Inzerce

Chiropraxe II.

(MUDr. Pavel Poštulka | přečteno: 13489x )

Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.

shutterstock.com

Zamysleme se nad tím, kdo všechno může takovou praxi vykonávat a komu se můžeme svěřit, pokud bychom se rozhodli pro léčbu.

V zahraničí musí budoucí chiropraktik absolvovat poměrně náročnou a dlouhou přípravu -- dle různých zemí 4-5 let trvající. Složit mnoho průběžných zkoušek a samozřejmě i závěrečné zkoušky. Tuto přípravu absolvuje po středoškolském studiu. Nemusí však být lékařem a většinou ani nebývá. Národní chiropraktické asociace samy dbají o vzdělání a další vzdělávání svých členů a dohlíží nad odborností chiropraktiků. Mnoho vynikajících absolventů se stalo regionálně i nadnárodně známými odborníky, kteří působí mezi nemocnými, sportovci, pomáhají po úrazech. Pracují v samostatných praxích nebo v nemocničních zařízeních jako zaměstnanci. Někteří prosluli jako tvůrci nových postupů.

U nás je situace jiná. Školení je velmi kvalitní, provádí se v rámci Institutu pro doškolování lékařů, z čehož vyplývá, že absolventy až na výjimky bývají lékaři. A to lékaři všech oborů. Je jasné, že ortopedi, neurologové a rehabilitační lékaři mají k problematické nejblíže. Avšak i někteří internisté prosluli jako výborní představitelé této metody. Samozřejmě že i rehabilitační pracovníci a absolventi Fakulty rehabilitace UK mohou takto pracovat. Převažuje však mínění, že celý repertoár úkonů -- zvláště pak napravování páteře -- by měl být vymezen jen pro lékaře. Nelékaři provádí jen techniky jen do určité úrovně.

Také jsem čtenářům slíbil, že poradím, podle čeho mohou poznat dobrého chiropraktika. Dobrý chiropraktik většinou bývá na tuto metodu specializovaný a většinou pracuje bez smluv se zdravotními pojišťovnami. Pacienty objednává minimálně na 30 minut, nespěchá, a než začne provádět něco s vašimi klouby či obratli, dlouze si s vámi povídá. Zajímají jej všechny okolnosti, které k vašemu problému mohly vést. Při léčení postupuje klidně, nenásilně a hrubé napravovací metody raději přenechá někomu jinému. Neslibuje rychlé uzdravení, avšak většinou již po první návštěvě je vám lépe. Na těle i na duši. Na závěr většinou přidá i několik rad, jak se vyvarovat některých pohybů a činností, které vám mohou přitížit.

A nyní jedno varování. Nikdy nepřijímejte chiropraktické metody (hlavně napravování) z rukou masérů. Ti opravdu nemají k provádění těchto úkonů žádnou kvalifikaci.

Příště se zamyslíme nad pojmem "blokáda" a přiblížíme si, co všechno může vést k obtížím v krční páteři.

Komerční sdělení
magniflex_KS.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 207 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bolest zad může signalizovat rakovinu prostaty

Celá řada lidí nebere bolesti zad zcela vážně, protože je považují za běžné. Bolesti zad patří mezi tzv. civilizační choroby a setká se s nimi až 80 % lidí alespoň jednou v životě. Asi čtvrtina bolestí zad je však spojena se závažnými onemocněními. Jednu z těchto vážných příčin představují i metastázy v kostech, které jsou výrazně častější než samotná rakovina kostí. Lze těmto komplikacím včas zabránit?

Bolest kloubů - chladné počasí ji stupňuje, pomoci může teplo a úprava jídelníčku

Bolesti kloubů se zejména s příchodem chladného počasí zhoršují, ačkoliv lékařské výzkumy doposud neprokázaly, proč tomu tak je. Důvodem může být pravděpodobně nedostatek světla či pohybu. Projevy onemocnění kloubů doporučují lékaři zmírňovat teplem nebo úpravou jídelníčku, který by měl zahrnovat například lososa, kefír nebo pomeranče.

Špatný výběr podprsenky může mít zdravotní rizika!

O tom, že nesprávně zvolená podprsenka může způsobit řadu zdravotních potíží, se píše v mnoha odborných článcích. Jak se tato skutečnost projevuje v praxi, komentuje Hanka Nekolová, odbornice-stylistka z Poradny správných velikostí podprsenek v Bílé labuti.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující hlavně klouby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.