Pálení žáhy, PYROSA

(doc. MUDr. Václav Jirásek CSc. | přečteno: 13740x )

Palčivý pocit, často vnímaný jako pálení, lokalizovaný za dolní třetinou hrudní kosti. Jde vlastně o zvláštní druh bolesti. Odborné označení pyrosa je odvozeno od řeckého slova pyros = oheň. Někdy pálivý pocit vyzařuje vzhůru v průběhu jícnu, může být spojen též s pocitem překyselení.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Většinou jde o krátkodobou, přechodnou poruchu. U některých lidí se však pálení žáhy dostavuje často, prakticky po každém jídle, nebo vleže či při práci v předklonu. Pak již nejde o nevinnou poruchu, ale o onemocnění, které nazýváme refluxní chorobou jícnu. Při tomto onemocnění často (nikoliv však vždy) vznikají zřetelné zánětlivé změny obvykle v dolní části jícnu, které se nazývají refluxní esofagitida (reflux znamená zpětný tok, esofagus je jícen, koncovka -itis v odborném názvosloví značí zánět). Jde tedy o zánět jícnu vyvolaný zpětným tokem žaludeční šťávy. Normálně k pronikání žaludeční šťávy do jícnu nedochází. Sliznice jícnu není uzpůsobena k delšímu kontaktu s kyselou žaludeční šťávou. žaludeční šťáva působící delší dobu v jícnu již může být příčinou obtíží a i prokazatelných změn ve sliznici jícnu, které mohou pronikat i do hloubky stěny tohoto orgánu.

Normálně je jícen chráněn před refluxem řadou mechanismů. Nejdůležitější je dolní jícnový svěrač, který jícen v konečném úseku uzavírá a na správném uzávěru se podílí i celá anatomická struktura přechodu jícnu do žaludku. (např. přítomnost hiátové skluzné kýly podporuje vznik refluxní choroby). Vlivy, které se podílejí na oslabení dolního jícnového svěrače ukazuje tabulka:

Potraviny
tuky
čokoláda
citrusové plody a šťávy
káva
nikotin
alkohol

Léky:
antirevmatika,
nitráty (Nitromack)
blokátory Ca kanálu (Isoptin)
syntofylinové deriváty
antirevmatika
tzv. ženské hormony

Dalším protirefluxním činitelem je tzv. samočistící schopnost, která očišťuje jícen od zbytků potravy, ale tak' od žaludeční kyseliny. Roli hraje i sekrece alkalických slin, která kyselinu neutralizují.

Mezi vlivy podporující reflux patří i faktory mechanické. Je to zvýšení nitrobřišního tlaku při práci v předklonu, při zdvihání břemen. V těhotenství se uplatňuje tlak zvětšené dělohy, ale též změněné poměry hormonální.

Významnou roli hraje kvalitu refluxátu (žaludečního obsahu, který proniká zpět do jícnu). Čím je obsah kyselejší a objemnější, tím agresivněji může působit. Zřetelně škodí i příměs žluči, která do žaludeční šťávy může pronikat z dvanáctníku.

Praktická opatření:

Episodické pálení žáhy nebývá významné. Pokud nepomohou jednoduchá opatření, pokud se pyrosa opakuje, trvá delší dobu nebo se dostavuje v noci, pak je nutné vyhledat lékaře. Ten by se měl endoskopicky přesvědčit, zda nejsou přítomny známky zánětu jícnu a měl by zahájit odpovídající léčbu.

V lehčích případech je třeba zavést tato opatření:

1. Vyhnout se potravinám a nápojům, které vyvolávají obtíže.

2. Pokud se už obtíže dostaví, pak použít antacida (léky neutralizující žaludeční kyselinu). Trvalejší účinek mají léky tlumící tvorbu žaludeční kyseliny (ranitidin, famotidin).

3. Omezit práci v předklonu, zdvihání těžkých břemen.

4. Redukovat tělesnou váhu (hmotnost).

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 315 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Žaludeční obtíže a letní úrazy - pomoc hledejte v bylinkové lékárničce

Radost z letní dovolené mohou překazit nenadálé úrazy a nepříjemná onemocnění. Podle průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se lidé nejčastěji potýkají s trávicími a žaludečními obtížemi, průjmy a nemocemi dýchacích cest. Dalšími typickými letními úrazy jsou také pohmožděniny i řezné rány. Vždy proto mějte po ruce cestovní lékárničku, ve které nechybějí ani bylinky.

Čím zapíjet léky?

Jedním z hlavních faktorů správného fungování léků je to, jak je zapíjíme. Zásadní roli hraje množství a druh tekutiny, která léky dopraví a doprovodí do žaludku a střev.

Dejte dětem na talíř ty správné tuky

Není pochyb o tom, že náš jídelníček může velice výrazně ovlivnit náš život a naše zdraví. A u dětí to platí dvojnásob. U dospělých zajišťuje strava přísun energie a mnoha důležitých látek potřebných pro správné fungování organizmu, u dětí se navíc podílí na správném růstu a vývoji. O tom, jaké tuky a proč jsou vhodné pro děti, vysvětli nutriční terapeutka Věra Boháčová.

Pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.