Inzerce

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den. Včera jsem měla úraz na oku, švihnutí větve, při kterém došlo k roztržení obočí a drobnému krevnímu výronu na bělmu v dolní části oka. Nejvíc mě ale znepokojuje, že se druhý den ráno objevila malá černá skrvnka, která se pohybuje před okem, jako kdyby mi kolem hlavy létala moucha. Nikdy předtím jsem toto nepozorovala, nemůže jít o něco vážnějšího?

Odpověď: Dobrý den, pokud bude ta tečka stále jen jedna, tak není důvod k obavám, jedná se o zákalek ve sklivci. Pravděpodobně jste ho nevnímala, i když tam byl, ale teď z obav o oku si více všímáte. Na prevenci se ale objednejte. Pokud by těch much ale výrazně přibylo nebo by měly vzhled padajících sazí či se objevily záblesky, tak vyhledejte akutně očního lékaře.

Otázka: Dobrý den. Měl bych na Vás dva dotazy. 1) Slyšel jsem, že oko má od narození do konce života stejnou velikost. Je to pravda? Pokud tomu tak je, jak to, že se některé oční vady(ohledně zrakové ostrosti) s věkem mohou upravit? 2) Když je nemocnému s kataraktou vyměněna čočka za umělou, jak je to se zrakovou ostrostí, když taková čočka asi nemůže akomodovat? Moc děkuji za odpovědi. Mějte se hezky. Milan Rapčan

Odpověď: Dobrý den, ad 1) to je holý nesmysl. Novorozenec má oko dlouhé max 19 mm, dospělý jedinec 24 mm. Právě nepoměr mezi axiální délkou a dioptrickou hodnotou optické soustavy je v drtivé většině případů odpovědný za dioptrické vady, a to právě tak, že oko buď nedoroste do ideálního poměru nebo ho přeroste. Ad 2) Nesmíte míchat zrakovou ostrost do dálky a do blízka. Oko bez dioptrií do dálky neakomoduje a tak je zraková ostrost po operaci katarakty u jinak zdravého oka do dálky 100%. S kalkulací hodnoty nitrooční čočky započítáme také pacientovu dioptrickou vadu. Akomodaci využíváme na blízka a tu je třeba nahradit brýlemi, stejně jako je tomu u lidí nad 50 let. V dnešní době už máme k dispozici i tzv. akomodační čočky (nejedná se o akomodaci v pravém slova smyslu) nebo i víceohniskové čočky, takže umíme pacienta zbavit závislosti na brýlích.

Otázka:  Dobrý den, prosím o radu.Tatínek má diagnostikovanou VPMD vlhkou formu,která byla léčena Avatinem bez úspěchu. Před třemi týdny přestal téměř vidět na druhé oko,příčinou je krvácení do sítnice. Je možné toto krvácení zastavit laserovou operací? Je možná jiná léčba? Jeho stav mě velmi trápí a nevím jak mu pomoci. Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Dobrý den, při krvácení do sítnice je důležitý rozsah a jeho přesná lokalizace. Někdy je s úspěchem použit laser k ošetření prasklé cévy, která krvácení vyvolala. To je ale možné jen u menších krvácení. Pokud je to ale vlhká forma VPMD, tak spíše je třeba zahájit anti-VEG terapii. Když víme, že nereagoval na Avastin, tak bych doporučil jiný preparát, a to Eyelu. Funguje trochu jinak a velmi často se stává, že na jiný preparát je pozitivní odezva. No a poslední možností je operace sítnice. Bez znalosti přesné diagnozy je doporučení léčby a alternativ hodně obtížné. Nemáte k dispozici zprávu z očního? (případně info@oftex.cz)

Otázka: Dobrý deň, dcérke začalo zabiehať pravé oko. Očná lekárka jej na ňom namerala +3,5 dioptrie, na ľavom oku +1. Predpísala jej okuliare, na ľavé oko len +0,5 a na pravé len +2 - vraj preto, že sa jej oči ešte vyvíjajú. Okuliare nosí asi 2 mesiace. Pediatrička jej v rámci preventívky kontrolovala zrak a zistila, že keď si zakryla ľavé oko a pozerala len pravým, slabším, v okuliaroch, nevidela ani tie najväčšie obrázky. Chcem sa opýtať, či je to vporiadku alebo by potrebovala inú liečbu resp. okuliare so silnejšími dioptriami. Ďakujem.

Odpověď: Dobrý den, a kolik je dceři let? V každém případě ne vždy je vše řešitelné jen brýlemi. To, že oko začalo šilhat má svůj důvod. V jejím případě je to dioptrická vada a důsledkem je, že mozek přestal to horší oko používat. Odborně se to jmenuje tupozrakost. Určitě máte kontrolu u oční lékařky tak za 1-2 měsíce (právě podle jejího věku). Na tu kontrolu lékařka čeká a bude chtít vědět jak oči koukají...jak se oči rozkoukaly s dioptriemi. Při potvrzení zjištění pediatričky bude dceři nasazena tzv. okluze, aby mozek začal horší oko zase používat. Léčba začíná správně. Bez znalosti věku se více vyjádřit nemohu.

Otázka: Dobrý den, syn 5 let si stěžuje na oči. Někdy je to prý slabá bolest, štípání, případně pocit slzení. Po ránu má v koutcích žluté ospálky. Trvá to víc jak měsíc. Samozřejmě na očním jsme byli, oči mu rozkapali, bylo vyšetřeno oční pozadí, zda nepotřebuje dioptrie, stěry na bakterie a chlamydie, oči prý zarudlé nemá, na alergii to dr nevidí, prostě vse v pořádku. Kapali jsme nějakou dobu Ocuflash. Dělá mu špatně i televize, tak se už měsíc nedíval, ale problém přetrvává. Prosím o radu. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, a jaké byly výsledky stěrů a dioptrií? Ouflash pomohl nebo ne? Kdyby mu nebylo 5 let, tak řeknu, že je to ukázkový syndrom suchého oka, ale v tomto věku je to vysoce nepravděpodobné (ne nemožné). Pak by bylo dobré zkusit se ho zeptat, zda někdy nevidí dvakrát. Skryté šilhání do dálky může mít stejné příznaky (oční diskomfort, světloplachost ale musí k tomu být občasné dvojité vidění).

Otázka: Mám pálení a řezání v očích. Nejprve to připisovali mým alergiím(mám polyvalentní alergie-hlavně na léky, jídlo, okolní podněty) brala jsem kapky na alergii, ale nyní to připisují suchému oku. Kapky mi žádné pí MUDr. nedoporučila a tak si nechávám poradit v lekárně. Jinak beru léky na alergii, kortikoidy do krku a nosu a léky na úzkostnou depr. poruchu. Ráda bych věděla co s tím je to opravdu nepříjemné díky.

Odpověď: Dobrý den, jste ve věku, kdy na suchost očí mohou mít i hormonální změny. Důležité je také předcházení nadměrné zátěži nošením správných brýlí při tom zakřivení rohovek. Navíc spousta léků na úzkostnou poruchu má jako vedlejší negativní účinek suchost očí. Podívejte se tedy do příbalové informace a případně si zkuste vybavit, zda obtíže sahají do doby začátku očních obtíží. I v rámci syndromu suchého oka rozlišuje několik podtypů a každý je trochu jiný a jsou na něj lepší jiné kapky a u některých je možné zvážit i jiné postupy. Pokud je v očích nedostatek vodnaté složky, tak je možné zavést do slzných cest tzv. plugy, v podstatě ucpávky, které v oku udrží alespoň to málo vytvořených slz. Pokud je slz dostatek, ale jsou nekvalitní, tak pak je nejlepší aplikace umělých slz se zvýšeným obsahem tuků. Obecně velmi dobrýli dobrými preparáty na trhu jsou Systane, Optive, Eyeye hyraclaire, Ocuhyl a další. Přesnější doporučení ale nedokáži dát, když neznám typ suchého oka.

Otázka: Dobrý den, již delší dobu mám problém s pravým okem, na kterém mám lehčí vadu (cca 0,15 dioptrie na dálku). Toto oko mívám pravidelně pořád suché. Projevuje se to hlavně jednak pocitově (to sucho prostě cítím), bolestí pod víčky a jednou za čas (cca 1 x za měsíc) se mi zhorší vidění, což trvá třeba i týden a do normálu se to vrátí až po intenzivním kapání umělých slz (až 5 x denně, používám bez konzervačních látek, držím se rad v příbalovém letáku). Vychytal jsem situace, kde se to zhoršuje: 1) druhý den po intenzivnějším ježdění na kole, 2) druhý den po intenzivním běhání, 3) druhý den po večeru stráveném v zakouřené restauraci, 4) druhý den po dlouhé práci na počítači. Většinou tedy vím, kdy tyto krizové situace nastanou a mohu oko vykapávat předem a není problém kapat i během nich, nicméně ani přesto nedocílím toho, aby druhý den bylo v pohodě. Nepoužívám kontaktní čočky, ani brýle a jsem 4 roky po oční laserové operaci očí, kdy mi byla odstraněna na obou očích vada 6 dioptrií na dálku. Problém, který popisuji, mám cca jeden rok. V minulosti jsem občas míval problémy se suchým oči, to bylo ale způsobené kontaktními čočkami a projevovalo se to v obou očích a pocitově to byl spíše písek v očích, než bolest pod víčky. Může člověk syndromem suchých očí trpět jen v jednom oku? A jsem opravdu odkázaný jen na to, abych si neustále kapal do očí umělé slzy? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, suché oči po laserových operacích jsou specifické a můžou být výrazný rozdíl mezi očima. Ovlivněno je to rozsahem a hloubku laseru a také hojením Laserový výkon na rohovce narušuje její nervové zásobení a z oko pak nejdou tak dobré signály o suchosti povrchu. Situace, které jste uvedl jako vyvolávací faktory, jsou pro suché oči absolutně typické. Osobně doporučuji na noc dát do očí Vitamín A nebo Recugel (obojí volně prodejné v lékárnách) a k tomu pravidelné kapání umělých slz 3x denně a když je potřeba, tak zintenzivnit kapání. Bylo by třeba vyhodnotit typ suchého oka (nedostatek vody nebo lipidové složky slzného filmu...samozřejmě si z popisu usuzuji, ale nemám jistotu). Pak je možné navrhnout pomocná opatření, než je jen kapání. V případě nedostatku vody je možné implantovat plugy do slzných cest, aby to málo vody, co se vytvoří, hned neodteklo. U jiných poruch můžeme zvážit účast v klinické studii, která má za cíl rehabilitaci povrchu oka (ta začne v ČR zhruba v červnu letošního roku). Pokud budete mít zájem, tak nás neváhejte kontaktovat.

Otázka: Dobrý den, od loňského léta (asi tak půl roku) mne pár známých upozornilo, že mi na pár vteřin ujela zornička, aniž by se zornička v druhém oku hnula. Vždy se jednalo o pravé oko. Já tuto skutečnost v danou chvíli vůbec nevnímala. Při prvním upozornění jsem tomu nevěřila a měla jsem pocit, že jde o hloupí žert. Do dnešního dne mne na to upozornilo 5 lidí, ale nemám ponětí kolikrát se to stane, když u toho nikdo není. Nevíte o co může jít? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, bohužel nemohu odpovědět, protože si neumím přestavit, co znamená "ujela zornička". Jako, že oko začne šilhat? nebo dojde ke změně velikosti zornice? Prosím o specifikaci. Případně přiložte foto s označenou stukturou, která se hýbe.

Otázka: Dobrý den. Šestiletá dcera nyní začala šilhat, o či se ji rozebíhají, když se zamyslí a podívá do prázdna. Není to markantní, ale vadí mi to. V září půjde do školy, je vhodné navštívit odborníka a potřebuji doporučení? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, dcery se zeptejte, když se jí oči rozeběhnou, zda nevidí dvakrát. Pokud nevidí dvojitě, tak šilhání není u ní nové a její mozek je na to adaptován. V případě, že dvojitě vidí, tak se jedná o nový stav. Zejména v druhém případě je to nutné řešit, a to brýlemi, nebo alespoň cvičením očí. Záleží na velikosti úhlu šilhání. Na většině pracovišť není doporučení potřeba. Domluvte se ale na Vámi zvoleném pracovišti, zda ho chtějí.

Otázka: Hezký den pane doktore. Jsem po úraze způsobeném úderem pěstí do obou očí, tudíž se mi obě oči zalili krví a okolo očí jsem měla modřiny a otok. Trvalo to nejméně měsíc než vše ustoupilo, ale všimla jsem si, že mi v bělmu zůstaly po úraze jemné žilky, které už se nestačili zhojit. Do té doby jsem měla krásné zářivě čisté bělmo. Dalo by se s tímto problémem něco dělat? Hrozně mě trápí, jak mé oči ztratili jiskru. Nevím, zda jde jen o estetický problém nebo o poranění s následky. Mockrát děkuji za odpověď .

Odpověď: Dobrý den, jedná se jen o kosmetický problém. Výraznější spojivkové žilky je možné řešit pomocí laseru. V podstatě je uzavřeme, céva se vyprázdní a zmizí. Oko má ale tendenci si ty cévy vytvořit znovu.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Ve školce probíhalo sceeningové vyšetření zraku a dceři byly naměřeny tyto hodnoty: Oko pravé / +1,75 -2,25 179/ a levé oko /+1,25 -1,25 176/.Znamená to, že bude muset nosit brýle?Jedná se o dioptrie.A může výsledek ovlivnit zánět spojivek, který měla cca týden před vyšetřením?Děkuji moc za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, zánět spojivek týden před vyšetřením nemůže výsledky ovlivnit. U dcery byl zjiětěn astigmatismus, tedy nepravidelné zakřivení rohovky. Navíc je i rozdíl mezi očima a hrozí tedy rozvoj tupozrakosti. Pokud se výsledky screeningu potvrdí očním vyšetřením, tak dostane brýle a možná dočasně i klapku na posílení pravého oka. Ale to se uvidí až po vyšetření.

Otázka: Dobrý den, před několika týdny se mi objevily v oku 2 tmavé skvrny a ve tmě mi občas v oku probleskne. Byla jsem v oční ordinaci a bylo mi řečeno,že zrak je v pořádku. Ale stále si myslím,že nějaký důvod, proč se toto děje být musí a nevím, kam se mám obrátit pro radu, tak to zkouším takto. Děkuji moc.

Odpověď: Dobrý den, zřejmě u Vás dochází k odlučování sklivce od sítnice. Což je s věkem normální. Sklivec se nám smršťuje a tak v určitých místech tahá za sítnici (zejména při pohybu oka) a tím dojde ke vzniku nervového podráždění a vzniku blesku. tmavé skvrnky by mohly být sklivcové zákalky, které vznikají změnou hustoty sklivce, což je také v souvislosti s touto změnou normální. Lékaře je nutné vyhledat pokud skvrnky změní vzhled na padající saze nebo budete vnímat stín (tmavou clonu) v nějaké části zorního pole.

Otázka: Dobrý den, mé vnučce je 16 měsíců má dalekozrakost +0,75 dioptrií. Pan doktor řekl, že nepotřebuje brýle. Chtěla jsem se zeptat na Váš názor. Děkuji za odpověď Dana

Odpověď: Dobrý den, důležité je, zda jí 0,75 bylo vyměřeno na brýle, nebo se jedná o změřenou hodnotu přístroje po rozkapání. V druhé situaci je opravdu vůbec nepotřebuje. V prvním je to na zvážení. V obou případech to mohu zobecnit na: pokud vnučka netrpí na bolesti hlavy a vidí dobře, tak brýle opravdu nosit nemusí.

Otázka: Dobrý den. Mám takový problém jednou za nějakou dobu, zničeho nic začinám na hodinu uplně vidět jen co se děje přede mnou po stranách nic nevnímám, když se koukám vpřed mám chvílema zhoršené vidění třeba když si čtu vidím každé druhé slovo .Tlak mám při současném stavu cca 90BPM. Už se mi párkrát stalo že jsem se musel posadit a uklidnit se, ze začátku to bylo v pohodě ale momentálně se mi stalo že jsem vubec nic neviděl ztratil jsem orientační smysli a nevěděl sem co se děje .Zhruba po 10 minutách to odeznělo. Mohu se zeptat čím je tohle chování způsobeno?Je mi 25 let. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, uvedl jste hodnotu tepu, a 90 tepů za minutu není nic dramatického. Většina lidí má více, když vyjde do 4. patra. Hodnotu krevního tlaku jste neudal, tak tu nemohu hodnotit. To, co jste popsal, může být hned několik věcí...od oftalmologické migrény, přes problémy s krevním tlakem až po záchvaty panické úzkosti. Doporučuji, aby jste kontaktoval svého praktického lékaře. Ten udělá základní vyšetření a podle výsledku Vám eventuálně doporučí specializaci (oční, neurolog, kardiolog, psycholog atd.)

Otázka: Dobrý den, před 3 dny se mi stalo, že levým okem jen těžce můžu mrkat, pravým mohu mrkat zcela normálně. Mohl byste mi poradit čím by to mohlo být? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Dobrý den, navštivte oftalmologa. Bohužel si neumím představit, co máte na mysli pod "těžce můžu mrknout"...jako, že nemůžete mrkat a oko zůstává zavřené? Poruchy mrkání můžou vyvolat některé specifické typy zánětů, ale může se jednat i o neurologickou poruchu.

Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Měl by stát a zdravotní pojišťovny podle vás více přispívat na léčbu celiakie?
Zatím hlasovalo 43 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Helena (padání vlasů) 15. května 2017, 16:43:33

    Ahoj Leni, myslím že je to dobrý nápad. Já používám buď pouze barevný šampón, nebo… Diskutovat

  • JiB (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 21. května 2017, 23:42:31

    Lindo, jste obdivuhodná a velmi laskavá ..... přestože prožíváte bolest a smutek,… Diskutovat

  • Nella (Bolest hlavy) 17. května 2017, 16:11:50

    ten doporučuješ všude a na všechno, ne? :D Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.