Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Pravidla bezpečnosti při zimních sportech

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 18774x )

Je úplně jedno, jaký typ zimního sportu si vyberete, největší prioritou by měla být bezpečnost. Zde předkládáme několik upozornění, které je třeba mít na paměti před tím, než vyrazíme do hor.

shutterstock.com

Je úplně jedno, jaký typ zimního sportu si vyberete, největší prioritou by měla být bezpečnost. Zde předkládáme několik upozornění, které je třeba mít na paměti před tím, než vyrazíme do hor.

Lyžování:

Během lyžařské sezóny, pokud si vybereme tento druh sportu, bychom měli věnovat pozornost přípravě vybavení. Odborníci souhlasí, že používání helmy není špatný nápad, avšak poranění hlavy tvoří jen asi 2,6 % vážných poranění při lyžování. Mnohem vážnějším problémem je poranění kolen, které tvoří asi třetinu všech poranění. Dalším častým úrazem jsou zlomeneniny. Statistiky hovoří o 135 tisících poranění u přibližně 54 milionů návštěvníků hor v roce 1997. Může se to zdát komické, ale nejdůležitější dovedností, kterou uplatníme, chceme-li se vyhnout poranění během lyžování, je umění padat. Držte paže dopředu, lyže u sebe a ruce nad lyžemi. Nepoužívejte ruce k zabránění pádu a nesnažte se vstát dřív, než po pádu úplně nezastavíte.

A zde je dalších pár rad:

 • Jste-li začátečník, nechte se zapsat do kursu, kde se můžete přiučit od zkušených lyžařů.
 • Není vázání nastaveno příliš pevně vzhledem k vašemu lyžařskému umění? A je vůbec seřízeno? Lyže by měly při pádu vypnout. Než vyrazíte na hory, nechte si lyže seřídit u odborníka, nebo lépe ještě než opustíte prodejnu lyží. Řada prodejen tento servis poskytuje.
 • Jestliže při jízdě ztratíte kontrolu nad lyžemi, padejte spíše dozadu na zadek, nebo na stranu.
 • Udržujte se v kondici celou sezónu a celý rok. Před tím, než vstoupíte na vlek se rozcvičte a protáhněte.

Snowboarding:

Tento typ sportu je i u nás rok od roku oblíbenější a jeho fanoušků přibývá. V roce 1997 bylo na světě asi 2,5 miliónu snowboardistů, což je dvakrát více než v roce 1988. Od té doby se zlepšilo vybavení a bezpečnostní prvky u tohoto druhu zimního sportu. Mnoho poranění souvisejicích s tímto druhem sportu se týká zápěstí, předloktí a kotníků, protože snowboardisté často používají ruce k zabránění pádu. Mnoho těžkých zranění se stane při skocích.

 • Nechte se poučit od zkušených jezdců, než se poprvé odvážíte na svah. Nechat se zapsat do kursu je minimum, které pro sebe můžete udělat.
 • Při pádu vás mohou ochránit nákoleníky a nátepníky.
 • Cítíte-li se unavený, udělejte si přestávku.
 • Pokud jezdíte na tratích mezi skalami nebo se stromy, používejte přílbu.
 • Zůstaňte na označených tratích.
 • Nezačínejte se skoky pokud nemáte určité zkušenosti, nebo neznáte odpovídající informace. Skoky jsou častou příčinou poranění páteře!

Sáňkování:

Mnoho zranění při sáňkování zahrnuje zlámané ruce nebo nohy, což bývá výsledek pádu se sáněk. Jak se vyhnout zlomenině?

 • Jezděte na saních, které jsou řiditelné.
 • Nenechte předškolní děti sáňkovat bez dohledu, neboť nemají ještě potřebnou koordinaci.
 • Před první jízdou se ujistěte, že svah není příliš strmý, nebo neskýtá jiná úskalí.
 • Při jízdě noste helmu.
 • Sáňkujte vždy tváří dopředu, ale ne vleže hlavou dopředu.
 • Sáně nikdy nepřetěžujte, sledujte maximální nosnost, která bývá uvedena výrobcem.

To je jenom několik rad, které slouží spíše k zamyšlení nad přístupem k zimním sportům. Ať už si vybereme kterýkoliv sport, je nutné zvážit hranice únosného rizika. Jsme opatrní nebo rádi riskujeme? To záleží pouze na nás samých. A děti? Ty vyžadují dohled v každé situaci. Je dobré, když má dítě pocit, že se můžeme každou chvíli objevit na blízku a zkontrolovat si jeho počínání.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Sport a cvičení
Partner rubriky Sport a cvičení

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Pravidla bezpečnosti při zimních sportech

Je úplně jedno, jaký typ zimního sportu si vyberete, největší prioritou by měla být bezpečnost. Zde předkládáme několik upozornění, které je třeba mít na paměti před tím, než vyrazíme do hor.

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Zdravá výživa a sport

Rekreační sportovci a vůbec všichni aktivně žijící lidé by měli ve svém stravování dodržovat určitá pravidla. Dát si před návštěvou posilovny několik knedlíků se smetanovou omáčkou není právě to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce