Inzerce

Boj o přežití aneb několik slov úvodem

4. května 2007, MUDr. Stanislav Machart   |   přečteno: 18335x

Zatímco zvířata přicházejí v průměru až o 80 % svého potomstva, člověku se naopak podaří vychovat 70-80 % svých dětí.

foto: shutterstock.com

Otevíráme rubriku první pomoci ...

Historie lidstva je historií boje o přežití. Zatímco v pravěku přežít znamenalo nasbírat, ulovit či vypěstovat dost potravy a přežít hubené zimní měsíce. Postupně přibývali lidem další starosti o ochranu svého rodu nebo společenství před divokou zvěří a postupně i před sebou samými.

Zatímco zvířata přicházejí v průměru až o 80% svého potomstva, člověku se naopak podaří vychovat 70-80 % svých dětí. Pravěkým lidem se občas podařilo také přežít svůj reprodukční věk, což se zvířatům stává pouze zřídka. Toto prodloužení života se stalo velmi důležitou adaptací typickou pro lidský druh.

Vývoj společenství

Ruku v ruce s vývojem lidského společenství se vyvíjeli i nemoci, které lidstvo sužovaly. Zatímco naše pravěké předky sužovalo pravděpodobně méně nemocní, než je tomu v moderní průmyslové společnosti, přeci mohli podlehnout různým infekcím, které byly způsobeny viry, bakteriemi, prvoky a parazity. Zdrojem těchto nemocí mohl být člověk sám, ale hlavně zvěř, která může být hostitelem infekcí se složitým přenosem.

Čím více se člověk usazoval a rostlo jeho společenství, tím většímu riziku byl vystaven. Snížilo se riziko vyplývající z kontaktu s divokou zvěří, vyvinula se rizika nová v souvislosti s rozvojem různých technologií, vývojem zbraní od primitivních přes účinnější až po hromadně smrtící, vývojem chemie, průmyslu až po předměty denní potřeby, jejichž užití je pro člověka zatíženo určitými riziky, které si většinou ani neuvědomuje, nebo které souvisí s určitým stupněm poznání.

Vznik konzumní společnosti

S přechodem ke konzumní společnosti člověka provázejí i nemoci, které trápily lidstvo staletí či tisíciletí. Jak se člověk postupně stával odolnější vůči původcům těchto onemocnění, stávali se i původci odolnější vůči různým vlivům, kterými je mohl člověk eliminovat nebo je oslabit. Objevují se i nová onemocnění jejich původcem je sám člověk nebo jeho životní styl. Stejně tak jako v pravěku i v dnešní době existují nemoci, které jsou pro člověka smrtelné a které člověk dosud neumí léčit nebo ovlivnit.

Současnost

Jak jsme na tom v současnosti? Dnes už si člověk asi více uvědomuje, že "neporučí větru dešti". Na straně jedné se snaží odstranit napáchané škody a více porozumět přírodě, ale na druhé straně se již dnes neumí vzdát svého způsobu života a technologií, které mu usnadňují život. Rizika, kterým jsme v současnosti vystaveni vyplývají z kontaktu s okolní přírodou (zvířata, rostliny, přírodní živly), z průmyslových technologií a činnosti člověka, kterými působí na přírodu, a v neposlední řadě z kontaktu s nejbližším okolím (domov, rodina, přátelé, věci denní potřeby, sport, zábava). Zatímco pravěký člověk byl více ohrožen okolní přírodou a přírodními živly, současný člověk by se měl obávat více sebe a svého jednání.

Otevíráme rubriku první pomoci a tento úvod by měl posloužit k tomu abychom si uvědomili, že první pomoc by měla být řazena až na třetí místo v žebříčku lidského jednání při kontaktu s rizikovým prostředím nebo jednáním. Žebříčky jsou dnes v módě a to nikoliv jen v pop music. Definujme si proto prvé tři stupně ochrany svého zdraví, kterými se chceme zabývat.

 1. Poznat nebezpečí či riziko a umět je pojmenovat. Svým jednáním a chováním bychom neměli obtěžovat a už vůbec ne ohrožovat sebe, své blízké nebo vzdálené okolí. Spousta na první pohled standardních situací může skončit katastrofou.
 2. Přijmout preventivní opatření a určit standardní postupy, kterými se budeme řídit v situacích, které mohou pro nás znamenat určité riziko.
 3. Umět poskytnout účinnou pomoc sobě, svému okolí a všem, kteří tuto pomoc potřebují. Naši pomoc budou potřebovat nejen lidé, ale i zvířata, na kterých jsme do určité míry závislí.

Tyto tři body by měli být tím základním, čím bychom se chtěli v této rubrice zabývat. Zkusíme se podívat na různé situace z různých pohledů a vyvodit z toho určité standardy jednání, které mohou být prospěšné. První pomoc by se měla stát prostředkem, jak zmírnit následky toho, čemu již nemůžeme předejít.

autor: MUDr. Stanislav Machart

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 46 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.