Inzerce

Poradna: Stomatologie a dentální hygiena

Na Vaše dotazy v poradně Stomatologie a dentální hygieny odpovídá:


MUDr. Jan Stuchlík


dr_stuchlik.jpg Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.

Profesní zaměření:
Poskytuje komplexní zubní ošetření se zaměřením na estetické rekonstrukce, implantologii a tkáňovou regeneraci.

Vzdělání:
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.
Od roku 2009 je na základě 3-semestrálního studia na prestižních německých klinikách držitelem mezinárodně uznávaného certifikátu pro implantologii a členem DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie. Kontinuální vzdělání si doplňuje v Německu v rámci APW – Akademie Praxis und Wissenschaft.
Během studia absolvoval v roce 2001 semestrální stáž na Universität Rostock, Německo a v roce 2004 semestrální stáž na Blackrock Clinic, Dublin, Irsko.

Publikace:
Přednášková činnost, pravidelné překlady odborných článků pro odborný časopis Quintessenz; v roce 2005 přeložil pro nakladatelství Grada knihu Memorix zubního lékařství (německý originál Memorix Zahnmedizin, Thieme Verlag).

Praxe:
2005 - 2012: pracoval jako zubní lékař v Asklepion – klinice a institutu estetické medicíny.
Od roku 2012: Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky

Jazykové znalosti:
Hovoří plynně anglicky, německy a rusky.


Partner poradny Stomatologie a dentální hygiena:

banner_partner.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na implantáty. Je mi 34 let. Mám mezi 6 a 7 vytržený zub. Pan doktor tam chce dát implantát, ale každý mi to rozmlouvá, že když jsem po rakovině, že se to bude dlouho hojit a budu mít vysoké teploty atd atd. Pan doktor říká, že by se ty zuby kolem té díry mohly rozjet a do 15 let mám po zubech. Proto se ptám, jestli si ten implantát dát nebo ne. Je to pravda, co říká pan doktor? Každý říká, že chce jen tahat prachy. (Mudr. Beran nemá smlouvu z žádnou pojišťovnou). Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den. Na tohle Vám nedovedu odpovědět, neznám totiž Vaši celkovou zdravotní anamnézu, ani Váš aktuální zdravotní stav, případně léky které užíváte. Po ozařování je potřeba být obezřetný při indikaci rozsáhlejších výkonů, nicméně není to zcela kontraindikace pro jeho provedení, jak jsem ale psal na začátku, záleží na Vašem zdravotním stavu, který neznáme. Obecně bych ale přikládal větší váhu informacím od lidí s lékařským vzděláním, než nepodloženým a často hodně předpojatým názorům lidí z blízkého okolí. Při neřešení mezery v chrupu většinou dochází k postupnému sklopení okolních zubů, což znemožní / zkomplikujeimplantaci do budoucna, zároveň ubývá kost. Zuby potom mohou být přetěžovány a může to být důvod pro jejich předčasnou ztrátu.

Otázka: Dobrý den, měla bych dotaz ohledně "polomrtvého/mrtvého" zubu. Začnu od začátku: v dětství jsem musela podstoupit operaci na vyoperování výrůstku, který bránil růstu novému zubu. Následně pak daný zub vyrostl, ale musela jsem podstoupit rovnání zubů jak fixními rovnátky, tak i těmi klasickými. Je pravda, že zub je žlutější než ostatní zuby (ps. tohle zbarvení mám už cca 20let a nemám s tím zubem žádné problémy) a doposud jak jsem měla zubní lékaře, tak s tím neměli tak velký problém. Aktuálně nová paní doktorka mi pořád u toho zubu chce čistit kanálky, jelikož prý tam mám infekci apod. Chtěla jsem se zeptat na Váš názor. Bohužel aktuální paní doktorce moc nedůvěřuji, tak bych byla ráda i za jiný názor.

Odpověď: Dobrý den. Záleží na stavu, v jakém zub je. Pokud je zub mrtvý a nebylo provedeno adekvátní endodontické ošetření, stává se z něj časovaná bomba, která může kdykoliv spustit = bolet. Zuby které jsou mrtvé, nemusejí dělat vůbec žádné obtíže až přesně do tohoto okamžiku. Potom je ale otázka co s takovým zubem akutně, endodontické ošetření je totiž časově náročná záležitost. Vystavujete se tak riziku bolesti, která nemusí být vůbec příjemná. To samozřejmě platí, pokud je zub doopravdy mrtvý. Standardně se provádí zkouška chladem a rentgenologické vyšetření. Posouzení celkového stavu zubu a nakonec, pokud je endodontické ošetření indikováno, je potřeba jej provést kvalitně.

Otázka: Včera odpoledne jsem byla u zubního lékaře. Asi hodinu po ošetření mi natekl ret a zevnitř mám poškozenoou dáseň. Poraďte, co dělat.

Odpověď: Dobrý den. To záleží na tom, co za ošetření se Vám dělalo. V případě větších zákroků může dojít k pohmoždění dásně a ta by se měla sama dát do pořádku během několika dní. Pokud máte pochybnosti, nebo se stav zhoršuje, navštivte lékaře.

Otázka: Dobrý den,v 55 letech mi roste zub špičák, který vytlačuje dvojku a můstek, který mám místo původního špičáku. Řešení lékaře - vyndat můstek, vytrhnout dvojku a rostoucí špičák a na úplně zdravé jedničky nasadit nový můstek , který by se takto rozšířil i na místo původního můstku. Dotaz - řešení s broušením jedniček se mi zdá neadekvátní??? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den. To záleží vždy na posouzení konkrétního stavu, pokud si nejste jistý návrhem svého ošetřujícího lékaře, můžete zkusit konzultaci u dalších a informace si potom porovnat a vybrat variantu, které důvěřujete nejvíc. Z tohoto popisu mi ale také rozsah ošetření přijde příliš agresivní, což ale záleží na mnoha faktorech. Nelze posuzovat stav, který člověk neviděl.

Otázka: Dobrý den. Přítelovi v pondělí pod narkózou trhali 3 zuby moudrosti a ten dolní museli až do kosti - byl naležato. Chtěla bych se optat, jak dlouho ho to může ještě bolet a jak se pozná popř., Že v tom má zánět? Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, po takovém zákroku může bolestivost přetrvávat klidně i několik týdnů, měla by být ale tišitelná běžnými analgetiky. Pokud by se objevily celkové projevy, jako například horečka nebo nesnesitelná bolest, je na místě návštěva ošetřujícího lékaře.

Otázka: 12.9. Dobrý den,v pondělí 10.9. jsem byla vytrhnout osmičku v pravo dole,bez šití,do teď nemůžu pořádně otevřít ústa,je to bolestivé i ostatní zuby pobolívají, navíc mám nasládlou chuť slin,ale krev tam není, může se jednat o začínající zánět? Mám v plánu projistotu zítra navštívit svou lékařku.Děkuji za odpověď,hezký den.

Odpověď: Po zákroku jakým je extrakce zubu, tím spíše komplikovanější nebo náročnější extrakce, může bolest přetrvávat i několik dní, popřípadě týdnů, měla by ale zabírat běžná analgetika. Pokud se ale v průběhu hojení objeví otok nebo horečka, případně celkové schvácení, je na místě návštěva lékaře.

Otázka: Dobrý den před týdnem jsem byla u zubaře a měla jsem zánět v zubu a takže mi zubařka vyčistila kanálky a dala mi tam dezinfekční vložku příští tyden mám jít k ní, ale dneska se mi stalo kousla jsem a ta vložka mně vypadla a zůstal tam jen kousek kterým jsou zakryty jen kořeny ale ne celý zubní povrch. Tak se chci zeptat jestli mám zubařce zavolat a objednat se dřív nebo jestli to počká do toho příštího týdne a jestli se mi tam nemůže do té doby udělat nějaky zánět. Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den. Bohužel Vám nemohu poradit, protože nevím, v jakém stavu zub je. Nejlepší bude zavolat zubařce, která zákrok dělala a zeptat se jí.

Otázka: Dobrý den, mám celokeramickou korunku na horní jedničce v důsledku úrazu v dětství, nyní druhá korunka a bezprostředně nad korunkou mi ztmavla dáseň, doslova zčernala, jedná se jen o ten bezprostřední přechod od korunky na dáseň, cca 1,5mm. Podle mojí zubařky se to někdy stává a je to v důsledku otlačení dásně. Sdělila mi, že jediné řešení by bylo odstranění dásně, ale po pravdě si to nedovedu představit, jak by to po té esteticky vypadalo. Nebyla by, prosím, ještě jiná možnost? Děkuji za Váš čas a odpověď.

Odpověď: Dobrý den. Většinou je ztmavnutí způsobeno ne zabarvením dásně, ale zbarvením kořene zubu v důsledku staré kořenové výplně (pod dásní). To se řeší ideálně předěláním kanálků a vnitřním bělením. U celokeramické korunky by se dáseň neměla teoreticky ani jak zabarvit. Bez vyšetření nemůžu blíž říct o co přesně jde a jak jde stav nejlíp řešit.

Otázka: Dobrý den, rád bych se dotázal ohledně zubu citlivého na studené. 14 dní dozadu jsem byl poprvé u své zubařky s tím, že mi zub, kde mam plombu reaguje na studené již dost bolestivě. Paní doktorka vrtala, čistila kanálky a dala mi dezinfekční vložku. Po asi třech dnech s vložkou, jsem omylem kousl na problémové místo a zub mi zase reaguje silně na studené, jako na úplném začátku řešení problému. Po celou dobu řešení jsem nebyl jsem na rentgenu a sestřička po telefonu říkala, že pokud je tento problém stále, bylo by řešením zub vytrhnout, že zub má být již v podstatě mrtvý. To mi přijde ale až jako nejzazší řešení. Je možné takto říci, jestli je tento postup v pořádku? Nejsem odborník, nechci zpochybnovat práci paní zubařky, jen nechci "zbytečně" přijít o zub. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den. Rentgen je základní vyšetřovací metoda, v případě kořenových kanálků je nutné ho zhotovit. Pokud zub jde zachránit, určitě je dobré se o to pokusit, samozřejmě záleží v jakém je zub stavu. Pokud nejste spokojen s přístupem své zubařky, můžete vyhledat jiného lékaře.

Otázka: Dodrý den,po vytržení zubu v horní čelisti mi byla provedena Wassmundova plastika,na levé straně byla komukace uzavřena,ale po nasazení náhrady již druhý den vytéká hnis,rána nebolí,ale je to nepříjemné.Na pravé straně v horní čelisti byla provedena také,ale komunikace je stále otevřená,když zacpu nosní dírky prochátí vzduch do úst.Samozřejmě navštívím zubaře,ale nejsem si jistá po této zkušenosti,jestli bych ho neměla změnit.Můj dotaz zní,co mě čeká a jaké mohou vzniknout komplikace.Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den. Wassmundova plastika je v případě rozsáhlejších komunikací relativně složitý úkon. Důležité je vyvarovat se smrkání a obecně přetlaku v nose na dobu min.14 dní, doporučujeme pacientům také antibiotika jako prevenci infekce čelistní dutiny. Doporučuji navštívit lékaře a ten zhodnotí, jestli je potřeba ještě ránu přešít, nebo jestli to bude v pořádku.

Otázka: Dobrý den, jsem téměř půl roku po extrakci obou dolních osmiček. Osmičky ještě neměli kořeny, vyřezávali mi je z kosti. Od operace mám celou dobu problémy. Každý měsíc chodím k zubaři s tím, že se mi v ráně (dnes už jen v jedné) utvoří boulička a bolí mi to. Pokaždé se dozvím, že se v ráně vytvořil abces, zubař mi to propíchne a dá do rány dreny. Tohle se opakuje na každé prohlídce, neustále mi mění dreny a ránu obnovuje tím, že mi to vždycky do krve vyškrábe. Nevíte co s tím? Trvá to už dlouho a je to pořád stejné. Antibiotika jsem neměla. Roste mi ještě sedmička a mám za ní prý kapsu, kde se to tvoří. Děkuji

Odpověď: Dobrý den. Nevím, tak dlouho po extrakcích by problémy již být neměly. Bez vyšetření se nedá říct, čím to je.

Otázka: Dobrý den, potřebuji nutně poradit :( od doby, kdy jsem sundala rovnátka na pevno mám flekate zuby, a jeden přední křivý.. Včera jsem byla u své zubařky, kde mi poradili že si mám nechat udělat korunky, 6 korunek nahoře.. Že jiná možnost bohužel není, protože fleky jsou hluboké a nepomůže ani bělení.. Je mi 21Let, a je to strašně divný pocit že tak mladá nebudu mít už svoje zuby :( nevím zda do toho jít, nebo nejít.. Ale zuby jsou zuby, a chci je mít pěkné :( děkuji moc za radu..

Odpověď: Dobrý den. Byla by velká škoda ve 21 letech dělat korunky. Samozřejmě záleží na více faktorech, ale jsou metody, které mohou od fleků pomoct (například metoda ICON). Doporučil bych konzultaci u nějakého jiného lékaře, ideálně někoho, kdo se zabývá estetickou stomatologií.

Otázka: Dobrý den,jsem onkol.pacientka,mám biolog.léčbu a 1x měs.X-Gevu.Nyní jsem po chir.extrakci zubu,beru Dalacin C300.Mám k tomu paradentozu,zuby\ pevné,ale dásně bolestivé.Čím potírat dásně,aby došlo k úlevě,v lékárně nabízejí pouze Herbadent.Nic jiného není?Moc děkuji.

Odpověď: Dobrý den. Spíš než potírání bych doporučil dobrou dentální hygienu – jak profesionální, tak domácí. Ta by to měla výrazně zlepšit.

Otázka: Dobrý den mohu mít otázku ve středu jsem byla u zubaře, ten mi vytrhl 3 zuby dole a teď se mi udělala nějaká žlutá žláza pod jazykem a bolí to když polykám nebo když si sáhnu na čelist a pod čelistí to také bolí ale jen na jedné straně, až mě z toho bolí hlava. Mám teplotu 37.4. Děkuji předem

Odpověď: Dobrý den. Může se jednat o zánět, doporučuji co nejdříve navštívit zubaře.

Otázka: Vážená paní doktorko, Vážený pane doktore, chtěl bych se Vás zeptat na problém v dutině ústní. Jedná se o poškozování vrchního patra za předními zuby zuby spodními, díky předkusu a tvaru spodní čelisti. Ráno občas dokonce připadá patro nateklé, zuby do něho zasahují více nekdy i bolestivě. Nejhorší je zaseknutí části tvrdé potravy jakožto například slaných chipsů nebo kousku topinky. Můj zubní lékař mi na to pouze řekl, že je nutno přestat kouřit, ale o možných úpravách či jiném řešení nemluvil. Chtěl bych se tedy Vás zeptat, jestli neznáte řešení popřípadě nedoporučíte medikaci, mast apt. Volně dostupný Aloclair nepomáhá. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď: Dobrý den. U hlubokého skusu s poškozováním patra spodními zuby žádné léky nepomůžou. Může pomoci řešení skusu – ideálně ortodoncie a zvýšení skusu, ale to je na dlouho a také dost drahé.

Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Má časté používání počítače vliv na váš zrak?
Zatím hlasovalo 122 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • BB (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 19. září 2018, 16:03:47

    Je to hrozné, vím co prožívate. Před rokem mi onemocněl tatínek, chemoterapie, ozařování… Diskutovat

  • Andrea (Potíže se štítnou žlázou mohou být důsledkem stresu i dovolené v Egyptě) 17. září 2018, 21:28:17

    Dobry vecer take mam poderzreni na stitnou zlazu jsem lorad unavena sice delam dvanactky a boli me… Diskutovat

  • Lucie (čelistní kloub) 15. září 2018, 22:53:50

    muzu se zeptat jak to s vami vypada? mam uplne to stejne Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.