Inzerce

Chiropraxe II.

4. května 2007, MUDr. Pavel Poštulka   |   přečteno: 11874x

Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.

foto: shutterstock.com

Zamysleme se nad tím, kdo všechno může takovou praxi vykonávat a komu se můžeme svěřit, pokud bychom se rozhodli pro léčbu.

V zahraničí musí budoucí chiropraktik absolvovat poměrně náročnou a dlouhou přípravu -- dle různých zemí 4-5 let trvající. Složit mnoho průběžných zkoušek a samozřejmě i závěrečné zkoušky. Tuto přípravu absolvuje po středoškolském studiu. Nemusí však být lékařem a většinou ani nebývá. Národní chiropraktické asociace samy dbají o vzdělání a další vzdělávání svých členů a dohlíží nad odborností chiropraktiků. Mnoho vynikajících absolventů se stalo regionálně i nadnárodně známými odborníky, kteří působí mezi nemocnými, sportovci, pomáhají po úrazech. Pracují v samostatných praxích nebo v nemocničních zařízeních jako zaměstnanci. Někteří prosluli jako tvůrci nových postupů.

U nás je situace jiná. Školení je velmi kvalitní, provádí se v rámci Institutu pro doškolování lékařů, z čehož vyplývá, že absolventy až na výjimky bývají lékaři. A to lékaři všech oborů. Je jasné, že ortopedi, neurologové a rehabilitační lékaři mají k problematické nejblíže. Avšak i někteří internisté prosluli jako výborní představitelé této metody. Samozřejmě že i rehabilitační pracovníci a absolventi Fakulty rehabilitace UK mohou takto pracovat. Převažuje však mínění, že celý repertoár úkonů -- zvláště pak napravování páteře -- by měl být vymezen jen pro lékaře. Nelékaři provádí jen techniky jen do určité úrovně.

Také jsem čtenářům slíbil, že poradím, podle čeho mohou poznat dobrého chiropraktika. Dobrý chiropraktik většinou bývá na tuto metodu specializovaný a většinou pracuje bez smluv se zdravotními pojišťovnami. Pacienty objednává minimálně na 30 minut, nespěchá, a než začne provádět něco s vašimi klouby či obratli, dlouze si s vámi povídá. Zajímají jej všechny okolnosti, které k vašemu problému mohly vést. Při léčení postupuje klidně, nenásilně a hrubé napravovací metody raději přenechá někomu jinému. Neslibuje rychlé uzdravení, avšak většinou již po první návštěvě je vám lépe. Na těle i na duši. Na závěr většinou přidá i několik rad, jak se vyvarovat některých pohybů a činností, které vám mohou přitížit.

A nyní jedno varování. Nikdy nepřijímejte chiropraktické metody (hlavně napravování) z rukou masérů. Ti opravdu nemají k provádění těchto úkonů žádnou kvalifikaci.

Příště se zamyslíme nad pojmem "blokáda" a přiblížíme si, co všechno může vést k obtížím v krční páteři.

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg

autor: MUDr. Pavel Poštulka

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

    Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

  • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

    Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.