Inzerce

Pozor na pády a zlomeniny u starších lidí!

23. prosince 2009, Nina Šeblová   |   přečteno: 16218x

Namrzlé chodníky a neupravené cesty ztěžují pohyb venku zvláště starším lidem. Právě v tomto období nejen oni častěji upadnou či uklouznou. Průběh i léčbu případných úrazů a především zlomenin může výrazně zkomplikovat osteoporóza - řídnutí kostí. Trpíte-li osteoporózou, buďte obzvlášť ostražití!

foto: shutterstock.com

Co zvyšuje riziko pádů u starších lidí


U starších lidí je riziko pádu a vzniku zlomenin vyšší hlavně z těchto důvodů:


 • závažná chronická onemocnění (neurologická onemocnění mohou způsobit závratě; srdeční onemocnění synkopy - tedy náhlé ztráty vědomí doprovázené pádem, jejichž příčinou bývá často pokles tlaku či porucha srdečního rytmu)
 • starší lidé mají horší koordinaci pohybů
 • zhoršené smyslové vnímání (zejména sluch a zrak)
 • reakční doba je zpomalená
 • riziko zlomeniny zvyšuje i onemocnění osteoporózou
 • špatné meteorologické podmínky: výkyvy tlaku vzduchu, namrzlé a těžko schůdné cesty

Lékaři proto starším lidem doporučují, aby své pochůzky a nákupy v zimních měsících raději přenechali příbuzným a omezili je na minimum. Zdravotní stav je u těchto lidí křehký, a i když se cítí dobře, může je nepřívětivé počasí a teploty pod nulou zaskočit a způsobit jim nečekanou slabost, která povede k pádu.


Výskyt osteoporózy a její rizika


V České republice má každá třetí žena a každý pátý muž starší padesáti let osteoporózu takového stupně, že i při malém úrazu hrozí riziko zlomeniny. Pokud již dojde ke zlomenině, je léčení a srůstání zlomeniny kvůli osteoporóze těžší. V některých případech osteoporóza znesnadňuje či dokonce vylučuje operativní řešení zlomeniny.


Riziko osteoporózy si však dostatečně neuvědomujeme. Každých třicet minut utrpí jeden obyvatel České republiky zlomeninu, která se stala kvůli osteoporóze. Bohužel až 20 % z lidí, kteří si takto něco zlomí, do jednoho roku umírá na následky úrazu (např. zápal plic z proleženin). Až polovina ostatních, kteří úraz přežijí, má trvalé následky.


Jak zjistím, že mám osteoporózu?


Osteoporóza je zákeřná, protože projevy této nemoci nejsou spojeny s konkrétními příznaky. Pokud se u vás objevují následující kritické faktory, zvažte návštěvu osteo pracoviště, kde vám zhodnotí stav vašich kostí. Osteo pracoviště naleznete většinou na interních odděleních větších nemocnic. Provádějí diagnostiku osteoporózy, stanoví rozsah onemocnění, stanoví jeho příčiny, navrhnou a povedou léčbu. Kritické faktory:


 • zlomeniny krčku stehenní kosti, zlomenina zápěstí či bederní páteře
 • již dřívě jste prodělali zlomeniny, k nimž došlo poměrně malým nárazem
 • nedostatek pohybové aktivity (i kvůli jiným závažných onemocněním)
 • snížení tělesné výšky o více než 3 centimetry
 • nadměrné pití alkoholu (více než dvě skleničky vína denně, dvě či více piv atd.)
 • nadměrné kouření cigaret (více než 20 denně)
 • léčba kortikoidy
 • menopauza, která u žen přijde před 45 rokem věku
 • chronické bolesti zad (mohou však být příznakem řady jiných onemocnění)

Prevence osteoporózy


Začít s prevencí osteoporózy se musí již v dětství a musí trvat po celý život. Rizikové faktory vzniku osteoporózy jsou jednak ty, které neovlivníme a pak ty, které ovlivnit můžeme zdravým životním stylem. Neovlivníme naše pohlaví (častěji se osteoporóza vyskytuje u žen), genetické vlivy, lidskou rasu (běloši mají k tomuto onemocnění větší sklony než rasy jiné), vlivy geografické a klimatické.


Dále jsou ale faktory, které můžeme ovlivnit a snížíme tak riziko vzniku této nemoci: dostatek rozmanitého pohybu během celého života, strava bohatá na vápník (bohatým zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, mléko či mák), nekouřit, nepít alkohol a příliš mnoho černé kávy (zhoršuje to metabolismus vápníku) a samozřejmě se snažit předcházet pádům, při kterých zlomeniny nejčastěji vznikají.


Prevence pádů je především kvalitní obuv. Odtsraňte případné překážky doma, abyste snížili riziko vzniku zlomeniny v domácím prostředí. Buďte i v pokročilejším věku v přiměřené fyzické kondici - to vám zajistí lepší pohybovou koordinaci.


První pomoc u zlomenin


První pomoc je nutné u zlomnin poskytnout co nejdříve - zvláště v zimě totiž hrozí podchlazení. Naštěstí je první pomoc u zlomenin jednoduchá a zvládne ji každý. Jak na to, čtěte dále.


Zlomeniny rozlišujeme na zavřené a otevřené. Otevřené jsou ty, které v místě zlomeniny mají tržnou ránu (nemusí se nutně jednat o kost, která protrhla kůži).


Zlomeniny za žádných okolností nerovnáme, končetinu ponecháme ve stejné poloze a fixujeme ji dlahou. Dlahu přiložíme ke zlomené končetině a ovážeme ji - dlaha musí dosahovat na obě strany až za další kloub. Pokud má například zraněný zlomené předloktí, dlahu je nutné přiložit od dlaně až nad loket.


Pokud nemáte originální dlahu a musíte z nějakého důvodu postiženého transportovat, je jednoduché vyrobit si dlahu improvizovanou. Za dlahu poslouží dostatečně silný klacek, deštník, dlouhé pravítko či trubka. Pokud dojde ke zlomenině dolní končetiny, můžete ji fixovat i přivázáním ke druhé noze. Při znehybňování horních končetin se také používá trojcípý šátek, na který poraněnou ruku zavěsíte. U otevřených zlomenin ránu sterilně zakryjeme, abychom zamezili znečištění, a zlomeninu fixujeme tejným způsobem jako zlomeniny zavřené.


U závažnějších a bolestivých zlomenin je vhodnější fixaci nechat na záchranné službě a do příjezdu posádky zajistit hlavně tepelný komfort zraněného, znehybnění pak provede posádka často až po podání účinných léků proti bolesti, zpravidla přímo do žíly, takže účinkují prakticky ihned.


Nazapomeňte:


 • 1. trpíte-li osteoporózou, neurologickým či jiným dlouhodobým onemocněním, omezte v období, kdy je zvýšené riziko pádu, své vycházky na minimum
 • 2. zlomeniny ve stáří se hůř léčí, tak snižte riziko jejich vzniku na minimum - prevence je nejen levnější, než léčba, ale hlavně v tomto případě mnohem méně bolí!
 • 3. chcete-li, aby vaše děti ve stáří netrpěly osteoporózou, dávejte jim dostatek vápníku ve formě mléka a mléčných výrobků
 • 4. zlomené končetiny nikdy nenarovnávejte, jen je zafixujte
 • 5. otevřené zlomeniny nejprve sterilně překryjte a pak fixujte jako zlomeninu zavřenou
 • 6. pokud je to možné, co nejdříve volejte záchrannou službu na čísle 155

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg

autor: Nina Šeblová , Ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
míla

vyřídím babičce! ale naštěstí už je obleva.

Reagovatpoděkovatnahlásit

25. prosince 2009, 21:18:30

kacshaxe

JjGPlZ rxuylofhwkis, [url=http://nsyncbvgvfbk.com/]nsyncbvgvfbk[/url], [link=http://mmfoltpxuysz.com/]mmfoltpxuysz[/link], http://bjcmlsyltklc.com/

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. ledna 2010, 13:53:09


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 325 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

  Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

 • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

  Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

  Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.