Inzerce

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, poslední dobou se mi stává, že ráno, večer ještě více, nejsem schopna vidět na čtení - přes den ale můžu číst normálně. Čím by to mohlo být? Nosím kontaktní čočky, ale při poslední kontrole minulý týden bylo vše vpořádku.

Odpověď: Dobrý den, k validní odpovědi mi chybí dvě důležité informace...a to typ dioptrické vady (krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatimus) a hlavně Váš věk. Pokud je Vám nad 40 let, tak by se mohlo jednat o první příznaky tzv. presbyopie. To se projeví právě při únavě, ráno je to způsobené ještě "nenastartováním" akomodačního svalu, a zhoršení ostrosti souvisí i se snížením intenzity světla v pozdním odpoledni. Jednalo by se o normální jev a je třeba ve spolupráci s kontaktologem (optometrista nebo oftalmolog) najít řešení v úpravě kontaktních čoček či brýlí. Možnosti jsou...mírná úprava dioptrií na jednom oku, přechod na multifokální kontaktní čočky atd.

Otázka: Dobrý den,jsem po operaci šedého zákalu obou očí. Mohu si nechat provést přidání add on nitrooční čočky multifokální abych viděl bez brýlí na blízko i na dálku. Je toto možné? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, ano, obecně je to možné, ale vždy záleží na stavu očí. Je nutné, aby byla v pořádku sítnice a původní operace byla bez komplikací, aby se do oka dala čočka bezpečně umístit. Svou roli hrají i další faktory, jako je stav zadní vrstvy rohovky (tzv. endotelu) a na individuální anatomii komorového úhlu. Pokud máte o takový zákrok zájem, tak doporučuji absolvovat konzultaci na pracovišti, které tento výkon provádí. Vše se posudí a zhodnotí. Pokud budete chtít, tak se můžete obrátit i na naše pracoviště.

Otázka: Dobrý den , prosím o radu. Již přes rok mě trápí zhoršené vidění na pravém oku, kdy náhle po předklonu se mi udělala jakýsi pavouček v oku a . Byla jsem na oční klinice v HP a tam mi bylo řečeno, že mám odtržený sklivec. Do značné míry mi to vadí i při řízení auta. Moje matka ve stáří trpěla makulární degenerací oční sítnice. Je možné, že toto by mohly být první projevy a jak opravit natržený sklivec. Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, odloučení sklivce není příznakem ani předstupněm makulární degenerace. Makulární degenerace začíná v hlubších vrstvách sítnice a odloučení sklivce se děje na povrchu sítnice. Až se odloučení sklivce dokončí, tak se obtíže výrazně zmírní. Někdy stačí jeden prudký pohyb k dokončení a u jiného člověka to trvá i rok a více. Jedinou možností, jak Vás toho zbavit je chirurgická intervence. Buď se do oka pomocí injekce vstříkne specifická látka, kterou tu zadní plochu sklivce rozpustí a sklivec se zcela odloučí nebo se celý sklivec, včetně té zadní plochy, odstraní operačně. Raději to zkuste ještě vydržet, ale kdyby se to opravdu již nedalo snést, tak mě kontaktujte a něco vymyslíme.

Otázka: Dobrý den, je možné operovat šedý zákal při chronické blefaritidě, a jestliže ano, je v tomto případě vyšší riziko operačních nebo pooperačních komplikací?

Odpověď: Dobrý den, rozhodně musí operace předcházet přeléčení a snaha o maximální zklidnění chronické blefaritidy. Pokud je blefaritida opravdu výrazná, tak bych pravděpodobně doplnil i stěry a podle výsledků kultivace volil cílené antibiotikum k přeléčení. Vyšší riziko zánětlivých komplikací samozřejmě je, ale je možné to zohlednit v předoperačním kapání antibiotik a také v pooperační péči.

