Inzerce

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Upozornění: Po období prázdnin jsou dotazy odpovídány s delší časovou prodlevou.


Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, prosím o radu...Už jsem zoufalá, mám permanentně červené oči, které pálí..Na očním a alergologii, vše v pořádku...

Odpověď: Dobrý den. Byl Vám diagnostikován syndrom suchého oka nebo ne? Vzhledem k alergologickému vyštření lze předpokládat, že ne. Tak bych rozhodně doporučil stěry z očí a to na bakteriální i chlamydiové infekce. Pokud by i to bylo negativní, tak podrobné vyšetření na různé typy suchých očí, včetně barveí povrchu oka pomocí fluoresceinu.

Otázka: Dobrý den, nosím už několik let kontaktní čočky Biofinity měsíční.Dosud nebyl žádný problém, ale již třetí den nemohu čočky v očích snést.Po probuzení mám červené bělmo,lehce nateklá víčka zalepená hnisem,pocit písku v oku,silnou světloplachost (nemohla jsem oči několik minut vůbec otevřít).Po vyndání čoček všechny problémy ustanou.Toto se mi stalo už minulý rok, ale trvalo to jeden den a pak to bylo zase v pořádku.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď: Dobrý den, zkontrolujte, zda není čočka poškozená a spočítejte, zda není po době použitelnosti. Pokud je vše OK, tak zkuste jen na 2 dny vynechat čočky a pak vezměte nový pár a nové pouzdro. Pokud se obtíže po těch dvou nezmírní, tak bude potřeba navštívit oftalmologa, protože zřejmě v očích slabší (chronický) zánět, který se třeba při oslabení imunity více projeví a bude tedy třeba to přeléčit.

Otázka: Dobrý deň, mám takúto otázku....počas dňa sa mi z vnútorných očných kútikov vo zvýšenej miere vyplavuje očný maz a očný hlien....robí sa mi to najmä, keď sa potím...musm si to počas dňa utierať...mám to takto už roky...dá sa s tým niečo robiť?

Odpověď: Dobrý den, když se potíte, tak pot stéká do očí. Ten má v sobě i dráždivé složky a oční hlen je obalí a vypudí z oka. Tomuto se bránit nemůžete. Je to přirozené.

Otázka: Dobrý den, prosím o Váš názor na můj problém. Po 20 ti letech herpetické uveitidy mám po atropinu rozšířenou zornici. Nyní mi je 38 let. Způsobuje mi to neustálé bolesti, velké červenání a problémy s prací na PC + samozřejmě vzhled ( mám zelené oči). Byla jsem na lehčím operačním zákroku a to, že mi byly odstraněny srůsty, ale zornice se již nestáhla. Nyní mi nabízí lékař operaci sešitím stehem zornici. Jiní lékaři nedoporučují. Prosím o Váš názor, zda je tam velké riziko nebo zda to již někdo při uveitidě podstoupil a jak to případně dopadlo. Velmi děkuji.

Odpověď: Dobrý den, zkuste se se svý očním lékařem pobavit na téma stenopeické kontaktní čočky. Jedná se o kontaktní čočku, která je barevná a neprůhledná, kromě zornicového otvoru, který se nastaví podle velikosti zornice druhého oka. Dojde tak k limitaci prostupu světla do oka a díky tomu, že se čočka barví na zakázku dle druhého oka, tak i ke zlepšení kosmetického efektu. Sešití zornice bych volil až jako poslední variantu. Má to i své komplikace v diagnostice a zornice se může i zneokrouhlit, což by Vám z kosmetického hlediska asi také vadilo.

Otázka: Dobrý den, léčím se s infekcí chlamydií trachomatis antibiotiky Ciplox 500. Četla jsem, že se často rukama zanesou do očí. Pokud by k tomu došlo, vyléčila by se infekce v oku také pomocí těchto antibiotik, nebo je třeba zajít k očnímu lékaři pro specifickou léčbu? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, i při oční infekci chlamydiemi se píše toto antibiotikum celkově. Většinou se stejně jako i jiné chlamydiové infekci přistupuje k zopakování antibiotik za 3 měsíce.

Otázka: Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o názor, mám 31 rokov, lekárka mi objavila na oboch očiach druzy, má ich aj sestra aj mama takže je to zrejme dedičné. Mám sa obávať o stratu zraku? Viem že toto je skôr nález ktorý postihuje starších ľudí. Posielam aj výpis zo zdravotnej dokumentácie: ODS: opt. médiá číre, terč ohraničený ružový, cievy s rozšíreným reflexom, vény vinutejšie peripap. na zadnom pole druzy, poruchy RPE. Záver: Binokulárne funkcie správne, bez korekcie, druzy BM, sledovať videnie - Amslerovú mriežku. Odporúčam rozbor metabolizmu tukov vzhľadom na nález na očnom pozadí. Kúra Lutax amd plus.

Odpověď: Dobrý den, ve Vašem věku se může jednat o tzv. familiární drúzy. Tedy výskyt drúz, které mají dědičný podklad, ale nemají tendenci se zásadně zhoršovat a nemají tak závažný dopad na zrakovou ostrost. Většinou se toto objeví při prevenci. Vhodné jsou pravidělné kontroly právě k vysledování, zda se stav horší. Ztráty zraku se obávat nemusíte. když by došlo k VELKÉMU zhoršení, tak by došlo ke zhoršení centrálního vidění, které by zešedlo a pokřivilo se, ale periferní vidění zůstává zcela nepoškozeno.

Otázka: Nosím okuliare +2.00 +2.50 na obe oči. Aká operacia by ma zbavila okuliarov ? Vdaka Peter.

Odpověď: Dobrý den, a nosíte brýle na dálku nebo na čtení? kolik je Vám let? Jestli je Vám do 38 let, tak laserový výkon na rohovce nebo fakická čočka. Pokud je Vám více, tak je ke zvážení spíše metoda prelex, tedy výměna vlastní čočky za umělou (bifokální, trifokáln..záleží jaká jsou Vaše očekávání)

Otázka: Při delším namáhání,se mi na pravém oku udělá jako blána a vidím duhová kola.Je to jak když koukám přes igelit.Stává se to když šiju nebo koukám do počítače.Lékař zjistil syndrom suchého oka,jinak nic.Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, určitě Vám byla doporučena aplikace umělých slz. Ideálně aplikujte 3x denně po dobu aspoň 14 dní a pak hodnoťte, zda došlo ke zlepšení. Pokud ne, tak bych doplnil přezkoušení dioptrií. I skrytá dioptrická vada by mohla vyvolat obdobné obtíže.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je adekvátní kapání kapek na glaukom při podezření na poškození/změnu zrakového nervu? Byla jsem na očním kvůli zvýšení dioptrií na krátkozrakost, nitrooční tlak jsem měla v normě (14) ale paní doktorce se zdál oční nerv od minule v horším stavu, jinak ostatní vyšetření vcelku v pořádku. Poslala mě ještě na perimetr ten mě čeká za měsíc. A teď k dotazu přijde vám v pořádku že mi dala kapky na glaukom abych kapala 2×denně? Také bych se ráda zeptala, pokud se glaukom potvrdí, jaká je prognóza, že dojde k oslepnutí při léčbě? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, vždy záleží na výraznosti změn na terči zrakového nervu. Pokud jsou změny hodně výrazné a charakteristické pro glaukom, tak není na co čekat. Nitrooční tlak nemusí být vždy vysoký. Obzvláště u vyšší krátkozrakosti je tzv. normotenzní glaukom častější. A kdyby se náhodou prokázalo, že se o glaukom nejedná, tak Vám aplikované kapky nemohou ublížit. Nevím kolik Vám je, jak dopadne perimetr - tedy v jakém stádiu glaukom je a mnoho dalšího. Takže k prognoze se vyjadřovat nemohu. Obecně je normotenzní glaukom trochu zákeřnější než ten s vysokým nitroočním tlakem, ale při dodržování léčby a pravidelných kontrol, se dá v dnešní době říci, že riziko slepoty je velmi velmi malé. když by docházelo ke zhoršování i přes kapky, tak se provádí operace. To ale řešte jen když to bude nutné. Zatím nepředbíhejte.

Otázka: Dobrý den, dceři (11 let) našli přesunutí pigmentu v levém oku. Stěžuje si na rozmazané vidění. Chtěla jsem se zeptat, co tato diagnóza znamená, jaká je prognóza a zda je možné nemoc léčit. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den přesunutí pigmentu je velmi obecný pojem označující změny ve vrstvách tyčinek a čípků. Narušení těchto buněk způsobí rozmazané vidění, protože není správně zpracováván obraz na sítnici a do mozku je již posílán deformovaný obraz. Zda se to dá léčit a jaká je prognoza je možné říci jen při znalosti přesného onemocnění. V jejím věku může o poškození po zasažení laserem nebo o poškození jiným intenzivním zářením, případně o některé z dědičných onemocnění sítnice. To je potřeba zjistit. Každé z těchto onemocnění má jinou prognozu.

Otázka: Dobrý den, potřebovala bych od Vás radu. Poslední asi 2 týdny mě trápí bolest očí, od které mě bolí až celá hlava a kolikrát se to až nedá vydržet. Napadlo mě, že by to mohlo být třeba ostrým sluníčkem, ale když si nasadím sluneční brýle s UV filtrem, tak je to ještě horší. Jinak dioptrické brýle nenosím. Předem díky za odpověd.

Odpověď: Dobrý den, bude se jednat buď o problém s nitroočním tlakem, nebo zánět, který vyžaduje léčbu. Pravděpodobnější je ten tlak, kdy dojde k jeho prudšímu vzestupu a to vyvolá bolest hlavy. Sluneční brýle rozšíří zornici, čímž se zúží prostor pro odtok nitrooční tekutiny a tím se vzestup tlaku umocní. Stav nepodceňujte a lékaře navštivte v nejbližší možné době. Situace je snadno řešitelná, když je odhalena včas. Pokud se bolest vystupňuje a nezaberou analgetika, tak jeďte ihned na pohotovost.

Otázka: Dobrý den, mám specifický problém, brýle místo aby mě pomáhali, tak mě vadí, pokud použiji brýle na čtení cca po půl hod. když je sundám, vidím rozostřeně, tento stav neustupuje brzy, ale přetrvá třeba více jak hodinu, mam asi 2 diop. Při použití brýlí na dálku cca 0,5 diop. např při sledování televize podobný problém, někdy se i stane, že pokud brýle opětovně nasadím, rozostřenost i tak pokračuje, jednoduše řečeno brýle mi vždy nějak rozhodí vidění, dioptrie mi byly vždy ordinovány očním lékařem, pravděpodobnost že se jedná o špatně zvolené brýle je asi malá. V čem může být problém? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, pravděpodobně se nebude jednat o žádný problém. Když koukáte přes brýle, tak oční zaostřovací sval pochopí, že se nemusí tak moc namáhat a povolí. Když sundáte brýle, tak ten sval musí znovu makat na plné obrátky a to se mu nelíbí. Takovéto obtíže jsou normální do 5 minut po sundání brýlí. Pokud je to ve Vašem případě více, tak je na místě přeměření dioptrií, které se mohly změnit a zkontrolovat, zda u Vás není přítomna porucha spolupráce očí, která by toto mohla umocňovat (porucha sjíždění očí, skryté šilhání, atd.)

Otázka: Dobrý deň, bola som u očnej lekárky predpísať si okuliare. Povedala mi že mam na pravom oku exkaváciu nervu C/D 0,4. Očný tlak mám v normne ,cievy v normne, Fundus bez podstatnych loziskovich zmien ...lavé oko mam slabsie 0.16 a pravé 0,8 ...prosím vás z čoho možem mat tu exkaváciu? Je to normálne? Dakujem za odpoved

Odpověď: Dobrý den, exkavací označujeme jamku uprostřed terče zrakového nervu. 0,4 vyjadřuje poměr jamky oproti celému nervu. Obecně je možné říci, že čím větší, tím vyšší riziko zeleného zákalu. OVŠEM není ani tak důležité jaká je hodnota, ale jak je symetrická mezi očima. Někteří lidé mají vrozeně tento poměr větší a je to zcela normální. Stejně jako to, že někdo má nos menší a jiný velký. Bez znalosti velikosti CD na druhém oku není možné říci, zda to může něco znamenat. Pokud by se ale lékař obával, že je to příznakem nějakého onemocnění, tak Vám doporučí minimálně perimetr (vyšetření zorného pole).

Otázka: Dobrý den, před cca deseti dny mi zničeho nic začalo více slzet pravé oko, bez zarudnutí, bolesti, pouze zvýšeně slzeli. Ráno já m když jsem se vzbudil, tak ani nešlo bez umytí otevřít. Pro během dvou dnů hodně zčervenalo a poté se to každým dnem zhoršovalo. Po 7 dnech bylo po celé zarudlé a bolelo na dotek, řezalo v něm a silně slzelo. Navštívil jsem odborného očního lékaře, který mi řekl, že se jedná o silný zánět a předepsal kapky a mast Tobrex. Po třech dnech jsem byl na vyšetření, což bylo dnes a místo aby se to zlepšilo, tak se to ještě zhoršilo. Prý na to u nás nejsou léky, které by to vyřešili a nedá se to léčit a Ke mi i možnost, že bych mohl přijít o zrak. Nyní mám předepsán lék Herpesin a kontrola za 3 dny. Nemáte nějakou radu jak by se to mohlo zlepšit? Foto oka zde: http://thorrko.rajce.idnes.cz/Oko/#IMG-20170605-WA0003.jpg

Odpověď: Dobrý den, z této fotografie si nejsem zcela jist, zda jde o herpetickou infekci...to lze ale jednoduše prokázat pomocí barvení povrchu oka fluoresceinem. když se prokáže specifické vychytávání fluoresceinu v rohovce, tak Herpesin tablety a posílení imunity je jediná možná léčba v ČR. Jiná léčiva nejsou na tuto infekci dostupné. Pokud by se barvením nepotvrdilo, tak povést stěry na kultivaci (včetně chlamydií) a pokračovat dle výsledků.

Otázka: Dobrý den, mám jít na operaci šedého zákalu a v optice mi radila paní, že si mám po operaci koupit tmavé polarizační brýle, jinak že budu mít velké problémy (slzení, škrábání,..). Prý brýle, které dávají lékaři po operaci nestačí. Je to pravda nebo jen marketingový tah? Děkuji za odpověď .

Odpověď: Dobrý den, plně postačují kvalitní sluneční brýle s UV filtrem 400. Polarizované být nemusí. Důvodem k nošení brýlí je ztlumení intenzty světla vstupující do oka a protože se přes tmavé brýle rozšíří zornice a bez UV filtru by tak do oka pronikalo mnohonásobně více škodlivého UV záření, tak brýle musí být s UV filtrem.

Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Jste také dárcem krevní plazmy?
Zatím hlasovalo 67 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Vši zabije chemie, ale prý i slivovice) 17. srpna 2017, 21:09:11

    Zkoušela jsem liquido a paranit, ale účinek se nedostavil i přes to, že s tím dceři hlavu… Diskutovat

  • monika (krcni pater) 17. srpna 2017, 13:21:46

    zdravím, může mi někdo pomoci, už půl roku se mi motá hlava, když chodím a jednou za… Diskutovat

  • Těhotenství? (Online konzultace s gynekologem: hormony, infekce, problémy při sexu i s otěhotněním) 16. srpna 2017, 16:25:38

    Dobrý den,mám takoví problém,už 2 týdny pociťuju na sobě změny,zhoršila se mi kvalita… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.