Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Chiropraxe II.

(MUDr. Pavel Poštulka | přečteno: 16442x )

Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.

shutterstock.com

Zamysleme se nad tím, kdo všechno může takovou praxi vykonávat a komu se můžeme svěřit, pokud bychom se rozhodli pro léčbu.

V zahraničí musí budoucí chiropraktik absolvovat poměrně náročnou a dlouhou přípravu -- dle různých zemí 4-5 let trvající. Složit mnoho průběžných zkoušek a samozřejmě i závěrečné zkoušky. Tuto přípravu absolvuje po středoškolském studiu. Nemusí však být lékařem a většinou ani nebývá. Národní chiropraktické asociace samy dbají o vzdělání a další vzdělávání svých členů a dohlíží nad odborností chiropraktiků. Mnoho vynikajících absolventů se stalo regionálně i nadnárodně známými odborníky, kteří působí mezi nemocnými, sportovci, pomáhají po úrazech. Pracují v samostatných praxích nebo v nemocničních zařízeních jako zaměstnanci. Někteří prosluli jako tvůrci nových postupů.

U nás je situace jiná. Školení je velmi kvalitní, provádí se v rámci Institutu pro doškolování lékařů, z čehož vyplývá, že absolventy až na výjimky bývají lékaři. A to lékaři všech oborů. Je jasné, že ortopedi, neurologové a rehabilitační lékaři mají k problematické nejblíže. Avšak i někteří internisté prosluli jako výborní představitelé této metody. Samozřejmě že i rehabilitační pracovníci a absolventi Fakulty rehabilitace UK mohou takto pracovat. Převažuje však mínění, že celý repertoár úkonů -- zvláště pak napravování páteře -- by měl být vymezen jen pro lékaře. Nelékaři provádí jen techniky jen do určité úrovně.

Také jsem čtenářům slíbil, že poradím, podle čeho mohou poznat dobrého chiropraktika. Dobrý chiropraktik většinou bývá na tuto metodu specializovaný a většinou pracuje bez smluv se zdravotními pojišťovnami. Pacienty objednává minimálně na 30 minut, nespěchá, a než začne provádět něco s vašimi klouby či obratli, dlouze si s vámi povídá. Zajímají jej všechny okolnosti, které k vašemu problému mohly vést. Při léčení postupuje klidně, nenásilně a hrubé napravovací metody raději přenechá někomu jinému. Neslibuje rychlé uzdravení, avšak většinou již po první návštěvě je vám lépe. Na těle i na duši. Na závěr většinou přidá i několik rad, jak se vyvarovat některých pohybů a činností, které vám mohou přitížit.

A nyní jedno varování. Nikdy nepřijímejte chiropraktické metody (hlavně napravování) z rukou masérů. Ti opravdu nemají k provádění těchto úkonů žádnou kvalifikaci.

Příště se zamyslíme nad pojmem "blokáda" a přiblížíme si, co všechno může vést k obtížím v krční páteři.

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti zad a kloubu.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Chiropraxe II.

Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Problémy s krční páteří

Mám problémy s krční páteří. Poraďte mi, prosím, nějaké cviky na uvolnění krční páteře, případně další rady. Milan

Co můžete očekávat od rehabilitace?

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem doc. MUDr. Jiřím Votavou, CSc. z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN, která proběhla ve čtvrtek 18. dubna 2002 mezi 10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce