Bolí vás klouby, protože je přetěžujete?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 25097x )

Skoro všichni alespoň občas sportujeme, někteří z nás této vášni úplně podlehli. Nesmíme to ale přehánět. Sportování může vést k nadměrnému přetěžování kloubů a k narušování kloubní chrupavky. Sport s sebou samozřejmě přináší i riziko zranění. Dávejte si ale pozor i na ta zdánlivě banální - i obyčejný otok kolena, který druhý den oplaskne, se na chrupavce může podepsat. A co teprve rozsáhlá poranění!

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
199 Kč

Možná vás klouby bolí jen občas, takže nad tím mávnete rukou. Měli byste ale vědět, že už po 40. roce věku odolnost chrupavek prudce klesá, vrstva chrupavky v namáhaném kloubu se ztenčuje. Tento stav zprvu nepozorujeme, později se však projevuje typickou bolestí, která může být v pokročilejších stadiích téměř nesnesitelná. Prvním příznakem toho, že „je něco špatně“ mohou být tzv. startovací bolesti. Projevují se nepříjemnou bolestí po námaze, typicky například na vnitřní straně. Mechanické opotřebování kloubní chrupavky, které souvisí s jejím dlouhodobým přetěžováním, může nakonec vést až k artróze. Ta může postihovat jeden nebo více kloubů.

Jak se artróza projevuje?

Jednou z hlavních příčin bývá obezita, důležité jsou i nevhodné sportovní aktivity, těžké úrazy či vrozené vady pohybového aparátu. Každý z nás kloubním změnám odolává různě, někdo je dlouho bez bolestí, jiný naopak rychle ztrácí pohyblivost a má silné bolesti. Bolí především kolena a kyčle, dále páteř, drobné klouby rukou a zápěstí. Bolesti se nejprve objevují po větší námaze, později i v klidu. Klouby jsou také po chvíli nečinnosti zatuhlé, je třeba je rozhýbávat cvičením, což je s postupujícím onemocněním stále obtížnější. Postupně se objevují kostní výrůstky, které snižují hybnost kloubu, zhoršená je i funkce vaziva a okolních svalů. Klouby otékají a deformují se, nakonec už jsou zkostnatělé a prakticky nehybné.

Prevence je nezbytná v každém věku

Přestože je artróza vnímána jako nemoc starších lidí, ve skutečnosti se už objevuje ve stále nižších věkových kategoriích, především kvůli přetěžování kloubů při sportování. Velmi důležitá je prevence vzniku onemocnění. Je třeba dlouhodobě udržovat optimální váhu, při sportovních aktivitách se například snažit vyhnout jednostrannému přetěžování, používat správnou obuv, techniku cvičení a dbát na bezpečnost – každý úraz je zbytečný. Nejvhodnější pohybovou aktivitou je například plavání, dále cyklistika nebo jízda na běžkách. S problémy naopak můžete počítat, pokud se věnuje sportům s rychlými skoky, zvraty pohybů a tvrdými došlapy (například tenis, squash či aerobik). Artrózu zatím není možné úplně vyléčit. Kromě výměny nemocného kloubu za nový, což je ale úplně nejzazší možnost, je léčba založena na dlouhodobém potlačování bolestí se snahou o zachování funkce kloubů a na jejich rehabilitaci. Pokud obtíže dlouhodobě přetrvávají, je dobré poradit se o optimálním postupu s lékařem, který Vám doporučí nejvhodnější lék.

Účinnost „staronového léku“ znovu potvrdila studie STOPP

Nejnovějším trendem je snaha o zpomalení či zastavení úbytku kloubní chrupavky. Tomu napomáhají léky ze skupiny tzv. pomalu působících léků, kde je jednou z účinných látek chondroitin 4 a 6 sulfát. Jeho struktura se neliší od základní součásti kloubní chrupavky, která váže vodu a zajišťuje její pružnost. Nejnovější studie z letošního roku (STOPP) prokázala, že tento lék při dlouhodobém užívání zpomaluje degeneraci kloubů a zároveň ulevuje od bolesti. Nemocní dostávali jednou denně po dobu dvou let 800 mg chondroitin 4 a 6 sulfátu nebo placebo (neúčinná látka, nemocní to ale netuší). Ukázalo se, že chondroitin 4 a 6 sulfát významně snižuje úbytek šířky kloubní štěrbiny kolenního kloubu – nedochází tedy k ubývání chrupavky (klíčový ukazatel stavu onemocnění), přičemž účinek léčby se postupem času zvyšoval. Potvrdily se tak účinky látky, která se ve Švýcarsku úspěšně používá víc než čtvrtstoletí, u nás už přes deset let.

Přípravky s uvedenou účinnou látku naleznete také na www.lekarna.cz

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Janca

O klouby je třeba se při sportu starat, super výrobek je třeba Alavis... ten používá hrozně moc sportovců

Janca

Tak ony to jsou primarne veterinarni pripravky, pouziva se ten pro kone, je naprosto v poradku i pro lidi a funguje na vybornou

Lena

Jj máš pravdu, prošla jsem toho na internetu spoustu a alavis se jeví jako super řešení v poměru cena/výkon, tak to zkusím :)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
51%
Zatím hlasovalo 382 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Bolest zad může signalizovat rakovinu prostaty

Celá řada lidí nebere bolesti zad zcela vážně, protože je považují za běžné. Bolesti zad patří mezi tzv. civilizační choroby a setká se s nimi až 80 % lidí alespoň jednou v životě. Asi čtvrtina bolestí zad je však spojena se závažnými onemocněními. Jednu z těchto vážných příčin představují i metastázy v kostech, které jsou výrazně častější než samotná rakovina kostí. Lze těmto komplikacím včas zabránit?

Bolest kloubů - chladné počasí ji stupňuje, pomoci může teplo a úprava jídelníčku

Bolesti kloubů se zejména s příchodem chladného počasí zhoršují, ačkoliv lékařské výzkumy doposud neprokázaly, proč tomu tak je. Důvodem může být pravděpodobně nedostatek světla či pohybu. Projevy onemocnění kloubů doporučují lékaři zmírňovat teplem nebo úpravou jídelníčku, který by měl zahrnovat například lososa, kefír nebo pomeranče.

Co vás čeká na vyšetření CT

Na vyšetření CT se dostanete většinou po úrazech hlavy, kostí lebky nebo páteře. Díky němu může lékař nahlédnout i do dutiny břišní a všech orgánů v ní. Je vodítkem při ověřování nádorů, ale kromě onkologa vás na něj může poslat i ortoped, neurolog nebo chirurg. Co vás čeká, pokud na tohle vyšetření půjdete, to vám podrobně vysvětlíme.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující hlavně klouby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.