Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=leaderbord&utm_campaign=cukrovka
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Bolesti v zádech a chiropraxe

(MUDr. Pavel Poštulka | přečteno: 17295x )

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

shutterstock.com
Bolesti v zádech jsou na 3. místě v příčinách pracovní neschopnosti. Zatím nikdo nevyčíslil náklady na léčení, jsou však nemalé. Tato fakta již stojí za zamyšlení.

Otevíráme proto novou sekci serveru www.ordinace.cz věnovanou této problematice.

Začněme CHIROPRAXÍ. V naší zemi má tento výraz jinou náplň, než v zemích západní Evropy nebo v Americe. U nás hovoříme spíše o MANUÁLNÍ nebo MYOSKELETÁLNÍ MEDICÍNĚ. Co tyto obory přináší nemocným stěžujícím si na bolesti v zádech? Především jiný přístup. Vyšetřující vždy vyšetřuje nemocného celkově, ptá se na všechny okolnosti vzniku a průběhu bolestí, nezajímá se např. jen o kříž, když je právě tam bolest umístěna. Vždy vyšetří páteř jako celek a dle možností i klouby. Po vyšetření a posouzení všech souvislostí odhalí tzv. "blokády" mezi obratli, svalové poruchy a různé jiné nesrovnalosti. Po zjištění těchto poruch pak přistoupí k manuálnímu odstranění příčin bolesti. Používá při tom různých technik. Vyspělost, zkušenost a vzdělanost lékaře zabývajícího se manuální medicínou -- neboli jinak také chiropraxí -- pak rozhoduje o úspěchu snažení.

Čtěte také: Cvičení s overballem pomůže od bolesti zad

Samozřejmě, že ze všeho toho snažení nelze vyjmout pacienta. Musí být aktivně nápomocen při vyšetření a řídit se radami a doporučeními lékaře. Po odstranění bolestí je vhodné ještě nějaký čas dále lékaře zabývajícího se chiropraxí navštěvovat. Jsou i pacienti, kteří svého "chiropraktika" navštěvují každý druhý měsíc trvale. Jedná se ale většinou o cizince. Např. v Americe je tato praxe běžná. Je tak možno dosažený stav trvale udržovat.

V příštím článku se budeme věnovat CHIROPRAXI, ČI MANUÁLNÍ MEDICÍNĚ blíže, zaměříme se především na organizační strukturu, kdo všechno může tuto metodu užívat, podle čeho poznáme dobrého chiropraktika, jak je činnost těchto odborníků organizována v jiných zemích. V dalších pokračováních pak už můžeme rozebírat jednotlivé bolesti, vnést jasno do pojmu "blokáda" a do jiných, kde existuje poměrně značný pojmový zmatek.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

62%
38%
Zatím hlasovalo 234 lidí
Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=adbox&utm_campaign=cukrovka
reklama https://www.lekarna.cz/vanocni-darky-pro-dedecka-a-babicku/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_prarodice

Mohlo by vás zajímat

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Nedostatečné tlumení bolesti

Trpím syndromem EDS,mám veliké bolesti všech kloubů a z léků beru silná analgetika (tramal,DHC a jiné).Slabší (šetrnější) léky bolest netlumý.Můžete my prosím nějak pomoci ,předem Vám děkuji Šrámek EDS ehlers-danlos syndrom-cévní typ.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce