Inzerce

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den. Poslední dobou když zavřu oči vidím jaký by blikal stroboskop a přitom v místnosti je tma. Nevím jak to mám ovládnout. Tím pádem my trvá déle než usnu. Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, s tím nelze nic udělat. Jedná se o drobná nervová podráždění v oku, které se takto projevují.

Otázka: Dobrý deň, pri nešťastnej náhode sa mi podarilo nastriekať sprejom do oči balzamikový ocot. Ihneť som si to vymyla pod vodou a bolo v lekarni kupiť nejake kvapky do oči nakoľko som v Irsku. Dnes je druhy deň a oči citim podraždené a mam pocit že vidim trošku ako v hmle. Na jednom oku mam už rok nešpecifikovaný edem očného nervu. Je nutné navštiviť po zásahu octom do oči lekára alebo je to len podraždenie ktore prejde ? Prosim Vás o skoru odpoved. Dakujem

Odpověď: Dobrý den, ocet mohl způsobit mírné poleptání rohovky a proto to zhoršení vidění. Výplach jste provedla a tak byla první pomoc poskytnuta správně. Pokud zamlžení stále trvá, tak naneste do oka gel (př. recugel, či O-septonex v masti) a zalepte oko kapesníkem tak, aby nemohlo mrkat. Mast tam aplikujte 2-3x denně a opět zalepit. Povrch oka se tak regeneruje rychleji. Kdyby ani toto nezabralo během dvou dnů, tak už musíte na oční k vyloučení infekčního zánětu.

Otázka: Dobrý den, z ničeho nic stále vidím v pravém oku sem tam záblesky a někdy po nich mě přejede přes oko šedá čmouha. Co by to mohlo být, úraz nebyl, prasklou cévku v oku nevidím, brýle nosím pouze na čtení 2,5. Je to taková dosti nepříjemná věc. Mám 66 roků.

Odpověď: Dobrý den, na místě je vyšetření u očního lékaře. Zřejmě se bude jednat o odloučení zadní sklivcové membrány. V podstatě se sklivec odtrhává od sítnice a když zatáhne, tak vznikne nervové podráždění, které se projeví jako záblesk. Šedá šmouha může být jen sklivcový zákalek, ale může to také znamenat komplikaci odloučení oné membrány, které je třeba řešit či sledovat.

Otázka: Dobrý večer, mám takový problém. Začala jsem nosit brýle do dálky -1,5 dioptrie. Když otáčím hlavou "houpe" se mi svět (děla se mi z toho nevolno) nemám třeba špatné dioprie? Nebo je to normální? Také mám v brýlích přivřené jedno oko....já to nijak necítím ale estetický je to dost viditelné a oko mám přivřené pouze když mám brýle, čím to může být? Děkuji moc za odpověď

Odpověď: Dobrý den, pokud došlo k navýšení dioptrií nebo se jedná o první brýle, tak je určitá úroveň prohnutí obrazu a motání obvyklá. Mělo by to odeznít do 3 týdnů. Pokud se tak ani pak nestane, tak je třeba přeměřit dioptrie a ve Vašem případě doplnit i vyšetření spolupráce očí. Ono přivírání oka je v podstatě obranné reakce mozku. Příčinou může být fakt, že při pohledu jedním okem je zkreslení méně rušivé, ale také mohly zvýraznit (NE způsobit) skryté šilhání a mozek se přivřením oka bráním těmto obtížím. No a poslední možností je, že brýle mají buď špatný zábrus, kdy střed skla neodpovídá středu oka, nebo jsou špatně dioptrie. To ale na dálku nelze určit. Takže jestli budou i po třech týdnech přetrvávat obtíže ve stejné míře, tak se znovu obraťte na osobu, která brýle předepsala.

Otázka: Dobrý den, v posledních týdnech se mi začaly dělat záblesky v okraji zorného pole jednoho oka, ale pouze venku při umělém osvětlení, vevnitř nebo při denním světle záblesky nemám. Před měsícem jsem byla na kontrole u očního lékaře, na záblesky jsem ho neupozornila, myslela jsem, že to jsou jen slzy, nebo jsem je ještě neměla, nevím, on mi rozkapával oko a díval se do něj a řekl, že je vše v pořádku. Až teď jsem zjistila, že by to mohlo být odchlípení sítnice a dost mne to polekalo. Chtěla jsem se zeptat, je podezdření na tuto nemoc, pokud vidím záblesky jen večer venku za tmy s umělým osvětlením (chodím se psem) , a také jsem se chtěla zeptat, jelikož pracuji denně na počítači a nemůžu si dovolit nemocenskou, jak dlouho trvá léčba v případě odchlípení sítnice a mohu po dobu léčby pracovat ? Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, dalšími symptomy odchlípení sítnice je vnímání padajících sazí a stín někde v zorném poli. Takže si zakryjte jedno oko, pak druhé a monitorujte si, zda z některé strany nedochází k omezení. Myslím, že toto ale není Váš případ. Podle mě se jedná o odchlipující se sklivec, který tahá za sítnici a tak vznikají podráždění sítnice, která vnímáte jako záblesky. Zvýraznění vnímání za popsaných podmínek je typické, protože máte rozšířenou zornici v důsledku tmy, pak se podíváte na světlo a zornice se stáhne a tím dojde ke zmíněnému tahu. Během denního světla je zornice méně aktivní a ještě i samotné denní světlo dá zábleskům zaniknout. Vše je fyziologický průběh stárnutí sklivce. Takže si jednou za týden proveďte seflmonitoring popsaný výše a jinak není důvod k obavám. Jinak, pokud se jedná o ošetření odchlípené sítnice, tak když je malé a stačí ho olaserovat, tak PN je tak týden. V případě operačního řešení je neschopenka delší, protože je potřeba ve většině případů polohovat hlavu pro zlepšení hojení (většinou až 3 týdny a dále podle stavu).

Otázka: Dobrý den, v posledních letech začínám mít občas problém s dvojitým viděním, většinou na vzdálenost víc než cca 3m. Nedokážu dostat obraz pravého a levého oka přes sebe. Vliv má zřejmě únava a dlouhé čtení, ať už z obrazovky nebo z papíru. Na očním mi řekli, že jsem možná "prodělal virózu" nebo by to mohlo být boreliózou (mám dlouhodobě zvýšené protilátky). Dá se problém zlepšit cvičením? Zkouším cvičit sledováním stereoskopických obrázků. Když jsem v pohodě, vidím dobře "do nekonečna" alespoň rovně, pohled do stran už je "rozjetý". Při únavě už se rozjíždí i pohled vpřed. Kdyby se to zhoršovalo, měl bych problém s řízením a nakonec nedejbože i se čtením. Jakou to má prognózu a co můžu ovlivnit? Mám taky "subkapsulární zakalení" zřejmě následkem dlouhého braní kortikoidů na astma (od 30ti let, je mi 48) a časem mě čeká výměna čočky, ale to by asi s tím dvojitým viděním nemělo souviset...

Odpověď: Dobrý den, ve Vašem případě budou šedý zákal a dvojité vidění dva izolované problémy. Z toho, co jste mi popsal, mi nejvíce sedí tzv. exces divergence - v podstatě se Vám na dálku oči rozjedou více než by měly a dojde k takové disparaci obrazů, že to mozek již nespojí. Zhoršení při únavě je také typické, protože chybí síla na vyvinutí úsilí ke srovnání. Pokud bych měl pravdu s diagnozou, tak Vám zrakový trénink pomůže. Ale samotný trénink stereoobrazků nebude mít tížený efekt, ale jdete správnou cestou. Když by trénink plně nestačil, tak existují tzv. prizmatické brýle, které by ty oči srovnaly za Vás.Předepisují je strabologové nebo erudovaní optometristé. S operací šedého zákalu bych byl obezřetný a před operací Vám doporučuji absolvovat strabologické vyšetření. Pokud bych měl totiž pravdu, tak hrozí po operaci zhoršení dvojitého vidění. Pozitivní je, že všechno je řešitelné a je možné to srovnat. Nevím odkud jste, ale pokud budete chtít tak se obraťte na naši strabologickou poradnu a uvidíme, která cesta pro Vás bude nejlepší.

Otázka: Dobrý den, je mi 14 let a mám kolem 4 dioptrií a pořád se mi zrak zhoršuje. Kdy se to asi zastaví? Můžu oslepnout? Byla by v budoucnu vhodná operace?

Odpověď: Dobrý den, nejčastěji se zhoršování dioptrií zastavují kolem 18-21 let, podle pohlaví a individuálních dispozic. Oslepnout jen z dioptrií nelze. Máme pacienty i s 24D a nejsou slepí. Operaci k odstranění dioptrické vady je možné zvážit až v okamžiku stabilní dioptrické vady...tedy v době, kdy se rok nezmění dioptrie a nezhorší kvalita vidění v brýlích. Vhodnou metodu zatím rozhodně nevybírejte, protože neznáte finální dioptrie, které bude třeba odstranit a navíc oftalmologie se v odstranění dioptrií, a speciálně v laserové chirurgii, stále posouvá a nikdo z Nás neví, co bude za 10 let.

