Inzerce

Zelený zákal hrozí slepotou. Drobné preventivní vyšetření vám zachrání zrak.

20. dubna 2010, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 14082x

Včas neléčený zelený zákal znamená trvalé postižení zraku nebo slepotu. Zbytečnou. Po čtyřicítce navštěvujte svého očního lékaře pravidelně. Malé preventivní vyšetření – změření nitroočního tlaku – odhalí nemoc v době, kdy sice nemáte žádné příznaky, ale lze ji dobře léčit. Ve chvíli, kdy se váš zrak zhorší, bývá na jeho záchranu pozdě.

foto: shutterstock.com

Na vše, co je zajímá o zeleném zákalu a preventivní péči o zrak, se v online diskusi 27. 4. 2010 na www.ordinace.cz ptali naši čtenáři. Podívejte se na záznam chatu.

Zelený zákal (glaukom) není vzácné onemocnění - postihuje dva lidi ze sta. Je jednou z nejčastějších příčin slepoty u lidí staršího věku. 98 % nemocných se zeleným zákalem nemá zpočátku žádné příznaky – nic je nebolí, nepálí, vidí dobře. Navíc kritickým věkem pro onemocnění je období po 40. roce života, kdy jsme ještě mladí, na nemoci očí, které si spojujeme se stářím, nemusíme přece ještě dlouhá léta myslet. Všimněte si, kolik takhle mladých lidí má krátké ruce, když se snaží číst. Nejsou ochotní si přiznat, že potřebují brýle na čtení, natož že by uvažovali o tak závažné nemoci, jakou je zelený zákal.

Prevence zeleného zákalu

Záchranu svého zraku máme ve svých rukou, stačí začít včas s preventivními očními prohlídkami. Ano, už od čtyřiceti jsou pravidelná vyšetření nezbytná. "Dobrou zprávou je, že pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, lze ve většině případů postižení zraku předcházet," uvádí Ivana Liehneová, primářka očního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Avšak poškození nebo ztráta zraku způsobné zeleným zákalem jsou nevratné.

Rizikové faktory pro vznik zeleného zákalu (glaukomu)

 • věk nad 40 let
 • zvýšený nitrooční tlak
 • dědičnost v rodině
 • diabetes (cukrovka)
 • dlouhodobé používání steroidů
 • velmi silná krátkozrakost

Léčba zeleného zákalu

 • oční kapky - ty buď snižují vznik nitrooční tekutiny, nebo zlepšují odtokové vlastnosti. Je nutné je kapat trvale a pravidelně, přesně podle doporučení lékaře. Jinak léčba je neúčinná.
 • laserový zákrok
 • operace - ta je nutná v případě neúspěšnosti nebo nevhodnosti předchozích metod. Novinkou je unikátní mikrochirurgická operace - kanaloplastika, kterou u nás provádí jen oční klinika Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Co je zelený zákal

Podstatou glaukomu je zvýšení tlaku tekutiny uvnitř oka (nitroočního tlaku). Vysoký nitrooční tlak utlačuje zrakový nerv. Při dlouhodobém působení vysokého nitroočního tlaku dochází až k odumírání vláken zrakového nervu. "V počátečních stádiích nemoci člověk necítí žádnou bolest, nemá žádné obtíže, a proto nevyhledá lékaře. Plíživě postupující onemocnění vede postupně ke ztrátě zraku," dodává primářka Liehneová.

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Vlastimil

Na vyšetření zraku chodím pravidelně, naposledy mi dal pan doktor vzoreček výživy Ocutein Ginkgo, kterou mi doporučil koupit. Protože mám v poslední době problém se zrakem - bolí mě oči, hůř zaotřuji a večer mám oči unavené - rozhodl jsem se ocutein Ginkgo vyzkokušet. Teď už dobírám první krabičku, oči mě tolik nebolí a nestává se mi, že by se mi zorostřil zrak..

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. srpna 2014, 10:07:48

brigita

moje maminka ma zeleny zakal a take ma kapky kapala pravidelně a tak pomalu přisla o zrak chodi na vyšetřeni

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. září 2018, 18:52:37


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Máte problémy se spánkem?
Zatím hlasovalo 9 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Klarina (NESPAVOST) 20. března 2019, 09:51:06

  Mně pomáhá bilinkový čaj a sex Diskutovat

 • Zina (Rivotril) 20. března 2019, 12:39:57

  Dobrý den Petře! Jste opravdu skvělý, že mi tak rychle odpovídáte! Někteří lidé zde ale… Diskutovat

 • Petr st. (Rivotril) 20. března 2019, 08:07:27

  Dobry den Zino, Rivo Vas neprivede k demenci, i kdyz budete brat dalsich 20 let. Pri snizovani Rivo… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.