Inzerce

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Upozornění: Po období prázdnin jsou dotazy odpovídány s delší časovou prodlevou.


Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, užívám oční kapky Xaloptic Combi a dnes večer se mi stalo, že mi kapka sjela ke koutku úst. Chci se zeptat, je nechtěné pozření kapky nějak zdraví škodlivé? Děkuji mockrát.

Odpověď: Dobrý den, jedna kapka Vám nijak neublíží.

Otázka: Dobrý den, mám na Vás takový neobvyklý dotaz.Moje známá mi tvrdí,že její nyní již dospělý syn měl od narození až do jednoho roku svého věku MODRÉ oči, ale já vidím,že má oči nyní HNĚDÉ !!! nikdy jsem se s ničím takovým nesetkala. Ptám se proto,protože takovou otázku může zodpovědět pouze odborník v oboro očního lékařství. Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den Jančová Marcela

Odpověď: Dobrý den, to není nic neobvyklého, děti bělochů se rodí s očima modrýma nebo světle šedýma. Po zhruba prvním půlroce života se začne v duhovce ukládat pigment a jeho množství (které je geneticky dané) určuje konečnou barvu očí. Modré oči obsahují pigmentu v duhovce nejméně, hnědé nejvíce.

Otázka: Dobrý den, 3,5 dcera si za dobu zhruba 7-8 měsíců cca 5krát stěžovala na prudkou bolest oka. Stalo se to vždy, když byla unavená, odpoledne nebo večer, nicméně průběh je velmi dramatický, dcera extrémně křičí a pláče, mne si oko, bouchá se do něj, celé to trvá 10 minut, jednou i půl hodiny. Popisuje pocit cizího tělíska v oku, v oku nikdy nic nemá. Měla jsem za to, že je to přetížení očiček z únavy, protože se postupně zklidní v náruči, ale nerada bych něco podcenila. Trpí také na časté rýmy, jinak je zdravá, ale také velmi senzitivní. Máte zkušenost s nějakým onemocněním, které by se takto projevovalo, nebo se takto může projevit únava? Děkuji mnohokrát.

Odpověď: Dobrý den, může se projevit únava, může mít potíže charakteru syndromu suchého oka anebo veškeré potíže mohou být dílem dětské fantazie - i to se nezřídka stává. Každopádně je vhodné ji objednat na oční, i bez těchto příznaků doporučuji preventivní oční vyšetření u dětí ve věku kolem 3 let.

Otázka: Dobrý den, jsem se synem 3 roky objednaná ke dvěma očním lékařům na vyšetření zraku s rozkapáním očí. V rozmezí 2,5dne. Nebude tak brzké vyšetření mít negativní vliv na vyšetření. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, nebude.

Otázka: Dobrý den, mám dotaz: operace Shariothovy makulární čočky - pro koho je tato operace vhodná, kolik jich bylo od doby provedení první operace již provedeno a na kterých klinikách se provádí a zda si ji musí hradit plně pacient sám. Ještě bych se ráda zeptala proč se zavádí do toho lepšího oka - znamená to , že se zavádí jen do jednoho oka. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, implantaci Schariothovy makulární čočky provádí Oční klinika FN Hradec Králové, takže podrobnější dotazy směřujte na ně. Nicméně vhodný kandidát musí mít stabilizovanou formu věkem podmíněné makulární degenerace s vizem 0,05 až 0,4 a musí již mít v oku umělou čočku (tedy je po operaci šedého zákalu). Schariothova čočka se implantuje jen do jednoho - toho lepšího oka. Je to proto, že funguje jako jakási nitrooční lupa, která obraz zvětší tak, aby byl pacient schopen číst text, ale za cenu zúžení zorného pole a tedy orientace v prostoru.

Otázka: Dobrý den, diagnóza od lékaře je změna v rohovkových vrstvách - dystrophia endotel. 1.utr. zajímalo by mě jaké problémy vyvolává endotelová dystrofie . Patří k příznakům i mlhavé vidění a dá se tato vada odstranit ? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, leckdy může endotelová dystrofie zůstat bezpříznaková celý život. Pokud progreduje, projevuje se mlhavým viděním, zpočátku jen ráno a dopoledne, později celodenně. Léčebně lze do očí při mírném postižení aplikovat hypertonické kapky (5% roztok NaCl nebo 40% glukózu), oboje působí proti otoku rohovky, který je způsoben dysfunkcí endotelových buněk, a který je příčinou mlhavého vidění. Pokud je poškození endotelu vážnější, přichází na řadu rohovková transplantace (dnes nejčastěji transplantace jen endotelové vrstvy - tzv. DMEK), která má velmi dobré výsledky.

Otázka: Dobrý den, Trpím "syndromem suchého oka" 3/4 roku (BUT-zkrácení na 4s, shrimer 5,7 mm, autoimunita nebyla prokázána,je mi 27 let) Vyzkoušela jsem mnoho očních kapek a gelu teplé obklady a masáže vše bez efektu.... Používám flucon na zánět. V současné době mě velmi bolí víčka nevydržím v klimatizaci a větru.Chtěla bych se zeptat jestli je možné ještě něco v tomto stavu udělat?Jak předcházet příznakům? Existuje nějaká další léčba a podrobnější vyšetření-meibografie? Je nutné vyhýbat se práci na počítači? DĚKUJI!

Odpověď: Dobrý den, je třeba se vyhýbat jen tomu, co Vám dělá špatně. Doporučoval bych vyzkoušet léčbu autologním sérem - kontaktujte některou z očních klinik v fakultních nemocnicích. Tam Vás vyšetří, zda jste vhodná pro tuto léčbu a tyto speciální kapky (vyrábějí se přímo z pacientovy krve) Vám zhotoví.

Otázka: Dobrý den. Ráda bych se zeptala zda jsou brýle nutné nosit celý den. Dceři jsou 3 roky. Dcera žádné problémy nemá. Vždy velice dobře vidĕla.Výsledky vyšetření: AR: -0,25/-1,5, ax 174 -1,5,ax3 AR v CP: +2,5/-1,25, ax 177 +2,25/-1,75, ax 2 VOP: 0,8nat VOL: 0.63 nat Z:astigmatismus. Doporučeny brýle. Dĕkuji.

Odpověď: Dobrý den, dcera má mírný astigmatismus, brýle by měla nyní nosit celodenně, a to jako prevenci nesprávného vývoje zrakových funkcí.

Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala co znamená: Nález na papilách n.II bilat. Idem, bez progrese směrem k městnání, nicméně okraje stále zejména nasálně neostré. Jedná se o res.z vyšetření bez dalšího vysvětlení. Maminku dlouhodobě bolí hlava,tak jestli to spolu nemůže souviset, děkuji.

Odpověď: Dobrý den, jednou z příčin bolestí hlavy může být zvýšený nitrolební tlak (např. následkem nádoru) a ten působí otok papily (terče) zrakového nervu. Otok začíná jako právě rozostření okrajů papily, nicméně existuje nemalé procento lidí, kteří mají neostré okraje papily fyziologicky. Proto - vzhledem k anamnéze bolestí hlavy - lékař zcela pochopitelně sleduje, jestli se vzhled papil nemění, tedy jestli nevzniká otok.

Otázka: Dobrý den, už dlouhou dobu mám problémy, které mě až doteď tolik neomezovaly. Občas se mi stane, že bez nějaké zjevné příčiny vidím, jako když se podíváte do zdroje světla. Mám pak problém se zaostřením a tedy i prací. Když se tento problém objeví, většinou se projevuje ve věší či menší intenzitě celý den. Občas je to doprovázeno bolestí hlavy. Je možné tomu nějak předcházet popřípadě to řešit? Děkuji za odpověď a hezký den.

Odpověď: Dobrý den, vypadá to, že trpíte na migrény s oční aurou. Léčba spadá do kompetence neurologa.

Otázka: Dobrý den, mám takový dotaz, musím to posat trošku víc - jsem jednooká, před 34 lety jsem měla embolii do žíly v levém oku, vidím tudíž jen na jedno oko. Zhruba před devíti lety jsem onemocněla glaukomem s uzavřeným úhlem, byla mi provedena iridotomie a kapu oční kapky ganfort, navečer, a to do obou očí, i do toho slepého. Před rokem jsem byla na klinice na operaci šedého zákalu, po pár dneh nastaly potíže - otok předního segmentu, takže se muselo počkat až otok odejde, aby se vidělo dál, měla jsem tuším otok duhovky? a pak potažmo něco se zorničkou - na tom oku vidícím, léčba trvala měsíc a půl, vše pak bylo ok. Nyní jsem ujistila rozestřené vidění, nečekala jsem a šla oamitě k lékaři, protože mám jen jedno oko a chci vidět. potíže byly rozostřené vidění, svědění víček a oka. paní doktorka mi řekla, že to je budto alergie neb nějaká infekce nasadila mi mast na víčka a oční kapky proti infekci s kortikoidy. mazala jsem víčka a kapala týden, moc se to neupravilo, vysadila to a nasadila dexamethazon - týden x denně druhý týden 2x denně a nyní poslední týden 1x denně. Kromě toho mi napsala žádanku na hrt vyšetření, na kterém jsem už dvakrát byla, naposledy v roce 2015. no a můj dotaz směřuje k tomu, že toto vyšetření pan doktor nemohl provést, nepodařilo se mu to ani napočtvrté s tím, že "se u nespojily obrázky", v prosinci měl přístroj v opravě, takže - mám věřit tomu, že přístroj byl opraven nekvalitně neb tomu co i řekl, že to prostě nejde vyšetřit ten zrakový nerv a nikdy prý nepůjde, že se budeme muset s paní doktorkou spoléhat jen na perimetr a že zánět, který jsem měla a který odeznívá, na toto vyšetřní vliv nemá? neb to mám zkusit na jiném pracovišti kde mají přístroj na vyšetření hrt? nějak nemůžu uvěřit, ale jsem laik, tomu, že to prostě nejde, mám strach, mám si myslet, že v tom oku je něco v nepořádku a že mi to všichni tají? Zdůvodnil to tím, že na to má vliv ta operace šedého zákalu, že se změnily dioptrie, tudíž že to prostě nejde. Co byste mi poradil, prosím, mám hledat jiné pracoviště? Nějak nemohu uvěřit, že to nejde. Děkuji za odpověď p.s. Myslím si, že i to rozostřené vidění není něco v pořádku, ale druhotn šedý zákal to asi není, to by paní doktorka prý viděla. napodruhé jak jsem byla na kontrole tak mne rozkapala a řekla mi, že snad na zorničce mám "nějaký film". co to znamená nevím. jo, ty kapky a mast, které jsem měla na týden, se jmenovaly maxitrol.

Odpověď: Dobrý den, nenapadá mě důvod, proč by se HRT vyšetření nedalo udělat po operaci šedého zákalu. Se změnou dioptrií v oku si přístroj poradí. Je možné, že pokud jste měla před operací hodně zakalenou čočku, mohl být problém s HRT vyšetřením po operaci a snímky nelze proto porovnat mezi sebou, ale po operaci by snímky terče zrakového nervu měly jít udělat. Za zamlženým viděním po operaci bývá nejčastěji druhotný šedý zákal - není to ten "film" na zorničce?

Otázka: Mám prý chronický zánět oka.Opravdu jej nelze léčit?

Odpověď: Dobrý den, pokud nenapíšete podrobnější informace, o jaký typ zánětu a o kterou část oka se jedná, nemohu k tomu bohužel nic říct.

Otázka: Dobrý den. Před půl rokem jsem byla na vyšetření očí. Dr. nic nenašla. A řekla verdikt že to vypadá na syndrom suchého oka. V lékárně mi dali drahé kapičky zelené (umělé slzy). Jenomže mi to nepomáhá. A myslím že to je něco jiného než suché oko. Problém je v tom a to samé jsem líčila dr. Když koukám musím zavírat oči abych viděla zas dobře. Někdy musím zamrkat ať je to v normálu. Děje se mi to jen na pravém oku. Není to každý den ale vždy se to vrátí nikdy nepřestane. Trvá to půl roku. Když zavřu levé oko a koukám jen pravým tak mi skáče obraz na tom pravém oku. Někdy mě za tím okem bolí. I když kouknu do prava. Pohled někdy bývá nezaostreny. Prosím poraďte mi co to může být. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, nevím, jaká vyšetření Vám Vaše lékařka udělala, ale určitě by bylo vhodné vyšetřit oči v rozkapání, vyšetřit zorné pole (perimetr) a případně doplnit vyšetření sítnice pomocí OCT (optické koherenční tomografie), pokud Vaše lékařka má tu možnost. Syndrom suchého oka to být může, v tom případě by se mělo pomocí dalších vyšetření určit, o který typ se jedná - zda o nízkou sekreci slz nebo jejich zvýšené odpařování. Každý typ vyžaduje trochu jinou léčbu. Umělých slz je nicméně na trhu takové množství, že jediná možnost je zkoušet, dokud člověk nenalezne ten "svůj" preparát. Otázkou ale je, jestli na pravém oku nemáte jen nějakou drobnou dioptrickou vadu - pro krátkozrakost je právě typická nutnost přivírat oči, aby se obraz doostřil.

Otázka: Dobrý den, synovi je 10,5 roku. V šesti letech nosil brýle 1dioptrie na dálku. Po roce se stav upravil, brýle mohl odložit. Na oční chodíme 2krát ročně, naposledy v září 2017, bez nálezu. Nyní již 3 týdny šilhá na levé oko, často si oko mne, má jej nepatrně přivřené,nepatrně hůře na něj vidí. Občas má dvojité vidění. Na oční nás vezmou až 2.3., dětská lékařka nás odeslala ještě na neurologii.Nikdy nešilhal. Co může být příčinou náhlých problémů?

Odpověď: Dobrý den, u dětí to nejčastěji souvisí s dioptrickou vadou, která již synovi byla dříve diagnostikována, a nyní se např. vlivem zvýšené zátěže očí opět takto projevuje. Anebo může být problém neurologický - tj. obrna některého okohybného nervu (dle popisu snad III. hlavového nervu). Ta může být způsobena celou řadou příčin - namátkou zánět, nádor, cévní problém.

Otázka: Zdravím, při kontrole očního pozadí /cukrovka/, jaký je interval vyšetření po rozkapání očí...nejdříve za cca 20 minut ? a nejdéle ?? Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Odpověď: Dobrý den, to nelze přesně říct, záleží na tom, jak rychle se roztáhnou zornice, což může zejména u diabetiků trvat i hodinu. Efekt kapek přetrvává cca 4 hodiny, takže během této doby lze vyšetření provést.

Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Souhlasíte se zavedením lékařů na telefonu?
Zatím hlasovalo 75 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Janka (Kreatin) 21. února 2018, 22:23:30

    A kde to koupím? na netu jsem to nenašla... Diskutovat

  • Kamila (Zkušenosti s léčbou) 20. února 2018, 17:34:27

    Můžu vědět kde jste podstoupila tento zákrok? Diskutovat

  • Petra (Ostruha patní kosti ) 24. února 2018, 12:36:42

    Listy ze zelí? Zkusím. Je fakt, že moje babička si dávala listy ze zelí na opuchlé nohy a… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.