Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Zažívací problémy a nemoci

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 40801x )

MUDr. Tomislav ŠvestkaIV. interní klinika, 13. prosince 2001

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Tomislavem Švestkou, z IV. interní kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 13. prosince 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Moderátor: Dobrý den, vítám vás v naší živé diskusi.

MUDr. Švestka: Srdečně Vás zdravím a jsem připraven odpovídat na dotazy.

tomas v. : Nevim jestli jsou hemeroidy zazivaci problem, ale chci se zeptat do jake miry jsou dedicne a co muze clovek delat aby se jim ubranil?

MUDr. Švestka: Hemeroidy jsou dědičné, podle mých zkušeností se vyskytují více u žen a dalších generací. Současně je třeba říci, že jsou důsledkem současného stylu, který je podmíněn stravovacími návyky, které určitě nejsou optimální, dalším vlivem může být např. i sedavé zaměstnání. Často je tento nález v důsledku zácpy, která stav přítomných hemeroidů zhoršuje. Navíc u žen může mít vliv vznik těhotenství a vůbec hormonální cyklus.

šamanka: dobrý den, mám dotaz, jsem 12 měsíců po operaci žlučníku laparoskopií, ale mám stále zažívací problémy, zkrátka pobolívá pravá strana a hlavně po každém jídle mám do 20 min. průjem. Chystám se k lékaři ale stejně by mě zajímal i jiný názor. Děkuji

MUDr. Švestka: Operace žlučníku laparoskopicky představuje moderní trend v léčbě kamenů ve žlučníku. Prakticky většina pacientů je po operaci zcela bez obtíží, ale může někdy dojít k tomu, že po operaci se objevují některé potíže. V prvé řadě je nutno zvážit, zda kromě kamenů ve žlučníku se nemohlo podílet na vašich obtíží i jiné onemocnění. Samotná operace je dnes bezpečná a zcela vyjímečně jsou obtíže způsobeny samotným chirugem. Podle mých zkušeností je třeba pacienta znovu vyšetřit a zjistit event. jiné onemocnění. Někdy je nemoc žlučníku spojena např. s onemocněním slinivky, ale třeba i žaludku, někdy to může být jen funkční porucha, která se po operaci v delším odstupu upraví.

šamanka: Děkuji za odpověď a ještě jeden dotaz, zdali moje potíže mohou souviset s psychickým vypětím s úmrtím rodičů /v květnu/ a zda to také nemá souvislost s tlustým střevem.

MUDr. Švestka: Psychika má a může mít velký vliv právě na funkční obtíže, někdy může být psychika vyvolávajícícm momentem při vzniku nemocí zažívacího úpstrojí. Z tohto důvodu je ale nezbytně nutné pacienta vždy komplexně a podrobně vyšetřit, abychom vyloučili závažné onemocnění. Pokud je nález v normě, je pak možno"svést" obtíže na psychiku. Léčbě psych.stavu je někdy obtížná. kromě psychiky je důležité i stravovávní, které má být nezbytnou součástí komplexní léčby zažívacího ústrojí. Dieta při nemoci žlučníku a žlučových cest je velmi individuální. Někdy jídlo, které je považováno za dietní, může obtíže vyvolat, někdy jídlo nedietní je pacientem dobře tolerováno. Proto je třeba individuálně s pacientem probrat stravovací návyky. Obecně platí pro nemoci zažívacího traktu jíst 5-7x denně po malých porcích, jídlo by mělo být dobře tepelně zpracované, obsahovat přiměřené množství např. soli, koření atd. Určitě není vhodná rychle upravená potrava, tzv.minutky, smažená jídla atd.

jarka: Dobrý den. Mám pětiletou dcerku, která si často ztěžuje na bolesti bříška v okolí pupíčku. Máme velice pečlivou dětskou lékařku, rozbory krve ani moči nezjistila žádné anomálie. Dcerka si nicméně na bolesti ztěžuje stále. Bolest udává vždy u pupíčku. Byly jsme i na ultrazvukovém vyšetření, ale nebylo zjištěno nic anomálního, pouze konstatován nadbytek plynů. Prosím o radu, jaké další vyšetření by přicházelo v úvahu nebo jakým způsobem by bylo dobré upravit jídelníček. Děkuji.

MUDr. Švestka: Bohužel nejsem dětský lékař a nemám zkušenosti s dětskou gastroenterologií. Navíc u dětí příznaky nemocí zažívacího traktu probíhají někdy odlišně od dospělých. Proto nemohu odpovědně hodnotit stav Vaší dcery. Pokud byla kompletně vyšetřena, zatím bych ji asi jen sledoval. Možná se domluvte s paní doktorkou, zda ji provedla vyšetření krve na protilátky proti infekci helicobacter pylori, tato infekce může způsobovat obtíže jak dospělých, tak i dětí, rovněž by bylo dobré i podrobně prodiskutovat s paní doktrokou i způsob stravování Vaší dcery.

vladimir f: Pane doktore, zajímalo by mne, jak mám postupovat, když mě začne pálit žáha (nejčastěji v noci). Je bezpečné dlouhodobě užívat volně prodejné léky jako je např. Gastrogel?

MUDr. Švestka: Asi je zbytečné "trpět" pálením žáhy neboli pyrózou. Pokud se obtíže objeví jen občas a jsou-li vázány na příjem některých druhů potravy (sladká jídla, ale i kořeněná, kyselá jídla, bílé víno, čerstvé pečivo, buchty atd.), pak asi není nezbytně nutné se nechat vyštřit. Pokud tyto obtíže ustoupí, např. po jedlé sodě, gastrogelu či jiném léku tothot charakteru, není asi nezbytné podstoupit vyšetření. Jiná situace nastává, pokud má pacient zvyšující se obtíže, které se objevují bez závislosti na výše uvedených jídlech, či se objevují spontáně během dne, v noci. Pak je asi namístě se nechat vyšetřit. Většinou u pacientů provádíme fibroskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku. Je to trochu nepoříjemné vyšetření, většina pacientů ho ale zvládá velmi dobře. Na základě mé dlouholeté praxe mohu konstatovat, že všichni pacienti shodně tvrdí, že vyšetření není náročné a dobře ho tolerují. Proto se nebojte totho vyšetření, pokud Vám ho lékař nabídne. Výhoda tohoto vyšetření spočívá v tom, že opticky překontrolujeme sliznice v horní čísti zažívacího traktu, navíc může provést i bioptické vyšetření změněné sliznice /pacienta tato biopsie nebolí/, někdy zjistíme i příčinu pálení žáhy třeba v žaludku či duodenu. To usnadní léčbu a tak může být tato léčba cílená. Je většinou přechodná, bezpečná a bez vedlejších účinků. Určitě je ale součástí léčby pálení žáhy úprava dietních, resp. stravovacích návyků, úpravy životního stylu. Ale i redukce váhy. Je možnost léčit jednboduchou terapií, pokud selže, je možno tuto terapii upravovat i kombinovat. Pokud obtíže přetrvávají, je vhodné provést pH metrii jícnu. vypadá to komplikovaně, ale ve skutečnost to je velmi jednoduché a pacienti to dobře snáešjí. Malá mikrolektroda se zavede nosem do jícnu, zde je 24 hodin, tato sonda je napojena na psací přístroj, který monitoruje hodnoty pH v jícnu a po vyhodnocení zcela přesně zjistíme, zda je pyrosa skutečně přítomna, či ne. Čím je pH nižší, tím větší obtíže. Podle toho pak můžeme upravovat léky. Pokud i pak není zlepšení a může se to stát, je možno provést laparoskopickou operaci.

Jenda: Vážený pane doktore, již rok mě trápí problémy se stolicí, je řidší - ovšem zformovaná + plynatost. Stav se ovšem nehorší. Poslední týden mi navíc začaly i problémy se žaludkem, resp. říháním. Jsem velice úzkostlivý typ a poslední rok se to obzvláště projevilo. Vím, že pokud půjdu ke gastroenterologovi, nevyhnu se vyšetření, z kterých mám ovšem obavy. Díky

MUDr. Švestka: Vážený pane Jendo, pokud jste četl moje předchozí odpovědi, tak některá vyšetření se zdají skutečně nepříjemná, ale ve skutečnosti tak náročná nejsou. Někdy i samotná příprava na vyšetření - zákaz příjmu potravy, speciální příprava např. na vyšetření tlustého střeva - je pacientem hpodnocena jako horší, než samotné vyšetření. Z vašich obtíží bych Vám však doporučil, abyste vyšetření podstoupil. Pravděpodobně se bude jednat o funkční poruchu, ale pokud podstoupíte vyšetření, budete mít jistotu, že jste zdráv a určitě to bude mít pozitivní vytah na Vaši psychiku a troufám si říci, že možná Vaše úzkost ustoupí a budete časem bez obtíží. Vím, že pokud není člověk zdráv, jeho psychika se horší a tím pádem dochází i ke zhoršení obtíží. Tato zhoršení obtíží pak nadále zhoršuje psychiku a vzniká bludný kruh. proto určitě lékaře. a asi rovnou gastroenterologa navštivte a nechte se aspoň na začátek uděla jen krevní rozbor a pokud bude nutné vyšetření, asi bych se mu podřídil.u

MUDr. Švestka: Protože nejsou ještě další odpovědi, tak jen několik poznámek k panu Jendovi. Vaše obtíže nemusí být způsobeny jen poruchou nebo onemocněním střev. Tyto obtíže se mohou objevit při nemocech žaludku, slinivky, jater atd. To jen pro upřesnění a určitě by to nemělo vést ke strašení pacienta !!!!

jakub: Všem přítomným přeji pěkný den. Pane doktore měl bych na Vás dotaz, který souvisí s astma bronchiale. Touto nemocí trpí moje manželka a protože má současně velké zažívací problémy, bylo jí provedeno kompletní vyšetření - na základě tohoto vyšetření jí bylo sděleno, že musí chodit častěji na vyšetření, protože by toto onemocnění mohlo přerůst v rakovinu. Jaký je na to Váš názor. Děkuji

MUDr. Švestka: Milý Jakube, nevím a přesně nerozumím Vašemu dotazu. Je známo, že chronické onemocnění průdušek, tedy asthma nezvyšuje výskyt rakoviny plic-bronchogenního karcinomu. U jícnu je situace ale trochu jiná, zde může v důsledku onemocnění jícnu při refluxu dojít k poškození sliznice, zánětu, pak vzniká esofagitida. Pokud není pacient léče, dochází ke vzniku vředů na sliznici jícnu, stenozám-zůžení. Pak vzniká tzv. Baretův jícen a ten může být považován za možný předstupneň rakoviny jícnu. Všem těmto komplikacím je ale možno včas a bez problémů předejít řádným vyšetřením.

jakub: Jenomže zde se jedná spíše o opačný jev - podle vyjádření jejího lékaře, že právě astmna pravděpodobně tento reflux způsobilo. Vaše vysvětlení se mi zdá ale logičtější a potvrzuje to co já manželce dlouhou dobu vyčítám a to, že se stravuje velmi nepravidelně a tudíž si to všechno přivodila sama!

MUDr. Švestka: Domnívám se, že vyčítat manželce, že špatným stravovacím návykem si tento stav vyvolala, zde není namístě. Existuje řada chorob, kde skutečně špatné stravovací návyky mohou vyvolat nebo aspoň zhoršt stav. Určitě ale na asthma jako takové stravování nepůsobí a nevyvolává je. Pokud ale v důsledku již dlouhodobě trvajícího asthnatu pacientka např. ztloustne, pak tedy obezita může celkově zhoršovat zátěž organizmu. Pak snížení váhy je zcela namístě a je třeba ho podporovat a event. manželce vyčítat. Samotné onemocnění průdušek onemocnění jícnu nevyvolává. Pokud ano, tak se jedná o úplně jiný druh nemocí s přestupem na jícem. pak ale jsou příznaky zcela jiné.

sonja: zajímá mě vliv jablečného octu na zažívání a hubnutí. mám s tím problém velmi dlouho.

MUDr. Švestka: Nedokážu odpovědět, vím, že jablečný ocet existuje, ale neznám jeho vztah k redukci váhy. Je třeba si počkat, až bude chatovat lékař-dietolog, či lékař, který se zabývá problematikou nadváhy. Ale asi bych byl opatrný, je nebezpečí, že ocet vzhledem ke svého nízkému pH může nepříznivě působit na žaludeční sliznici a pokud budete tento ocet dlouhodobě užívat, je bepezpečí vzniku vředové choroby a event.dalších komplikací.

sonja: pokusím se upřesnit svůj problém. mám období /vždy několik dní/ kdy mohu jíst zdravě - zeleninu, ovoce nebo třeba pít mošt na lačno nebo splácat cokoli a mám zácpu a jindy můžu jíst úplně bez vlákniny a mám providelnou stolici. není to pravidlo, jinak by to bylo jednoduché.

MUDr. Švestka: Třeba právě nepravidelnost v příjmu potravy Vám může způsobovat obtíže s vyprazdňováním. Systém vyprazdňování je do určité míry reflex, který je třeba trénovat, či obnovovat právě určitou pravidelností. Tyto poruchy právě vznikají při změně životního stylu, cestováním, nevhodnou stravou, ale např.i nedostetčným příjmem tekutin atd. Řekl bych, že je třeba o vyprazdňování pečovat. Pokud již tyto obtíže máte, je možné tento defekační reflex opět natrénovat. spočívá v dostatečném příjmu tekutin denně, vhodná skladba potravy, to neznamená se jeden den přejíst zeleninou a pak několik dní nejíst. měla by zde být určitá vyváženost. Vynechat jídle těžká, čkolády atd. Ráno si trochu přivstat, nalačno vypít sklenici vody, ale i džusu, zavést si glycerinový čípek do konečníku a pak lehce kondičně cvičit. Poté, pokud není nucení na stolici, je třeba jít na WC a snažit vyprázdnit. je třeba počíta s tím, že tento reflex se neobnoví za několik dní, ale bude to trvat týdny. Jsou s tím dobré zkušenosti, ale mezi pacienty je tento postup neoblíben, protože je "namahavý". Většina pacientů preferuje někajé léky, roztoky atd. Tím ale vzniká bludný kruh a střevo začně být "líné". proto se pokuste tento režim nastolit co nejdříve a event. se o něm poradně s gastroenterologem. Možná že byste měla být vyšetřena, např. štítná žláza atd.

sonja: já se domnívám, že trávení úzce souvisí s nadváhou. lidé s rychlým metabolismem jsou štíhlí a obvykle hodně jí. dá se metabolismus ovlivnit?

MUDr. Švestka: Metabolismus jako takový se dá obtížně, resp.nelze ho ovlivnit. Je proces který je formován geneticky. Nadváha s tímto přímo nesouvisí. Pokud nejste skutečně nemocná, tak naše zkušnosti jsou takové, že 90 % pacientů má nadváhu skutečně z nedostatečného pohybu a nadbytku přííjmu potravy. Můj kamarád má problémy s tuky v krvi, které jsou u něho dány způsobem stravování. Dodržoval dietu včetně množství, byl nervozní, protože byl hladový a po spočítání energie v poztravě jsem zjistit, že jí ještě o 20 % energie více, než by měl.

Moderátor: Je mi velice líto, že se musíme rozloučit, neboť čas vypršel. Děkuji jménem všech zúčastněných dr. Švestkovi za vyčerpávající odpovědi a těším se někdy opět na shledanou.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Alena

Prosím o vysvětlení co to je "žaludeční kýla", nebo-li porucha svěrače (neustále říhám, téměř v jednom kuse, ale nevrací se mi obsah žaludku!), byla jsem vyšetřena klasickým zavedením přístroje do zažívacího ústrojí, užívám GASTOGEN. Zajímá mne prognóna této poruchy, čím se způsobila, zda se dá úplně odstranit nebo se s tímto problémem budu trápit do konce života. Je mi 56 let, nemám žádné jiné zažívací potíže, mírná nadváha cca 5 kg. Děkuji

xxx

dobry den chtel bych se zeptat co mam delat kdyz mam zazivaci problemy...?

Naďa

Dobrý den, Stále Vás trápí zažívací problémy? Můžu Vám vřele doporučit Emulips, je to čistě přírodní bylinný produkt. Užíváte 1-3x denně 10 kapek, takže balení vydrží až na 3 měsíce. Emulips stojí 375 Kč a obsahuje 50 ml. Pomohl už hodně lidem a Vy můžete být mezi nimi :-) Pokud budete mít zájem o bližší informace nebo o výrobek tak mne prosím kontaktujte. Budu velmi ráda, když se ozvete a myslím, že ani Vy nebudete litovat!!! Těším se a mějte se krásně. Naďa Hrabáková, nezávislý distributor (03-009612) E-mail: [email protected]


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zažívací problémy a nemoci

MUDr. Tomislav ŠvestkaIV. interní klinika, 13. prosince 2001

Pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 2. část - pálení žáhy

Pálení žáhy sice zdaleka není tak závažný stav jako akutní žlučníkový záchvat, ale je to nepříjemnost, které dokáže pořádně pokazit sváteční náladu. A vzhledem k našemu chování u přeplněných vánočních stolů nás může snadno zaskočit. Dokážeme pálení žáhy poznat a najít rychlou úlevu? A můžeme mu předejít?

Pálení žáhy, PYROSA

Palčivý pocit, často vnímaný jako pálení, lokalizovaný za dolní třetinou hrudní kosti. Jde vlastně o zvláštní druh bolesti. Odborné označení pyrosa je odvozeno od řeckého slova pyros = oheň. Někdy pálivý pocit vyzařuje vzhůru v průběhu jícnu, může být spojen též s pocitem překyselení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce