Inzerce

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Upozornění: Po období prázdnin jsou dotazy odpovídány s delší časovou prodlevou.


Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, Mám problém s levým okem. Stává se mi, že když se v noci probudím a otevřu oči, na levé oko v tom šeru/tmě vidím jen v určitých místech oka velmi zamlžené obrysy, všude jinde mám tmavo. Zatímco na pravé oko vidím dobře veškeré obrysy, samozřejmě v rámci toho, že je tma/ šero. Pokud rozsvítím, opět vidím na obě oči dobře. Jinak na obě oči vidím celkem dobře, je mi 40 let a mám brýle na dálku (půl a ¾ dioptrie). Brýle skoro nepotřebuji. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, určitě by bylo vhodné podrobné oční vyšetření. Může se jednat o začínající šedý zákal, případně degenerativní onemocnění sítnice (tzv. pigmentová retinopatie, která se projevuje mimo jiné šeroslepostí).

Otázka: Dobrý den, navštívil jsem lékařku a ta mi sdělila, že mám náběh na šedý zákal. Z 1,25 dioptrii mi je zvedla na 1,75. O měsíc později jsem si nechall udělat vyšetření u jiné lékařky a ta mi řekla, že žádný náběh na šedý zákal nemám a mám mít dioptie 4. Je to prý věkem (40let).Nakonec mi napsala dioptrie 2,75. Které lékařce mám teď věřit? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, to že každý lékař hodnotí stav oční čočky jinak je běžné. Ve Vašem věku už čočka není tak čirá jako u dvacetiletého člověka a přesná hranice mezi mírným fyziologickým zašednutím a šedým zákalem se určuje těžko. Naopak takový rozdíl dioptrií při dvou měřeních je přinejmenším zvláštní. Nechte se přeměřit ještě jednou, pokud možno optometristou (např. v oční optice).

Otázka: Dobrý den pane doktore. Je mi 29 let, nikdy jsem neměla problém s očima. Nyní jsem se před týdnem vzbudila se zaníceným levým okem. Jsem v zahraničí v Saudské Arábii, lékař mi napsal Tobrex gtt+ iontment, po dvou dnech bez efektu, Vigamox gtt + maxitrol. Po redukci zarudnutí bylo oko stále oteklé, obě víčka. Vyhodil tedy maxitrol a předepsal Zovirax, 5x denně. Pohrozil corneal scar v případě, že si to nebudu aplikovat, jak řekl. Dnes už je to 9 dní, mám pocit, že je to horší. Po Zoviraxu to mám opět zarudlé a oteklé, občas to pěkně řeže a pálí. Mám pocit, že léčbu střílí od boku.. Navíc mám za týden odlétat k moři, Mozambik, Afrika, není tam žádná lékařská péče. Měla bych tam být dva týdny. V případě, že by oko do té doby bylo v pořádku, zvažuji potápění, poslední týden v říjnu. Jsem potápěč. Zrak mám pořád dobrý, jen s tou mastí malinko občas zastřený a občas mě v tom velmi silně bodne. Nechci však nic riskovat a nemám se tady na koho pořádně obrátit. Zdá se mi, že už jsem v tom oku měla snad všechno, co jde, ty masti a kapky. Myslíte, že mám raději brát něco jiného, odletět zpět do ČR, nebo je postup správný a chce to jenom čas?

Odpověď: Dobrý den, pokud by léčba byla správná, už by zabrala. Chtělo by to podrobnější vyšetření. Pokud máte oteklá i víčka, může se jednat o blefaritidu - zánět mazových žlázek na víčkových okrajích. V tom případě by kromě léčby antibiotickými kapkami bylo třeba také důkladně čistit okraje víček od mazu. Ale jen z popisu těžko soudit.

Otázka: Mamince je 76 let.Před dvěma lety jí byl operován šedý zákal na pravém oku.Zhoršil se jí zrak a potřebuje nové brýle na dálku.Na pravém oku má 1 dioptrii a na levém tři dioptrie. Dle lékaře nejdou dát nové brýle na dálku, pokud nepůjde na operaci i s druhým okem. Maminka se na další zákrok psychicky necítí.Je opravdu nemožné brýle bez operace předepsat,aby se zrak na dálku zlepšil? Stálo by za to ji objednat k jinému lékaři?Maminka navíc špatně slyší a tak čtení titulků při sledování televizních pořadů je pro ni moc důležité. Za odpověď předem moc děkuji.

Odpověď: Dobrý den, pokud je na obou očích stejný typ vady, tj. maminka má buď +1 a +3 dioptrie nebo -1 a -3 dioptrie, neměl by s brýlemi být problém. Pokud je však na jednom oku vada plus a na druhém minus, byl by dioptrický rozdíl mezi skly příliš velký a na brýle by si těžko zvykala.

Otázka: Dobrý den, po návštěvě oční lékařky z důvodu vyšetření na nové brýle (nosím již 10 let, 3,75 dioptrie, ale většinou používám jen KČ) jsem byla po vyšetření OCT odeslána na neurologii z důvodu defektu GCL na sítnici pro vyloučení roztroušené sklerózy, popř.určení vrozené poruchy sítnice. Prý bych měla jít na CT, MR apod. Myslíte že jsou tato vyšetření nutná? Nemám žádné příznaky RS, ani v rodině se nevyskytuje. Jelikož trpím PP a klaustrofobií, léčím se na psychiatrii jsou tato vyšetření pro mě téměř nemožná. Zpráva od lékaře: přední segment klidný, KČ dobře centrována, opt.media čirá, papila N.II.ohraničená, norm ftrofiyk, makula s reflexem, cévy a sítnice přim.věku. OCt - N:II v normě - bez edému či atrofie, bilat sítnice tenká, výrazný defekt GCL. Jinak dodám, že se léčím na nedostatek vitaminu B12. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, snímky z OCT náhodou nemáte k dispozici? Pokud je defekt GCL "výrazný", je rozhodně vhodné dovyšetřit příčinu.Otázkou je, jak nízké tyto hodnoty jsou, zda jsou na jednom oku nebo na obou, zda jsou lokalizovány v oblastech typických pro určitá onemocnění apod. Často vídáme různé abnormální nálezy na OCT, aniž by za nimi bylo nějaké onemocnění. Teoreticky by určité poškození zrakového nervu mohlo souviset s nedostatkem vitaminu B12. Také se může stát, že se jedná pouze o chybu měření. Proto bych se doporučením na neurologii nezneklidňoval, šance, že neurologické vyšetření dopadne dobře, je vysoká. Z očních vyšetření by bylo vhodné doplnit perimetr - vyšetření zorného pole. I v případě, že všechna další vyšetření budete mít v pořádku, byste měla kontrolní OCT absolvovat pravidelně (zpravidla 1-2x ročně).

Otázka: Dobrý den, syn 5 let nepřečetl na pětileté prohlídce u Dr. některé znaky z přeposledního řádku čtecí tabulky. Jsme objednaní na oční. Prosím, může se jednat o nějakou očni vadu a nebo je to v tomto věku ještě v normě a třeba brýle nebudou nutné? Co nás prosím čeká na oční prohlídce? Syn není moc spolupracující, bohužel, tak se obávám. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, může to být v normě, ale to musí posoudit oční lékař. Syn bude opět muset "číst" obrázkovou tabuli, budou mu přístrojem změřeny dioptrie a lékař se podívá do oka tzv. štěrbinovou lampou (něco jako mikroskop). Možná bude třeba rozkapat oči (rozšířit zorničky), jednak kvůli vyšetření očního pozadí a jednak kvůli přesnému změření dioptrií. Oční vyšetření je nebolestivé, vyžaduje samozřejmě trochu spolupráce (podívat se tam, kam lékař potřebuje). Kapky rozšiřující zornici můžou trochu štípat.

Otázka: Dobrý den,třetí týden mě trápí řezavopálivé bolesti očí,pocit písku a citlivost na světlo. 3x jsem navštívila oční odd. a nepochodila.Oči prý zarudlé nemám,mám si několikrát denně dávat Recugel-ten mi nepomáhá.Bolesti mě dohnaly až na neschopenku a řešení žádné,přitom vím,že problém je v očích.Mám se obrátit na jiného lékaře,nebo ,co ,by jste mi poradil.Děkuji moc za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, určitě by bylo dobré si vyžádat druhý názor, může se jednat o zánět nebo erozi rohovky. Anebo trpíte na syndrom suchého oka, který se nyní prudce zhoršil. Vzhledem k tomu, že Recugel nepomáhá, je vhodné podrobnější vyšetření a změna léčby.

