Inzerce

Jako nadstandard si můžete připlatit sádru, ale ne doktora

21. dubna 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 9101x

Pokud nemáte jasno v tom, jak, kolik a komu přesně zaplatíte za nadstandardní sádru nebo nitrooční čočky, přečtěte si vysvětlení odborníka.

foto: shutterstock.com

"Možnost připlatit si za tzv. nadstandard zavedla od 1. ledna 2012 změna vyhlášky MZ ČR, kterou se vydává seznam zdravotních výkonů. Týká se tří oblastí: provádění sádrových fixací, implantace nitroočních čoček při operacích šedého zákalu a očkování proti tetanu, chřipce a pneumokokovým nákazám. Pacient si zde může zvolit použití nadstandardního zdravotnického prostředku – sádrové dlahy (obvazu), nitrooční čočky či vakcíny, ale vždy mu musí být nabídnuta standardní varianta, kterou hradí zdravotní pojišťovna," říká Mgr. Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Pokud si zvolíte ekonomicky náročnější variantu, musíte uhradit rozdíl mezi hodnotou základní ekonomické varianty a vámizvolené dražší varianty. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění zdravotní pojišťovna uhradí samotný výkon pro aplikaci obvazu nebo čoček nebo pro očkování (tj. práce ošetřujícího lékaře) a použitý materiál do výše základní ekonomické varianty. Lékař bude muset vykázat pojišťovně kromě příslušného kódu výkonu a kódu použitého zdravotnického prostředku navíc ještě signální kód pro označení, že byla aplikována ekonomicky náročnější varianta.

Rozdíl mezi hodnotami základní ekonomické varianty a zvolené dražší varianty uhradíte přímo v ordinaci ošetřujícímu lékaři. Jakou částku budete doplácet, záleží na ceně v konkrétním zdravotnickém zařízení – ministerská vyhláška stanoví jen výši úhrady základní varianty, tj. částku hrazenou pojišťovnou, která se od plné ceny odečítá.

Nemusíte se bát - v případě, že si nezvolíte nadstandard, nic se pro vás nemění. Příslušný výkon i použitý materiál bude i nadále plně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a pojištěnec nic nedoplácí.

"Občas v médiích zmiňovaný nadstandard v podobě ošetření, zejména operace provedené konkrétním odborníkem podle výběru pacienta není v současné době žádnou zákonnou normou umožněn. Další oblasti, kde bude existovat základní a ekonomicky náročnější varianta péče, bude muset opět určit změna zákonné normy," upozorňuje Jiří Rod.

Využili jste již nadstandardu, chystáte se to udělat. Rádi bychom znali váš názor na nadstandardy. Vaše příspěvky můžete poslat prostřednictvím diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.