Inzerce

Pálení žáhy, PYROSA

(doc. MUDr. Václav Jirásek CSc. | přečteno: 14975x )

Palčivý pocit, často vnímaný jako pálení, lokalizovaný za dolní třetinou hrudní kosti. Jde vlastně o zvláštní druh bolesti. Odborné označení pyrosa je odvozeno od řeckého slova pyros = oheň. Někdy pálivý pocit vyzařuje vzhůru v průběhu jícnu, může být spojen též s pocitem překyselení.

shutterstock.com

Většinou jde o krátkodobou, přechodnou poruchu. U některých lidí se však pálení žáhy dostavuje často, prakticky po každém jídle, nebo vleže či při práci v předklonu. Pak již nejde o nevinnou poruchu, ale o onemocnění, které nazýváme refluxní chorobou jícnu. Při tomto onemocnění často (nikoliv však vždy) vznikají zřetelné zánětlivé změny obvykle v dolní části jícnu, které se nazývají refluxní esofagitida (reflux znamená zpětný tok, esofagus je jícen, koncovka -itis v odborném názvosloví značí zánět). Jde tedy o zánět jícnu vyvolaný zpětným tokem žaludeční šťávy. Normálně k pronikání žaludeční šťávy do jícnu nedochází. Sliznice jícnu není uzpůsobena k delšímu kontaktu s kyselou žaludeční šťávou. žaludeční šťáva působící delší dobu v jícnu již může být příčinou obtíží a i prokazatelných změn ve sliznici jícnu, které mohou pronikat i do hloubky stěny tohoto orgánu.

Normálně je jícen chráněn před refluxem řadou mechanismů. Nejdůležitější je dolní jícnový svěrač, který jícen v konečném úseku uzavírá a na správném uzávěru se podílí i celá anatomická struktura přechodu jícnu do žaludku. (např. přítomnost hiátové skluzné kýly podporuje vznik refluxní choroby). Vlivy, které se podílejí na oslabení dolního jícnového svěrače ukazuje tabulka:

Potraviny
tuky
čokoláda
citrusové plody a šťávy
káva
nikotin
alkohol

Léky:
antirevmatika,
nitráty (Nitromack)
blokátory Ca kanálu (Isoptin)
syntofylinové deriváty
antirevmatika
tzv. ženské hormony

Dalším protirefluxním činitelem je tzv. samočistící schopnost, která očišťuje jícen od zbytků potravy, ale tak' od žaludeční kyseliny. Roli hraje i sekrece alkalických slin, která kyselinu neutralizují.

Mezi vlivy podporující reflux patří i faktory mechanické. Je to zvýšení nitrobřišního tlaku při práci v předklonu, při zdvihání břemen. V těhotenství se uplatňuje tlak zvětšené dělohy, ale též změněné poměry hormonální.

Významnou roli hraje kvalitu refluxátu (žaludečního obsahu, který proniká zpět do jícnu). Čím je obsah kyselejší a objemnější, tím agresivněji může působit. Zřetelně škodí i příměs žluči, která do žaludeční šťávy může pronikat z dvanáctníku.

Praktická opatření:

Episodické pálení žáhy nebývá významné. Pokud nepomohou jednoduchá opatření, pokud se pyrosa opakuje, trvá delší dobu nebo se dostavuje v noci, pak je nutné vyhledat lékaře. Ten by se měl endoskopicky přesvědčit, zda nejsou přítomny známky zánětu jícnu a měl by zahájit odpovídající léčbu.

V lehčích případech je třeba zavést tato opatření:

1. Vyhnout se potravinám a nápojům, které vyvolávají obtíže.

2. Pokud se už obtíže dostaví, pak použít antacida (léky neutralizující žaludeční kyselinu). Trvalejší účinek mají léky tlumící tvorbu žaludeční kyseliny (ranitidin, famotidin).

3. Omezit práci v předklonu, zdvihání těžkých břemen.

4. Redukovat tělesnou váhu (hmotnost).

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 224 lidí

Mohlo by vás zajímat

Žaludeční obtíže a letní úrazy - pomoc hledejte v bylinkové lékárničce

Radost z letní dovolené mohou překazit nenadálé úrazy a nepříjemná onemocnění. Podle průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se lidé nejčastěji potýkají s trávicími a žaludečními obtížemi, průjmy a nemocemi dýchacích cest. Dalšími typickými letními úrazy jsou také pohmožděniny i řezné rány. Vždy proto mějte po ruce cestovní lékárničku, ve které nechybějí ani bylinky.

Letošní dovolená bude bez strachu ze střevních potíží

„Neříkejte přede mnou Egypt, protože to byla jedna z nejhorších dovolených. Země je to krásná, moře nádherné a hotel se také povedl, jenže znám z něj hlavně záchod. Střevní potíže dorazily třetí den pobytu a bohužel mne neopustily za pár dní jako všechny ostatní lidi kolem,“ vypráví paní Jitka.

Čím zapíjet léky?

Jedním z hlavních faktorů správného fungování léků je to, jak je zapíjíme. Zásadní roli hraje množství a druh tekutiny, která léky dopraví a doprovodí do žaludku a střev.

Gaucherovu chorobu prozradí většinou bolest kostí

Na to, že jsou nemocní, se většinou přijde náhodou. Například poté, co začnou mít problémy například s bolestí břicha, deformacemi kostí nebo při hledání příčin neustálé únavy a chudokrevnosti. Vyšetření pak odhalí dědičnou poruchu enzymů - Gaucherovu chorobu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.