Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Jak fungují klouby

( | přečteno: 23369x )

Bolest postihuje různé části pohybového aparátu - klouby, páteř, svaly, šlachy.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Revmatická onemocnění postihují různé součásti pohybového aparátu – klouby, páteř, svaly, šlachy a jejich úpony, vazy, ale mnohokrát i další orgány. Pro lepší pochopení si zde popíšeme, z čeho je pohybový aparát složený a jak to všechno funguje.

Kostra – základní opora lidského těla

Základní oporou lidského těla je kostra, kterou tvoří asi 210 kostí, z nichž více než 180 je spojeno kloubem. Kloub je spojení dvou nebo více kostí plochami povlečenými chrupavkou. Spojení může být pevné nebo pohyblivé, a to podle funkce, kterou má daný kloub v organismu plnit. Pevné spojení je například mezi kostmi lebky, které plní ochrannou funkci pro životně důležitý orgán – mozek. Dalším příkladem je pevné spojení mezi pánví a křížovou kostí nebo mezi chrupavkami žeber a hrudní kostí. Naopak nejpohyblivějším kloubem lidského těla je ramenní kloub.

Páteř

Centrální osou celé kostry je páteř, kterou tvoří sloupec 33 až 34 obratlů, mezi nimiž jsou meziobratlové klouby a pružné vazivové ploténky, tlumící nárazy při dopadech a pohybech člověka. Lidskou páteř tvoří 7 krčních obratlů, 12 hrudních, 5 bederních, 5 srostlých křížových obratlů a 4 až 5 srostlých obratlů kostrče. Křížová kost je připojena k pánvi křížovobederními (sakroiliakálními) klouby. Hybnost a stabilita páteře je zajištěna složitým systémem vazů a svalů, které obepínají obratle podobně jako každý jiný kloub v těle.

Tajemství pohybu se skrývá v kloubu

Kloub je obvykle tvořen "kulovitou" kloubní hlavicí a "miskovitou" kloubní jamkou, které jsou uzavřené do kloubního pouzdra. Jeho vnitřní strana je pokryta tzv. synoviální membránou, která je velmi důležitá pro správnou funkci kloubu. Produkuje minimální množství vazké tekutiny, která snižuje tření mezi kloubními plochami, a vyživuje chrupavku, čímž zajišťuje nebolestivý pohyb v kloubu. Někdy je mezi kloubní plochy kostí vložena ještě vazivová destička upravující funkci kloubu – např. meniskus v koleně. Vlastní pohyb kloubu se uskutečňuje pomocí šlach a svalů, které se upínají podél všech kostí.

Co když se funkce kloubu naruší?

Za určitých okolností může docházet k narušení přirozené funkce kloubů a tím k různým onemocněním. Nejčastějšími projevy kloubních nemocí je hlavně bolest, proteplení, prosáknutí až otok kloubů a někdy i jejich zarudnutí. Z celkových příznaků to můžou být i celková únavnost, zvýšená teplota a ranní ztuhlost. Tyto celkové příznaky jsou typické pro skupinu zánětlivých revmatických onemocnění. Do této skupiny patří na prvním místě revmatoidní artritida, při které jde o postižení synoviální výstelky kloubního pouzdra. Postižen může být jeden nebo i více kloubů a obvykle symetricky. To znamená, že jsou postižené stejné kloubní oblasti na obou polovinách těla.

Další základní skupinou jsou degenerativní nemoci, při kterých je opotřebením postižena kloubní chrupavka. Dochází k němu při nadměrném jednostranném přetěžování například při sportu, při nadváze a podobně. Opotřebení se projevuje tím, že chrupavka se ztenčuje, její povrch není hladký a může docházet až ke vzniku defektů a jejímu vymizení. Kosti, které nejsou chráněny chrupavkou, na sebe narážejí a způsobují dráždění a bolest. Na okrajích kostí se můžou tvořit výrůstky a kloub následně ztrácí svůj přirozený ušlechtilý tvar a deformuje se. Příkladem degenerativního postižení kloubů je artróza.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Co je to dna?

V důsledku zvýšených hladin kyseliny močové, což je přirozený produkt látkové přeměny tzv. purinů (látek vyskytujících se v buněčných jádrech), dochází k ukládání solí...

Fakta a mýty o osteoporóze

Osteoporóza je nemoc starých lidí. Následky osteoporózy se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy je stupeň odvápnění (demineralizace) kosti již pokročilý. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání.

Úponové bolesti

Manžel trpí bolestmi dol.končetin z důvodu tzv.ostruh na patách.Prodělal elektroléčby,obstřiky,leasery a úleva se nedostavila ani po ozáření cobaltem.Je ještě nějaká možnost,která by pomohla od bolesti?Manžel trpí i bolesmi lokte(tenisový).Má to nějakou spojitost?Děkuji předem.Ludmila.

Revmatismus

Revmatické obtíže patří k velmi častým zdravotním problémům. Tvoří cca 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů. O co se vlastně jedná?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce