Inzerce

Léto a děti: Jízda na kolečkových bruslích

23. července 2007, prof. MUDr. Zdeněk Doležel CSc.   |   přečteno: 15289x

Jízda na kolečkových bruslích patří u dětí k velmi častým a oblíbeným sportům. Dá se provozovat kdekoli.

Kdo chce jezdit na kolečkových bruslích, měl by umět padat.


Jízda na kolečkových bruslích, in-line skating, patří u dětí k velmi častým a oblíbeným sportům. Dá se provozovat kdekoli, kde je rovný a pevný terén a vybavení je celkem nenáročné. Je třeba investovat jen do bruslí a chráničů. Na rozdíl od skateboardingu se mnohdy do sportování zapojí celá rodina. Ani dědečkové a babičky už dnes nejsou výjimkou. Pro všechny ale platí jedna zásada: kdo chce jezdit na kolečkových bruslích, měl by se především naučit padat.

 • První zásada je stejná jako u skateboardingu - nejezdí se na silnici. Pokud se bruslí na chodnících ulic, v parcích nebo na cyklostezkách společně s cyklisty, je třeba dbát zvýšené opatrnosti a vzájemné ohleduplnosti.
 • Také při in-line bruslení je vhodné, aby dítě mladší deseti let jezdilo pod dohledem zkušené osoby. Tou je rodič nebo starší sourozenec. Děti mladší 5 let mohou bruslit, ale nezbytným předpokladem je, aby v takovém případě skutečně jezdily jen na dostatečně širokém prostranství, s dobrým povrchem a s minimem možných překážek. Překážkami mohou být například zaparkovaná auta, zvýšený pohyb chodců, jiné sportující děti, ale také některé pevně zabudované konstrukce (lavička, houpačka, odpadkový koš). Přítomnost zkušeného doprovodu je samozřejmě nepostradatelná.
 • Vybavení různými chrániči je při in-line bruslení obdobné jako u skateboardingu, vhodná přilba by měla být úplnou samozřejmostí.
 • Odpovídající chrániče většinou dobře brání povrchním poraněním například kolen nebo loktů. Při pádech ale často dochází k tomu, že si dítě narazí kostrč a to pádem přímo na povrch, na němž se bruslí. Náraz na tuto tělní partii však může vzniknout i tak, že si při něm dítě "přisedne" nohu s bruslí. Poranění kostrče bývají velmi bolestivá a v některých případech je proto vhodné včas vyhledat lékařské ošetření.
 • Kolečkové brusle
 • Řada pádů na in-line bruslích je provázena tím, že při nich padající různě intenzivně roztáhne nohy, lépe řečeno obě dolní končetiny. Toto poměrně značné roztažení a tím možnost poranění se pak týká zejména kyčelního kloubu. Navíc při vlastním dopadu se může dítě udeřit, nejčastěji přímo o kolečkovou brusli, do velmi citlivé partie těla, kterou je zevní genitál. Úder však může v podbřišku směřovat také do oblasti močového měchýře. Je proto vhodné, aby dítě po pádu vždy alespoň orientačně vyšetřil jeho rodič a přehlédl i zevní pohlavní ústrojí. V případě nálezu různých trhlinek, krvácení a rozsáhlejších hematomů (modřin) v oblasti genitálu je třeba neprodleně vyhledat odborné ošetření. Případná změna barvy moči (červená, narůžovělá) po některém pádu při bruslení může být projevem poraněné močové trubice nebo močového měchýře – odborné vyšetření i v těchto případech nesnese odkladu.
 • In-line bruslení v současné době získává určitou novou podobu. Na trhu se objevily "tenisky", které na své podešvi mají v patní části jeden pohyblivý váleček. Jde tedy o jakousi obuv s klouzavým podpatkem (angličtina má pro tyto boty označení heelys), na které se lze vézt, ale při určité opatrnosti ji používat tak k normální chůzi. Podobný pohyblivý váleček lze však koupit i samostatně a s pomocí dodávaných fixačních pásků jej snadno upevnit na běžnou sportovní obuv. Tento typ je v angličtině označován street gliders, doslova tedy kluzáková bota. Bruslení na těchto „teniskách s válečky“ je poněkud snadnější než na in-line bruslích. Je však třeba upozornit na to, že noha není v klouzavých teniskách zejména v oblasti kotníku dobře fixována, navíc teniska značně svádí k tomu, že lze bez větších potíží rychle kombinovat běžnou chůzi s bruslením. Tak tomu není vůbec a pohyb na těchto klouzavých teniskách vyžaduje zkušenost, dobrou pohybovou koordinaci, ale také velkou opatrnost. Při používání kluzákových tenisek snadno vznikají poranění kotníku, chodidla, prstů nohou, ale i holeně. Helma chránící hlavu a další chrániče jsou i pro pohyb s klouzavými teniskami zcela nepostradatelným doplňkem.
 • Na závěr jen jedna méně známá informace. Rychlost při rekreačním in-line bruslení je většinou v rozmezí 20 – 30 km/hod, zkušení jezdci však běžně dosáhnou rychlosti až 50 km/hod. Za mimořádných podmínek byla dosažena dokonce rychlost 112 km/hod. Přihlédneme-li tedy k rychlosti v rozmezí 20 – 50 km/hod, můžeme pohybovou energii in-line bruslaře přirovnat jedoucímu osobnímu autu. Tyto údaje by proto měly být dostatečně pádným důvodem proto, aby děti při tomto sportu důsledně používaly všechny ochranné pomůcky a také věnovaly patřičnou pozornost svému okolí.

Na závěr přejeme bezpečnou a plynulou jízdu a pozor na pády!

autor: prof. MUDr. Zdeněk Doležel CSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Kamil

nejlepší na kolečkový brusle jsou obchodní centra. S klukama občas vezmem kolo a jezdíme po jezdících schodek a zdrháme před ochrankou, ale je to dobrý i na kolekočkových bruslích. Každopádně nově udělaná asfaltka okolo obchodních centre je taky super

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. července 2009, 08:54:54


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 280 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

  Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

 • jana (Pravda o endoprotézách: I nejlepší kloubní náhradu dostanete zadarmo ) 23. září 2019, 09:41:48

  Dotaz-je někde uzákoněno, že do 65let smí člověk dostat lepší kyčelní kloub a pak již… Diskutovat

 • Kukuc (cipralex) 23. září 2019, 14:07:51

  Ahoj, mam to podobne, jak to dopadlo u tebe? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.