Inzerce

Šedý zákal čili katarakta

4. května 2007, MUDr. Pavel Jurák   |   přečteno: 7640x

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

foto: shutterstock.com
Jak a proč šedý zákal vzniká? Biochemickým podkladem kalení čočky je změna jejího metabolismu s následnou denaturací bílkovin, tvořících její hlavní stavební substanci. Příčiny vedoucí k tomuto procesu mohou být různé:
 • Zdaleka nejčastější je vyšší věk. čočka, stejně jako celý organismus, stárne a ztrácí svoji čirost až se postupně začne kalit. V tomto případě se jedná o tzv. senilní kataraktu, vznikající po padesátém pátem až šedesátém roce života.
 • Úraz oka (zhmoždění, ostré poranění s průnikem do oka, těžší poleptání apod. )
 • Jiné onemocnění oka (záněty cévnatky, vysoká krátkozrakost, nitrooční operace apod.)
 • Některá celková metabolická onemocnění (například cukrovka)
 • Toxické vlivy (některé léky, nejčastěji kortikosteroidy)
 • Fyzikální vlivy (ionizující nebo infračervené záření, zasažení bleskem nebo elektrickým proudem)
 • Onemocnění matky v těhotenství toxoplazmózou nebo zarděnkami případně užívání některých léků v těhotenství (kortikosteroidy) může vést ke vzniku vrozené katarakty, která je u dítěte přítomna již při narození. Vrozená katarakta se vyskytuje i bez uvedených příčin, pouze na dědičném základě.

Čtěte také: Poznáte zelený a šedý zákal?

Jak se projevuje?

Příznakem vzniku katarakty je zhoršené vidění. Většinou se jedná o zamlžení, rozostření obrazu. Intenzita může být velmi různá, od téměř neznatelného zastření v počátečních stádiích až po zhoršení visu na úroveň pouhého rozeznávání světla a tmy při úplném pokročilém zákalu. Jindy může dojít ke změněně refrakce(optiky) oka, kdy například pacient, který vždy dobře viděl do dálky a do blízka používal brýle, začne číst bez brýlí ale současně začne hůř vidět na dálku. Katarakta se neprojevuje bolestí oka.

Při vrozené kataraktě, kde pochopitelně chybí informace o kvalitě visu od dítěte, někdy můžeme pozorovat šedobělavé zabarvení zornice (tzv. leukokorie), šilhání, záškubovité pohyby očí apod.

Jak se léčí?

Léčba šedého zákalu je pouze operativní. Pacienti se často ptají, kdy jít na operaci, zda už je zákal k operaci "zralý". V současné době je operace indikována tehdy, kdy začne pacientovi působit citelné obtíže. To je velmi relativní, neboť například pro člověka v produktivním věku, který navíc často jezdí autem, může být obtěžující i počínající zákal a v takovém případě není důvod operaci odkládat. Naopak někteří starší pacienti se někdy necítí výrazněji omezováni ani poklesem visu v důsledku středně pokročilé katarakty a není třeba je do operace nutit, nebezpečí z prodlení zde není (pouze u některých typů zákalu je v hodně pokročilých případech výkon pro chirurga velmi obtížný a není dobré operaci přehnaně odkládat, na tuto skutečnost jistě upozorní vyšetřující oční lékař).

Technika operace katarakty doznala v posledních letech výrazného pokroku. Moderní chirurgie katarakty je pro pacienta minimálně zatěžující a velmi efektivní. Standardem se stává malý, pouze několikamilimetrový operaní řez, fakoemulzifikace (tj. rozdrcení a odsátí jádra zkalené čočky speciálním přístrojem pracující na bázi ultrazvuku-nikoliv tedy laserem, jak se někdy mezi pacienty traduje;laserové fakoemulzifikátory sice také existují, ale zatím se nezdají mít výraznější přednosti) a implantace umělé nitrooční čočky. Operační ranka je tak malá, že se často ani nemusí šít. Stále více těchto výkonů se provádí ambulantně a většina pouze v místním znecitlivění. Pooperační rehabilitace je krátká, řádově týdny.

banner_ks_poradna.jpg

autor: MUDr. Pavel Jurák

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 325 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

  Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

 • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

  Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

  Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.