Inzerce

Popáleniny, amputace a Silvestr

28. prosince 2009, Nina Šeblová   |   přečteno: 13608x

Bujaré oslavy se mohou lehce zvrtnout a místo vzpomínky na skvělý večer s přáteli, vám zbude bolavá vzpomínka a jizva od popáleniny. Na Silvestra k úrazům způsobených zábavní pyrotechnikou pravidelně dochází – jak jim předcházet a jak poskytnout první pomoc? Buďte připraveni a následky zranění budou menší!

foto: shutterstock.com

Prevence úrazů


Poslední den v roce dochází k menším i závažnějším úrazům. Nejčastěji se jedná o popáleniny a o amputace prstů. Nejlíp uděláte, když budete úrazům předcházet. Proto během zacházení se zábavní pyrotechnikou dodržujte následující pravidla:

1. Nakupujte pouze zábavní pyrotechniku, která je legální - je tedy opatřena návodem výrobce v češtině, který informuje o skladování a bezpečném použití; je označena certifikační značkou českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.
2. Vždy si pečlivě přečtěte návod a řiďte se jím!
3. S pyrotechnikou manipulujte zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů, aby nemohlo dojít např. k vniknutí výbušnin do oken či k zapálení střechy.
4. Nemiřte se zábavní pyrotechnikou na lidi!
5. Nepůjčujte pyrotechniku dětem!
6. Nemanipulujte s pyrotechnikou, když jste pod vlivem alkoholu či drog!
7. Neodpalujte pyrotechniku zasazenou do skleněné láhve!
8. Nepoužívejte pyrotechniku, která již jednou selhala!
9. Pokud se stanete svědky úrazu, zachovejte chladnou hlavu a vzpomeňte si na tyto řádky!

Vznik popálenin  


Popáleniny vznikají krátkodobým působením extrémně vysokých teplot na kůži, ale i dlouhodobým působením nižších teplot. Popálení tedy vzniká působením slunečního záření, ohně, horké páry a plynů, dotykem horkých předmětů. Popáleniny vznikají i tzv. vlhkým horkem – párou a horkými tekutinami. Takové popáleniny nazýváme opařeniny. Závažnost popálenin je způsobena délkou působení a teplotou při popálení.

Kdy je popálení život ohrožující?


Popálení ohrožuje člověka na životě, když se rozvine šokový stav. Velmi nebezpečné je popálení dýchacích cest, a může také dojít k celkové intoxikaci organismu a k infekci. Přímé ohrožení života u malých dětí je při popálení 5-10 % těla, u dospělých při popálení přes 15 % těla (samozřejmě, že je také důležité, jak je popálení závažné). Jedno procento je velké přibližně jako dlaň pacienta.

•    První stupeň popálenin se projevuje zčervenáním, zduřením a bolestivostí kůže.
•    Druhý stupeň se pozná podle toho, že jsou na popálenině puchýře, kůže bolí a je též zarudlá.
•    Nejzávažnější třetí stupeň je typický nekrózou, přiškvařením, šedým, bílým nebo černým zbarvením kůže a tím, že pacient necítí bolest.  

První pomoc při popáleninách


Předtím, než začnete postiženému poskytovat první pomoc, eliminujte zdroj popálení (oheň, rachejtle hořící oděv atd.). Pokud není oděv k tělu přiškvařen, sundejte jej. Postižené místo okamžitě chlaďte nejlépe pod proudem tekoucí vody, popáleninu polévejte, ponořte do studené vody nebo na ní přiložte studený obklad. Nechladíme ledovou vodou, ideální je 8 stupňů Celsia. Po ochlazení ránu sterilně zakryjte.

Amputace


K amputaci prstů většinou dochází při odpálení pyrotechniky zasazené do skleněné láhve. Nemusím asi zdůrazňovat, že se jedná o závažný úraz s trvalými následky a dlouhou a bolestivou léčbou. Pokud již dojde k odtržení časti končetiny, zavolejte okamžitě záchrannou službu a začněte poskytovat první pomoc. Zastavte krvácení tlakovým obvazem. Pokud zranění stále krvácí, přidejte další obvaz – nikdy ten původní nesundávejte! Dále proveďte protišoková opatření – položte pacienta na záda a zvedněte mu nohy do výšky 50 až 60 centimetrů. Amputovanou část končetiny seberte, sterilně zabalte, vložte do igelitového sáčku a sáček zevně chlaďte ledem (místo ledu výborně poslouží i mražená zelenina).

autor: Nina Šeblová , Ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Michal1 poděkování

Tak jsem to prezil ve zdravi, díky za článek! Těším se na nové články v tomto roce!

Reagovatpoděkovatnahlásit

1. ledna 2010, 09:35:00

bsgnzkbd

yUwuoU zrrwgkdyxppi, [url=http://srldkeihzhbq.com/]srldkeihzhbq[/url], [link=http://pbfhrgzphybe.com/]pbfhrgzphybe[/link], http://kzmmalxqnyff.com/

Reagovatpoděkovatnahlásit

28. ledna 2010, 16:09:34


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 701 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

  • Ilona (Kosmetika) 13. října 2019, 21:16:25

    Dobrý večer, co vám pomáhá? Mám hodně suchou plet a nemůžu používat levné krémy. Diskutovat

  • Ilona (Jizvy po akné) 13. října 2019, 21:18:16

    Dobrý večer, mám spíše přípravky z Lékárny a jde o to, že jizvy se dají zrušit nejlépe… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.