Inzerce

Poradna: Stomatologie a dentální hygiena

Na Vaše dotazy v poradně Stomatologie a dentální hygieny odpovídá:


MUDr. Jan Stuchlík


dr_stuchlik.jpg Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.

Profesní zaměření:
Poskytuje komplexní zubní ošetření se zaměřením na estetické rekonstrukce, implantologii a tkáňovou regeneraci.

Vzdělání:
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.
Od roku 2009 je na základě 3-semestrálního studia na prestižních německých klinikách držitelem mezinárodně uznávaného certifikátu pro implantologii a členem DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie. Kontinuální vzdělání si doplňuje v Německu v rámci APW – Akademie Praxis und Wissenschaft.
Během studia absolvoval v roce 2001 semestrální stáž na Universität Rostock, Německo a v roce 2004 semestrální stáž na Blackrock Clinic, Dublin, Irsko.

Publikace:
Přednášková činnost, pravidelné překlady odborných článků pro odborný časopis Quintessenz; v roce 2005 přeložil pro nakladatelství Grada knihu Memorix zubního lékařství (německý originál Memorix Zahnmedizin, Thieme Verlag).

Praxe:
2005 - 2012: pracoval jako zubní lékař v Asklepion – klinice a institutu estetické medicíny.
Od roku 2012: Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky

Jazykové znalosti:
Hovoří plynně anglicky, německy a rusky.


Partner poradny Stomatologie a dentální hygiena:

banner_partner.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den. Je mi 58 let a mám tento problém. Během půl roku mi vypadaly prakticky všechny horní zuby,zůstala mně jen dvojka vlevo a 5,6,7 vpravo. Jaké jsou možnosti řešení,hlavně mi jde o finance. Takže raději nějaké levnější.

Odpověď: Dobrý den, bez vyšetření a rentgenu nejde adekvátně odpovědět. Možností je několik, od zachování zubů a částečné náhrady, přes implantáty až k celkové náhradě. Doporučuji navštívit zubaře a konzultovat to s ním.

Otázka: Dobrý den, prosím o odpověď ... od 3.dubna chodím na čištění kanálků ... včera jsme zub uzavřeli a bolí hodně ... i přesto, že rentgen ukázal vše v pořádku ... na zub nemůžu vůbec kousnout ... Prosím o radu ... zase jít a nechat otevřít ? po minulé zkušenosti otevřeného zubu jsem totiž myslela, že snad hnije...jaký zápach z něj šel .. Moc děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, po zaplnění může být zub na skus citlivý i týden, ale pak by to mělo být v pořádku. Pokud se to nezlepší, doporučuji návštěvu zubaře.

Otázka: Dobrý den, mám problém s uvolněnou keramickou korunkou na čepu, pětka vpravo nahoře Mému lékaři se do opravy nechce, údajně z důvodů rizika rozlomení. Dle něj lépe nechat bez ošetření a pak možnost můstku nebo implantát. Tyto metody bych, ale zatím využít nechtěla. V prvním případě by bylo nutné obrousit dva další zatím funkční zuby. Co se implantátu týká, tak na tuto možnost bych také raději ještě pár let počkala. Šlo by čep vyjmout a nahradit jej například vyztuženým kompozitním endodontickým čepem s novou korunkou? Nebo existuje ještě jiná možnost? Jak velké je podle Vás riziko, že se to nepodaří a dojde k rozlomení? Předem děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, bez vyšetření se nedá říct, je velmi individuální, jestli se zub dá zachránit, nebo ne. Doporučuji konzultaci u jiného lékaře.

Otázka: Dobrý den, může být mrtvý zub stále citlivý na dotek, přetrvává tupá bolest, prý je zub dobře zaplněný,...jakmile mám chřipku, zvětšené uzliny, zub je citlivý velmi....., Na levé straně mám zub taktéž umrtveny, plomba bílá a vše v pořádku, vpravo ale problémy stále přetrvávají, plombou má amalganovou a citlivou i na skus. Lékař mi říká,že mě to už nemůže bolet. Nevím,co dál. Díky za odpověď

Odpověď: Dobrý den, mrtvý zub by neměl být citlivý na dotek dlouhodobě. Doporučuji konzultaci u jiného lékaře pokud s tím současný lékař nechce nic dělat.

Otázka: Dobrý den, asi týden mě dost bolí dásně vpravo nahoře i dole. Občas cítím bolest v takovém jakoby pulsování až ke spánku a uchu. Bolest začne ve chvíli, kdy se napiju nebo najím. Nejspíš se to vždy nějak rozdráždí. Pomůže mi jen teplý obklad a pusa v klidu. Dásně nejsou oteklé ani nijak zvlášť zarudlé. Je možné, že jde o bolest od růstu moudráků? Nebo je to třeba způsobeno dýcháním studeného vzduchu?

Odpověď: Dobrý den, bohužel nevím, bez vyšetření se nedá říct. Je možné, že to je od zubů.

Otázka: Dobrý den, po úraze se mně zlomil kousíček jedničky nahoře viz přiložená fotografie http://zubzub.wz.cz/ . Po nasvícení nebo přiblížení k zubu jdou také vidět dvě cca 3 mm a 2 mm "prasklinky". Na rentgenu však vidět nejsou. Má doktorka mně říkala, že se s tím nedá nic udělat, že tam nic držet nebude a objednala mě za 2 měsíce na kontrolu. Jenže já jsem z toho hrozně špatný... Bojím se, aby se zub nerozpadl. Moc nebolí ani se neviklá pouze při skousnutí bolí. Raději ho však nezatěžuji. Chtěl bych se také zeptat, zda se ty "prasklinky" mohou časem zcelit nebo už je to napořád. Děkuji Vám moc za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, fotka je velmi nekvalitní, zub se z ní nedá posoudit. Každopádně s prasklinama ve sklovině po úraze se toho moc dělat nedá, často jsou jen v části zubu a zub by se neměl rozpadnout. Bez osobního vyšetření nelze říct víc.

Otázka: Dobrý den,prosím o radu co dělat. Jednička pod korunkou vlevo nahoře. Dva měsíce léčím zánět,asi 14 dni je zub po přeléčení a znovu zaplnění kanálku. Rentgen prý vypadá dobře. Mám jít na kořenovku a novou korunku. Zub na poklep je ovšem mírně citlivý a přetrvává tupá bolest u kořene zubu až někde u nosní dírky. Prý by to mělo ustupovat ale zatím žádné zlepšení. Nechci zbytečně investovat do zubu nad kterým přetrvává zánět. Co dělat. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, jestli bylo ošetření provedeno správně nevím, velmi záleží na samotném postupu a rentgen není vždy 100% vypovídající. Zub může být citlivý po zaplnění i 14 dní, ale maximálně do 1 měsíce musí jakákoliv citlivost zmizet. Doporučuji vyčkat dokud subjektivní obtíže nezmizí.

Otázka: Dobrý den. Stomatoložkami udělala náhradu, nemohla ji vůbec nasadit jak byla úzká, poranila mi dáseň, následně nešla vyndat, znovu poranila dáseň.Na úpravu mám přijít až se to zahojí, mám obavy, zda to vůbec půjde opravit, oproti minulé je užší. Ale můj hlavní dotaz je ten, co s dásní, protože se nehojí. Kloktám řepík, šalvěj, zkoušela jsem Mundisal, Colsoseryl, glycerinovou mast s boraxem, prostě nic. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, nevím, situaci v ústech jsem neviděl. Jesti se dáseň vždy poraní při nandání a vyndání, tak nejrychleji se zahojí když se náhrada nebude nějakou dobu nosit.

Otázka: Dobrý den. Je mi 58 let a během jednoho roku jsem přišel prakticky o všechny horní zuby.Paradentoza to asi nebyla,protože to nekrvácelo a nebylo to bolestivé.Zbyly mi 3 vlevo nahoře a 5,6,7 vlevo nahoře.Spodní čelist je docela v pořádku. Prosím jaké jsou možnosti a jak jsou hrubým odhadem vysoké finanční náhrady. Děkuji velice za odpověd.

Odpověď: Dobrý den. Omlouvám se, ale bez vyšetření se nedá adekvátně odpovědět.

Otázka: Dobrý den, již delší dobu mě intenzivně bolí čištění mezizubního prostoru mezi dvěma stoličkami. Někdy pociťuji bolest v tom místě i během dne. Byla jsem u své dentistky a na rentgenu žádný problém vidět nebyl. Jedna ze stoliček mi byla vyvrtána s tím, že by tam mohl být kaz a ten tu bolest způsobovat. Nicméně, bolest je i po zaplombování zubu stále stejná. Zuby si každý den pečlivě čistím, používám ústní vody, mezizubní kartáčky atd. Nevíte prosím, co by mohlo být příčinou bolesti? Moc děkuji.

Odpověď: Dobrý den. Omlouvám se, ale bez vyšetření se nedá adekvátně odpovědět.

