Jestli se chystáte připlatit si za výběr doktora, schovejte zatím peněženky

( Renata Vyšínová | přečteno: 20401x )

Za „obyčejného“ doktora pět tisíc, za primáře patnáct. To jsou částky, které byste si měli připravit, pokud si chcete připlatit za péči konkrétního lékaře u plánovaného zákroku.

shutterstock.com

Ministerstvo zdravotnictví dalo nemocnicím zelenou k tomu, aby vybrali lékaře, kteří budou „oceněni“ a nabídnuti pacientům v podstatě jako nadstandard. Slibuje si od toho, že přestane systém "obálek" pro vstřícné lékaře. Nemocnice tím získá prostředky, které rozdá právě mezi lékaře a tak jim zvýší platy a tím pádem i motivaci zůstat v českých nemocnicích. V neposlední řadě část z vybraných peněz zůstane nemocnici a ta je věnuje na lepší vybavení, takže ve finále poslouží i těm, kteří si nepřiplatili.

Nemocnice zatím zvažují, zda pacientům tuto možnost nabídnou. Nejsou si zcela jisty, že by mohlo mít připlácení za výběr lékaře ty výhody, ve které doufá ministerstvo. Pochybnosti vyjádřil například MUDr. Zdeněk Tušl, Lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové: Zvažovali jsme tuto možnost, ale určitě ne od června. Zatím není ani žádný zájem ze strany pacientů. Vidíme také jisté problémy - pokud by "příplatkové" operace probíhaly ve všední dny, porušili bychom pořadník, což je neetické. Pak přichází možnost víkendové operace, ale náklady na ni ani zmíněných patnáct tisíc nepokryje. Nejde totiž jen o zvoleného operatéra, ale k operaci jsou potřeba další personál – anesteziolog, instrumentářka, sálová sestra… sál je po operaci nutno uklidit. Navíc máme nedostatek například anesteziologů, takže když by pracovali v sobotu a v neděli, ze zákona by museli zůstat doma ve všední dny a chyběli by pro operace lidí, kteří si nepřiplatili. Situaci budeme tedy monitorovat a v případě, že se vyjasní výše uvedené problémy a uvidíme zájem pacientů, zvážíme možnost si připlácet od září. Navíc – na řadě klinik je už léta možnost si operatéra vybrat bez jakéhokoliv příplatku.“  

Jak odpověděli v ostatních nemocnicích? Najděte si tu svou v další kapitole článku.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 896 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jak se odvolat proti zamítnutým lázním

Existuje možnost odvolat se proti rozhodnutí revizního lékaře pojišťovny o zamítnutí návrhu na komplexní lázeňskou péči?

Před nástupem do nemocnice si prostudujte svá práva

Můžete si vybrat nemocnici podle toho, jakou má pověst. Můžete si zvolit i lékaře, kterému důvěřujete. Jak rychle vás ale musí ošetřit?

Rádce pacienta: rozhovor s lékařem místo prášku na nervy

Nikdy byste se neměli ve své nemocniční posteli cítit stranou dění a bez informací. Měli byste dobře znát své ošetřující lékaře, sestru. Každý den byste se měli dozvědět novinky o vašem zdravotním stavu, ale i to, co vás bezprostředně čeká.

Rodičovský příspěvek a přídavek na dítě 2018

Od prvního ledna 2018 dojde k několika významným změnám týkajících se vyplácení rodičovského příspěvku. Mimo jiné se zruší současné omezení horní hranice výše čerpáni rodičovského příspěvku a pro rodiny s vícerčaty se zvyšuje celková částka rodičovského příspěvku. Rodiče, kteří budou chtít těchto změn využít, však musí podat novou žádost.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.