Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Aktuální přehled preventivních prohlídek

( Irena Waldhauserová | přečteno: 54276x )

Nezaplatíte nic, a přesto dostanete informace, které mají cenu zlata. Z veřejného zdravotního pojištění je hrazena řada preventivních lékařských prohlídek. Nabízíme aktuální přehled toho, co mohou pacienti využít.

shutterstock.com
Děti i dospělí mají nárok na celou řadu preventivních zdravotních prohlídek. Pro ženy a lidi ve středním věku se jejich počet ještě zvyšuje. Za vyšetření nezaplatí ani korunu, prevenci hradí zdravotní pojišťovny. Rozsah i náplň těchto prohlídek upravuje nová vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/2010 Sbírky, která platí od 1. února 2010.

Děti


Preventivní prohlídky u lékaře pro děti a dorost do 19 let

Děti mají nárok na celkem 19 preventivních prohlídek u svého pediatra, kde mohou být registrováni až do svých devatenáctých narozenin. Kontroly však nejsou rozloženy rovnoměrně. Nejsledovanější jsou novorozenci a kojenci.

1. prevence: do dvou dnů od návratu z porodnice, zpravidla doma.
Náplní této prohlídky je totiž i posouzení sociální situace rodiny.

2. – 9. prevence: během prvního roku života zpravidla ve 14 dnech, 6 týdnech, 3, 4, 6, 8 a deseti měsících a v jednom roce.

10. prevence: v 18 měsících

11. prevence: ve 3 letech.

Další preventivní prohlídky se dělají každé dva roky, poslední nejpozději před dosažením devatenáctého roku věku.

Věděli jste, že:
•    rodič šestiměsíčního dítěte má být poučen o tom, že během následujícího půl roku má zaregistrovat své dítě u zubaře a začít s ním chodit na pravidelné zubní prohlídky?
•    krevní tlak se poprvé měří už tříletým dětem?
•    při pozitivní rodinné anamnéze se už pětiletým dětem vyšetřuje hladina cholesterolu a ostatních tuků v krvi a při téže prohlídce se předběžně zjišťuje školní zralost?
•    třináctileté a starší děti by měly být na prohlídce kromě jiného poučeny o zdravotních rizicích a důsledcích sexuálního života včetně poučení o chráněném sexu?


Kyčle 

Preventivní vyšetření kyčlí u novorozenců a kojenců provádí ortoped. Bývají nejméně tři. Tzv. metoda trojího síta zahrnuje tyto prohlídky:
1.    prevence: mezi 3. a 5. dnem věku dítěte v porodnici
2.    prevence: ultrazvukové a klinické vyšetření ve 3. – 6. týdnu věku
3.    prevence: ultrazvukové a klinické vyšetření se obvykle provádí po ve 3 nebo 4 měsících

 

Podle nálezu stanoví lékař případné další kontroly.


Zuby 

Rodiče by měli své dítě zaregistrovat u zubaře ještě v době, kdy děti možná nemají ani první zoubek. Přesto je v druhém půlroce věku dítěte čas na první zubní preventivní prohlídku.


1.    prevence: mezi 6. a 12. měsícem života dítěte


Další preventivní zubní kontroly u dětí: dvakrát ročně.


Dospělí – od 40 pod drobnohledem 


Praktický lékař 

Vždy jednou za dva roky. Preventivní prohlídka je důkladné a komplexní vyšetření. Rozhodně se nespokojte s rychlým odběrem krve a změřením tlaku. Součástí vyšetření by měla být například i onkologická prevence a zhodnocení onkologických rizik: vyšetření kůže, konečníku, u rizikových pacientů klinické vyšetření varlat či prsů.

Jednou za čtyři roky se po čtyřicítce provádí vyšetření EKG, při každé prohlídce potom kontrola hladiny cukru v krvi (glykémie). U žen nad 45 let se ověřuje, zda byly na preventivním mamografickém vyšetření. Pokud ne, lékař tam ženu doporučí. Od 50 let se v rámci prevence a včasného záchytu rakoviny tlustého střeva provádí test na okultní (skryté) krvácení ve stolici. Od 50 do 55 se lze bezplatně testovat každý rok, nad 55 let jednou za dva roky nebo jít jednou za deset let na kolonoskopii.


Zubní prevence

Jednou ročně. Zdravotní pojišťovny však u dospělých pacientů platí dvě prohlídky ročně. Vedle preventivní prohlídky je hrazena i tzv. pravidelná prohlídka, takže nelajte svému zubaři, když vás na další „prevenci“ objedná za půl roku. Přesně tak to má být a vás to nestojí ani korunu.


Ženy a dívky – vždycky něco navíc

 

Gynekologické preventivní prohlídky

První prevence by se měla provést v patnácti letech a potom vždy jednou za rok. Součástí první prohlídky je nácvik samovyšetřování prsů. Pro prevenci rakoviny děložního čípku se mimo jiné provádí odběr materiálu (stěr) z děložního čípku. Ten se nedělá u dívek před zahájením sexuálního života. Ženy nad 45 let od gynekologa obdrží doporučení na mamografické vyšetření.

1.    prevence: v 15 letech
následně každý rok


Mamografické vyšetření

Preventivní vyšetření prsů na mamografu je každé dva roky hrazeno ženám nad 45 let. Dřív mohly této úhrady využít jen ženy mladší 69 let. Horní věková hranice byla novou vyhláškou zrušena.


Zubní prevence těhotných

Během těhotenství má žena nárok na dvě hrazené preventivní prohlídky u zubaře. Během nich je mimo jiné poučena, kdy má poprvé k zubaři přivést své dítě.


Doporučení a upozornění 


1.    Hrazenou preventivní prohlídku nelze provést dříve než měsíc před stanovenou lhůtou, např. další preventivní gynekologická prohlídka se provádí nejdřív za 11 měsíců od té minulé, prevence u praktika za 23 měsíců a podobně.


2.    Pokud máte nějaké obtíže, nečekejte na termín prevence, jděte k lékaři ihned.


3.    Nikdo se nebude bránit vás doporučit nebo provést vám preventivní vyšetření, pokud máte pocit, že hrazená preventivní péče je nedostačující. Musíte však počítat s placením z vlastní kapsy. Prevence u praktika, gynekologa nebo mamografické, resp. ultrazvukové, vyšetření (mamograf totiž není pro ženy do 40 let vhodnou vyšetřovací metodou) vyjde podle rozsahu prohlídky řádově na stokoruny.


Oslovení lékaři ale tvrdí, že se s takovými žádostmi setkávají minimálně. praktická lékařka MUDr. Iva Benešová z Bílovic nad Svitavou: "V úplně mizivém procentu se setkávám s tím, že si pacienti hradí prevenci na onkologickém ústavu, kde jim provedou v podstatě to, co mají u praktického lékaře hrazeno jednou za dva roky pojišťovnou." Písecký gynekolog MUDr. Rudolf Tyll: "Gynekologická prevence jednou ročně stačí a častěji si ji klientky neplatí." Dětská lékařka z Vyškova MUDr. Blanka Flugerová: "Častější prohlídky pacienti nevyžadují, pokud je chci z nějakého důvodu já (např. nutnost častějšího sledování), pak je dělám zdarma."
Co si o preventivních prohlídkách myslíte vy? Jsou i pro vás důležitou součástí péče o zdraví? Podělte se o svou zkušenost s ostatními čtenáři v diskusi!
Celý seriál
Diskuse k článku
Tonda

Mám břišní potíže,žádal sem lékaře aby mi napsal žádanku na vyšetření tlustého střeva ten mi řekl,že na takové vyšetření mám nárok až za deset let poslední vyšetření jsem měl v roce 2009 kde mi odstranili jeden polyp.Mám teploty průjem a bolesti břicha,dnes jdu na další vyšetření ultrazvukem to mi dělali včera ale nic nezjistili tak sem zvědavý jak dopadnu dnes


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce