Inzerce

Osteoartróza - osteoarthritis

4. května 2007, Prof. MUDr. Josef Marek DrSc.   |   přečteno: 9021x

Jde o chronické, degenerativní, kloubní onemocnění, jehož incidence je vyšší s přibývajícím věkem. Postihuje zvláště kyčle, kolena, klouby mezi obratli a rukou

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Co je to osteoartróza?

Postižení vytváří mikro a makroskopické změny kloubních chrupavek, jejich pouzder a kostí k nim přiléhajících. V kloubech jsou přítomny chronické zánětlivé a reparační (obnovující) změny. Dochází k poruchám v plynulosti pohybů kostí v kloubech a k bolestem. Příčiny jsou mnohé: idiopatické (příčina není jednoznačně známa), a sekundární, kdy je struktura kloubu poškozena prvotně způsobem, vedoucím druhotně k OA (úraz, kongenitální, metabolické a zánětlivé změny, endokrinní příčiny a pod.). Výskyt se zvyšuje u obu pohlaví ve věku nad 45-55 let.

Kdy mohu mít podezření, že se jedná o osteoartrózu?

Podezření na osteoartrózu vzniká při dlouhodobých bolestech jednoho kloubu, v rizikovém věku nebo u nemocných, trpících jednou nebo hned několika primárními příčinami OA. Charakteristické jsou vyšší bolesti po delší době klidu (ráno), než po rozcvičení (startovací bolesti). Symptomatologie OA se liší podle postiženého kloubu.

Protože jsou kloubní chrupavky bez inervace, bolest má zdroj v zánětlivém a degenerativním postižení kloubních pouzder (synovií) a přiléhajících svalů a jejich úponů. Překročí-li zánět prostor kloubu na přiléhající měkké tkáně, může být kloub mírně oteklý, palpačně bolestivý. V pokročilých případech vedou degenerativní změny k deformitám. Při pasivním pohybu je možno slyšet, nebo přiloženou rukou cítit praskání- krepitus. RTG snímek postiženého kloubu může vykazovat diagnosticky charakteristické změny. Ale stupeň rtg nálezu neodpovídá stupni bolestí. Biochemické testy nejsou pro OA diagnostické.

Jak se osteoartróza léčí?

OA nelze vyléčit. Léčba je zaměřena na redukci bolesti, zachování pohyblivosti a minimalizaci omezování rozsahu pohybu. Nezbytná je osvěta, týkající se doporučení redukce hmotnosti, zavedení denního režimu, který zatěžuje postižené klouby nejméně, event. nabízí protetické pomůcky a příslušná fyzikální vyšetření. Z léků se proti bolesti doporučují běžná analgetika (Ataralgin, Korylan,Alnagon), nebo NSA- nesteroidní antirevmatika , tlumící bolest i event. zánětlivou aktivitu. Tyto léky přinášejí rychlou úlevu. Vzhledem k vedlejším účinkům NSA, mezi které patří podpora vzniku peptických vředů, je třeba preventivně při jejich podávání léčit se také protivředovým lékem v malých dávkách - např. Ranisanem nebo Famotidinem l tb na noc. Také u chronických chorob ledvin je třeba léčit NSA opatrně.

V současné době jsou již i u nás k dispozici preparáty, které jsou schopny účinně specifickým zásahem do metabolismu chrupavky zmírnit obtíže spojené s osteoartrózou (bolest,ztuhlost kloubu, hybnost kloubu). Označují se jako symtomatické pomalu působící léky osteoartrozy. Zvláštní skupinou těchto léků jsou přípravky na bázi kyseliny hyaluronové, určené k nitrokloubní aplikaci (Synvisc, Hyalgan). Tyto produkty představují významné rozšíření léčebných možností u osteoartrozy. Jejich výhodami je jejich schopnost účinně mírnit nepříjemné obtíže spojené s osteoartrózou, minimální riziko nežádoucích účinků (na rozdíl od analgetik a NSA) a potencionální schopnost brzdit progresi již rozvinuté osteoartrózy. Injekční léky na bázi kyseliny hyaluronové se oproti ostatním navíc vyznačují téměř okamžitým nástupem účinku, dlouhodobým efektem a minimálními nežádoucími účinky.

Spolupráce nemocného při léčbě patří k základním léčebným prvkům. Otevřená domluva s ošetřujícím lékařem, event. specialistou (ortopedem) o redukci hmotnosti, užívání adekvátních protetických pomůcek, pravidelná rehabilitace a pravidelné užívání ordinovaných léků, jsou základním předpokladem úspěšné léčby.

Protože jsou příčiny multifaktoriální, závisí prevence OA na spolupříčinách, které se mohou v jednotlivých případech lišit. Ve většině případů pomáhá snížení hmotnosti, kdy se snižuje mechanické zatížení kloubů. U sekundárních OA je nutné včas zaléčit primární chorobu s cílem vyhnout se vzniku OA.

autor: Prof. MUDr. Josef Marek DrSc., III. interní klinika VFN a 1. LF UK

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Máte problémy se spánkem?
Zatím hlasovalo 9 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Klarina (NESPAVOST) 20. března 2019, 09:51:06

    Mně pomáhá bilinkový čaj a sex Diskutovat

  • Zina (Rivotril) 20. března 2019, 12:39:57

    Dobrý den Petře! Jste opravdu skvělý, že mi tak rychle odpovídáte! Někteří lidé zde ale… Diskutovat

  • Petr st. (Rivotril) 20. března 2019, 08:07:27

    Dobry den Zino, Rivo Vas neprivede k demenci, i kdyz budete brat dalsich 20 let. Pri snizovani Rivo… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.