Otázka: Dobrý den, mají při čištění zubů významnou roli, zubní pasta a ústní voda? Bylo mi řečeno, že nemají smysl. Děkuji

Odpověď: Dobrý den. Smysl mají, ale určitě ne rozhodující, jedná se o doplňky, hlavní je správné použití zubního kartáčku, mezizubních kartáčků a dentální niti.

Otázka: Dobrý den. Po porodu se mi ztrácí zubní sklovina (používám na doporučení oranžoví ELMEX) a u dásní se mi obrušují zuby až do nervu. Mám docela velké viditelné prohlubně. Co se s tím dá dělat? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, poraďte se se svým zubařem, důvodů může být více a tím pádem je i více způsobu řešení. Bez vyšetření se nedá adekvátně poradit.

Otázka: Dobrý den, již podruhé mám pečlivě čištěné kanálky na spodní šestce, ale zub mě stále bolí na skus. Podle RTG snímku by mělo být vše v pořádku, ale bolesti na skus se nemůžu zbavit. Jou zde jiné alternativy, které by me bolesti zbavily? Nebo je nutná extrakce? Děkuji mnohokrát za Váš čas a radu. S pozdravem Petra

Odpověď: Dobrý den. V příznivých situacích se dá uvažovat o resekci kořenového hrotu, ale pokud problémy přetrvávají, tak se nejčastěji řeší extrakcí.

Otázka: Dobrý den mám 36 rokov od detstva skrípem zubami dolnými rezákmi som si uplne obrusila sklovinu na 4 horných predných zubov z vnútornej strany, a zuby sa začinaju lamať a su zhryzené. Aký typ koruniek by bol vhodný na tieto 4 horné predné zuby, aby bol material odolný a vydržal trenie spodnými rezákmi a ochránil mi zuby dlhodobo. zubnu dlahu som skúšala, ale nejde to, vždy skončí von z úst. Dakujem za radu ohladne koruniek na ochranu horných 4 predných zubov, spodné držia dobre.

Odpověď: Dobrý den. Materiál může být metalokeramika, nebo keramika (tzv.e-Max, nebo zirkon), ale ať by se udělaly jakýkoliv korunky, při skřípání zubů stejně vždy pacientům dáváme ochrannou dlahu. Pokud je zhotovena dobře, měla by držet a nevypadávat. Pokud by korunky byly například ze zirkonu, který je velmi tvrdý, může se stát, že se o něj spodní zuby velmi obrousí. Je to na konzultaci se svým lékařem.

Otázka: Dobrý den, mám cca 14 roků endodonticky ošetřenou šestku nahoře. Poslední 3 roky mne neustále bolí hlava, bez příčiny smrkám i s příměsí krve a postihují mne opakovaně angíny, zvláště na straně u toho zubu, moje imunita moc nefunguje. Mohlo by to souviset s tím zubem?. Zub vůbec nebolí ale bolí to někde pod tím. Byl jsem na reendodontickém ošetření. Zub byl plný infekce, tři kanálky se podařilo vyčistit, pak byli objeveny další dva nikdy neošetřené, bohužel se moc stáčejí a nejdou pročistit. Kanálky byli prozatím vydezinfikovány a ošetřeny dezinkční výplní. Zajímali by mne prognózy a jaké mohou nastat další komplikace pokud dezinfekce nezabere (po měsíci kontrola). Můžete uvést i nějaké odkazy kde se o tom něco dočtu. Nechci to zachraňovat za každou cenu a nechci ani žádné vážnější komplikace. Pomohla by např. resekce toho komplikovaného nepročištěho kořene s dvěma zahnutými kanálky? Děkuji za názory

Odpověď: Dobrý den. Bez vyšetření nemůžu říct, jestli problémy se zubem souvisí, smrkání může, angína spíš ne. Komplikace může být zánět, otok, bolest, apod. Je to dotaz na lékaře/lékařku, který ošetření kanálků prováděl a je seznámen s aktuální situací.

Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Trpíte na prasklé koutky úst? Po čem se Vám zaručeně udělají?
Zatím hlasovalo 94 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Lily (DEPRESE,ÚZKOST) 19. května 2018, 12:53:21

    Ahoj, před pár dny mi psychiatr řekl že mám depresivní úzkost. Nasadil mi léky estan a… Diskutovat

  • Jana (Sérum k prodloužení řas může poškodit váš zrak) 24. května 2018, 13:22:21

    Ja teda pro prodluzovani ras take nejsem, to radeji bych si koupila nejake to serum na podporu… Diskutovat

  • Jonáš (Hranice pro darování spermatu? Nesmysl) 24. května 2018, 21:10:10

    Nejdřív je potřeba vyplnit a poslat dotazník. Potom ti udělají vyšetření. Byl jsem na… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.