Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Nová naděje pro nemocné s rakovinou jater

( Renata Vyšínová | přečteno: 37056x )

Hepatocelulární karcinom (HCC), čili rakovina jater, patří mezi nejčastější nádory na světě. Každoročně přibude asi 600 000 nových pacientů. V současnosti mají několik možností léčby, novinkou je léčba biologická.

shutterstock.com

Rizikové skupiny ohrožené vznikem primární rakoviny jater

"V naprosté většině vzniká nádor jater u těch, kteří mají některou z jaterních chorob. Nádor jater u osob jinak zdravých je naprostou raritou." říká Doc. MUDr. Petr Urbánek, CSc. z Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha. Rizikovým faktorem jsou především tato onemocnění :

  • virová hepatitida B a C
  • porucha metabolismu železa – tzv. dědičná hemochromatóza
  • metabolická jaterní onemocnění, a to i ve spojení s jinými nemocemi (diabetes mellitus)
  • alkoholová jaterní cirhóza a jiná toxická jaterní onemocnění (užívání anabolických steroidů).

Prokázán byl i vliv aflatoxinů (jedů, které produkují plísně napadající obiloviny, arašídy apod.).

"Do jater se mohou šířit (metastazovat) také rakovinové buňky z jiných orgánů (jako je tlusté střevo, žaludek, prsa, plíce). Tím v nich vytvářejí dceřiné nádory. Tento proces se nazývá jaterní metastázy neboli druhotná rakovina jater. Léčba se liší podle původu takových rakovinových buněk." upozorňuje Doc. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., z Onkologického a radioterapeutického oddělení. Fakultní nemocnice v Plzni.

Existují ale i jaterní nemoci, které mají riziko minimální, například porucha metabolismu mědi (Wilsonova nemoc) nebo autoimunitní hepatitida. "I proto, že známe příčinu vzniku nádoru, můžeme provádět u nemocných s rizikovými nemocemi screening," vysvětluje doktor Urbánek. Jednou ža šest měsíců se provádí vyšetření tzv. alfafetoproteinu (AFP) v kombinaci s ultrazvukovým vyšetřením jater.

Možnosti diagnostiky

Diagnóza se opírá většinou o kombinaci několika metod. Kombinují se vyšetření laboratorní (AFP a některé další parametry) a výsledky zobrazovacích metod (ultrazvuk, CT, kontrastní ultrasonografie, magnetická rezonance). V některých případech je nutno použít i metody morfologické, tj. vyšetření histologického vzorku odebraného biopsií podezřelého útvaru v játrech.

Proces růstu a následného šíření rakoviny jater

Malý nádor - nádor s dostatečným přísunem kyslíku a živin

Nádor produkuje chemické látky, které signalizují novým cévám, že mají vrůstat do samotného nádoru, prokrvovat jej, aby mohl dále růst.

Rostoucí nádor – chemické látky dávají signál ke vzniku dalších a dalších cév. Většina typů rakoviny jater začíná jako malé nádory a šíří se játry. Dokud zůstávají malé, mohou využívat veškerý nezbytný kyslík a výživu z okolních cév. V určité fázi však už nádor nemůže růst, aniž by si nezajistil své vlastní prokrvování. Činí tak tím, že uvolňuje chemické látky, které napomáhají novým cévám vrůstat do samotného nádoru.

Velký nádor - se zvyšujícím se prokrvováním se může nádor zvětšovat a rakovinné buňky mohou putovat krevním oběhem k dalším orgánům (mozek, plíce, játra, slinivka břišní). Jakmile se vytvoří nová síť cév, mohou se nádory mnohem více zvětšovat . Rakovinné buňky pak mohou využívat cévy k šíření do dalších částí organizmu, např. do plic.

Současné možnosti v léčbě rakoviny jater

"Možnosti léčby rakoviny jater závisí na několika faktorech. Prvním z nich je počet nádorů, které se v játrech vytvořily a zda se již rakovina rozšířila. Léčba dále závisí na tom, jak dobře játra fungují, ale i na věku a celkovém zdravotním stavu," říká MUDr. Jindřich Fínek a představuje jednotlivé možnosti léčby:

Chirurgický zásah

Jestliže se rakovina dosud nerozšířila a jestliže je pacient v dobré kondici, může být vhodný chirurgický zásah (odstranění části jater i s nádorem) – resekce jater. Tento postup může znamenat úspěšnou léčbu. Existuje ovšem možnost, že se rakovina objeví znovu.

Transplantace jater

V případě pokročilého stádia postižení jater a má-li nádor jen několik málo ložisek, může být vhodná transplantace jater. Bohužel však nemusí být k okamžité dispozici vhodný orgán (játra) vyhovující přímo danému pacientovi, čili je nutné čekat.

Zničení nádoru vpichem přes kůži (neboli perkutánní ablace)

Jestliže se rakovina dosud nerozšířila a zdravotní stav chirurgický zákrok nedovoluje, existuje několik různých postupů, které nádor jater poškozují nebo ho ničí. Lékař může pomocí ultrazvuku zavést přes kůži do nádoru nevelký nástroj. Takový nástroj pak může pomocí několika různých postupů nádorové buňky likvidovat. Postupy jsou následující:

  1. perkutánní etanolová injekce (PEI) využívá etanol (alkohol);
  2. kryochirurgie používá tekutý dusík, který je extrémně studený;
  3. radiofrekvenční ablace (RFA) využívá vysokofrekvenční elektrické proudy k vytvoření tepla, které nádorové buňky likviduje.
  4. Transarteriální chemoembolizace (TACE) neboli uzavření hlavní cévy nádoru. TACE dodá vysoce koncentrované léky až do samotného nádoru a blokuje přísun krve. V důsledku toho je tak nádor vystaven vyšší koncentraci léků po delší časové období.

Systémová léčba pacientům prokazatelně prodlouží život

Systémová léčba ve formě tablet představuje jedinou schválenou systémovou léčbu rakoviny jater, u níž byl prokázán pozitivní přínos prodloužení doby přežití pacientů. Funguje tak, že brání růstu rakovinných buněk a prokrvování nádorů. Nově je tato léčba hrazena i v České republice.

"Rakovina jater (hepatocelulární karcinom) je závažné onemocnění. Jeho diagnostika a léčebné možnosti se velmi rychle vyvíjejí. Vždyť ještě před deseti lety toho nebylo mnoho, co bylo možné pacientům s tímto zákeřným onemocněním nabídnout. Zcela vyléčit se nemocné zatím nedaří. Můžeme však nemocným významně prodloužit život a zachovat jeho kvalitu." upozorňuje Doc. MUDr. Jindřich Fínek.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Marie B.
1x

dobrý den,prodělala jsem 4krát zákrok zvaný chemoembolizace,chtěla bych touto cestou najít někoho,kdo taky měl tento zákrok ve dvou se to lépe táhne,jak se říká,a můžeme si psát.děkuji Marie

Jana N

Prosím Vás co to je chemoembolizace .Mám 3 nádory menší a lékařka neví jak mě bude léčit,A jestli je to rakovina tak taky neví. Poradte pani Marie B

Jana
1x

Potřebuji poradit mám nádory na játrech 3 a nedá se to operovat..ptala jsem se lékařky jak mě bude léčit ona neví.Tak se ji ptám když to bude rakovina tak jak dál neví.Musí se odebrat z jater vzorek ,ale k čemu to bude ,když neví jak se to bude léčit. J


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Nová naděje pro nemocné s rakovinou jater

Hepatocelulární karcinom (HCC), čili rakovina jater, patří mezi nejčastější nádory na světě. Každoročně přibude asi 600 000 nových pacientů. V současnosti mají několik možností léčby, novinkou je léčba biologická.

Jana (40): po žloutence mám zřejmě i rakovinu jater

Na posledním ultrazvuku našla lékařka v jejích játrech malý útvar. Zatím není jasné, co to je, ale Jana ví, že riziko rakoviny je u ní vysoké. Deset let po autonehodě se totiž ukázalo, že se v rámci léčby úrazu nakazila žloutenkou typu C. Náročná léčba sice chorobu na chvíli zastavila, ale nemocná játra jsou na nádory náchylnější.

Nejvíce transplantací probíhá v noci

Transplantace je velmi náročný zákrok, který vyžaduje nejen vysoce kvalitní odborníky, ale i spoustu organizační práce při převozu orgánů. I proto většina transplantací probíhá v noci.

Transplantace jater: dnes již rutinní a velmi úspěšná léčebná metoda

Chronická zánětlivá onemocnění jater (hepatitida C), onemocnění žlučových cest, nádory jater, ale také postižení jater alkoholem – to jsou nemoci, které mohou vyústit v selhání jater. V těchto případech může dojít na transplantaci jater, tedy na operaci, kdy se přenesou játra od dárce na místo původních jater příjemce, tato nahradí funkci selhaných a je tak zachráněn život pacienta. Od první transplantace jater uplynulo letos třicet let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce