Inzerce

Šedý zákal čili katarakta

(MUDr. Pavel Jurák | přečteno: 8377x )

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

shutterstock.com
Jak a proč šedý zákal vzniká? Biochemickým podkladem kalení čočky je změna jejího metabolismu s následnou denaturací bílkovin, tvořících její hlavní stavební substanci. Příčiny vedoucí k tomuto procesu mohou být různé:
  • Zdaleka nejčastější je vyšší věk. čočka, stejně jako celý organismus, stárne a ztrácí svoji čirost až se postupně začne kalit. V tomto případě se jedná o tzv. senilní kataraktu, vznikající po padesátém pátem až šedesátém roce života.
  • Úraz oka (zhmoždění, ostré poranění s průnikem do oka, těžší poleptání apod. )
  • Jiné onemocnění oka (záněty cévnatky, vysoká krátkozrakost, nitrooční operace apod.)
  • Některá celková metabolická onemocnění (například cukrovka)
  • Toxické vlivy (některé léky, nejčastěji kortikosteroidy)
  • Fyzikální vlivy (ionizující nebo infračervené záření, zasažení bleskem nebo elektrickým proudem)
  • Onemocnění matky v těhotenství toxoplazmózou nebo zarděnkami případně užívání některých léků v těhotenství (kortikosteroidy) může vést ke vzniku vrozené katarakty, která je u dítěte přítomna již při narození. Vrozená katarakta se vyskytuje i bez uvedených příčin, pouze na dědičném základě.

Čtěte také: Poznáte zelený a šedý zákal?

Jak se projevuje?

Příznakem vzniku katarakty je zhoršené vidění. Většinou se jedná o zamlžení, rozostření obrazu. Intenzita může být velmi různá, od téměř neznatelného zastření v počátečních stádiích až po zhoršení visu na úroveň pouhého rozeznávání světla a tmy při úplném pokročilém zákalu. Jindy může dojít ke změněně refrakce(optiky) oka, kdy například pacient, který vždy dobře viděl do dálky a do blízka používal brýle, začne číst bez brýlí ale současně začne hůř vidět na dálku. Katarakta se neprojevuje bolestí oka.

Při vrozené kataraktě, kde pochopitelně chybí informace o kvalitě visu od dítěte, někdy můžeme pozorovat šedobělavé zabarvení zornice (tzv. leukokorie), šilhání, záškubovité pohyby očí apod.

Jak se léčí?

Léčba šedého zákalu je pouze operativní. Pacienti se často ptají, kdy jít na operaci, zda už je zákal k operaci "zralý". V současné době je operace indikována tehdy, kdy začne pacientovi působit citelné obtíže. To je velmi relativní, neboť například pro člověka v produktivním věku, který navíc často jezdí autem, může být obtěžující i počínající zákal a v takovém případě není důvod operaci odkládat. Naopak někteří starší pacienti se někdy necítí výrazněji omezováni ani poklesem visu v důsledku středně pokročilé katarakty a není třeba je do operace nutit, nebezpečí z prodlení zde není (pouze u některých typů zákalu je v hodně pokročilých případech výkon pro chirurga velmi obtížný a není dobré operaci přehnaně odkládat, na tuto skutečnost jistě upozorní vyšetřující oční lékař).

Technika operace katarakty doznala v posledních letech výrazného pokroku. Moderní chirurgie katarakty je pro pacienta minimálně zatěžující a velmi efektivní. Standardem se stává malý, pouze několikamilimetrový operaní řez, fakoemulzifikace (tj. rozdrcení a odsátí jádra zkalené čočky speciálním přístrojem pracující na bázi ultrazvuku-nikoliv tedy laserem, jak se někdy mezi pacienty traduje;laserové fakoemulzifikátory sice také existují, ale zatím se nezdají mít výraznější přednosti) a implantace umělé nitrooční čočky. Operační ranka je tak malá, že se často ani nemusí šít. Stále více těchto výkonů se provádí ambulantně a většina pouze v místním znecitlivění. Pooperační rehabilitace je krátká, řádově týdny.

banner_ks_poradna.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 399 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vidím, že nevidím aneb jak poznáte, že trpíte oční vadou?

Ačkoliv 60 % světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

Mnoho lidí jim dnes dává přednost před klasickými brýlemi. Na rozdíl od nich nikde fyzicky nepřekážejí, neomezují vás při sportu a nemusíte ztrácet čas jejich věčným hledáním – sedí vám totiž přímo na očích. Víte ale, jak se o ně starat, aby dobře sloužily, a zároveň jste si nepřivodili nepříjemné zdravotní komplikace?

Sluneční brýle nejsou jen módní doplněk

Lidské oko je velice starý "vynález" a moderní civilizace mu dává pořádně zabrat. Jednou z možností, jak své oči chránit je používání správných slunečních brýlí. Bez těch se v létě rozhodně neobejdete, a tak jsme pro vás připravili praktické rady, jak poznat dobré sluneční brýle od špatných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.