Inzerce

Šedý zákal čili katarakta

(MUDr. Pavel Jurák | přečteno: 8541x )

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

shutterstock.com
Jak a proč šedý zákal vzniká? Biochemickým podkladem kalení čočky je změna jejího metabolismu s následnou denaturací bílkovin, tvořících její hlavní stavební substanci. Příčiny vedoucí k tomuto procesu mohou být různé:
  • Zdaleka nejčastější je vyšší věk. čočka, stejně jako celý organismus, stárne a ztrácí svoji čirost až se postupně začne kalit. V tomto případě se jedná o tzv. senilní kataraktu, vznikající po padesátém pátem až šedesátém roce života.
  • Úraz oka (zhmoždění, ostré poranění s průnikem do oka, těžší poleptání apod. )
  • Jiné onemocnění oka (záněty cévnatky, vysoká krátkozrakost, nitrooční operace apod.)
  • Některá celková metabolická onemocnění (například cukrovka)
  • Toxické vlivy (některé léky, nejčastěji kortikosteroidy)
  • Fyzikální vlivy (ionizující nebo infračervené záření, zasažení bleskem nebo elektrickým proudem)
  • Onemocnění matky v těhotenství toxoplazmózou nebo zarděnkami případně užívání některých léků v těhotenství (kortikosteroidy) může vést ke vzniku vrozené katarakty, která je u dítěte přítomna již při narození. Vrozená katarakta se vyskytuje i bez uvedených příčin, pouze na dědičném základě.

Čtěte také: Poznáte zelený a šedý zákal?

Jak se projevuje?

Příznakem vzniku katarakty je zhoršené vidění. Většinou se jedná o zamlžení, rozostření obrazu. Intenzita může být velmi různá, od téměř neznatelného zastření v počátečních stádiích až po zhoršení visu na úroveň pouhého rozeznávání světla a tmy při úplném pokročilém zákalu. Jindy může dojít ke změněně refrakce(optiky) oka, kdy například pacient, který vždy dobře viděl do dálky a do blízka používal brýle, začne číst bez brýlí ale současně začne hůř vidět na dálku. Katarakta se neprojevuje bolestí oka.

Při vrozené kataraktě, kde pochopitelně chybí informace o kvalitě visu od dítěte, někdy můžeme pozorovat šedobělavé zabarvení zornice (tzv. leukokorie), šilhání, záškubovité pohyby očí apod.

Jak se léčí?

Léčba šedého zákalu je pouze operativní. Pacienti se často ptají, kdy jít na operaci, zda už je zákal k operaci "zralý". V současné době je operace indikována tehdy, kdy začne pacientovi působit citelné obtíže. To je velmi relativní, neboť například pro člověka v produktivním věku, který navíc často jezdí autem, může být obtěžující i počínající zákal a v takovém případě není důvod operaci odkládat. Naopak někteří starší pacienti se někdy necítí výrazněji omezováni ani poklesem visu v důsledku středně pokročilé katarakty a není třeba je do operace nutit, nebezpečí z prodlení zde není (pouze u některých typů zákalu je v hodně pokročilých případech výkon pro chirurga velmi obtížný a není dobré operaci přehnaně odkládat, na tuto skutečnost jistě upozorní vyšetřující oční lékař).

Technika operace katarakty doznala v posledních letech výrazného pokroku. Moderní chirurgie katarakty je pro pacienta minimálně zatěžující a velmi efektivní. Standardem se stává malý, pouze několikamilimetrový operaní řez, fakoemulzifikace (tj. rozdrcení a odsátí jádra zkalené čočky speciálním přístrojem pracující na bázi ultrazvuku-nikoliv tedy laserem, jak se někdy mezi pacienty traduje;laserové fakoemulzifikátory sice také existují, ale zatím se nezdají mít výraznější přednosti) a implantace umělé nitrooční čočky. Operační ranka je tak malá, že se často ani nemusí šít. Stále více těchto výkonů se provádí ambulantně a většina pouze v místním znecitlivění. Pooperační rehabilitace je krátká, řádově týdny.

banner_ks_poradna.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 138 lidí

Mohlo by vás zajímat

Všímejte si možné zrakové vady i u svých dětí!

Včasné rozpoznání oční vady je pro úspěšnou léčbu klíčové. Neléčené vady v dětském věku totiž mohou vyústit v trvalé poškození nebo dokonce ztrátu zraku. Proto se pravidelné vyšetření očí u dětí nesmí zanedbávat.

Děti a kontaktní čočky: Rozhodující není věk, ale schopnost o ně pečovat

Brýle, nebo čočky? Dát dětem na výběr stojí za to hned z několika důvodů. Nejvýraznějším bývá naléhání samotných dětí, které brýle nosit nechtějí ať už kvůli sportu, fyzickému vzhledu nebo posmívání spolužáků. V jakých případech se čočky pro děti hodí, od jakého věku je mohou nosit a na co dát pozor, radí Daniel Szarvas, kontaktolog e-shopu VašeČočky.cz.

Zraková aura

Obcas trpim migrenami, ktere predchazi tzv. zrakova aura. Kamaradka mi poradila, ze jiz pri techto zrakovych projevech mam vzit 2 tablety Paralenu nebo Ibuprofenu, abych zmirnila nastupujici bolest hlavy a nevolnost. Existuji nejake lepsi medikamenty a jsou volne prodejne nebo na predpis?

Hnědá skvrna na bělmu

Dobrý den, můžete mi říct co znamená hnědá skvrna na bělmu? Děkuji

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.