Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Poranění krku, páteře a míchy

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 79850x )

V některých případech se poranění páteře vyskytuje společně s poraněním míchy.

K poranění páteře dochází při různých příležitostech, většinou při pádu z velké výšky. Poranění vzniká při automobilových nehodách, při pádech z lešení, nebo ze střechy a při sportu. Ze sportů je to zejména horolezectví, paragliding, létání na rogalu a sportovní létání. Nejsnadněji je postižitelná úrazem krční páteř, pak bederní a hrudní.

Poranění krku, páteře a míchy

V některých případech se poranění páteře vyskytuje společně s poraněním míchy. Mezi příznaky izolovaného poranění páteře bez poranění míchy patří především bolestivost v postižené oblasti. Jakákoliv bolest v zádech, na hrudi, nebo na krku může signalizovat toto poranění. Poranění míchy se projeví různým stupněm ochrnutí, nebo ztráty citlivosti v některé části těla. Tyto příznaky však nejsou patrné u poraněných v bezvědomí, u kterých toto zranění nelze nikdy vyloučit. Je třeba proto se zraněným v bezvědomí manipulovat tak, jako by tento typ poranění měl.

Zranění s poraněnou krční páteří jsou vždy bezprostředně ohroženi na životě. Zejména první dva krční obratle mají úzký vztah k životně důležitým centrům v prodloužené míše, které řídí základní životní funkce - dýchání a krevní oběh. Zlomeniny těchto obratlů s poškozením těchto center označujeme laickým výrazem "zlomený vaz". Tato situace je neslučitelná se životem.

Poranění v oblasti hrudní nebo bederní páteře ohrožuje vždy zraněného trvalou invaliditou. Poranění míchy může způsobit až zachránce při nešetrném vyprošťování, nebo nesprávném transportu. Manipulovat se zraněným by mělo v těchto případech více lidí tak, aby nedocházelo k ohýbání trupu v jeho podélné ose, nebo k rotacím trupu okolo této osy.

U nemocných v bezvědomí je nutno vždy zajistit průchodnost dýchacích cest, dýchání a krevní oběh tak, jak to bylo popsáno v článku o oživování. Zajistit A+B+C. Při zajišťování dýchání, průchodnosti dýchacích cest a nepřímé masáži srdeční může zachránce s nemocným manipulovat nepříznivě vzhledem k potenciálnímu poranění páteře, avšak oživování má v těchto případech přednost, neboť bez těchto manipulací by nemocný nemusel přežít.

Zásady první pomoci

  • Uložíme poraněného na záda na rovnou podložku a poučíme jej, že se nesmí hýbat (hlavně hlavou - otáčet hlavu, zvedat hlavu a podobně) a obracet se na bok.
  • Při každé manipulaci se zraněným je nutné, aby s ním manipulovalo více lidí výše popsaným způsobem. Nejvýhodnější je zraněného uložit na tvrdou, rovnou podložku, na které jej můžeme transportovat (deska, dveře, široké prkno atd.).
  • Při podezření na poranění krční páteře je vhodné páteř znehybnit. K tomuto účelu poslouží např. dva větší sáčky s pískem, kamínky, boty apod., které položíme vedle hlavy z obou stran. Hlavu můžeme navíc přilepit k podložce přes čelo širokým pruhem náplasti.
  • Transport postiženého k odborné pomoci s trvalým sledováním stavu.

Při poranění měkkých tkání krku může dojít k poranění struktur, jejichž poškození má za následek bezprostřední ohrožení života. Na krku totiž vede pro člověka velmi důležité potrubí, které jednak přivádí okysličenou krev do mozku (cévy nazývané krkavice) a dále vzduch do plic (potrubí zvané hrtan a průdušnice).

Průtok krve mozkem člověka činní asi 14 % celkového oběhu krve v celém organismu - tzn. že do mozku přiteče za minutu asi 750 ml krve. Při poranění jedné krkavice dospělý člověk vykrvácí za několik minut. Při poranění obou krkavic je samozřejmě čas poloviční. K bezvědomí a ohrožení života však dochází daleko dříve.

Jakl postupovat při takovém poranění?

Poranění průdušnice a hrtanu se projeví únikem vzduchu z rány na krku. V případě dostatečného dýchání a nepřítomnosti dušení není třeba jakýchkoliv zákroků. Je však nutný okamžitý transport k odborné pomoci. Při dušení se pokusíme o obnovení průchodnosti dýchacích cest. Pokus o koniopunkci je však až tím posledním možným pokusem, pokud selhávají ostatní pokusy o obnovení průchodnosti dýchacích cest. Okamžitý transport je předpokladem úspěchu.

Při poranění tepny na krku máme pouze jedinou možnost. Stlačit krvácející cévu přímo v ráně na krku a držet krvácející cévu tímto způsobem v průběhu celého transportu až do převzetí ve zdravotnickém zařízení. Dostupnost a kvalita odborné pomoci je v obou případech limitující. Odsun je nutno provést v obou případech co nejrychleji všemi dostupnými prostředky.

Teorie je vždy pouze teorie. Představte si sebe v obdobné situaci. Nepříjemné pomyšlení, že? A přitom je to jen myšlenka. Příště snad něco méně drsného.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
kaculle
3x

dobry den chtela bych se zeptat.kdys se stane autonehoda a ja musim provest prvni pomoc jestli smim delat srdecni masaz v automobilu kdys je postizeny zaklineny a nevime jestli nema vnitni zranenni nebo neco z pateri...moc dekuji za odpoved...je to prome moc dulezite.S pozdravem Kaculle

RobertPleskot
4x

Dva roky starý dotaz si zasluhuje odpověď :-) Pokud je někdo opravdu zaklíněn a potřebuje srdeční masáž, znamená to, že po výrazném násilí (havárie a deformace auta) nereaguje na bolest ani nedýchá. Srdeční masáž je takřka 100% beze smyslu. Hlavně na ní není místo, alespoň z mých zkušeností. Jinak poranění páteře ani vnitřní zranění nejsou důvodem proč masáž neprovádět. Jen má malou naději k obnovení života. Zahájení srdeční masáže je nejdůležitější u ztráty vědomí bez normálního dýchání. Člověk před vámi na ulici se svalí, nereaguje na silný bolestivý podnět a dýchá nepravidelně, řídkými lapavými dech, nebo nedýchá vůbec. Zavolejte 155 a masírujte. Tam je velká šance (cca 20%) zachránit život. Úspěšné resuscitace po úrazech se vyskytují převážně v televizi. MUDr. Robert Pleskot výuka první pomoci zážitkem www.zdrsem.cz

Štěpánka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Cca před měsícem mě při koupání v moři nešikovně udeřila do krku zezadu vlna, bolelo to, ale během dne to přešlo. Od té doby se mi stává, že mě opakovaně krční páteř bolí. Může to s tím souviset a může být ještě ohrožena mícha, nebo již ne? Děkuji za Vaši odpověď.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Impotence

Nedostatečná tuhost mužského pohlavního údu patří k nejčastějším funkčním sexuálním poruchám. Alespoň někdy v životě se s tímto problémem setká naprostá většina mužů.

Poranění krku, páteře a míchy

V některých případech se poranění páteře vyskytuje společně s poraněním míchy.

Rychlé sexuální vzrušení

Znáte nějakou bylinu, která by mi pomohla se rychleji vzrušit při pohlavním styku? Vlaďka

Cukrovka (diabetes)

Chtěla bych se zeptat, zda existují nějaké homeopatické léky, které by pomohly v léčení cukrovky. Alice

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce