Zlomenina může skončit v pryskyřici, nebo na operačním sále

(14. ledna 2011, Renata Vyšínová | přečteno: 17094x )

Pokud dorazíte do nemocnice se zlomeninou, nemusíte skončit jen s klasickou sádrou. Lékaři v posledních letech častěji volí operace, ale mohou sáhnout i po modernějších materiálech, sádru pak nahradí třeba pryskyřice. O nových trendech v traumatologii jsme si povídali s MUDr. Jaroslavem Pilným z ortopedického oddělení Krajské nemocnice Pardubice.

shutterstock.com

Je za poslední léta něco převratného v léčbě zlomenin? Mluvilo se o možnosti kosti "lepit".

"V současné době je rozhodně aktivnější přístup k ošetření zlomenin. Pokud jsou tedy kosti posunuty nebo roztříštěny na víc kousků a jejich postavení by sádra "neudržela", přistupujeme k operaci. Také se výražně zpřísnila kritéria na postavení zlomeniny. Dřív se drobný posun toleroval, ale v současné době již nikoli. Zjistilo se totiž, že i drobná výchylka může být příčinou vzniku artrózy kloubů v blízkosti zlomeniny.

Změnou je i to, že některé typy zlomenin automaticky znamenají operaci – třeba zlomeniny horního konce kosti stehenní, těla kosti stehenní, zlomeniny bérce, pažní kosti a kostí předloktí. Při jejich léčení by pacient musel zůstat dlouhodobě upoután na lůžko a to by mohlo ohrozit jeho zdraví – třeba vznikem proleženin nebo zápalem plic.

Pokud jde o zlomeniny pažní kosti a předloktí, snažíme se současně řešit poškození kosti i vazů, ke kterému při tom dochází. Umíme také napravit defekty – případné dutiny v kosti můžeme vyplnit kostí od pacienta samého, nebo z kostní banky. Náhrada jinými tkáněmi je možná, ale v případě komplikací (infektu), mohou být velké problémy."

V jakých případech se lze vyhnout sádře?

"V případě, že se operuje, není často nutná sádrová fixace. Pokud ano, pak na výrazně kratší dobu. Vždy hodně záleží na kvalitě kosti. Bohužel i po sešití vazů je třeba fixace - ať už sádrou nebo ortézou. Právě ortézy jsou další možností fixace. Vždy však záleží na typu poranění a způsobu terapie. Důležitá je i spolupráce pacienta a lékařem."

Doznala i tato klasická metoda nějakých zásadních změn?

"Místo klasické sádry je možní použít i některé umělohmotné materiály (tvrzené pryskyřice), které mohou v některých případech nahradit klasickou sádru. Jsou lehčí, ale někdy je hůře modelovatelné."

Které zlomeniny se hojí nejhůř a proč?

"Vždy se hojí hůře zlomeniny, které vznikly větším násilím, kde není jen jedna linie zlomu, ale několik drobných fragmentů. U těchto zlomenin jsou často zhmožděné měkké tkáně, svaly a kůže. Kost i okolní struktury jsou kvůli tomu hůř prokrveny a hůře se také hojí. Pokud je poškozena kůže, mluvíme o zlomenině otevřené a hrozí riziko infektu, což také zhoršuje hojení."

Jakou dělají pacienti základní chybu při první pomoci při zlomenině.

"Nejdůležitější chybou je že dávají pacientovi po úraze napít nebo dokonce najíst. Pacient nemůže být po přivezení do nemocnice urgentně operován a musí se čekat, až vylační."

Pokud si nejste jisti, zda umíte ošetřit zlomeninu, dočtete se to v této dobré radě.

Starší lidé mají horší následky úrazů i zlomenim - proč, to se dočtete zde.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym významně zkracuje dobu léčby po operaci, zlomenině či úrazu.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 111 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - zasažení bleskem

Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.

Čtyři cviky, které pomohou při léčbě osteoporózy

I když se o osteoporóze mluví jako o nemoci žen po menopauze, mohou jí onemocnět i mladší ženy. „Stáří není podmínkou vzniku této zákeřné choroby, takže prevence je na místě i pro ženy mladší, které mají jeden a více rizikových faktorů,“ říká MUDr. Hana Pospíšilová v rámci projektu na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus.

Zlomenina klíční kosti - častý sportovní úraz

Zlomenina klíční kosti patří mezi časté poranění, které je obvykle způsobeno nepřímým mechanizmem při pádu na rameno při sportu, dopravních úrazech nebo při pouhém pádu. Mezi faktory zvyšující riziko této zlomeniny patří pokročilý věk, osteoporóza (řídnutí kostní hmoty) či některá vrozená onemocnění kostí.

Nejčastější zimní úrazy

Většina zimních úrazů je spojena se zimními sporty, zejména s lyžováním, jízdou na snowboardu, sáních nebo bruslením. Nejčastěji se jedná o poranění končetin. Při pádu se snažíme chránit rukama, a proto se setkáváme nejvíce se zlomeninami horních končetin. Při pádech na záda u sjezdového lyžování nebo jízdě na snowboardu dochází k poranění páteře, a to nejen samotných obratlů, ale také k poškození míchy. Nebezpečí v zimním období hrozí také starším lidem, kteří velmi často trpí osteoporózou a zraní se při chůzi na zledovatělém povrchu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.