Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Barretův jícen: od pálení žáhy k riziku zhoubného nádoru

(MUDr. Jiří Štefánek | přečteno: 34909x )

Nad pálením žáhy máme tendenci mávnout rukou. Jeho ojedinělý výskyt nebývá nebezpečný. Ale pokud je dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobé, může dojít k vážnému poškození sliznice i závažným změnám známým jako Barretův jícen. Ten představuje riziko vzniku rakoviny.

shutterstock.com

Barretův jícen je závažnou komplikací zánětu jícnu, který vzniká v důsledku refluxní choroby.  Ta je někdy laiky nesprávně označována jako pálení žáhy.  Pálení žáhy je však ve skutečnosti pouze možný projev refluxní choroby jícnu.

Refluxní choroba znamená návrat žaludeční šťávy do jícnu kvůli nedostatečné funkci svěrače mezi jícnem a žaludkem, případně kvůli dalším anatomickým odchylkám.

Více o refluxní chorobě i pálení žáhy najdete zde.

Příčiny Barretova jícnu

Trvalé působení agresivního žaludečního obsahu obsahujícího kyselinu chlorovodíkovou na sliznici jícnu má pochopitelně neblahé účinky. Sliznice je drážděná a vzniká v ní zánět. Jako obranná (přesto však nežádoucí) reakce se může časem uplatnit změna sliznice jícnu. Ta se začne proměňovat ve sliznici podobnou sliznici ve střevě. Je to zřejmě dáno tím, že střevní sliznice je vůči působení žaludeční šťávy odolnější.

Plochu takto změněné sliznice v jícnu pak označujeme jako Barretův jícen. Obvykle se nachází v dolní části jícnu blízko přechodu v žaludek. Nejvíce nás zajímá fakt, že Barretův jícen je tzv. prekancerózou, tj. existuje jisté riziko, že se z takto změněné sliznice časem vyvine jedna z forem rakoviny jícnu.

Projevy

Samotný Barretův jícen označuje pouhou změnu sliznice jícnu a nijak se neprojevuje. Jeho vznik může být pochopitelně doprovázen projevy refluxní choroby, z nichž hlavní je pálení žáhy. To však nemusí být přítomno, a tak může být endoskopický nález Barretova jícnu naprosto náhodný.

Diagnostika a léčba Barretova jícnu

Základní diagnostickou metodou je endoskopie, tj. provedení gastroskopie. Barretův jícen je pouhým okem patrný jako okrsek sametově červené sliznice. Definitivní diagnóza je ovšem histologická, je nutno provést odběr vzorku z podezřelého ložiska.

Léčba spočívá v terapii refluxní choroby - podávání léků snižujících kyselost žaludku. Nicméně je nutné zdůraznit, že již proběhlé změny sliznice jsou nevratné a pacienti s existujícím Barretovým jícnem by měli být pravidelně sledováni. V případě, že jsou v ložisku Barretova jícnu nalezeny změny svědčící o probíhajícím nádorovém zvratu, je nutné chirurgické řešení.

Jak předcházet pálení žáhy? Čtěte v tomto článku.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 83 lidí

Mohlo by vás zajímat

Pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

Zánět žaludku

Akutní zánět žaludku bývá nepřesně označován jako žaludeční chřipka.

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 2. část - pálení žáhy

Pálení žáhy sice zdaleka není tak závažný stav jako akutní žlučníkový záchvat, ale je to nepříjemnost, které dokáže pořádně pokazit sváteční náladu. A vzhledem k našemu chování u přeplněných vánočních stolů nás může snadno zaskočit. Dokážeme pálení žáhy poznat a najít rychlou úlevu? A můžeme mu předejít?

Pálení žáhy, PYROSA

Palčivý pocit, často vnímaný jako pálení, lokalizovaný za dolní třetinou hrudní kosti. Jde vlastně o zvláštní druh bolesti. Odborné označení pyrosa je odvozeno od řeckého slova pyros = oheň. Někdy pálivý pocit vyzařuje vzhůru v průběhu jícnu, může být spojen též s pocitem překyselení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce