Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Poranění břicha

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 51294x )

Poranění může být důsledkem přímého násilí (bodnutí, úder do břicha) nebo důsledkem tzv. decelerace, což je poranění nebo odtržení břišních orgánů vlivem náhlé ztráty rychlosti.

Poranění břicha je spolu s poraněním krku a hrudníku stav, který často ohrožuje zraněného přímo na životě. Poranění může být důsledkem přímého násilí (bodnutí, úder do břicha) nebo důsledkem tzv. decelerace, což je poranění nebo odtržení břišních orgánů vlivem náhlé ztráty rychlosti. K takovým úrazům dochází při nárazu, kdy se tělo náhle zastaví a u břišních orgánů dojde vlivem setrvačnosti (ještě chvilku zůstávají v pohybu) k natržení nebo utržení závěsného aparátu, který většinou obsahuje cévy, které orgán vyživují. Důsledkem je často prudké krvácení.

K jakým poraněním může tedy v břiše dojít?

 • krvácení z orgánů v dutině břišní (játra, slezina, ledviny, větší cévy, střeva) nebo velkých cév (dolní dutá žíla, aorta - hlavní břišní tepna),
 • proděravění střev s rozvojem zánětu pobřišnice,
 • roztržení močových cest (močovody, močový měchýř) s možným rozvojem zánětu v okolí,
 • poranění ženských pohlavních orgánů hlavně v případě těhotenství (děloha, vaječníky).

Zavřená poranění břicha

jsou většinou způsobena účinkem tupého násilí na břišní stěnu (kopnutí při rvačce, údery do břicha při sportu) tlaková vlna při výbuchu, nebo prudkým zabrzděním (dopravní nehody, pád z výše).

Příznakem vnitřního zranění je vždy bolest různé intenzity a charakteru, rozvoj šokového stavu. Dalšími příznaky jsou nevolnost a zvracení, pocení, bledost, zrychlený a hůře hmatný tep a při prohlubujících se příznacích může stav vyústit do ztráty vědomí.

Na zavřené poranění břicha myslíme vždy při automobilové nehodě u nemocného v šoku s bolestmi břicha, při každém pádu, nárazu na břicho, nebo do bederní krajiny (do zad). Zvláště mnohočetná poranění mohou zastřít zavřené poranění břicha.

První pomocí je:
Poranění břicha
 1. Především co nejrychlejší odsun do zdravotnického zařízení.
 2. Nemocného ukládáme do polohy na zádech s podloženými dolními končetinami.
 3. Pokud nemocný zaujme polohu na boku, která mu více vyhovuje, nebráníme mu.
 4. Nepodáváme nic k jídlu ani k pití. Léky tišící bolest smí postižený dostat vždy až ve zdravotnickém zařízení po nutných vyšetřeních.
 5. Rychlý transport do zdravotnického zařízení má zásadní význam při poranění břicha.

Otevřená poranění břicha

jsou většinou způsobena ostrým předmětem. Poranění břicha může komplikovat i bodnou ránu hrudníku, zad nebo stehna. Poranění, která se mohou zdát na první pohled povrchová, mohou pronikat hluboko do tkání a tělesných dutin. Nelze proto podceňovat jakékoliv poranění, zvláště jestliže jsme nebyli svědky jeho vzniku.První pomocí v těchto případech je:

Poranění břicha
Poranění břicha
 1. Ránu sterilně překrýt. Jestliže rána silně krvácí je nutno ji zatampónovat, nebo silně zkomprimovat třeba i holou rukou.
 2. Při výhřezu kliček střevních při rozsáhlých zejících poraněních je břicho nutné zabalit do čistého nejlépe vyžehleného prostěradla, osušky, ručníku a podobně. Při znečištění břicho ani střevní kličky žádným způsobem neočišťujeme, vyhřezlé střevo se nesnažíme vpravit zpět do dutiny břišní.
 3. Postiženému nepodáváme jídlo ani tekutiny.
 4. Urychlený transport do nemocnice je žádoucí.

Je zřejmé, že u nejtěžších poranění, zvláště u těch, které mohou přímo ohrozit život poraněného jsou možnosti první pomoci omezené. Přesto na těchto sporých opatřeních vždy závisí život nemocného. Prioritou je vždy omezit nebo zastavit prudké krvácení a zařídit neprodlený transport do nemocnice.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
karel
1x

Pro popichavání v pravém podbřišku doporučila mne obvodni k vyšetření kolonoskopii,aby se vyloučil zanět slepeho střeva.Po tomto vyšetření mám problem z nasáváním vzduchu do střeva,který tam předtím nebýl a tak jsem hned dotyčného lékaře se tázal jestli mi nepoškiodil střevo.Tento lékař to popirá a tvrdí,že to mám z nadymaní což nenií pravda. Tento lékař mne bez mého svoléní uspal a 1 1/2 hodiny vyšetřovál. Po vyšetřeni se předemnou skryl a nbeřekl mi ani výsledek vyšetření. Ztoho mně vznikla nepřijemná zdravotní situace ze které se nevím jak dostat.Z tohoto lékařského pochybení nemůžu chodit,udržet rovnováhu a trnou mi stoho nohy. Nemohu pochopit toto lékařské jednaní a mám dojem,že v tejto nemlocnici není něco v pořádku Karel

hana tomášová
1x

Je to velmi nepříjemná záležitost. Mně osobně na poranění - až ve fázi hojení a post traumatické fázi celkem slušně pomohl curenzym na podporu hojivosti a regenerace.

Kvetoslava

Co může znamenat bolest břicha na levém boku v dolní části pouze při pohybu a zakaslani po upadnuti děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - zasažení bleskem

Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.

Poranění krku, páteře a míchy

V některých případech se poranění páteře vyskytuje společně s poraněním míchy.

Poranění lebky a mozku

Zlomenina lebeční spodiny se buď neprojeví vůbec, nebo se může projevit krvácením z úst, nosu, nebo ucha.

Vánoce se vyplatí nepodcenit

Vánoce je období, kdy se průměrný nešika dostává do kontaktu s předměty, které po ostatní roční období nepotřebuje a které mohou být doslova kamenem úrazu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce