Inzerce

Přes osmdesát tisíc lidí ročně podstoupí operaci očí

13. října 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 9114x

Jestli jste už dlouho nebyli na kontrole u svého očního lékaře, měli byste se objednat. To je vzkaz od Světové zdravotnické organizace, která vyhlásila 13. říjen 2011 Světovým dnem zraku. Jen pravidelné kontroly mohou odhalit nejen, že potřebujete brýle, ale možná i zachránit váš zrak, pokud se včas přijde na šedý či zelený zákal, nebo makulární degeneraci.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
159 Kč

To, že mají lidé s očima stále víc problémů, je nepopiratelné. Práce s počítačem, sledování televize i další vlivy civilizace se na zraku podepisují stále dřív. Neznamená to ale, že lidé chodí k očnímu lékaři dřív, nebo častěji. Jen třicet procent žen a pětadvacet procent mužů si svého zraku cení natolik, že dodržují frekvenci pravidelných kontrol. Pak není divu, že přibývá například operací v důsledku šedého či zeleného zákalu, na které přijdou pacienti pozdě.

Preventivní kontroly přitom umožní lékaři, aby včas odhalil nejen krátkozrakost či dalekozrakost, ale i daleko závažnější problémy, jakými jsou šedý a zelený zákal nebo makulární degeneraci.

Příznaky dalekozrakosti i jeho léčbu najdete v tomto článku.

Z průzkumu, který zpracoval Ústav zdravotnických údajů a statistiky ČR, vyplývá, že roste počet lidí, kteří podstoupili operaci šedého zákalu, tzv. katarakty. Zatímco v roce 2000 to bylo necelých 50 tisíc operací, loni to již bylo více než 82 tisíc za rok.  Toto onemocnění nejčastěji postihuje obyvatele starší 65 let a je možné zbavit se jej pomocí lékařského zákroku, při kterém je vyměněna oční čočka. „Operace je vhodná, jakmile šedý zákal začne snižovat kvalitu života. Již dávno neplatí, že musí tzv. dozrát. Čekat na „dozrání“ je naopak chybou, protože je pak operace daleko komplikovanější. “, vysvětluje MUDr. Lubomír Továrek z oční kliniky DuoVize. „Nárůst se ale týká i případu zeleného zákalu, čili glaukomu. Většina lidí nemá šanci glaukom rozpoznat, protože je zpočátku zcela bez příznaků. Zvýšený nitrooční tlak není důkazem pro onemocnění glaukomem, ale může být jeho signalizací. Zásadní je absolvovat vyšetření očním koherenčním tomografem (OCT), na základě kterého určí lékaři, zda se jedná o glaukom a doporučí správný postup v léčbě, která zamezí dalšímu rozvoji nemoci,“ doplňuje ho MUDr. Věra Kalandrová, primářka oční kliniky NeoVize Brno.

Šedý zákal je problémem hlavně starších lidí, ale je dobré vědět, jak ho poznáte. To se dozvíte zde.

Závažným onemocněním je i makulární degenerace, která může vést až k úplné slepotě. Toto onemocnění postihuje lidi ve vyšším věku, částečně mu můžeme zabránit prevencí a zdravým životním stylem. „Na prokrvení sítnice oka má negativní vliv především kouření, pacienti s tímto onemocněním by na cigarety měli rozhodně zapomenout, při včasném odhalení makulární degenerace můžeme zastavit její vývoj,“ říká MUDr. Kalandrová.

Věděli jste o tom, že lidé s oční vadou nemohou sledovat 3D filmy? Podrobnosti najdete zde.

Další oční vadou, která připravuje ročně o kvalitní vidění mnoho lidí, je tupozrakost. Tupozrakost neboli amblyopie je nedokonalý vývoj sítnice a nadřazených mozkových center, která zpracovávají obraz. Téměř vždy je spojena i s dioptrickou vadou. Vývoj tohoto onemocnění končí kolem osmého roku věku a později se již nedá ovlivnit. Podle statistik trpí tupozrakostí asi čtyři procenta dětí.  I v jejich případě je velkou výhodou, pokud oční lékař pravidelně přezkouší zrakové funkce a na problémy se přijde včas.

banner_ks_poradna.jpg

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Dada (Obsedantní neuróza) 14. listopadu 2019, 07:35:58

    Reaguji na Vas prispevek, protoze syn ma stejne ritualy OCD. Nyni, po 15 letech, kdy mu bylo toto… Diskutovat

  • Kokoska (Kvalitní kontaktní čočky) 14. listopadu 2019, 08:14:58

    Objednávám si barevné čočky přes internet pouze na nějaké akce. Využiju, vyhodím. Diskutovat

  • Jana (Liposukce) 14. listopadu 2019, 12:34:10

    Dobrý den, kdy ji doporučujete? Používám krémy na celulitidu a vůbec nepomáhají.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.