Otázka: Dobrý den, při poslední kontrole očí, se zjistilo, že mám počínající šedý zákal a na levém oku řídnutí sítnice. Byla jsem docela zmatená, ale vlastně jsem se ani nedozvěděla, co to vlastně je, jen že se s tím mimo potravinových doplňků, nedá nic dělat. Ráda bych toho věděla víc. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, počínající šedý zákal je počátek kalení Vaší přirozené čočky. Postupně se bude vidění zamlžovat až bude potřeba provést operaci, při které se čočka vymění. Do tohoto stádia to mlže dojít za rok nebo také za deset. Není nutné se tím vůbec znepokojovat. Řídnutí sítnice je již zcela jiná diagnóza. Jedná se o degenerativní změny sítnice, kdy dochází doslova k prořídnutí vrstev sítnice. Takové změny je třeba sledovat a zasahuje se až když hrozí komplikace, které nemusí nikdy nastat. Podpůrná vitamínoterapie je jediné, co pro sebe můžete udělat. Pokud máte konkrétní dotaz, tak Vám rád odpovím, ale nevím přesně na co.

Otázka: Dobrý den pane doktore. Vím, že nebudete mít radost a měla jsem už dávno mazat k lékaři. Byla jsem fyzicky napadená měsíc a půl po porodu. Při úderu do pravého spánku jsem viděla záblesk. Druhý den bolesti levého oka a páteře, bolesti oka jsem měla pár dní. Asi po týdnu jsem v předklonu myla vanu a oknem prosvítalo slunce. V tom poškozeném oku jsem viděla paprsky spíše v levé části, ikdyz jsem zavřela oči a byla to ostrá bolest. Občas mě bolí levé oko. V létě se mi asi 2x zamotala hlava a měla jsem pocit na omdleni. Asi před měsícem jsem měla motání hlavy, byla jsem ráda, že se můžu otočit. Zvracení a bolest hlavy v leže večer, musela jsem se obracet, měla jsem tlak v hlavě. Při porodu a v průběhu pár let před ním jsem viděla světýlka, tečky, které se pohybují v obrazu, ale celkově asi 4x.

Odpověď: Dobrý den, zde není jiná možnost, než doporučit vyšetření u oftalmologa, který vyloučí poúrazový vzestup nitroočního tlaku. Pro což by mohlo svědčit zhoršení při práci v předklonu. Ale hlavně bude vhodné vyšetření na neurologii. Pokud na to oko vidíte dobře a již žádné jiné obtíže nemáte, tak se jedná zejména o prevenci, ale jak sama víte, tak jste měla vyhledat lékaře dříve....

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu kapky Brinzolamide Stada používat dva měsíce od otevření lahvičky, přestože podle příbalového letáku se smí používat pouze jeden měsíc. Kapu si Xalacom (2,5ml) 1x denně do obou očí a Brinzolamide Stada (5ml) ráno a večer do levého oka. Obsah lahviček v nichž jsou léky dodávány je rozdílný a tím i jejich vypotřebování. Moje oční lékařka chce, abych na 2 Xalacomy spotřebovala 1 Brinzolamid. V lékárně to nedoporučují. Prosím o radu, zda se mám řídit radou lékařky, nebo lékárnice. Předem děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, s tímto názorem jsem se již setkal, ale oficiálně ho nemohu doporučit. Na jednu stranu je hlavním důvodem k omezení hygienické hledisko, kdy riziko kontaminace výrazně roste po 30 dnech od otevření. A tak při nedotýkání se víček i řas a uchování v chladu a temnu by neměl nastat problém. Ze zkušeností pacietnů vím, že není problém s delším užíváním, ale není to schválený postup.

Otázka: Dobrý den, našla jsem si nebolestivou bulku v podkoží na horní hraně očnice. Je nutné vyšetření, či vyčkat, zda se bulka nevstřebá časem sama. Oč by mohlo jít? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, bohužel jste neuvedla přesnou lokalizaci. Pokud je to při vnějším očním koutku nahoře, tak se bude jednat o slznou žlázu, tedy normální nález. Pokud je kdekoli jinde, tak vyhledejte preventivně oftalmologa. nejčastěji se vyskytují tukové bouličky benigní povahy, ale i v očním okolí se vyskytují závažnější nádory, ale jsou zcela raritní. proto raději obezřetnost.

Otázka: Dobrý den, dnes jsem byla s dcerou na vytažení stehů po operaci strabismu (konvergentní konkomitantní). Operace se podařila. Má to na první pohled krásné. Lékaři nám to v průběhu hospitalizace také říkali. Má prý paralelní postavení. Dnes nám paní doktorka po vytažení stehů napsala do zprávy: drobná rez. eso. Napíšete mi prosím co tato zkratka znamená? Děkuji Vám moc.

Odpověď: Dobrý den, znamená to, že je přítomno drobné zbytkové šilhání k nosu (tedy konvergentní neboli eso postavení). Ale tato úchylka je drobná a je vidět jen při narušení spolupráce očí. Tak tomu je ale správně, protože jak dítě roste, tak dochází k mírnému oddálení očí a tím se využije zbytková úchylka k dosažení ideálního paralelního postavení očí. Kdyby už teď byla bez reziduální úchylky, tak by se mohlo stát, že s růstem vznikne šilhání opačného směru (tedy ke spánku).

Otázka: Dobrý den dne 21.9.2016 jsem dostal pěstí na levé oko, poté jsem měl oko zateklé a v oku krev, byl jsem na vyšetření a zrak v pořádku, ovšem i dnes ještě přetrvává u oka na straně kořene nosu a očního víčka patrný monokl, je možné že je to trvcalý následek nebo se počase vytratí? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, časem se vstřebá vše. Tam kde je kůže nejtenčí, což je v okolí očí, tak to trvá nejdéle. Do 4 týdnů by ale mělo být vše jako předtím.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím může být rozsáhlé popraskání očních žilek a jak proti tomu bojovat. Obrázek mého oka:https://uloz.to/!a6S2Dm0hRZ6a/dsc-0044-jpg Občas se mi to stane, když jsem nemocná - s kašlem, chřipkou, bolením krku apod. Někdy zčervená jedno oko, za pár dní se spraví a následně praskne to druhé. Není to nijak moc bolestivé, ale rozhodně to není reprezentativní.

Odpověď: Dobrý den, toto není normální popraskání žilek. Bylo by na místě při dalším objevení navštívit oftalmologa (v akutní fázi obtíží). Z mého pohledu je třeba vyloučit slabší zánět rohovky či duhovky, případně bělma. Podle těch překrvených cév je vidět, že se nejedná jen o ty povrchové, což by bylo neškodné, ale i ty hlubší a to je vždy podezřelé a většinou to signalizuje onemocnění oka. Bohužel z fotografie není možné být přesnější, protože nevidíme detaily rohovky a duhovky. Právě zmíněné záněty se může vždy vracet při oslabení imunity. A nemusí se jednat o infekční záněty, ale i autoimunitní.

Otázka: Dobrý den,měla bych dotaz. Je mi 30 let a před dvěma dny mě začalo bolet pravé oko. Nejdříve bylo citlivé při promnutí či mírném zmáčknutí jen na jednom místě (ne celé oko) a druhý den i bez promnutí,je to jen v jednom místě,je takové citlivější. Žádný jiný problém nemám,jen je to takové neobvyklé,do oka jsem se předtím neuhodila ani nic jiného,jsem doma na mateřské. K lékaři se vydám,jen ještě vyčkávám jestli to neodezní. Co by to mohlo být? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, mohlo by se jednat o cokoli. Od ječného zrna, přes syndrom suchého oka až po zánětlivé onemocnění. Zkuste kapat ocuflash či o-septonex a pokud do dvou dnů problémy neodezní, tak navštívit lékaře. Pokud se bolest bude stupňovat, tak vyražte k oftalmologi ihned.

Nové články emailem
Inzerce http://www.doktorvkapse.cz/astmainfo/
Anketa
Jak řešíte u svých dětí popraskané a bolavé koutky úst?
Zatím hlasovalo 84 lidí.
Inzerce http://www.mamlupenku.cz
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana Dvořáková (Aurorix Roche 300mg (antidepesivum)) 6. prosince 2016, 09:33:24

    A jak se jich člověk může zbavit? Diskutovat

  • Jean (ukončení léčby antidepresivy) 5. prosince 2016, 05:26:57

    Nemáš v tom úplně jasno,musíš ještě studovat imunitu a nepoužívej PP a deprese, je to… Diskutovat

  • Jaroslav Spurný léčitel - píší o něm všude na webu: (Léčitelé a bylinkáři) 8. prosince 2016, 00:00:23

    Pan Jaroslav Spurný - prý léčitel: toto jsem našel na webu, hm, zajímavé, takže je to… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.