Inzerce

Popáleniny

4. května 2007, MUDr. Aleš Fibír   |   přečteno: 20154x

Popáleniny mohou být velmi závažným poraněním, proto byste se měli naučit je správně ošetřit.

foto: shutterstock.com

Co to je?

Zahrnujeme sem poškození tkání lidského těla (hlavně kůže) působením tepla (oheň, sluneční záření, elektrický proud, horké kapaliny i poleptání chemikáliemi).

Jak je dělíme?

Popáleniny dělíme na stupně podle hloubky postižení kůže. Zběžně je můžeme rozdělit na povrchní a hluboké. Rozdíl je v tom, že hluboké popáleniny je nutno chirurgicky odstranit a vzniklé defekty nahradit kožními transplantáty, kdežto povrchní popáleniny se zhojí samy za pomoci regenerační schopnosti zbylých nepoškozených kožních buněk. Definitivní rozsah a hloubku postižení je někdy možno určit až s odstupem několika dnů po popálení. Celkem rozeznáváme tři stupně popálenin.

Při popáleninách I. stupně je poškozena pouze povrchní vrstvička kůže. Projevují se zarudnutím spojeným s bolestí. Pokud dojde ihned k jejich ochlazení a obvazem se zabrání zavlečení infekce na poraněnou plochu, zhojí se i bez lékařské pomoci za několik dnů a bez jizev.

Popáleniny II. stupně dělíme dále na lehčí a těžší. Kůže je zde postižena do větší hloubky než u popálenin I.stupně, ale nikoli v celé tloušťce. Lehčí popáleniny se projevují zarudnutím, bolestí a tvorbou puchýřů většinou s čirým obsahem. Tyto by měly být již chirurgicky ošetřeny, aby nedošlo k zavlečení infekce a následně k hlubšímu poškození kůže. Puchýře se prostřihnou a vyprázdní, přitlačí ke spodině a přiloží se obvaz s antibakteriálním krémem. Ke zhojení dojde po několika převazech za cca 2-3 týdny s minimálními jizvami. Těžší popáleniny II stupně již řadíme k popáleninám hlubokým. Nacházíme zarudlé až fialové plochy se strženými puchýři, které se pokrývají bělavými povlaky. Vždy je nutno lékařské ošetření, opakované převazy s odstraněním neživé tkáně, přikládání antibakteriálních krémů a případně i transplantace kůže. Pravděpodobnost vzniku jizev je zvýšena.

Při postižení kůže v celé vrstvě se jedná o popáleniny III. stupně. Kůže má bílý, voskovitý vzhled a na první pohled vypadá jako nepopálena. Protože jsou zničena i nervová zakončení, popálenina nebolí. Je vždy nutno vyhledat odbornou pomoc. Při větším rozsahu je nutné léčení ve speciálních popáleninových centrech. Zničená tkáň se musí operativně odstranit a obnažený povrch krýt kožními transplantáty, jinak dojde ke vzniku nevzhledných a deformujících jizev které mohou např. v okolí kloubů omezovat jejich pohyb. Hnědá, tmavě červená až černá, zuhelnatělá kůže se někdy označuje jako popálenina IV.stupně.

Jaká je první pomoc při popálení a následná léčba?

Vždy je nutné odstranit příčinu popálení, pokud ještě působí. Pozor také na otravu kouřovými zplodinami. Poté, nejedná-li se o příliš rozsáhlou popáleninu, kdy by mohlo dojít k celkovému podchlazení, je nutno ihned začít chladit tekoucí vodou o teplotě asi 15-20 stupňů, minimálně 15-20 minut. Jednak dojde k částečné úlevě a jednak je možno zabránit hlubšímu postižení kůže. Popálenou plochu pokud možno krýt sterilním obvazem, který zabrání cirkulaci vzduchu a tím sníží i bolest, a zajistit transport pacienta k lékaři. Při první pomoci se nesmí na popálenou plochu nanášet jakékoliv krémy či masti.

Velikost a stupeň popáleniny určuje způsob léčby. Nejtěžší popáleniny je nutno léčit v popáleninových centrech. V těchto případech, kdy se jedná nejenom o poškození kůže, ale o nemoc celého organismu, je nutno hradit velké ztráty tekutin, tišit bolest, chirurgicky odstraňovat zničenou tkáň a nahrazovat ji transplantáty, provádět převazy v narkóze, zabraňovat a případně léčit infekci a následně pak umožnit rehabilitaci a event.kosmetickou úpravu jizev atd. Popáleniny lehčí je možno léčit ambulantně, případně za krátkodobé hospitalizace na chirurgickém oddělení. Zhojené popálené plochy je nutno minimálně 3-6 měsíců chránit před sluncem, aby nedošlo ke vzniku nežádoucí pigmentace.

Co to je transplantace kůže?

Popálené plochy je nutno po jejich vyčištění nějak krýt, protože není možné rozsáhlejší popáleniny ponechat samovolnému hojení. Jednak by to trvalo velmi dlouho, ale hlavně by docházelo ke vzniku nevzhledných a deformujících jizev. Včasné krytí popálených ploch také zabraňuje usídlení infekce. Proto se odebere speciálním nožem povrchní vrstvička kůže ze zdravého nepopáleného místa a po úpravě se přiloží na místo defektu, kde se přihojí. Výsledný kožní kryt však není tak kvalitní jako zdravá kůže a má větší či menší tendenci se smršťovat a tvořit jizvy, kůže je křehká, suchá a citlivá na poranění. Odběrová plocha se kryje obvazem a zde se kůže po 3-4 týdnech sama obnoví z hlubších vrstev. Dočasně je možno také při nedostatku vlastní kůže používat kůži prasečí, která se sice nemůže trvale přihojit, ale dočasně funguje jako biologický kryt.

autor: MUDr. Aleš Fibír

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 56 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Xy (Neurol) 21. srpna 2019, 06:52:51

    Pak jste ovsem nebyla v koncich, nemela silnou depresi ci uzkost, ktera je velmi patologicka a… Diskutovat

  • Vendy (operace krční páteře) 21. srpna 2019, 10:02:45

    Ahoj Jani.pises důchod nepřiznání?to snad po operaci krční páteře ani není možný? … Diskutovat

  • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. srpna 2019, 23:45:26

    Ahoj Kati,jo máš pravdu ležím ,leduju nohu která vypadá blbě fialovo modro napuchlá, mám… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.