Inzerce

Bolesti v zádech a chiropraxe

4. května 2007, MUDr. Pavel Poštulka   |   přečteno: 14772x

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

foto: shutterstock.com
Bolesti v zádech jsou na 3. místě v příčinách pracovní neschopnosti. Zatím nikdo nevyčíslil náklady na léčení, jsou však nemalé. Tato fakta již stojí za zamyšlení.

Otevíráme proto novou sekci serveru www.ordinace.cz věnovanou této problematice.

Začněme CHIROPRAXÍ. V naší zemi má tento výraz jinou náplň, než v zemích západní Evropy nebo v Americe. U nás hovoříme spíše o MANUÁLNÍ nebo MYOSKELETÁLNÍ MEDICÍNĚ. Co tyto obory přináší nemocným stěžujícím si na bolesti v zádech? Především jiný přístup. Vyšetřující vždy vyšetřuje nemocného celkově, ptá se na všechny okolnosti vzniku a průběhu bolestí, nezajímá se např. jen o kříž, když je právě tam bolest umístěna. Vždy vyšetří páteř jako celek a dle možností i klouby. Po vyšetření a posouzení všech souvislostí odhalí tzv. "blokády" mezi obratli, svalové poruchy a různé jiné nesrovnalosti. Po zjištění těchto poruch pak přistoupí k manuálnímu odstranění příčin bolesti. Používá při tom různých technik. Vyspělost, zkušenost a vzdělanost lékaře zabývajícího se manuální medicínou -- neboli jinak také chiropraxí -- pak rozhoduje o úspěchu snažení.

Čtěte také: Cvičení s overballem pomůže od bolesti zad

Samozřejmě, že ze všeho toho snažení nelze vyjmout pacienta. Musí být aktivně nápomocen při vyšetření a řídit se radami a doporučeními lékaře. Po odstranění bolestí je vhodné ještě nějaký čas dále lékaře zabývajícího se chiropraxí navštěvovat. Jsou i pacienti, kteří svého "chiropraktika" navštěvují každý druhý měsíc trvale. Jedná se ale většinou o cizince. Např. v Americe je tato praxe běžná. Je tak možno dosažený stav trvale udržovat.

V příštím článku se budeme věnovat CHIROPRAXI, ČI MANUÁLNÍ MEDICÍNĚ blíže, zaměříme se především na organizační strukturu, kdo všechno může tuto metodu užívat, podle čeho poznáme dobrého chiropraktika, jak je činnost těchto odborníků organizována v jiných zemích. V dalších pokračováních pak už můžeme rozebírat jednotlivé bolesti, vnést jasno do pojmu "blokáda" a do jiných, kde existuje poměrně značný pojmový zmatek.

autor: MUDr. Pavel Poštulka

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 262 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • jiri (frontin) 21. února 2019, 07:09:34

    jak se toho zbavitdekuji Diskutovat

  • Dana Fetrová (Umělé rameno) 21. února 2019, 08:13:17

    Jsem 14 dní po totální výměmě pr. ramenního kloubu. Je mi 61 let a pobolívá mě pod… Diskutovat

  • Heluš (Pro Sarku) 21. února 2019, 10:14:50

    Takže ta konzultace není zatím nijak závazná? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.