Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.
Toto je můj zážitek: http://www.lezec.cz/clanky.php?key=8135
(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 35015x )
Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.
je vlastně výboj mezi mraky nebo mezi mrakem a zemí. Energie blesku představuje až jednu miliardu voltů a až 20 000 ampér. Jeho délka trvání je však velmi krátká asi 0,000 1 - 0,003 s. Odpor kůže má v tomto případě ochranný vliv a vzhledem k době trvání a odporu kůže proto blesk při zasažení organismu předá tělu podstatně menší množství energie než např. při poranění vysokým napětím. Navíc proud o vysokém napětí má tendenci proudit po povrchu vodiče (těla).
Při zasažení organismu je v rozporu s laickými názory prognóza nemocných bez rozsáhlých popálenin poměrně příznivá. Prognóza poraněných závisí především na rychlosti, kterou je poskytnuta první pomoc. Většina osob, které utrpí úraz bleskem je pouze omráčena a má jen přechodné potíže různého charakteru. Nejčastěji je to přechodná hluchota, slepota a neschopnost pohybu. Přesto postihne okamžitá smrt při zasažení bleskem ročně na celém světě několik tisíc lidí. Výskyt se pohybuje od 0,09 do 0,12/ 100 000 obyvatel, přičemž asi jedna třetina umírá. V průběhu dne jsou tyto úrazy nejčetnější mezi 16. a 18. hodinou a v roce mezi květnem a zářím. U osob, které zasažení bleskem přežily jsou však popsány v 75% významné neurologické nebo neuropsychické důsledky.
Přímé zasažení bleskem způsobuje u třetiny poraněných náhlou zástavu srdeční nejčastěji jako prvotní účinek proudu, někdy jako druhotnou vlivem déletrvajícího bezdeší. Časté jsou i poruchy vodivosti, jež mají za následek poruchy srdečního rytmu. Důležité je včasné a neprodlené zahájení oživování. Mnoho případů svědčí o tom, že i po dlouhotrvajícím oživování je výsledek úspěšný.
Zde vzniká často zhmoždění plic s tzv. pneumothoraxem (vzduch v pohrudniční dutině způsobí kolaps plíce). Důvodem vzniku zástavy dýchání může být poškození dechového centra v prodloužené míše.
Nervová tkáň bývá často poškozena vzhledem k své velké vodivosti. Obraz poškození může být velmi rozmanitý. Je přítomna škála příznaků od přechodné zmatenosti přes popsané smyslové výpadky po bezvědomí s křečemi. Komplikací může být i krvácení do mozku.
Zde přichází v úvahu tupé trauma, zlomeniny, vymknutí zhmožděniny vznikající primárně nebo druhotně při pádu. Je nutno na ně pamatovat při poskytování první pomoci.
Na kůži vznikají popáleniny všech stupňů. Rozsáhlé popáleniny bývají neobvyklé. Typickým obrazem na kůži jsou povrchní popáleniny, které mají tvar listů kapradiny.
Prevencí úrazu je vyvarovat se v průběhu bouřky pobytu na otevřené pláni nebo vyvýšeném místě. Ohroženy jsou osoby na otevřené rovné pláni, cyklisté, jezdci na koni a běžící osoby, osoby ve stanech, pod osaměle stojícímu stromy a ve skalách nebo pod sloupovitými skalními útvary. Úrazem jsou ohroženi (i když s menším rizikem) i cestující v automobilech na člunech a v letadlech.
Při zasažení je dobré dodržet následující postup:K zasažení bleskem přistupují všichni s velkým respektem, ale ne vždy musí skončit tragicky. Proto je nutné v těchto případech nezpanikařit a poskytnout první pomoc neprodleně. Minuty zde hrají velkou roli.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Dobrý den, při chvilce nepozornosti se syn dotkl zásuvky a dostal asi ránu, protože začal plakat. Žádné příznaky něčeho neobvyklého jsme na něm nezaznamenali. Ale má vrozenou srdeční vadu, mohlo ho to nějak ohrozit? Mám s ním zajít k lékaři? Mockrát děkuji.
Přidat nový komentář