Poranění elektrickým proudem - práce, domácnost, elektrické vedení

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 66690x )

Poranění elektrickým proudem je častým typem poranění, se kterým se můžeme setkat i na ulici, doma, kdekoliv ve městě, v práci, ale i v přírodě. Poškození se projeví různým stupněm bezvědomí, křečemi, hluchotou, slepotou, poruchami hybnosti nebo čití.

shutterstock.com
Poranění elektrickým proudem je častým typem poranění, se kterým se můžeme setkat i na ulici, doma, kdekoliv ve městě, v práci, ale i v přírodě. Kombinuje několik typů poranění:
 1. poranění elektrické
 2. poranění tepelné - popáleniny
 3. a poranění mechanické, které bývá druhotné (pád, exploze, křečovitý stah svalů)

Pokud dojde k zástavě dýchání a oběhu, je nutné zahájit oživování s co nejmenší časovou prodlevou.

V statistikách jsou nejvíce zastoupeni mladí muži, a co je zajímavé, profesionální elektrikáři. Ženy tyto profese vykonávají velmi vzácně a proto jsou ve statistikách ohodnoceny menšími čísly. Druhé místo ve statistice co se týká úmrtnosti patří dětem zejména okolo 12 let věku a chlapcům. Výjimkou však nejsou ani batolata a děti předškolního věku.

Jak působí elektrický proud na postiženého?

Uplatňuje se dvojí mechanismus:

 1. přeměna elektrické energie na teplo a poškození tkání teplem
 2. vliv elektrického proudu na buněčné membrány a změna jejich vlastností při průchodu elektrického proudu.

Míra poškození závisí na fyzikálních a chemických faktorech, které si nebudeme rozebírat. V podstatě s můžeme účinky na organismus rozdělit do tří skupin:

 1. Působení stejnosměrného proudu organismus snáší poměrně dobře i při vyšších intenzitách.
 2. Hůře je snášen proud střídavý, který je nebezpečný i při malém napětí. Srdce je nejcitlivější na frekvence 50 - 60 Hz, což je frekvence domácích síťových rozvodů.
 3. Proud o vysokém napětí nad 1000 V může způsobit spíše rozsáhlé popáleniny a poškození vnitřních orgánů.

Poškození se týká většinou více tělních systémů. Změny krevního oběhu jsou zejména při působení střídavého proudu a jsou vyjádřeny jako poruchy srdečního rytmu. V praxi se projeví velmi zrychleným nebo naopak zpomaleným pulsem či nepravidelným pulsem. Na dýchání se projeví křeč dýchacích svalů vyvolaná průchodem elektrického proudu přes hrudník, nebo zástava dechu po zástavě oběhu. Poškozen může být často i mozek. Poškození se projeví různým stupněm bezvědomí, křečemi, hluchotou, slepotou, poruchami hybnosti nebo čití. Poškození kostí nebo svalů je zpravidla způsobeno svalovým stahem při průchodu elektrickým proudem. Mohou se vyskytnout zlomeniny, poškození svalů, šlach, kloubů. Častou komplikací úrazu jsou popáleniny, které vznikají nejčastěji v kontaktu kůže s vodičem, nebo elektrickým obloukem, který provází úrazy elektrickým proudem s vysokým napětím a to i bez kontaktu postiženého s vodičem.

Nejdůležitější je prevence!

Většině úrazů lze předejít. Zaměříme-li se na zmíněné rizikové skupiny je nutno zejména dodržovat bezpečnostní předpisy u zaměstnanců, kteří jakýmkoliv způsobem manipulují s elektrickou energií, s vodiči či elektrospotřebiči. Zaměstnavatel je povinen personál vyškolit a to nejen pro práci s přístroji, ale i v první pomoci, opatřit ochrannými pomůckami a bezpečnostním vybavením.

Rodiče by měli působit na děti a varovat je před nebezpečným jednáním, kterým mohou způsobit úraze nejen sobě. Je nutné zabezpečit elektrické zásuvky proti batolatům. Existují pomůcky k zaslepení. Zejména je nutné vést děti svým osobním příkladem, tzn. dodržovat zásady bezpečnosti i při manipulaci s přístroji doma. Je nutné mít na paměti, že častým místem smrtelného úrazu elektrickým proudem je koupelna. Je proto nutné omezit používání elektrických spotřebičů při koupání nebo sprchování.

Jak postupovat při poskytování první pomoci?

 • Důležitá je především vlastní bezpečnost – nedotýkáme se postiženého!
 • Vypneme elektrický proud (hlavní jistič, vypínač). Pokud to není možné postavíme se na nevodivý materiál, použijeme nevodivý předmět (např. rukojeť koštěte) – odsuneme jím končetiny od zdroje elektrického proudu či samotný zdroj od těla. V případě úrazu vysokým napětím je nutno vyčkat v bezpečné vzdálenosti tak dlouho, dokud není vypnut celý obvod. Za bezpečnou vzdálenost považujeme alespoň 18 m.
 • Přivoláme odbornou pomoc.
 • Kontrolujeme a zajistíme základní životní funkce (stav vědomí, přítomnost dechu). V případě jejich selhání okamžitě zahajujeme resuscitaci.
 • Pokud jsou zabezpečeny životní funkce poskytneme první pomoc v případě popálenin, nebo jiných poranění.
 • Polohujeme podle stavu vědomí
  • - u pacienta při vědomí se zvednutou horní část těla
   - při bezvědomí zotavovací poloha
 • Udržujeme tělesnou teplotu (pacienta přikryjeme)

Je nutno mít na paměti, že úraz elektrickým proudem způsobí v organismu řadu změn, které nelze při prvním kontaktu s postiženým postihnout. V praxi to znamená, že i postižený, který je po úrazu elektrickým proudem při vědomí a relativně v pořádku je ohrožený selháním základních životních funkcí i po relativně delším časovém intervalu. Z tohoto důvodu je nutno postiženého sledovat a dopravit jej vždy k odbornému vyšetření.

Máte poškozený elektrický spotřebič? Zavolejte radši drahého opraváře!!!!

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym významně zkracuje dobu léčby po operaci, zlomenině či úrazu.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
kkkkkkkkk

dobré:-D


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 555 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Čtyři cviky, které pomohou při léčbě osteoporózy

I když se o osteoporóze mluví jako o nemoci žen po menopauze, mohou jí onemocnět i mladší ženy. „Stáří není podmínkou vzniku této zákeřné choroby, takže prevence je na místě i pro ženy mladší, které mají jeden a více rizikových faktorů,“ říká MUDr. Hana Pospíšilová v rámci projektu na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus.

Ošetření rány po vytažení stehů

Dobrý den, při úrazu jsem utrpěla otevřenou ránu očního víčka, jsem týden po vytažení stehů. Byl mne doporučen klasický Heparoid, ten je příjemný, ale nevím, zda to má účinek a nebo gel Contractubex, po tom mě to velmi nepříjemně stahuje . Můžete mi doporučit ještě nějaký přípravek, vhodný na obličej? Děkuji za odpověď.

Jak je to s hlášením úrazu zdravotní pojišťovně

Jak je to s povinností hlásit zdravotní pojišťovně úraz zaměstnance v zaměstnání či žáka ve školském zařízení? Jaké formuláře máme použít a do kdy musíme úraz hlásit?

Nejčastější zimní úrazy

Většina zimních úrazů je spojena se zimními sporty, zejména s lyžováním, jízdou na snowboardu, sáních nebo bruslením. Nejčastěji se jedná o poranění končetin. Při pádu se snažíme chránit rukama, a proto se setkáváme nejvíce se zlomeninami horních končetin. Při pádech na záda u sjezdového lyžování nebo jízdě na snowboardu dochází k poranění páteře, a to nejen samotných obratlů, ale také k poškození míchy. Nebezpečí v zimním období hrozí také starším lidem, kteří velmi často trpí osteoporózou a zraní se při chůzi na zledovatělém povrchu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.