Inzerce

Poznáte zelený a šedý zákal?

25. listopadu 2008, Redakce   |   přečteno: 33830x

Oční onemocnění patří mezi nejobávanější, protože ztráta zraku dramaticky mění kvalitu života.

Video
foto: shutterstock.com

Oční onemocnění patří mezi nejobávanější, protože ztráta zraku dramaticky mění kvalitu života. Na druhou stranu lidé někdy podceňují plíživé příznaky, které svědčí právě o rozvoji některé z vážných chorob tohoto orgánu.

Vůbec nejčastějším vážným očním onemocněním je takzvaná makulární degenerace, při které člověk postupně ztrácí schopnost vidět dobře celé zorné pole. Někdy se této nemoci rovněž říká degenerace žluté skvrny. Prvním příznakem je zhoršování ostrosti vidění, člověk si například skoro nemůže číst. Je to však jiná potíž, než běžná dalekozrakost. Typické pro ni je, že člověk nakonec vidí v místě, kam se snaží upřít zrak, zamlženou skvrnu.

Zdají se vám písmen zprohýbaná? Nápisy zvlněné? Pak byste měli zpozornět, protože právě takové problémy patří mezi rané příznaky makulární degenerace. Onemocnění sice nelze zcela vyléčit, ale vhodně zvolená léčba a laserové zákroky mohou stav výrazně zlepšit, pouze však v případě, že se použijí zavčasu.

O druhé a třetí místo mezi nejčastějšími závažnými potížemi s očima se dělí zelený a šedý záka a pak potéže způsobené poškozováním cév v oku při cukrovce. Právě šedý a zelený zákal patří mezi choroby, jichž se lidé obávají a které se v rodinách vyskytují opakovaně, ale o kterých se zároveň mezi lidmi neví dost na to, aby to každého přinutilo přijít včas na kontrolu. Při glaukomu neboli zeleném zákalu nebezpečně stoupá nitrooční tlak, který poškozuje nervová vlákna. Také při této nemoci se nakonec pacientovi výrazně znižuje zorné pole. Výpadky vidění připomínají časem padající oponu nebo rostoucí zeď. Vyhledejte očního lékaře nejpozději tehdy, když potřebujete první brýle na čtení, a nechte si preventivně změřit nitrooční tlak. Léčba, který by nemoc úplně porazila, neexistuje, ale vhodně zvolená terapie může její postup výrazně zpomalit. Většinou stačí speciální oční kapky. Léčba laserem nebo operace jsou nutné jen zřídka.

Šedý zákal nebo katarakta má jinou příčinu - jde de facto o onemocnění oční čočky. Původně čirá čočka ztrácí svou průhlednost, a proto pohled přes ni vypadá jako pohled přes matné sklo. Typické příznaky? Nejčastěji zhrošené vidění na dálku i na blízko, přičemž brýle nepomohou. Někdy může být prvním příznakem naopak ubývání dioptrií na blízko, zhoršení vidění za jasného světla nebo dvojité vidění. Možností léčby je více, někdy je třeba přistoupit až k výměne oční čočky za umělou.

Jak probíhá vyšetření nitroočního tlaku?

Nepodceňujte riziko očních onemocenění. Jednou z metod, která může odhalit začínající chorobu je vyšetření nitroočního tlaku. Díky našemu videu budete vědět, co vás případně čeká.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
ČADKOVÁ VĚRA9 poděkování

jJe mi 75 let - od 55 let nosím brýle-před 2 lety při kontrole mne pí. doktorka řekla,že si nemám kupovat drahé brýle - v tomto věku se objevuje již zákal.Po dvou letech jsem šla /ačkoliv žádné potíže nemám/ na pravidelnou prohlídku,Paní doktorka mne řekla,že mne pošle na operaci šedého zákalu. Dost mne to zaskočilo,protože nemám žádný s uvedených průvodních jevů - dokonce mám pocit, že vidím stále stejně /potvrzuje to skutečnost i,že mám stále stejné dioptrie.Naopak mám pocit, že v posledním roce nemám při námaze očí takový pocit únovy jako dřív. Přikládám to tomu,že již přes půl roku jím denně mrkvový salát.Zeptala jsem se proč,když nenám žádné potíže.Odpověď - později by mohla být blána tužší.Je udivující,že takhle vidíte.! Zajímalo by mne jak to opravdu je a jestli se operace dělá s ohledem na věk??

Reagovatpoděkovatnahlásit

10. června 2011, 17:10:30

Thyronx1 poděkování

Mel jsem operaci na šedý (catarakt) i zelený (glaucoma) zákal zde v USA. Na levé oko vidim jen 5% pravé je podle mého názoru výborné, nicméně "opthamologist" říká, že tak skvelé neni. Ano mám cukrovku typu 2 delší čas, a silně poškozený levý oční nerv. Operace na šedý zákal mi pomohla tak na 1%. Operace na zelený zákal (glaucoma) se povedla, nicméně zrak Vám nikdo nevrátí. Drenáž kteou mi oční chirurg zavedl snižuje tlak v levém oku na číslo 15 nevím v jakých jednotkách. Jsem 2 týdny po operaci, chodím na kontroly. Budou zkoušet dostat znovu Řidičský průkaz (spousta lidí řídí vozidlo s jedním okem). Je mi 66 let žiji skoro 30 let v USA a měl jsem celou řadu jiných operací a hospitalizací. Beru spoustu léků a na americké zdravotnictví si nemophu stěžovat ani nahodou. Nikdy nikde mi nic nestalo ani dolar. Jsem já i moje žena dobře pojištěni od mého zaměstnavatele. Léky jsou za paušál 10 nebo 20 dolaru bez ohledu na cenu leku. thyronx@seznam.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. července 2012, 18:51:57

Thyronx

" Dobrý zrak bez brýlí " si můžete stahnout z webstránky http://ulozto.cz/ je ve formátu PDF a dá se číst tedy i na čtečkách e-knih. Nebo zadejte do vyhledávacího okénka moji přezdívku "thyronx".

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. července 2012, 19:02:39


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 15 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.