Inzerce

Operace šedého zákalu se nemusíte obávat

28. listopadu 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 6959x

Šedý zákal je obávaným očním onemocněním, které podle lékařských statistik celosvětově postihuje více než 75 % populace starší 75 let.

foto: shutterstock.com

Co je to šedý zákal

Šedý zákal neboli katarakta je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení oční čočky. Zrak pacientů postižených kataraktou je zakalen mlhovinou a podobá se pohledu přes zamlžené okno. Onemocnění je v prvotních fázích pro pacienta téměř nepatrné. Postupem času však dochází k zákalu čím dál většího zorného pole. Šedý zákal, jako jedno z mála očních onemocnění, nedoprovází žádná bolest, nepříjemné řezání, ani podráždění.

Čtěte také: Po čtyřicítce si nechte kouknout do očí

Příčiny vzniku šedého zákalu

Přesná a vědecky podložená příčina vzniku šedého zákalu není doposud známá. Na jeho vzniku se podílí souhra více faktorů. Základem vzniku šedého zákalu mohou být jiná oční onemocnění, například refrakční neboli dioptrické vady či nejrůznější prodělané úrazy oka. Lékaři přisuzují vznik katarakty také některým civilizačním nemocem, zejména cukrovce.

Pravděpodobnost onemocnění šedého zákalu zvyšuje nezdravý životní styl, vystavování zraku nadměrnému ultrafialovému záření a také užívání některých léčiv (kortikoidy, cytostatika), ale i dlouhodobé užívání očních kapek.

Svůj vliv sehrává i věk, neboť onemocnění je přirozenou součástí stárnutí lidského oka. Šedý zákal se nejčastěji projevuje u pacientů starších 65 let, lékaři uvádí, že šedým zákalem v různých vývojových stádiích je postiženo více než 75 % populace starší 75 let.

Příznaky šedého zákalu

Šedý zákal nedoprovází žádné bolestivé příznaky, proto ho pacient v raném stádiu málokdy odhalí.

Varovnými příznaky jsou:

 • ztráta ostrosti zraku
 • zamlžené vidění
 • citlivost zraku na světelné oslnění
 • zkreslení pozorovacího úhlu
 • projevy dvojitého vidění

Doprovodným projevem šedého zákalu je rovněž změna ve vnímání intenzity barev.

Včasné odhalení komplikuje také pozvolný náběh onemocnění. Rychlost průběhu je zároveň u pacientů individuální. U některých pacientů má šedý zákal rychlý průběh v řádech měsíců, výjimkou však nejsou ani pozvolné a několik let se zhoršující příznaky.

Kromě sledování možných příznaků jsou nejdůležitější prevencí šedého zákalu pravidelná vyšetření u očního lékaře.

Čtěte také: Příznaky šedého zákalu

Léčba šedého zákalu

Neléčený šedý zákal vede až k úplné slepotě. Dobrou zprávou však je, že šedý zákal lze úspěšně léčit dříve, než k úplnému oslepnutí dojde. Samotná léčba spočívá v chirurgickém odstranění a nahrazení poškozené oční čočky.

Operace šedého zákalu se provádí v topické anestézii, tedy lokálním znecitlivěním oka za pomocí anestetických kapek. Po znecitlivění se poškozené jádro oční čočky rozruší ultrazvukem a odsaje se z oka. Výduť čočkového pouzdra je následně vyplněná umělou nitrooční čočkou přizpůsobenou zraku a dioptrickým potřebám pacienta. Nová čočka navrací ostrý zrak bez nutnosti nošení dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček.

Čtěte také: Pravidelná vyšetření mohou zachránit zrak

Metody operace

Moderní oční kliniky nabízí operaci šedého zákalu ve třech variantách.

1. Operace šedého zákalu klasickou metodou

Operace šedého zákalu klasickou metodou spočívá v odkrytí části rohovky v přibližné délce 2,2 mm a odstranění postiženého místa oční čočky ultrazvukem. Do oka je následně implantována nová nitrooční čočka, která opět umožňuje ostrý zrak. Při této metodě je implantována standardní čočka, která je pro pacienta bez příplatku.

Celá operace probíhá v lokální anestezii operovaného oka. Díky velmi malému řezu se neprovádí žádné šití. Oční rohovka se po několika týdnech zcela zahojí.

2. Operace katarakty s doplatkem za čočku

Během operace šedého zákalu s doplatkem za čočku probíhá vše jako u výše zmíněné operace klasickou metodou. Rozdíl ale spočívá v kvalitě implantované čočky a spoluúčasti pojišťovny. Lékařský zákrok je hrazen pojišťovnou. Pacient si ale zároveň vybírá nitrooční čočku, která je s doplatkem.

Výhodou tohoto typu operace je, že si pacient po konzultaci s lékařem vybere oční čočku, která zároveň koriguje další oční vady. Těmi jsou především krátkozrakost, vetchozrakost nebo astigmatismus. Díky zavedení těchto specializovaných čoček se pacient během jedné operace zbaví šedého zákalu a také některých očních vad, kvůli kterým musel nosit dioptrické brýle.

3. Operace šedého zákalu laserem

Nejrychlejším a zároveň nejšetrnějším způsobem operace šedého zákalu je za pomocí laseru. Během operační metody, která se nazývá femtokatarakta je použit speciální femtosekundový laser LenSx.

Laser během necelé minuty zvládne šetrné řezy v rohovce, rozmělní poškozenou nitrooční čočku, vytvoří operační dutinu v pouzdře čočky a zároveň provede korekci astigmatismu. Vše je rychlé, bezbolestné a hlavně pro pacienta šetrné. Celá operace je řízena počítačem bez zásahu operátora.

Operace femtosekundovým laserem LenSx patří mezi nejmodernější způsoby očních operací, které jsou dostupné i v České republice. Tuto metodu odstranění šedého zákalu bohužel nehradí zdravotní pojišťovny. Za kvalitní a nadstandardní léčbu si proto musí pacient připlatit.

Jestliže jste zaznamenali některý z příznaků katarakty, navštivte vašeho očního lékaře.

Zdroj: Duovize.cz, Neovize.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 28 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

  Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

 • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

  Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

 • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

  A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.