Inzerce

Poradna: Stomatologie a dentální hygiena

Na Vaše dotazy v poradně Stomatologie a dentální hygieny odpovídá:


MUDr. Jan Stuchlík


dr_stuchlik.jpg Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.

Profesní zaměření:
Poskytuje komplexní zubní ošetření se zaměřením na estetické rekonstrukce, implantologii a tkáňovou regeneraci.

Vzdělání:
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.
Od roku 2009 je na základě 3-semestrálního studia na prestižních německých klinikách držitelem mezinárodně uznávaného certifikátu pro implantologii a členem DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie. Kontinuální vzdělání si doplňuje v Německu v rámci APW – Akademie Praxis und Wissenschaft.
Během studia absolvoval v roce 2001 semestrální stáž na Universität Rostock, Německo a v roce 2004 semestrální stáž na Blackrock Clinic, Dublin, Irsko.

Publikace:
Přednášková činnost, pravidelné překlady odborných článků pro odborný časopis Quintessenz; v roce 2005 přeložil pro nakladatelství Grada knihu Memorix zubního lékařství (německý originál Memorix Zahnmedizin, Thieme Verlag).

Praxe:
2005 - 2012: pracoval jako zubní lékař v Asklepion – klinice a institutu estetické medicíny.
Od roku 2012: Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky

Jazykové znalosti:
Hovoří plynně anglicky, německy a rusky.


Partner poradny Stomatologie a dentální hygiena:

banner_partner.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den může se udělat na keramickém můstku mezi jedničkami vepředu zubní kámen? Zuby čistím, používám spec.mezizubní nit.ústni sprchu..ale před 3 dny se mi to objevilo na jedné jedničce...a vyčistit to nejde. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den. Ano, je to normální a dosti běžné, Doporučuji návštěvu zubaře, nebo dentální hygienistky.

Otázka: Přeji dobrý den, múj dotaz se týká této situace: bolela mě na skus šestka dole, zubařka mi ji nakonec musela umrtvit, vyčistit kanálka a nasadit celokeram.korunku. Nic se nezměnilo, teď po 10 dnech od nasazení korunky zub bolí celý na skus. Je možné, že by to mohlo mít souvislost se zlomenou čelistí před lety? Existuje něco jako mikroskopický rentgen? Na normál. rentgenu je vše vpořádku a přesto to bolí. Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den. Se zlomeninou čelisti by to žádnou souvislost mít nemělo, existuje tzv. CBCT, což je zubařské CT, kde může být probllém lépe vidět. Citlivost na skus by měla po ošetření kanálků během několika (7-10 dní) ustoupit, pokud ne, tak doporučuji poradit se s ošetřujícím lékařem/lékařkou.

Otázka: Dobrý den, jaký typ mezizubního kartáčku je vhodnější používat ? TePe original nebo extra soft ? Jedna dentální hygienistka řekla original, druhá zase extra soft, tak nevím ? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Baxová Romana

Odpověď: Dobrý den. Těžko se dá dobře poradit bez osobního kontaktu. Oba dva kartáčky, pokud je zvolená správná velikost, svou funkci splňují dobře a myslím si, že je celkem jedno, jestli original, nebo soft. Důležitá je velikost mezizubního kartáčku.

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat dnes mi byly nasazeny zubní korunky a jsou moc vepředu, tak jestli jdou sundat a znovu nandat kousek blíž a kolik to stojí. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, záleží, jestli jsou korunky nasazeny už na stálý cement, nebo provizorní. Pokud na stálý cement a jsou udělány správně, tak už se bez poškození sundat nedají. Doporučuji zajít za zubařem, který korunky zhotovil a řešit tento problém s ním.

Otázka: Dobrý den,byl jsem u zubaře na odstranění zubního kamene,od té doby už 3 měsíce mě trápí vyražka na vnitřní straně rtu,takové bílé i vodové pupínky vždy v místě kde se ret dotýká zubní mezery,nikdy jsem tento problém neměl až po dentalní hygieně kterou jsem podstoupil poprvé v životě-kamene bylo dost.Moje zubařka mě poslala na stěry a vysledek, známky HPV.Mohl jsem se nakazit právě při odstranění kamene?Čekal jsem že dostanu nějaké léky ale do doporučení mě napsala pouze nekouřit.Nedokážu nikomu vysvětlit že to vše začalo až po odstranění kamene.Pupínky nebolí,nepalí ale po ohrnutí rtu tam jsou.děkuji

Odpověď: Dobrý den, Při ošetření, ať už u zubního lékaře, nebo dentální hygienistky, se používají sterilní nástroje, infekce by měla být vyloučena. Je možné, že zákrok způsobil aktivaci virů, které do té doby byly v těle přítomny, ale neaktivovány. Těžko soudit, jedná se jen o spekulace.

Otázka: Dobrý den již měsíc docházím k zubaři s bolestí zubu pod korunkou. Mám metalokeramicky můstek na 4 horních zubech. Byl mi udělán RTG snímek vše v pořádku žádný zánět. Zuby na poklep lékařem nebolí ani nereagují na horké i studené.Při zkoušení skusu ohledně obroušení vše v pořádku.Dásně mám zdravé. Ale zuby mě při ukusování jídla bolí,resp.ukousnot nejde nic ani měkkého jako plátek šunky krajíc chleba...prostě nic jako bych je neměla. Na dotek prstem bolí jen zevnitř a zespoda při zkusu zvenku nebolí. Lékař si se mnou neví rady a já jsem zoufalá. Prosím o radu. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, tady bez vyšetření opravdu pomoct nemůžeme, doporučuju navštívit jiného lékaře na konzultaci situace. S pozdravem MDDr. Jakub Váša

Otázka: Dobrý den, zubní lékař mi doporučil nechat si vytrhnout ještě nevyrostlou osmičku, protože mi v dásni roste nakřivo a mírně už zasahuje do kořenů sedmičky. Zub mě nijak nebolí, ale je mi jasné, že je potřeba řešit to, co nejdřív. Chtěla bych ale jít na soukromou kliniku, než do klasické nemocnice. Tam mi ale dali termín až 30. ledna. Chci se zeptat, je v pořádku odložit to ještě na 2 měsíce nebo bych měla jít raději do nemocnice a nechat si ji vytrhnout co nejdřív? Sice mě zub nebolí, ale nevím, jestli se za ty dva měsíce nemůže ještě víc posunout a nemůže to pak být horší? Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, bez rentgenu se nedá říct nic na jistotu, ale 2 měsíce, pokud nejsou subjektivní potíže, by to vydržet mělo. S pozdravem MDDr. Jakub Váša

Otázka: Dobrý den, před cca dvěma měsíci mi můj zubní lékař odvrtal hluboký kaz, zasahující blizko nervu, kanálky se čistit nemusely. Zaplatila jsem za plombu 2500kc,nyní se mi zdá, že kolem plomby se dělá černý lem, který se jeví jako kaz. Pokud to bude špatně odvrtaný kaz, mám právo na reklamaci plomby nebo ji budu hradit zase já. Děkuji

Odpověď: Dobrý den. To je na dohodě s ošetřujícím lékařem.

Otázka: Před 12 dny mi zubař vytrhl 7 vpravo nahoře(8 ka mi už zcházela), uděalal mi tím trháním zároveň komunikaci tzn, že jsem měl spojenu nosní dutinu s pusou, díra byla 2 cm velká, on mi tu ránu zašil šesti stehy, nasadil antb, rána se hojila dobře až překvapivě dobře, dnes poprvé jsem jedlopatrně i na tu operovanou stranu dásně, nedopatřením, jsem však zkousl kousek mandarinky přímo na to místo díry, zdá se mi jako by se mi na boku dásně udlal menší boule, je možní, že bych nějak pohnul s výplní dásně čelisti? (doktor mi do sanice dal nějakou výplň ze které se prý časem vytvoří nová kost sanice. Když už se mi to dnes stalo s tim jídlem, tak jsem se ze zvědavosti "podíval" na celou ránu, umyl jsem si pečlivě ruce a palcem jsem ohmatal tu zašitou díru. pal jsem si ústa vypláchl Paradontaxem extra 0,2 , zdá se mi, že až uplně vzadu je ostrá část okostnice, kterou mi zubař při tom původním zákroku postupně uštipoval, aby mohl ránu zašít. Mít takové zranění není žádná legrace je to velký nápor na nervy, Nevim ani jak vlastně budu mít teď tu část "nové" kosti která vznikne z té výplně dásně jak bude ta část silná, ani nevím, zda není na překážku když tam zůstal malinký ostrý kousek původní okostnice který nepatrně vyčuhuje z dásněi, jsem už z toho utrápený,umordovaný zpoufalý, jak mám teda jíst, doktor zubař říkal, že mohu již na tu stranu kousat le ne ostrá jídla. Prosím poraďte mi děkuji Vám.

Odpověď: Dobrý den. U oroantrální komuninace by problém s jídlem být neměl. Pokud je někdy ostrý výběžek kosti, buď si s tím tělo poradí samo, nebo to může ošetřující lékař zabrousit. Pokud to nějak trápí, zašel bych na kontrolu k lékaři, který zákrok dělal.

Otázka: Dobrý deň. Už pár rokov mám vytrhnutú dolnú šestku. Môj zubár mi teraz odporúča urobiť tam mostík. Veľmi sa mi do toho nechce, chcem sa spýtať, aké následky môže mať, keď si tam mostík nedám urobiť a zostane mi tam diera? Odrádza ma, že sa nasadzuje na vedľajšie zuby. Mám ich už síce blombované, ale bojím sa, že sa mi môžu ešte viac zničiť obrusovaním a tiež či si zvyknem na niečo neprirodzené v ústach. Čo sa mi môže stať, keď si ten mostík tam nedám? Je to relatívne zadný zub, dieru mi veľmi nie je vidno, z estetického hľadiska mi to nevadí. Ďakujem.

Odpověď: Dobrý den. Tak díra po šestce může ovlivnit pozici okolních zubů – jak vedle mezery, kdy se můžou sklánět směrem do mezery, tak protilehlý zub, který může zase trochu povylézt z dásně, protože bude hledat nějaký zub naproti, se kterým by kousal. Náhrada zubu má teoreticky ve fixní podobě 2 možnosti – zmíněný most, kde chápu, že nechcete obrušovat okolní zuby, a implantát s korunkou.

Otázka: Dobrý den, přítelkyni se uštípla vnější ploška skloviny na stoličce (cca 20-25% po obvodu a asi 1-2 mm nad dásní). Uvnitř zubu je amalgánová plomba (která je nyní částečně obnažena), sklovina okolo neporušená. Připadne Vám standardní postup jejího stomatologa, který nabízí jako první variantu řešení odstranění zbylých částí zubu a nasazení korunky, jako druhou variantu domodelování zubu kompozitem a jako třetí variantu nechat vše tak s tím, že to ničemu v podstatě nevadí. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, bohužel jsem paní neviděl, ale z popisu situace bych volil jinou variantu – nejprve se snažit zub zrestaurovat fotokompozitní výplní po odstranění starého amalgámu a vyčištění od případného kazu. Korunka až jako druhá varianta, pokud by dostavba bílou výplní nebyla z nějakého důvodů možná. Nechat zub prasklý s rozsáhlým amalgámem se mi nezdá jako dobrá volba, určitě bych doporučil zub spravit. S pozdravem MDDr. Jakub Váša

Otázka: Dobrý den u jednoho zubu mám zánět. Moje zubařka mi kolem toho zubu nařízla dáseň, dala antibiotika a každý den jsem chodil na výměnu drenu. Když se rána zacelila zub mě vůbec nebolel, otok na dásní byl za 2 dny pryč. Přibližně po 10 dnech se mi objevila na dásní těsně vedle řezu malá búlka. Zub ani dáseň nebolí, na dotek je to citlivější ale bolest to není. Připadá mi že mi tvář trošku natekla. Co by to mohlo být? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den. Bez vyšetření těžko říct, ale pravděpodobně se jedná znovu o zánět. Pokud se nevyřeší příčina (to znamená udělat kvalitní ošetření kořenových kanálků, nebo vytrhnout zub), tak se zánět může stále vracet.

Otázka: Dobrý den, Před dvěma a půl týdny jsem byla na extrakci levé dolní osmičky. Dostala jsem antibiotika na týden a posléze ještě na další týden, protože otok neustupoval. Nyní jsem po antibiotikách, otok téměř není, nicméně mám v puse, ve tváři jakoby vedle té osmičky, tuhou a ohraničenou nahmatatelnou bouli. Je to normalní? :-(

Odpověď: Dobrý den. Jestli je to normální nevím, protože bez osobního vyšetření se nedá přesně určit diagnoza a tím pádem ani poradit. Může se jednat možná o jizvu, nebo něco podobného. Doporučuji konzultaci u zubaře, který zákrok prováděl.

Otázka: Dobrý den, navštívila jsem zubního lékaře, protože mi vypadla plomba. Zub mi opravil a udělal rentgen. Chce mi na dvou zubech čistit kanálky a u jednoho dokonce trhat nerv. Mně přijde divný, že jsou tyto úkony opravdu potřeba, protože mě žádný zub nebolí, žádný pocit brnění, či cukání.... prostě nic. Nemám ani problém se studeným nápojem, či teplým. Taky mě překvapila řeč o ceně. Za čištění jednoho kanálku chce 900,- plus výplň. Za injekci na umrtvení jsem taky platila. Přitom má smlouvu s mojí pojišťovnou a ta injekce hradí. Na můj dotaz, proč mi neudělá čištění kanálků na pojišťovnu mi bylo odpovězeno něco ve smyslu, že mají modernější přístroj a na metodu placenou pojišťovnou prý nemají vybavení. Trochu si myslím, že pan doktor lže..

Odpověď: Dobrý den. Předně bych svému lékaři věřil, pokud ne, tak je lepší najít si jiného, bez důvěry mezi pacientem a lékařem se nedá dělat kvalitní práce. Ošetření kořenových kanálků se často dělá i když zub nebolí, protože zánět je to často chronický - subjektivně se neprojevuje, ale je tam a může se kdykoliv spustit. Za cenu, kterou pojišťovny platí za ošetření kořenových kanálků se toto, velmi náročné, ošetření nedá udělat kvalitně.

Otázka: Dobrý den pane doktore, před skoro 13ti lety jsem měla úraz horní jedničky a od té doby mám místo zubu keramickou korunku. Zub drží, je v pořádku, nic nebolí, ale už nějakou dobu mě trápí jeho malinko odlišná barva a navíc s dnešním trendem bílých zubů mě to trápí mnohem víc a popravdě se trochu stydím smát a zuby ukazovat. Což je škoda, zuby mám jinak pěkné. Také toužím po bílých zubech a chtěla bych si je nechat vybělit, ale korunka mi v tom bohužel brání, a tak uvažuji o její výměně. Bohužel mě má paní zubařka moc nepotěšila, jelikož by to u mě prý byla otázka i měsíce a chodit s ještě ošklivějším zubem měsíc si nedovedu představit. Po odkrytí rtu mi zub ohraničuje tmavá část, asi je to můj předchozí odumřelý zub. Není to ale při smíchu vidět, tak mi to nevadí. Paní zubařka mi chce nejdříve odříznout z dásně štěp, aby to prý pak měla jak ukotvit. Pak se musí vše vyčistit a zub připravit, proto tak dlouhá doba. Jaký je Váš názor? Nejde to nějak zkrátit? Dočetla jsem se o korunkách z Cerec, kde není čekací lhůta téměř žádná a o štěp si myslím, že to neni nutne... Dále mě napadla jestě varianta se zubni fazetou. Nejde třeba ta přilepit na umělý zub a dosahnout tak změny jeho barvy? Nebo není žádna jina varianta, jak zub zesvětlit? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, bez vyšetření Vám bohužel nemůžu poradit, konkrétní situace se musí vidět, vyšetřit, zrentgenovat, a až poté se dají sdělit možnosti. Bez toho jsou to jen spekulace. S pozdravem MDDr. Jakub Váša

Nové články emailem
Inzerce http://www.doktorvkapse.cz/astmainfo/
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Zuzana (Kolonoskopie) 10. prosince 2017, 10:47:41

    Proč se nesmí 8 hodin před zákrokem kouřit? Diskutovat

  • Petr (Rivotril) 16. prosince 2017, 18:40:54

    Ahoj Petro, máš hodně nastudováno a jsem rád, že dostanu od Tebe pár rad - moc děkuji. Já… Diskutovat

  • Soňka (Křivice - vitamín D) 14. prosince 2017, 20:54:54

    Četla jsem článek, že vingantol je vhodný i pro dospělé .. Bere ho tu někdo ?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.