Bolesti v zádech a chiropraxe

(MUDr. Pavel Poštulka | přečteno: 16276x )

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

shutterstock.com
Bolesti v zádech jsou na 3. místě v příčinách pracovní neschopnosti. Zatím nikdo nevyčíslil náklady na léčení, jsou však nemalé. Tato fakta již stojí za zamyšlení.

Otevíráme proto novou sekci serveru www.ordinace.cz věnovanou této problematice.

Začněme CHIROPRAXÍ. V naší zemi má tento výraz jinou náplň, než v zemích západní Evropy nebo v Americe. U nás hovoříme spíše o MANUÁLNÍ nebo MYOSKELETÁLNÍ MEDICÍNĚ. Co tyto obory přináší nemocným stěžujícím si na bolesti v zádech? Především jiný přístup. Vyšetřující vždy vyšetřuje nemocného celkově, ptá se na všechny okolnosti vzniku a průběhu bolestí, nezajímá se např. jen o kříž, když je právě tam bolest umístěna. Vždy vyšetří páteř jako celek a dle možností i klouby. Po vyšetření a posouzení všech souvislostí odhalí tzv. "blokády" mezi obratli, svalové poruchy a různé jiné nesrovnalosti. Po zjištění těchto poruch pak přistoupí k manuálnímu odstranění příčin bolesti. Používá při tom různých technik. Vyspělost, zkušenost a vzdělanost lékaře zabývajícího se manuální medicínou -- neboli jinak také chiropraxí -- pak rozhoduje o úspěchu snažení.

Čtěte také: Cvičení s overballem pomůže od bolesti zad

Samozřejmě, že ze všeho toho snažení nelze vyjmout pacienta. Musí být aktivně nápomocen při vyšetření a řídit se radami a doporučeními lékaře. Po odstranění bolestí je vhodné ještě nějaký čas dále lékaře zabývajícího se chiropraxí navštěvovat. Jsou i pacienti, kteří svého "chiropraktika" navštěvují každý druhý měsíc trvale. Jedná se ale většinou o cizince. Např. v Americe je tato praxe běžná. Je tak možno dosažený stav trvale udržovat.

V příštím článku se budeme věnovat CHIROPRAXI, ČI MANUÁLNÍ MEDICÍNĚ blíže, zaměříme se především na organizační strukturu, kdo všechno může tuto metodu užívat, podle čeho poznáme dobrého chiropraktika, jak je činnost těchto odborníků organizována v jiných zemích. V dalších pokračováních pak už můžeme rozebírat jednotlivé bolesti, vnést jasno do pojmu "blokáda" a do jiných, kde existuje poměrně značný pojmový zmatek.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

64%
36%
Zatím hlasovalo 263 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Dornova metoda odstraní bolest

Dornova metoda je jemná manuální terapie, která vrací klouby a obratle na původní místo a to za pohybu pacienta v dynamice. Terapeut používá jemný tlak palců nebo celé ruky. Po vrácení kloubů a obratlů do původní polohy lze cítit okamžitou úlevu. Současně se tím otevřou brány energie, které mohou v člověku lépe proudit.

Dlouhodobá léčba bolesti hlavy

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, jaké jsou vedle Clavigreninu, Sibelia a Sandomigranu léky pro DLOUHODOBOU léčbu bolesti hlavy (tj. ne analgetika na momentální potlačení bolesti). Předem Vám mnohokrát děkuji za odpoved! S pozdravem a přáním krásného dne J. Rybář

Tělo bolí i od duše

Pokud se dlouhodobě potýkáte se zdravotními potížemi a lékaři si vás mezi sebou marně přehazují.

Léčba chronické bolesti

Mnozí z nás se domnívají, že bolest stejně jako nemoc zkrátka patří k životu a když přijde, musí se snášet. Není to však pravda. Na otázky, jak se s bolestí vypořádat odpovídal MUDr. Robert Rapčan, FIPP, certifikovaný specialista na léčbu bolesti pomocí intervenčních technik.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.