S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.
Osteoporóza je závažným problémem vyššího věku. Jedná se o metabolický kostní syndrom charakterizovaný úbytkem celé kosti, snížením její mechanické odolnosti a v důsledku toho zvýšeným rizikem zlomenin. Onemocnění postihuje více ženy než muže.
Příčiny osteoporózy
Příčinou osteoporózy je nedostatek vápníku a vitaminu D. Kromě věku a pohlaví jsou rizikovými faktory pro vznik a rozvoj osteoporózy dědičná vloha, příslušnost k bílé rase a osobní faktory (nesprávný životní styl s nedostatkem pohybu, nedostatečný pobyt na slunci, nadměrný příjem kofeinu, kouření, alkoholismus). Osteoporózu mohou způsobit též některé nemoci, jako je onemocnění nadledvinek a štítné žlázy, onemocnění střev, jater a ledvin, revmatické choroby, z léků zejména kortikosteroidy a hormony štítné žlázy. K silným rizikovým faktorům patří také nízká tělesná hmotnost a výskyt osteoporotických zlomenin u matky.
Bolí osteoporóza?
Onemocnění nemá výraznější charakteristické projevy (samotná osteoporóza nebolí), je ale příčinou zlomenin vznikajících spontánně nebo při nepřiměřeně malém úrazu (např. po pádu ze stoje). Zlomeniny obratlů a horní části kosti stehenní mohou vést k předčasnému úmrtí nebo k invalidizaci a závislosti postižených osob na dopomoci. Osteoporózu lze rozpoznat už v jejích bezpříznakových začátcích, lze jí předcházet a lze ji také léčit dříve, než se projeví zlomeninou.
Jak osteoporózu zjistíme?
Stanovení diagnózy se opírá kromě klinického vyšetření o zobrazovací metody a biochemická vyšetření. K zobrazovacím metodám patří RTG vyšetření skeletu. K hodnocení stavu kostního minerálu slouží dnes osteodenzitometrie.
Lze osteoporóze předejít?
Předejít vzniku osteoporózy se dá celoživotním dostatečným přísunem vápníku a vitaminu D, rozumným pobytem na slunci a čerstvém vzduchu, dostatečnou fyzickou aktivitou hlavně santigravitační složkou, nejvhodnější je chůze nebo jakákoli činnost ve stoje (alespoň hodinu denně) a vyloučení známých rizikových faktorů (kouření, nadměrná konzumace alkoholu a kávy).
Léčba spočívá v podávání specifických přípravků zabraňujících odbourávání kostí a/nebo vedoucích ke zvýšené novotvorbě kostí. Někdy však vystačíme pouze s dlouhodobou léčbou vápníkem a vitaminem D a přiměřenou rehabilitací.
Osteoporóza je chronickým onemocněním, a vyžaduje proto dlouhodobou péči zpravidla po celý zbytek života.