Otázka: Dobrý den, už to trvá asi rok co jsem tak šel s kamarádem venku v noci a já mu říkám je zvláštní ze člověk vidí tak divně a on že jak divně a on ze nějak divně nevidí ale já prostě nevidím čistě nedokážu říct jestli tak vidím cely život nebo jen ten rok vidím tak nějak dá se říct zrnitě nevidím čistě ale takové tečky kterých je mnoho pohromadě nedokážu to vůbec popsat přes den to nevnímám ale v noci to je nejhorší nebo v šeru přijde mi to jak šuměni televize .... Měl jsem sklivcove zakalky myslíte ze by to mohlo způsobit tohle? .. Ale pani doktorka nic jineho nenašla (u doktorky jsem byl ještě než mi kamarád řekl že divně nevidí) Vyhledal bych si to ale nevím jak to popsat ....

Odpověď: Dobrý den, jedná se o tzv. visual snow. Se sklivcovými zákalky to nesouvisí (ty jsou patrnější na světlém podkladě, kdežto visual snow naopak v šeru a opravdu ho asi nejlépe vystihuje popis "zrnění televizního obrazu"). Tento jev zatím není zcela objasněn, může souviset s migrénami, užíváním halucinogenů, lymskou boreliózou, poruchami prokrvení mozku nebo poruchami štítné žlázy. Často jsou ale postižení lidé (naštěstí) zcela zdraví, bohužel léčba je svízelná a obvykle neúspěšná, většinou lze potíže pouze zmírnit. Doporučuji tedy absolvovat podrobné vyšetření nejen oční.

Otázka: Dobrý den. Dcera na 7leté prohlídce při kontrole zraku přečetla vše. V pěti letech prodělala i screeningové vyšetření zraku přístrojem a vše bylo v pořádku. Už před 7letou prohlídkou se dcera zmínila, jednou večer, že vidí rozmazaně. A teď těsně po prohlídce mi řekla, že občas vidí rozmazaně. Nikdy si na to nestěžovala...Myslíte, že to může být i tím, že je to tři týdny, co začala chodit do školy? Že má teď zvýšenou zátěž na oči a třeba se to srovná? Nebo jí mám raději objednat na oční vyšetření? Děkuji za názor.

Odpověď: Dobrý den, ano, pravděpodobně to souvisí s tím, že začala chodit do školy a oči jsou více namáhány. Může mít drobnou dioptrickou vadu, kterou si dokáže doostřit (proto přečetla na vyšetření poslední řádek), ale při delším zaostřování se oči mohou unavit a vidění se rozmaže. Případně může mít mírný zánět víčkových okrajů, který má za následek suchost očí a rozmazané vidění. Na prohlídku se určitě objednejte.

Otázka: Dobrý den, předevčírem mě v noci škrábnul pes do oka. Hned ráno jsem byl u lékaře ten mne prohlédl nasadil dvoje masti a řek že den až dva to potrvá. Jenže já nemůžu od samé bolesti ani spát mám pocit cizího tělesa v oku pořád mi tam jezdí dokola a řeže. Je možné že tam něco mám nebo je to normální. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, ano, je to bohužel normální - i drobné oděrky rohovky jsou nesmírně bolestivé. Nebojte se do oka dát pořádnou vrstvu masti, případně léčbu doplňte analgetikem v tabletách (např. ibuprofen). Během několika dnů by se ranka měla zahojit. Pokud se Vám to po těch svou dnech nezdá ani o trochu lepší, jděte znova k lékaři, na rohovce se mohl sekundárně vytvořit zánět.

Otázka: Dobrý den, již přibližně tři měsíce pozoruji rozostřené vidění na pravém oku. Oko je hlavně po ránu hodně zaslzené. Pracuji v kanceláři a celý den koukám do monitoru. Momentálně žiji v zahraničí. Byl jsem již na vyšetření oka, ale nebyla zjištěna žádná vada. Čeho jsem si při vyšetření všimnul, že pohledem přes děrovanou klapku umístěnou blízko oka je vidění ostré a nemám problém na tabulce přečíst i ten nejnižší řádek. Stejně to funguje když si dám před oko dlaň a koukám se skrz prsty. Ještě doplňující informace: ve stejnou dobu se mi udělalo na stejném oku vlčí/ječné zrno. Při vyšetření mi tvrdili, že to na zrak nemá žádný vliv, tak bych si tuto informaci chtěl jen potvrdit. Budu Vám vděčný za jakoukoliv radu či názor. Nejspíše při další návštěvě ČR navštívím očního lékaře. Hezký den.

Odpověď: Dobrý den, ranní zamlžení a zaslzení oka je nejspíš způsobeno blefaritidou - zánětem víčkových okrajů, který se u Vás nadto projevil vlčím/ječným zrnem. Pokud vidíte ostřeji při pohledu děrovanou klapkou, pak ovšem na tomto oku máte i dioptrickou vadu. Nechte se přeměřit znovu.

Otázka: Dobrý den.Ráda bych se Vás zeptala..Syn 9let, když se zadívá na jedno místo, ve středu například slova se mu objeví zelená skvrna.Okraje jsou rozmazány.Záleží jestli kouká na něco zblízka nebo zdálky.Do dálky je ta skvrna menší.Když kouká například na pohybující obraz například v televizi tak to nevidi.Podstoupili jsme základní vyšetření na očním, EEG,neurologické vyšetření a zatím bez nějakého závěru :-( ..děkuji moc za odpověď.S pozdravem A.

Odpověď: Dobrý den, doporučoval bych OCT vyšetření sítnice. I drobné poškození makuly - její centrální části - může tyto potíže způsobit. Při základním vyšetření tento problém nemusel být vůbec patrný.

Otázka: Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jeden problém s očima.Mám brýle na čtení 2a půl dioptrie na obě oči.Poslední 4 dny mi lítají před očima černé tečky směrem podle pohybu očí.Vypadá to jako by letěla muška.Je to v levém oku.Když si levé oko přikreju rukou,tak pravé mi to nedělá.Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, létající mušky jsou obvykle tzv. zákalky ve sklivci - neškodná záležitost. Pokud se objevily náhle (píšete před 4 dny), může se jednat o odloučení sklivce od sítnice - opět většinou neškodná a ve vyšším věku obvyklá záležitost, a v tom případě je vhodné absolvovat oční vyšetření v rozkapání - je nutno prohlédnout sítnici, zda nedošlo k jejímu poškození odlučujícím se sklivcem.

Otázka: Dobrý den mám dotaz ohledně dcery začala chodit do školy a poslední 3 dny si stěžuje že ji bolej oči a že jednou viděla i rozmazaně na chvíli...Nevíte čím to může být? Určitě ji objednáme k očnímu akorát jsou vždycky dlouhé čekání na objednání...Pomohou ji zatím aspoň nějaké kapky? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, pravděpodobně se jedná o slabou dioptrickou vadu, která nutí dceru více se soustředit a doostřovat. Z toho pak může být bolest očí, bolest hlavy a přechodné rozmazávání vidění. Případně podobné potíže někdy dělá zánět víčkových okrajů - blefaritida. Nic nezkazíte, když zkusíte kapat nějaké umělé slzy bez konzervantů cca 3x během doby, kdy je dcera ve škole. Objednání na oční rozhodně neodkládejte, ať dceru dlouho netrápíte.

Otázka: Dobrý den. Jednomu mladíkovi v rodině se stal úraz na oku. Hřebíkem si poranil rohovku, ta byla sešita, byla vyndána čočka z oka. Toto všechno se stalo v 3/2017. Oko se stále hojí, nyní jsou už odstraněny stehy z rohovky a čeká se na vložení nové čočky. Všimli jsme si, že poraněné oko, na které nevidí, "utíká" , tj šilhá. Chci se zeptat - upraví se toto po vložení čočky samo a nebo bude nutná operace?

Odpověď: Dobrý den, těžko soudit. Záleží na tom, jaká bude zraková ostrost po implantaci čočky (což se odvíjí od stavu rohovky, tedy jak moc poúrazová jizva brání vidění, a také, zda je v pořádku sítnice). Pokud dobrá, může se šilhání upravit. Pokud výrazně snížená, oko zůstane šilhající.

Nové články emailem
Inzerce https://family-care.mobi/?utm_source=ordinace&utm_medium=banner2
Anketa
Jste spokojeni s kvalitou praktických lékařů?
Zatím hlasovalo 78 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • pavlina (Projímadle) 19. října 2017, 13:24:07

    Holky a ten duphalac je na předpis nebo volně prodejný? Díky.. Diskutovat

  • Simona (Křivice - vitamín D) 21. října 2017, 21:42:28

    Adél, když už by vaše děti mělyroblémy se zažíváním, tak by to nebylo kvůli vigantolu.… Diskutovat

  • ira (Otestujte se: Trpíte depresí?) 16. října 2017, 19:18:42

    taky si to myslím :P a proto jimi nechtějí lidi děsit :D :D Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.