Otázka: Dobrý den pane doktore, než půjdu k oční lékařce, chci se zeptat i Vás. Uvažuji o pořízení multifokálních brýlí, abych nemusela nosit s sebou stále v kabelce ještě brýle na čtení. Je mi 65 let. Levé oko mám tupozraké a bylo mi sděleno, že je to zbytečná investice na tuto vadu. Na pravém oku mám 2,5 diopotrie do dálky a na čtení 3,5. Není to levná záležitost a proto se na to ptám. Děkuji za odpověď s přáním hezkého dne. Ludmila

Odpověď: Dobrý den paní Ludmilo, v takovémto případě by bylo dobré znát přesnou kvalitu vidění tupozrakého oka. Tupozraké oko může vidět i 80 % normy, ale také ani ne 10 % normy. A to je rozdíl. U našich pacientů, kde je tupozrakost výraznější provedeme testy, zda je tupozraké oko zapojeno do vidění...v podstatě zjistíme, zda při pohledu oběma očima tupozraké oko nevypínáte. Pokud ano, tak se místo multifokálního skla dá sklo vývažné, které vypadá úplně stejně, ale je mnohem levnější. V případě, že by jste používala obě oči současně, tak pak je vhodné pořídit i druhé sklo multifokální.

Otázka: Dobrý den...neexistují nějaké kapky na změnu barvy duhovky?

Odpověď: Dobrý den, ne. Takové kapky neexistují. Existují duhovkové implantáty, které jsou pro oko ale vysoce nebezpečné a v ČR se ani implantovat nesmějí. Pokud chcete změnit barvu své duhovky, tak vyzkoušejte barevné kontaktní čočky.

Otázka: Dobry den, uz nejaky mesiac pocitujem zvlastny pocit v pravom oku. Bola som na ocnom, vsetko bolo v poriadku. Dosla som na to, ze prave oko ako keby mi jemne zabiehalo do vnutorneho kutika (ked sa pozriem dolava tak to citim viac ako ked sa pozriem doprava). Nosim kontaktne sosovky a na tomto oku mam -1,5, na druhom mam -1,75. Ked mam okuliare, az tak to necitim. Moze to suvisiet s tym, ze uz mam nejaku dioptriu? V detstve som sem tam trosku zaskulila pri pozerani do blizka,aj teraz sa mi to obcas stane ale to len ked sa fakt ked si dam nieco pomaly pri špičku nosa, ale nikdy to nebolo viditelne, ze by som skulila stale. Mam problemy s chrbticou, svalove spazmy, skolioza, na tejto pravej strane mi aj tuhne trochu ruka lavne v klboch + mam tetaniu. Neviem, ci to moze s tymto suvisiet, skor myslim ze nie, len sa bojim, aby to nebolo nieco svaloveho povodu, ked mi to robi len na tom jednom oku. Pocitujem to uz cca mesiac. Bojim sa ist na neurologiu. Citala som ze skulenie v dospelosti vacsinou sposobuju neurologicke poruchy ... Dakujem za odpoved.

Odpověď: Dobrý den, pokud ošetřující lékař vyloučil skryté šilhání (ev. poruchu spolupráce očí), které mimochodem můžete mít od děství a nyní se mohlo jen projevit, tak bych jako příčinu viděl problémy s páteří a tetanii. Doporučil bych Vás zvýšit příjem hořčíku. Je třeba také upozornit na skutečnost, že sjíždění očí k nosu při pohledu do blízka je zcela normální a žádoucí jev. Podívejte se na toto video, kde vidíte perfektní ukázku konvergence.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je možné, aby mi při krátkozrakosti i dlouhozrakosti vyhovovaly brýle pouze na čtení, mám pocit, že s nimi vidím ostřeji..Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, není možné být krátkozraký a současně dalekozraký na jedno oko. Krátkozrakost jsou mínusové dioptrie do dálky a dalekozrakost představují plusové dioptrie do dálky. Co se týče ostrosti vidění na čtení, tak záleží na Vašem věku a výši dioptrické vady. Ale to co uvádíte je možné. Možná jste měl na mysli krátkozrakost a presbyopii, a v tom případě se to řídí výší dioptrické vady a paušálně není možné jasně odpovědět. Pokud máte možnost, tak mi napište věk a hodnoty dioptrií na dálku a na blízko, pak budeme moudřejší.

Otázka: Dobrý den. Jsem po operaci šedého zákalu 5 měsíců, mám 1,5 a 0,25 dioptrií. Prosím Vás, pane doktore, je možné si k stávající umělé nitrooční čočce přidat ještě jednu např. Trifokální nitrooční čočku, nebo jak je možné po operaci šedého zákalu odstranit dioptrie. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, jsem překvapen, proč jste trifokální čočku neřešila při původní operaci, protože to by bývalo bylo nejsnazší. Ale i teď máme řešení....existuje možnost implantovat do oka ještě jednu čočku před tu stávající. Tou je možné vyřešit dioptrie buď jen do dálky, nebo je k dispozici i multifokální varianta této předsazené čočky. Jste krátce po operaci, a tak by teoreticky mohla přicházet do úvahy i výměna nitrooční čoky za právě onu trifokální. To ale musí vždy posoudit operatér...stav oka a stav zajizvení tkáně okolo nové čočky.

Otázka: Dobrý den, pane doktore, je mi 62 le, jsem od dětství silně krátkozraká -9 obě očit a před měsícem u mě došlo k ablaci sklivce v levém oku (okamžité vyšetření mým ošetřujícím očním lékařem). 3 týdny jsem si kapala do oka Jodid draselný a sodný. Narazila jsem na Vaši poradnu a protože mě velmi zajímá, co se s mým okem stalo, mám na Vás pár otázek: mohla být i další příčinou vzniku namáhavá fyzická práce? Musí tento stav vést nevyhnutelně k slepotě? Bude stejným způsobem postiženo i druhé oko? Čeho se vyvarovat v běžném denním životě, bojím se cokoliv dělat, i při běžných domácích pracích se člověk musí shýbat, něco odnést, atd. Co naopak posilovat - např. změna stravy, oční cvičení, pobyt venku, reflexní terapie, akupunktura, apod. Je možné i nadále provozovat přiměřený sport - turistika, plavání, jízda na kole? A poslední věc: ještě před ablací jsem normálně nosila brýle na dálku (-9), asi po týdnu po ablaci jsem zjistila, že přes ně skoro vůbec nevidím a naopak vidím velmi dobře s brýlemi na čtení (-7)j, tak je nosím po celý den. Můžu říct, že mi dělají dobře a vidím s nimi skoro tak dobře, jako s brýlemi na dálku. Nemůže mi to nějak uškodit? Moc Vám děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

Odpověď: Dobrý den. Vaše obavy nejsou opodstatněné☺ Můžete být klidná. Slepota nehrozí. Odlučující se sklivec je přirozená a při Vaší krátkozrakosti i zcela ocekavatelný jev. Můžete pokračovat v normálním životě včetně práce a sportu. Je vhodné jednou za 2-3 dny provést kontrolu stavu sítnice a to následovně. Zakryji si jedno oko a sledují nějaký předmět. Všímáte si zda je střed ostrý a není zdeformovaný, eventuálně zda zcela nechybí. V těchto případech vyhledejte akutně oftalmologa. Jakmile se sklivec zcela odloučí, tak uz bude po riziku vzniku komplikací a tato kontrola už nebude nutná. Slabšími brýlemi si neškodíte, takže kdyz Vám vyhovují tak ok. Jen pozor na řízení , protože nevím zda se slabšími splníte podmínky pro řidičský průkaz.

Otázka: Dobrý den, pane doktore, mám jediné vidoucí oko (druhé je nevidoucí po úraze v mládí), nyní mám 60. Pravidelně chodím na kontrolu se zdravým okem, poslední kontrola: rohovka hladká, transp., PK střední hloubky, čirá, duh. klidná, roh. hladká, čočka in situ, katatar. incip. Po Unitropicu: papila ohraničená, vitální, cévy lehce skler., makula intaktní, perif. bez hrubých ložisek, viditelná sítnice leží. Cca 3 hod. po vyšetření jsem začal vidět mlhavě, zpět do ambulance NT 40. Aplikován Timolol a Azopt., NT klesl na 23, druhý den ráno byl 14. Teď k problému: od toho dne, tedy po týdnu, vnímám ve tmě při pohybu oka mírné záblesky na horním okraj zorného pole, vnímám i intenzivněji zákalky, přibyl jeden ve formě pavučiny. Nechci něco zanedbat, zajímá mě Váš názor a rovněž, které vyšetření doporučujete. A ještě: dá se na navození mydriázy použít něco jiného než Unitropic, po kterém mi prudce narostl NT? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, pro rozkapání kterýmkoliv preparátem může toto nastat. Trochu bezpečnější alternativou je Neosynephrine, protože účinkuje pomaleji. Vzhledem k tomu, že se jedná o Vaše jediné funkční oko, tak je nutné dovyšetřit proč k tomu došlo. Já bych si Vás pozval za cca dva týdny na vyšetření goniskopie a dovyšetřil zda nejsou odtokové cesty pro nitrooční tekutinu zúžené. Pokud ano, tak je nutné provést laserový zákrok, aby se zabránilo prudkému vzestupu nitroočního tlaku i bez rozkapání. Druhou možností prevence je odoperovaní začínajícího šedého zákalu. Zvýšení vnímání zákalků a občasné blesky budou mít příčinu v odlučujícím se sklivci, což je e přirozený proces s věkem.

Otázka: Dobrý den,prosímo radu. Na pravém oku mi diagnostikovali VPMD vlhkou formu. Doporučili brát Ascorutin a kontrola za 6týdnů. Prý mne potom čekají injekce do oka.Toho se velmi bojím. Je i jiná možnost léčby,je mi 76 roků beru i léky na TK cholesterol a žíly ,caltráte. Děkuji za radu

Odpověď: Dobrý den, v některých případech je ke zvážení aplikace látky do žíly a následně laserové ošetření sítnice, ale již se to prakticky nepoužitelné, protože ony injekce do oka jsou mnohem efektivnější. Bát se jich nemusíte. Trvá to asi minutu a cítíte maximálně mírný tlak. Pokud je opravdu diagnostikována vlhká forma vpmd, tak bych ony injekce určitě také doporučil. Samozřejmě jistý bych si byl jen po osobním vyšetření.

Otázka: Dobrý den, asi v 18 letech jsem začala nosit brýle na dálku .S přibývajícím věkem jsem začala nosit i brýle na čtení a za nějaký čas jsem zjistila, že brýle na dálku nepotřebuji.Letos v únoru jsem šla na prohlídku a dostala jsem silnější skla na čtení. V červnu jsem ale zjistila, že při dívání na televizi vidím špatně. Lekařka mě znovu vyšetřila a poslal mě do nemocnice. Tam mi řekli, že se jedná o glaukom prostý. Dostala jsem oční kapky Metoptik 2* denně po jedné kapce. Asi po měsící jsem začala kašlat a měla jsem rýmu. Jsem astmatička. Paní dktorka mi řekla, abych kapky na 14 dnů vysadila a pak začala pozvolna zase kapat. Nejdříve 1x týdně po kapce a postupně přidávat. Chci se zeptat, jestli je dobře takto vynechat, nebo jestli přejít na jiné kapky. Ještě bych podotkla, že se léčím s astmatem, vysokým tlakem a také se štítnou žlázou.Užívám Symbicort,Prestance a Letrox. Je mi 68 let.Dále bych se chtěla zeptat kdy se operuje zelený zákal a zda je operace bezpečná. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, musím se zeptat, zda Vaše oftalmoložka ví, že jste astmatik? Protože to je zásadní informace a její navržený postup nebude s téměř stoprocentní jistotou fungovat. Vaše obtíže jsou totiž nežádoucím vedlejším účinkem předepsaných kapek,k které patří do skupiny beta-blokátorů. A beta-blokátory nejsou dohromady s astmatem. Je třeba předepsat kapky z jiné léčebné skupiny. Zelený zákal se neopětuje, pokud je nitrooční tlak dostatečně kompenzován kapkami. Asi jste měla na mysli šedý zákal...ten se operuje v okamžiku, kdy člověku vadí a nebo stěžuje diagnostiku glaukomu. Jedna se o nejúspěšnější operací vůbec. Té se nemusíte bát.

Otázka: Dobrý den. Trpím opakovanou erozí rohovky na levém oku, cca v roce 2012 jsem měl na tomto oku úraz, zřejmě jsem si nějak třel oko potom, co se mi do něj dostala nějaká pilina nebo něco takového. Často se mi stávalo, že jsem se ráno budil s ostrou řezavou bolestí oka, která se uklidnila až po aplikaci nějakého zvlhčujícího gelu či kapek, oko se vždy po chvíli uklidnilo bez následků. Cca před dvěma měsíci jsem měl opět tyto potíže s uvedeným okem, řešil jsem to podobným způsobem jak jsem popsal výše, ale během následujícího týdne se tato potíž asi třikrát opakovala. Zašel jsem tedy na oční, lékařka potvrdila erozi rohovky, předepsala Recugel s tím, že by měly potíže pominout. Po týdnu jsem šel na kontrolu, na oku už nebylo skoro nic vidět, ale mám i po té době stále problém s rozmazaným viděním na to oko. Jsem od deseti let krátkozraký, na levém oku mám 4, na pravém 5 dioptrií. Teď je to poprvé od doby, kdy mě tyto potíže začaly, že se mi vidění neobnovilo, jako by miněkdo naráz z levého oka sundal 2 dioptrie. Velmi mě to obtěžuje, zvlášť při řízení za zhoršeným podmínek, čtení apod. Oční lékařka mi dokonce zkoušela na levém oku na zkoušku přidat, ale vůbec to nepomohlo. Vím o možném operativním řešení problému, zajímal by mě Váš názor. Mám obavu, jestli se mi zrak nezhoršil už trvale. Velmi děkuji.

Odpověď: Dobrý den, bohužel všechno se odvíjí od konkrétního nálezu...hloubky defektu, jeho umístění a také míře zhoršeného vidění. Operační řešení recidivující eroze je v podstatě laserová operace, která odstraní poškozenou tkáň a nechá oblast prehojit lépe. Problém je, že ztráta tkáně znamená změnu dioptrií. Jak hodně závisí na hloubce defektu. Jedná se o léčebný výkon, který není stoprocentní, ale efektivita vysoká. Je třeba ale individuální zvážení, ktere provedou jen na pracovišti, které se PTK zabývá a to jen po osobním vyšetření.

Otázka: Dobrý den, mám na Vás dotaz. Po úrazu oka (spálená rohovka od kovového zapalovače - příčinou byla srážka s blbcem :-) ) mi po vyndání lékařské čočky zjistili, že nejspíš nebudu dobře vidět. Řekli mi, že to vypadá na 3 dioptrie ale když jsem zkusila brýle jak na blízko tak na dálku stejně jsem neviděla. Nevíte čím to může být??? Ani na očním si nevěděli rady, že to prý nikdy NEVIDĚLI :-) Velice děkuji za Váš názor

Odpověď: Dobrý den, pokud byla zapalovač studený, tak došlo pravděpodobně k poškrábání rohovky, které když je hluboké, tak se hojí jizvou. Taková jizva zhoršuje zrakovou ostrost, která nereaguje na brýle. Nicméně je mi to zvláštní, protože to musí lékař vidět. Pokud máte k dispozici nějakou zprávu, tak mi ji můžete poslat na info@oftex.cz a podíváme se na to podrobněji, ať nespekulujeme.

Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Jakou fyzickou aktivitu preferujete?
Zatím hlasovalo 34 lidí.
Inzerce http://www.mamlupenku.cz
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Pavel Č. ("Hučení" v uších - tinnitus) 19. října 2016, 18:41:45

    Jak je možné, že pana Radka Rašíka už nevyšetřuje policie za podvod a klamavou reklamu… Diskutovat

  • mrs Arsian (darování orgánů) 22. října 2016, 23:32:48

    Pozdravy všem chci použít toto médium poděkoval doktor Wayne Curl z Venkata specializované… Diskutovat

  • Zlata (Vysoký tlak - chcete se zbavit doživotního polykání léků ?) 21. října 2016, 19:00:42

    Brala som cca 4 roky Carzap 16, posledný týždeň my bolo zle, skončila som v nemocnici s tlakom… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.