Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Léčba bolestí pohybového aparátu

( | přečteno: 34865x )

Léčba by měla být účinná, bezpečná a ekonomicky výhodná

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
199 Kč

Bolest je důležitý příznak řady onemocnění a to platí i pro bolesti pohybového aparátu. Bolest nám mnohdy brání normálně fungovat, na druhou stranu, važme si tohoto varování. Kolik lidí by mohlo žít, kdyby se bolestí včas ozvaly vysoký krevní tlak nebo ucpané cévy.

Bolest se vyskytuje kdekoli v lidském těle, dokonce i tam, kde prokazatelně nic není, třeba v duši nebo za krkem. Když si lékaři dali práci a zkoumali, které místo na těle bolí nejčastěji, zjistili, že nejvíce si jejich pacienti stěžují na bolesti pohybového aparátu-šlach, svalů, kloubů. Ty jsou také nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. První místo na pomyslné stupnici výskytu bolesti však patří bolestem zad.

Bolest rozdělujeme na bolest akutní, která je náhlá a prudká a bolest chronickou, objevující se pravidelně a na kterou si pacient, dříve nebo později, zvykne. To ale neznamená, že se s ní musí smířit. Ovšem odstranit její příčinu nemusí být vždy snadné.

V případě chronické bolestí pohybového aparátu naráží léčba na dvě překážky. Tou první je fakt, že bolest je většinou projevem nevratného degenerativního onemocnění. Léčba tak spočívá buď v radikálním operačním zákroku, nebo má charakter mírnění příznaků. Druhou překážkou léčby chronické bolesti jsou časté nežádoucí účinky centrálně užívaných léků, které se projevují při dlouhodobém užívání tablet.

Bolesti kloubů

Pacienti s chronickou bolestí pohybového aparátu většinou vědí, jak si ulevit od potíží. Mají svoji osvědčenou mastičku pro případ, že se bolest objeví a svoji růžovou tabletku, kterou spolknou, když je nejhůř. Odstranění bolesti a zlepšení pohyblivosti jsou pro pacienta nejdůležitějšími účinky léků skupiny antirevmatik. Mírní zánětlivý proces, který v postižené oblasti probíhá. Jeho potlačením se bráníme nejen bolesti, ale i dalšímu poškozování postižené tkáně.

Největší skupinou antirevmatik jsou NSA – nesteroidní antirevmatika. Za zmínku stojí, že existují také kortikosteroidy, které bychom mohli nazvat antirevmatiky steroidními. Tyto léky na bázi hormonů nadledvinek jsou velmi účinné, ale pro velmi závažné nežádoucí účinky je lékaři používají pouze krátkodobě nebo jen u velmi vážných chorob.

Naproti tomu celkově podávaná NSA jsou léky poměrně bezpečné, ačkoli i ony mají při dlouhodobém podávání, které si chronická bolest žádá, vedlejší účinky, a to především na zažívací trakt. A tak se každý pacient, který se bez pravidelné léčby neobejde, bude zákonitě ptát, zda jsou k dispozici i léky účinné ale i bezpečné. Mezi takové patří místně, tedy lokálně podávaná NSA. Jedná se o masti a gely, které se velmi rychle vstřebávají z místa aplikace, cíleně pronikají do postiženého místa a hlavně nezatěžují organismus. V postiženém kloubu je koncentrace látky vysoká, ale do krve se téměř nedostane.

Lokální NSA jsou tedy ideálními přípravky pro samoléčbu pacienta. Na rozdíl od bolesti hlavy pacient s bolestí zad či kloubů dokáže přesně označit místo, kde ho to bolí a tak je místní aplikace léku velmi cílená.

Řada moderních lokálních NSA (Fastum, Ketonal, Ketoprofen, Profenid) obsahuje ketoprofen. Ve srovnání s ostatními NSA proniká kůží do postiženého místa nejrychleji a zároveň v něm dosahuje vysoké koncentrace účinné látky. Sama účinná látka je důležitou, ale nikoli jedinou podmínkou účinnosti léčiva. U lokální léčby bolestí pohybového aparátu se s výhodou používají gely. Právě díky jim se přípravek snadno roztírá a účinná látka se rychle vstřebá. Gel navíc příjemně chladí a přináší okamžitou úlevu od bolesti.

Mnoho pacientů si vybírá své léky hlavně podle ceny. Na první pohled však dražší přípravek může být z hlediska denní léčby levnější, protože je účinnější a má úspornější dávkování. To platí například pro přípravky s ketoprofenem. U nich je třeba aplikovat 3 až 5cm gelu maximálně dvakrát denně. U ostatních lokálních NSA obsahujících například indometacin, ibuprofen nebo diclofenak je třeba použít 3 až 4krát denně 4 až 10 cm gelu. Pacient tedy spotřebuje gelu dvakrát více. Než se tedy rozhodnete ke koupi jakéhokoliv léku, ptejte se lékárníka nejen na jeho cenu, ale i na účinnou látku a na dávkování.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
vlasta
1x

Je mi 60 a od svých 16 let po prodělání revmatické horečky vím MOC DOBŘE co je to opravdu krutá bolest. Mám svoi tabletku i mast- ale vedlejší činky asi tak 1x za 2 měsíce silné krvácení- ze zažívacího traktu. Vyšetření kolonoskopie, fibroskopeie. test na okultní krvácení- vše v pořádku- Co s tím krvácením ? o chorobě a vedlejších účincích vím své, jde to krvácení nějak zmírnit. ???

Jan

dobrý den, znáte hřejivé náplasti k léčbě bolestí pohybového aparátu? vyplňte, prosím, tento dotazník. http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/18148/ děkuji

Petra

Dobrý den, jaká nesteroidní antirevmatika mohu užívat, když beru lék na ředění krve - Stacyl?? Díky. PH


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

24%
76%
Zatím hlasovalo 149 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Úponové bolesti

Manžel trpí bolestmi dol.končetin z důvodu tzv.ostruh na patách.Prodělal elektroléčby,obstřiky,leasery a úleva se nedostavila ani po ozáření cobaltem.Je ještě nějaká možnost,která by pomohla od bolesti?Manžel trpí i bolesmi lokte(tenisový).Má to nějakou spojitost?Děkuji předem.Ludmila.

Revmatismus

Revmatické obtíže patří k velmi častým zdravotním problémům. Tvoří cca 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů. O co se vlastně jedná?

Osteoartróza - osteoarthritis

Jde o chronické, degenerativní, kloubní onemocnění, jehož incidence je vyšší s přibývajícím věkem. Postihuje zvláště kyčle, kolena, klouby mezi obratli a rukou

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce