Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 3. část - žaludeční vředy

( Redakce | přečteno: 21213x )

"Já z toho snad budu mít vředy…," říkáme poměrně často. Může nás to potkat? Nebo je to jedno z řady nadužívaných nepravděpodobných tvrzení typu: "Já se z toho picnu." či "Já se z tebe zblázním."?

shutterstock.com

Jak ovlivňuje stres naše trávení a může způsobit onemocnění zažívacího ústrojí?


"Stres, a obzvláště stres dlouhodobý, výrazně ovlivňuje funkci zažívacího traktu,"  potvrzuje MUDr. Radek Tomčík z gastroenterologického oddělění II. interní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

A dodává: "V důsledku stresu vznikají především takzvané funkční poruchy, a to jak jícnu, tak i žaludku a střeva. Ty se projevují rozmanitými příznaky: bolestí na hrudi při poruše polykání a váznutí soust, bolestmi v oblasti žaludku, nevolností, zvracením, pocitem předčasného nasycení, nechutenstvím, pocitem plnosti a tlaku, nadýmáním, zvýšenou plynatostí, bolestmi břicha, průjmy či zácpou.

Stres však může být jedním z vyvolávajících faktorů i žlučníkového záchvatu či vředové choroby žaludku a dvanáctníku."

Vznik žaludečního vředu


Vznik žaludečního vředu souvisí v podstatě s porušením rovnováhy mezi produkcí žaludeční
kyseliny a ochranou sliznice žaludku ve prospěch žaludeční kyseliny. Kyselý žaludeční obsah pak poškodí sliznici žaludku, popř. dvanáctníku.
 
Tuto nerovnováhu způsobují zejména bakteriální infekce sliznice žaludku či požívání léků s "vředotvornými" vedlejšími účinky. Problematické je především dlouhodobé užívání těchto léků, nejčastěji při bolestech páteře a kloubů, ale i u jiných onemocnění.
 
Nicméně, role stresu, hlavně opakovaného nebo dlouhodobého, je nesporná, protože při něm dochází ke zvýšení hladin některých látek, které právě podporují vychýlení výše zmíněné rovnováhy ve prospěch žaludeční kyseliny.

Jaká je nejlepší prevence žaludečních vředů?


Nejlepší obranou před vznikem žaludečního vředu je, jednoduše řečeno, pohoda a pravidelný stravovací režim. Přičemž není ani tak důležité, co jíme, ale jak to jíme. Měli bychom dodržovat pravidelnost v jídle, jíst v klidu a pomalu, snad se jen vyvarovat ostřejšího koření, většího množství alkoholu, kávy a silného čaje.
 
Pro prevenci je dále důležité: dostatek pravidelného spánku, vyhýbat se dlouhodobé či opakované stresové zátěži, vyhýbat se kouření a neužívat dlouhodobě léky, které mohou svými vedlejšími účinky způsobit vředy.
 
Pokud jsme již vředy měli a máme v žaludku prokázanou přítomnost bakterie zvané Helicobacter pylori, je na místě týden trvající léčba antibiotiky.
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
ANNABELA MAJLOVA

JA BY SOM RADA KAZDEMU PORADILA .BILINI VINKO CONDURANGO.JE MOC LAHODNE A LECIVE.MNELA SEM HROZNE POTIZE ZE ZALUDKEM ,A TRAVENIM NO PO RADE V LEKARNI SOM ODSKUSALA BILINE VINKO -CONDURANGO. HERBADENT PRODUKTY KTORE SOM OBJAV,SOM SI UZ PO KUSE ZAKUPILA A UZIVAM LEN TUTO ZNACKU.ZADNE BARV,A JINE CHEM,LATKY .JETO CISTY EXTRAT .A MOC UCINNY PRECISTI VAM ZA KRATKU DOBU CELE TELO A CITITE SA SUPROVO.SKUSTE HO!

kamil bordan

ojoj ja sem take skusil ten -herbadent je vazne suprov.prez 1 rok sem ,mal paleni zahy a bolo to hrozne no teraz som ok. condurango bilini vinko je vazne suprove.

kamilka dubnova

TAK MOJ PRISPEVOK JE VAZNE SKUTOCNY .MIREK AKO CITAM TAK SEMTAM SA OBJAV,AJ NIECO NOVE JA SOM TIES ODSKUSALA BILINI VINKO ,ALE Z DODATKEM ZELEZA V TEHOTENSTVY .UCINEK BOL UZASTNY AJ MOJE LEKARKA BOLA PREKVAPENA .BEZ LEKU A JINYCH APLIKACI SEM SI POMOHLA Z BILINIM VINKEM -MALTOFERROCHIN +HERBADENT PRODUKTY KTORE POUZIVAM AJ TERAZ SU PREMNA NAJLEPSIE .SKUSTE TO A BUDETE ZASNUT.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 55 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zažívací problémy a nemoci

MUDr. Tomislav ŠvestkaIV. interní klinika, 13. prosince 2001

Pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 1. část - žlučník

Je to tak. Vánoce neslavíme "pouze" jako svátek rodiny, zrození, nového začátku. Ale také jako svátek dobrého jídla, a to nejlépe v co největším množství. A často v co nejdivočejších kombinacích. Ale vedle nedopnutého knoflíku na kalhotách nám mohou hrozit i více či méně závažné zažívací potíže. Pokud už na ně dojde, buďte připraveni!

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 2. část - pálení žáhy

Pálení žáhy sice zdaleka není tak závažný stav jako akutní žlučníkový záchvat, ale je to nepříjemnost, které dokáže pořádně pokazit sváteční náladu. A vzhledem k našemu chování u přeplněných vánočních stolů nás může snadno zaskočit. Dokážeme pálení žáhy poznat a najít rychlou úlevu? A můžeme mu předejít?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce