz, "natrávení" tkáně slinivky a vyvoláním zánětu s bouřlivými klinickými projevy:

Akutní pankreatitida

Vzniká náhle, většinou po nevhodném jídle nebo alkoholovém excesu, prudkou až šokující bolestí v nadbřišku, vyzařující doprostřed zad ("jako bodnutí nožem"), znemožňující chůzi a leh na zádech. Nemocní obvykle zvrací, potí se a mají strach o život. Při vyšetření je břicho velmi bolestivé, v krvi se zmnožují bílé krvinky a lze prokázat zvýšené koncentrace pankreatických enzymů, amyláz a lipáz. Při těžkém průběhu může vzniknout krvácení do slinivky či zánět pobřišnice. Může dojít k poruše látkové přeměny cukrů charakteru cukrovky (diabetes mellitus).

Léčení akutní pankreatitidy vyžaduje hospitalizaci, většinou na jednotce intenzivní péče chirurgického, případně interního oddělení (metabolická jednotka). Nemocný rozhodně nesmí nic přijímat ústy, často je zavedena nosem do žaludku sonda k odsávání žaludečního obsahu. Nitrožilní kanylou jsou podávány tekutiny, léky tišící bolest, blokující žaludeční a pankreatickou sekreci, antibiotika. Teprve po zklidnění stavu a poklesu amyláz (lipáz) v krvi je možno začít s velmi opatrným podáváním stravy ústy. Nejprve se povolují tekutiny a cukry, poté bílkoviny a tuky se přidávají velmi opatrně a v malém množství až po celkové úpravě stavu. Plná realimentace trvá i v nekomplikovaných případech několik týdnů. Protože každá pankreatitida je potenciálně život ohrožující stav, velmi záleží na dodržování celkového a stravovacího režimu.

Chronická pankreatitida

U některých nemocných se záchvaty pankreatitidy opakují, u některých probíhá zánět chronicky, bez nápadných vzplanutí, ale s častými bolestmi břicha, nesnášenlivostí především tuků v potravě, zvracením, nadýmáním a zácpou. Tito nemocní v důsledku zhoršeného vstřebávání živin i vědomého omezování stravy bývají vyhublí, unavení, nevýkonní. To se dá do určité míry odstranit podáváním pankreatických enzymů v tabletách či kapslích. I chronická pankreatitida může být komplikována diabetem mellitem.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie, ERCP

Je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda pro choroby žlučových cest a slinivky břišní. Žlučové cesty vedou žluč z jater do tenkého střeva. Jejich průchodnost je pro dobrou funkci jater i celého organismu nesmírně důležitá.

Nemoci slinivky jsou většinou odhaleny pozdě

Polštářek pod žaludek. Tak si dříve lékaři vysvětlovali, jakou roli má tato žláza v lidském těle. Dnes se již ví, že její funkce je nenahraditelná.

Akutní zánět slinivky břišní: bezprostřední ohrožení života

Alkohol a onemocnění žlučových cest – dva hlavní "viníci" akutního zánětu slinivky. Zánět přichází náhle a je velice nebezpečný. Často ohrožuje nemocného bezprostředně na životě. Léčba znamená pobyt na jednotce intenzivní péče nebo ARO s infuzemi tekutin, léků a výživy. Do vyléčení zánětu není možné se normálně najíst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce