Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Pravda o endoprotézách: I nejlepší kloubní náhradu dostanete zadarmo

( Renata Vyšínová | přečteno: 81185x )

Tloušťka, ale i nadměrná fyzická zátěž. To jsou dva důvody, proč se ocitají lidé dřív na operačním stole a čekají na totální endoprotézu. „Degenerativní onemocnění kloubů, čili artróza, postihuje stále mladší ročníky. Tomu se samozřejmě musí přizpůsobit i kvalita endoprotéz – musí déle vydržet,“ říká primář ortopedického oddělení Nemocnice Hořovice MUDr. Milan Pastucha a dodává:"Pacienti si ani za tyto vysoce kvalitní endoprotézy nemusí doplácet."

shutterstock.com

„Naše klouby jsou jako dálnice, zničená přetíženými kamiony. Způsobujeme si to sami – buď nadváhou, nebo i nadměrnou zátěží při sportu nebo fyzické práci,“ vysvětluje MUDr. Pastucha. V počátečním stádiu artrózy, čili degenerativního onemocnění kloubů, sází lékaři na konzervativní léčbu. „První volbou jsou léky. Pokoušíme se zlepšit regeneraci chrupavky, snížit nebo zcela odstranit bolest. V další fázi přicházejí koupele a až když nic z toho nezabírá a pacient trpí i bolestmi i v klidu, pak volíme operaci,“ vysvětluje primář.

Od bolesti kloubů by vás měli ochránit i borůvky. Víc se dočtete zde.

Moderní medicína dokáže vyměnit všechny klouby v těle. Nejčastější jsou sice kyčel a koleno, ale jde to i v lokti, rameni, článcích prstů a dokonce i v sanici čelisti. „Operace je ale vážně až posledním řešením,“ zdůrazňuje MUDr. Pastucha.

V podvědomí pacientů se usídlilo, že na endoprotézu se musí dlouho čekat, že na operace jsou pořadníky. „Jsou a máme je i u nás, ale dokážeme být tak flexibilní, abychom nenechali své pacienty dlouho čekat. Vždy záleží na pracovišti – na počtu jeho lůžek, personálu, ale i na smlouvách s pojišťovnami,“ uvádí primář ortopedie Nemocnice v Hořovicích.

Druhy endoprotéz

Endoprotézy dělíme na totální a částečné podle počtu nahrazených ploch. „Zatímco při totální endoprotéze se nahradí všechny kloubní plochy, částečná nahrazuje jen tu část, která je poškozená.  Pokud je nutná napříkad totální endoprotéza kolenního kloubu, neznamená to ale, že by se nahradilo celé koleno. Operace je totiž pouze náhradou povrchu kloubu a kloubní chrupavky. Při zákroku se tak odstraní jen malá část kosti s tím, že vazy, šlachy i svaly zůstanou zachovány,“ uvádí primář ortopedie Nemocnice v Hořovicích.

Volba vhodné endoprotézy závisí na lékaři. Ten ji vybírá hlavně podle věku a životního stylu pacienta. „Do šedesáti pěti let volíme implantáty necementované, které zaručují delší životnost. Nad tuto věkovou hranici jsou to implantáty cementované. Samozřejmě existují výjimky, protože lidé stejného věku mohou být ve velmi rozdílné kondici. Pro vysvětlení – cementované implantáty jsou do kosti fixovány kostním cementem, kdežto druhý typ je ze slitiny kovu, která je pokrytá porézním materiálem – ten s kostí postupně sroste.

Materiál, z něhož jsou náhrady vyrobeny, se stále vylepšují. „Souvisí to právě s tím, že operujeme stále mladší lidi a ti potřebují, aby jim nové klouby vydržely co nejdéle. „V naší nemocnici vybíráme pro pacienty to nejlepší, podle mne to je kombinace materiálu kov a tvrzený polypropylen. Pacienti se často ptají, jestli je možné připlatit si za lepší endoprotézu a já jim vždy odpovídám, že je to vyloučené. Současná legislativa dodnes nedefinovala standard, a tak není možné doplácet za nadstandard. Nikdo neví, co nadstandard je. Používáme nejlepší endoprotézy, které jsou v současné době na trhu, a pacient za ně nic nedoplácí. “ vysvětluje Milan Pastucha.

Jak dlouho kloub vydrží?

Životnost kloubní náhrady je u každého pacienta jiná. Záleží na jeho životním stylu i fyzické kondici. „Přesto, že kloubní náhrada se nedá s naším vlastním kloubem srovnat na sto procent, endoprotézy dokáží lidi vrátit zpět do normálního života a oni se tak mohou věnovat aktivitám, na které byli zvyklí. Pokud někdo sportoval před operací, budu rád, pokud se k tomu vrátí i potom. S endoprotézou můžete dělat cokoli, jen byste ji neměli přetěžovat,“ uzavírá primář Pastucha.

Bez cvičení to nejde

Ani sebelepší operace ale nic neznamená, pokud nebude následovat kvalitní rehabilitace.„Každý pacient potřebuje samozřejmě individuální přístup, ale po totální endoprotéze kyčelního nebo kolenního kloubu, se nejdříve aktivují svaly okolo operovaného kloubu. Ideálně pomocí léčebného tělocviku. Cílem je také zlepšení rozsahu hybnosti v operovaném kloubu - většina pacientů cvičí i na motodlaze. Pak následuje chůze s oporou berlí, a to nejprve po rovině a později i po schodech. Posléze pacient cvičí pod dohledem na rotopedu a někdy se přidávají další druhy terapie, jako například laser na jizvu, ultrazvuk a podobně,“ popisuje primář oddělení fyziatrie a rehabilitačního lékařství berounské nemocnice Ondřej Horáček, podle kterého rehabilitace trvá zpravidla deset dnů až tři týdny.

Tipy proti bolesti zad jste si posílali přes náš web navzájem. Podívejte se, co pomáhá ostatním – například v této dobré radě.

Podívejte se na následující video

Pokud máte odvahu, podívejte se na to, jak probíhá operace totální endoprotézy kolenního kloubu. Jde o velmi podrobnou reportáž z ortopedického oddělení Nemocnice Hořovice. Vidíte to, co operatér, takže jde o záběry jen pro ty, kteří je snesou. Video vyrobil MeDitorial.

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti zad a kloubu.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Když ortoped dá přednost zisku
3x

Pochopitelně mezi ortopedem a pacientem má být dobrá komunikace, společný zájem na výsledku - tj. co nejlepší dlouhodobý zdravotní stav po TEP kyčle, snadná reoperovatelnost v případě nouze, co nejdelší životnost a funkčnost implantace, minimum rizik spojených s předoperační, operační i pooperační péčí o pacienta, atd. Zkrátka ví se toho nesmírně hodně, jenže ve skutečnosti často dávají ortopedi přednost spíše svému zisku z realizované TEP operace, než nechirurgickému, ale nejvhodnějšímu řešení léčby pacienta, ortopedi jsou motivováni používat "firemní výhody dodavatelů implantátů" - tj. slevy, finanční bonifikaci za použití jejich výrobků, zdarma pobyty ve školicích firemních zařízeních, s úhradami výrobců za účast lékařů na světových konferencích za prioritní výběr jejich endoprotéz. Často se tak z Vašeho lékaře může stát Váš průvodce k vyšším pacientským rizikům. NIKDO TO NEUSMÉRŇUJE DOZOREM a když Vás zmrzačí při operaci, která se neměla nikdy konat - kdyby se včas léčila nekróza hlavice femuru - tak jste nemuselí trávit roky a roky po soudech, kde MUDři a JUDři ani neakceptují Váš výhled na další a další očekávané ortopedické komplikace a vynucené reoperace. Mým případem se konečně zabývá po 4 letech Ústav soudního lékařství a náklady na vynucenou léčbu si hradím sám. [email protected]

Lída
4x

Ano. Tohle zrovna zažívám. Proč mi udělat resurfacing na kyčelním kloubu, kde je menší zásah a lepší rozsah pohybu, menší komplikace, když můžou udělat necementovou náhradu, ale s řezáním kosti, kterou už takhle mám tenkou a hrozí, že by se mohla natloukáním dříku rozlámat. Co by potom řekli, kdyby mi museli kvůli tomu uříznout nohu? Asi, je nám líto, ale kost to nevydržela a zkrátka noha je v tahu. Bohužel zde funguje tak zdravotnictví, už předem je navrhnuto, kdo dostane jakou totálku a proč se dělat s piplavou prací a pečlivě opracovat hlavici, když to vše jde prostě uříznout a namlátit něco jiného. Tato menší operace je mi nabízena v zahraničí prakticky hned, jen je problém, že by to zdr. pojišťovna nezaplatila. Tak hledám, sháním a prosím, kde by mi toto mohli udělat, abych mohla klasickou TEP zrušit, již mám na operaci termín , ale pochopitelně tento typ protézy nechci.

Vronková
4x

Velmi pěkně prosím o kontakt kvůli konzultace......ohledně rady, - nekroza hlavice femuru, léčení téměř žádné, jak a kde se obrátit [email protected]


Celkový počet příspěvků v diskusi: 13. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Chiropraxe II.

Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.

Bolest kolenních kloubů

Je mi 22 let a již delší dobu mě pobolívají kolenní klouby. V lékárně mně poradili "želatinu". Existuje několik různých léků, které ji obsahuji. Nevim, podle čeho si vybírat a jak dlouho je potřeba ji užívat. Dalším problémem je její cena. Hradí na ni něco pojišťovna, nebo existuje i něco levnějšího? Eva

Problémy s krční páteří

Mám problémy s krční páteří. Poraďte mi, prosím, nějaké cviky na uvolnění krční páteře, případně další rady. Milan

Co můžete očekávat od rehabilitace?

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem doc. MUDr. Jiřím Votavou, CSc. z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN, která proběhla ve čtvrtek 18. dubna 2002 mezi 10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce