Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Bolest břicha po jídle. Může se jednat o onemocnění slinivky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6973x )

Běžné zažívací obtíže lidé často přecházejí. Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle, nebo po dietní chybě a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění. Může jít o chronický zánět slinivky břišní neboli pankreatitidu, která si zaslouží léčbu.

shutterstock.com

Slinivka břišní neboli pankreas je uložena za žaludkem – v horní zadní části břicha. Je důležitým orgánem v procesu trávení a v metabolismu. Jedná se o žlázu s tzv. vnitřní i vnější sekrecí. Vytváří trávicí šťávy, které jsou spolu s jaterní žlučí vypouštěny do střeva a tam se účastní chemického trávení potravy. Kromě toho uvolňuje slinivka do krve řadu hormonů regulujících metabolické pochody v těle, zřejmě nejznámějším hormonem slinivky je inzulin.

Onemocnění slinivky břišní jsou velmi nebezpečná, pro pacienta náročná a nutno říci jsou do jisté míry i předem ovlivnitelná naším životním stylem, dietou, alkoholem a kouřením.

Příznaky při onemocnění slinivky

Nějčastějšími příznaky, které vedou k podezření na onemocnění slinivky břišní, jsou bolest břicha v oblasti pupku, průjmy, hubnutí, nechutenství a žloutenka (zežloutnutí kůže a očních skler na podkladě blokády odtoku žluči - žlučovod prochází skrze část slinivky břišní a některá její onemocnění mohou způsobit neprůchodnost žlučovodu, což vede k výše uvedenému zežloutnutí).

Existují dvě základní formy zánětu slinivky břišní – akutní a chronický. Tyto chorobné stavy mají zcela jiný charakter. Akutní zánět slinivky je velice nebezpečnou formou náhlé příhody břišní a mnohdy ohrožuje nemocného bezprostředně na životě. Chronický zánět je oproti tomu vleklé onemocnění, které obvykle nevyžaduje hospitalizaci. Nemocnému spíše zhoršuje kvalitu života, ale některé z komplikací chronického zánětu mohou být život ohrožující také.

Čtěte také: Rakovina slinivky břišní - „opomíjený“ zabiják mezi zhoubnými nádory

Akutní zánět slinivky břišní

Jedná se o náhlé, akutní onemocnění postihující slinivku a variabilně i okolní nebo vzdálené orgány.

Příčina

Příčinnou cca 95% všech případů toho onemocnění je alkoholismus, žlučové kaménky nebo příčina zůstává neobjasněna. Průběh akutního zánětu slinivky je velmi variabilní a do značné míry závisí na vyvolávající příčině.

Alkohol má přímý poškozující vliv na buňky slinivky břišní, spíše však způsobí aktivaci trávicích šťáv slinivky, které začnou slinivku trávit. Podobným mechanismem spouští akutní zánět i onemocnění žlučových cest. Obvykle se jedná o kámen ve žlučovodu pod místem, kde se na něj napojuje vývod ze slinivky. Žluč a trávicí šťávy slinivky tak nemohou odtékat do střeva a naopak se mohou dostat zpět do slinivky. Kontakt se žlučí enzymy aktivuje a ty začnou trávit vlastní tkáň slinivky.  Akutní pankreatitida může vzácněji vzniknout i po mechanickém úderu do břicha či po vyšetření ERCP, kterým se vyšetřují žlučové a pankreatické cesty.

Příznaky

Nejcharakterističtějším úvodním příznakem je prudká bolest lokalizovaná nad pupkem, jejíž intenzita může být u těžkého průběhu nesnesitelná. Často proniká do zad, nebo se šíří do celého břicha.

Diagnostika

Diagnóza tohoto onemocnění se postaví ze souboru klinického stavu pacienta, biochemického vyšetření krve a moči, ultrazvuku a eventuelně CT nebo ERCP.

Léčba

Nemocní jsou léčeni na jednotkách intenzivní péče nebo v případě velmi těžkého průběhu na anesteziologicko - resuscitačním oddělení. Následná rekonvalescence je dlouhodobá a opět základním pilířem je dodržování dietního režimu a omezení alkoholu.

Čtěte také: Žaludeční neuróza - může za ni stres

Chronický zánět slinivky břišní

Chronický zánět slinivky břišní slinivky je dlouhodobé, chronické onemocnění charakterizované postupnou přeměnou zdravé tkáně slinivky ve vazivo a tím zhoršováním funkce slinivky se všemi následnými projevy: hubnutí, bolesti břicha, průjmy, zežloutnutí, cukrovka.

Příčiny

Nejčastější příčinou vzniku chronického zánětu slinivky břišní je v naších podmínkách pravidelná konzumace alkoholu, mezi další příčiny můžeme zařadit metabolické příčiny, například porucha metabolismu vápníku nebo tuků. Další vzácnou příčinnou mohou být vrozené, genetické faktory.

Příznaky

Nejprve si nemusíte všimnout žádných příznaků. Pokud se objeví, mohou zahrnovat:

  • bolest v horní části břicha, někdy se zhoršující po jídle a pití, která se může šířit i do oblasti zad
  • nevysvětlitelnou ztrátu hmotnosti
  • průjem
  • světlou stolici s mastnou tukovou konzistencí
  • nevolnost a zvracení
  • dušnost
  • nadměrnou žízeň a únavu

Bolestivé epizody mohou trvat hodiny nebo dokonce dny. Někteří lidé zjišťují, že jídlo nebo pití mohou jejich bolest ještě zhoršit. Jak nemoc postupuje, bolest může být konstantní.

Diagnostika

Základem diagnózy je vyšetření a pohovor pacienta s lékařem, laboratorní vyšetření krve a moči, dále sonografie - ultrazvukové vyšetření břišní dutiny přes břišní stěnu (jedná se o základní a důležité vyšetření, které určuje další postup diagnostiky). Nadstavbovým vyšetření slinivky břišní je CT vyšetření na RTG oddělení. V potřebných případech je možné provést tzv. EUS (endoskopická ultrasonografie). Jedná se o vyšetření tzv. „vnitřním“ ultrazvukem na konci endoskopu, který zavedeme do žaludku nebo dvanáctníku a z bezprostřední blízkosti hodnotit slinivku břišní a dále. Pokud je příčinou zánětu kamínek ve žlučových cestách, bývá v současné době doporučováno tzv. vyšetření ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie - znázornění žlučovodů a vývodu slinivky). Jedná se o endoskopickou metodu, kdy je Vám zavedena jícnem až do dvanáctníku ohebná trubice s kamerou a drobnými nástroji. Pomocí tohoto vyšetření je možné kamínek odstranit a prohlédnout žlučové cesty i vývod slinivky.

Léčba

Pokud se ukáže, že skutečně trpíte chronickým zánětem slinivky břišní, je potřeba ihned začít s léčbou. Ta sice nenapraví již vzniklé škody, ale snaží se vám ulevit od bolesti, zlepšit trávicí funkce a zamezit vzniku komplikací.

V léčbě je rozhodující naprostá abstinence. Dále šetřící, kvalitní strava, s omezením tuků, případně náhrada chybějících enzymů slinivky vhodnými pankreatickými přípravky a korekce diabetu. V léčbě chronické pankreatitidy v posledních letech se uplatňují endoskopické metody (dilatace vývodů, odstraňování konkrementů z pankreatických vývodů při kalcifikující formě chron. pankreatitidy, při zúžení pankreatického vývodu se endoskopicky zavádějí endoprotézy). Existují i účinné chirurgické metody léčby.

Čtěte také: Refluxní choroba jícnu

Komplikace onemocnění slinivky

Náhlý (akutní) zánět slinivky břišní nezanechává při lehčím průběhu na slinivce známky nemoci. Po ústupu zánětu dojde k úplnému obnovení všech funkcí slinivky. Při dlouhodobém zánětu naopak dochází k nevratným změnám, při kterých je řada funkcí slinivky poškozená. Snížená produkce trávicích enzymu působí zažívací potíže, snížená produkce hormonů (zejména inzulinu) má za následek vznik cukrovky. Komplikací tohoto onemocnění může být i vznik pseudocyst, což jsou výrůstky naplněné tekutinou, které se mohou tvořit uvnitř nebo vně pankreatu. Pseudocysty jsou nebezpečné, protože mohou blokovat důležité kanály a krevní cévy. 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

44%
56%
Zatím hlasovalo 16 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zažívací problémy a nemoci

MUDr. Tomislav ŠvestkaIV. interní klinika, 13. prosince 2001

Pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 1. část - žlučník

Je to tak. Vánoce neslavíme "pouze" jako svátek rodiny, zrození, nového začátku. Ale také jako svátek dobrého jídla, a to nejlépe v co největším množství. A často v co nejdivočejších kombinacích. Ale vedle nedopnutého knoflíku na kalhotách nám mohou hrozit i více či méně závažné zažívací potíže. Pokud už na ně dojde, buďte připraveni!

Pálení žáhy, PYROSA

Palčivý pocit, často vnímaný jako pálení, lokalizovaný za dolní třetinou hrudní kosti. Jde vlastně o zvláštní druh bolesti. Odborné označení pyrosa je odvozeno od řeckého slova pyros = oheň. Někdy pálivý pocit vyzařuje vzhůru v průběhu jícnu, může být spojen též s pocitem překyselení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce