Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Jste obézní a kouříte, zapomeňte na lázně

( Renata Vyšínová | přečteno: 49594x )

Do lázní nepojedete, protože jste obézní. I to by mohli slyšet například diabetici, kteří by chtěli využít komplexní lázeňskou péči, tedy pobyt placený pojišťovnou. Stát se rozhodl šetřit právě na počtu lidí, kteří do lázní pojedou a nechat je jen pro vážná onemocnění, po závažných operacích nebo úrazech. Vyplývá to z návrhu vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

shutterstock.com

Podle nové ministerské vyhlášky budou lékaři od srpna předepisovat lázně daleko méně, na kratší dobu a omezí opakované pobyty. Novinky mají jediný cíl – ušetřit asi tři čtvrtě miliardy za rok. Ministerstvo přitom argumentuje tím, že se lékařská péče, tedy i potřeba lázní, za posledních patnáct let hodně změnila.

Vyhláška se mění po patnácti letech. Základní změny, na které se musíte od srpna připravit:

  1. Plně hrazený lázeňský pobyt se krátí z 28 na 21 dnů – v případě dospělých pacientů. Jde o pobyty, při kterých hradí pojišťovna ubytování, stravu i procedury. O prodloužení může rozhodnout revizní lékař.
  2. O týden se krátí i pobyty, kterých pojišťovna hradí pouze procedury. V současnosti jste mohli jet do lázní na 21 dní, od srpna to budou většinou jen dva týdny.
  3. Vyhláška mění pravidla opakování lázeňských pobytů. Nově mají lidé s atopickým ekzémem nárok na lázně jen jednou za dva roky, pacienti s transplantovaným srdcem na opakování léčebného pobytu nemají nárok vůbec. Pacienti po komplikovaných operacích, například žlučníku, nebo s vysokým tlakem, mají nárok na opakovanou lázeňskou péči, ale ta bude podmíněna tím, že budou respektovat doporučení lékaře o správném režimu – takže do lázní pojedou jen ti, kteří na doporučení opravdu zhubnou, přestanou kouřit…
  4. Diabetikům už lázně nenabídnout možnost edukačních pobytů, při kterých se učili správně zvládat nemoc. Nově by povinnost vzdělávat pacienty měla přejít na diabetology a praktické lékaře. Výjimkou jsou děti s diabetem, které možnost odjet do lázní na edukační program mají.
  5. Moderní medicína nabídla pacientům s mnoha chorobami novou možnost léčby – například léčbu infarktu myokardu, farmakologickou léčbu kardiologických onemocnění, laparoskopické operace žlučníku... V případě, že došlo k radikálnímu posunu v léčbě, je vyhláškou lázeňská péče omezena, nebo na ni pacient nemá nárok vůbec.

Rozdíl mezi komplexní a příspěvkovou péčí:

K - Komplexní péče navazuje na ústavní či specializovanou ambulantní péči. Je zaměřena na doléčení, zabránění invaliditě a nesoběstačnosti nebo na minimalizaci invalidity. Pacientovi vše hradí pojišťovna -  ubytování, jídlo, vyšetření, procedury. Pacient má nárok na nemocenskou.

P - Příspěvková péče je určena především pro pacienty s chronickým onemocněním, když nejsou splněny podmínky komplexní péče. Může být poskytnuta jednou za 2 roky. Pojišťovna hradí vyšetření a léčení, pacient musí zaplatit pobyt, jídlo a pacient nemá nárok na nemocenskou.

Máte nárok na lázně? Připravili jsme pro vás přehled, který vám na to odpoví - najdete ho v další kapitole.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Kiki
2x

Dobrý den, bude mi 17, mám obezitu a chtěla bych jet do lázní. Mám nárok na lázně, kde se obezitou zabývají? Děkuji

Lenka Kselikova

Dobrý den prosím vás jsem po transplantaci ledviny a slinivky břišní rok a půl mám nárok na lázně plně hrazené od pojišťovny


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 218 lidí

Mohlo by vás zajímat

Internet mění tvář amerického zdravotního pojištění

Internet nabízí mnoho výhod pro americké pojištěnce.

Na dovolenou jen s cestovním zdravotním pojištěním

Cestujete-li do zahraničí, sjednejte si cestovní pojištění. Ani po vstupu do EU vás v zahraničí neošetří zadarmo.

Objednávání pacientů přes IT

Praktičtí lékaři v Británii zkouší interaktivní způsob objednávání pacientů přes digitální televizi. Pilotní projekt ve městě South Yorkshire se zatím ukazuje jako úspěšný.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce