Inzerce

Jste obézní a kouříte, zapomeňte na lázně

24. dubna 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 43533x

Do lázní nepojedete, protože jste obézní. I to by mohli slyšet například diabetici, kteří by chtěli využít komplexní lázeňskou péči, tedy pobyt placený pojišťovnou. Stát se rozhodl šetřit právě na počtu lidí, kteří do lázní pojedou a nechat je jen pro vážná onemocnění, po závažných operacích nebo úrazech. Vyplývá to z návrhu vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

Podle nové ministerské vyhlášky budou lékaři od srpna předepisovat lázně daleko méně, na kratší dobu a omezí opakované pobyty. Novinky mají jediný cíl – ušetřit asi tři čtvrtě miliardy za rok. Ministerstvo přitom argumentuje tím, že se lékařská péče, tedy i potřeba lázní, za posledních patnáct let hodně změnila.

Vyhláška se mění po patnácti letech. Základní změny, na které se musíte od srpna připravit:

 1. Plně hrazený lázeňský pobyt se krátí z 28 na 21 dnů – v případě dospělých pacientů. Jde o pobyty, při kterých hradí pojišťovna ubytování, stravu i procedury. O prodloužení může rozhodnout revizní lékař.
 2. O týden se krátí i pobyty, kterých pojišťovna hradí pouze procedury. V současnosti jste mohli jet do lázní na 21 dní, od srpna to budou většinou jen dva týdny.
 3. Vyhláška mění pravidla opakování lázeňských pobytů. Nově mají lidé s atopickým ekzémem nárok na lázně jen jednou za dva roky, pacienti s transplantovaným srdcem na opakování léčebného pobytu nemají nárok vůbec. Pacienti po komplikovaných operacích, například žlučníku, nebo s vysokým tlakem, mají nárok na opakovanou lázeňskou péči, ale ta bude podmíněna tím, že budou respektovat doporučení lékaře o správném režimu – takže do lázní pojedou jen ti, kteří na doporučení opravdu zhubnou, přestanou kouřit…
 4. Diabetikům už lázně nenabídnout možnost edukačních pobytů, při kterých se učili správně zvládat nemoc. Nově by povinnost vzdělávat pacienty měla přejít na diabetology a praktické lékaře. Výjimkou jsou děti s diabetem, které možnost odjet do lázní na edukační program mají.
 5. Moderní medicína nabídla pacientům s mnoha chorobami novou možnost léčby – například léčbu infarktu myokardu, farmakologickou léčbu kardiologických onemocnění, laparoskopické operace žlučníku... V případě, že došlo k radikálnímu posunu v léčbě, je vyhláškou lázeňská péče omezena, nebo na ni pacient nemá nárok vůbec.

Rozdíl mezi komplexní a příspěvkovou péčí:

K - Komplexní péče navazuje na ústavní či specializovanou ambulantní péči. Je zaměřena na doléčení, zabránění invaliditě a nesoběstačnosti nebo na minimalizaci invalidity. Pacientovi vše hradí pojišťovna -  ubytování, jídlo, vyšetření, procedury. Pacient má nárok na nemocenskou.

P - Příspěvková péče je určena především pro pacienty s chronickým onemocněním, když nejsou splněny podmínky komplexní péče. Může být poskytnuta jednou za 2 roky. Pojišťovna hradí vyšetření a léčení, pacient musí zaplatit pobyt, jídlo a pacient nemá nárok na nemocenskou.

Máte nárok na lázně? Připravili jsme pro vás přehled, který vám na to odpoví - najdete ho v další kapitole.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Kiki1 poděkování

Dobrý den, bude mi 17, mám obezitu a chtěla bych jet do lázní. Mám nárok na lázně, kde se obezitou zabývají? Děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

4. března 2015, 15:16:13

Lenka Kselikova

Dobrý den prosím vás jsem po transplantaci ledviny a slinivky břišní rok a půl mám nárok na lázně plně hrazené od pojišťovny

Reagovatpoděkovatnahlásit

3. února 2016, 11:59:38


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 193 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Tomáš (Oční pozadí) 14. února 2019, 09:29:44

  Mě nově vyšetřili pozadí i bez rozkapání. Na chodbě jsem si všiml, že ty kapky se kapou… Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. února 2019, 09:43:34

  Kde jste všichni zase to na mě spadlo. Potřebuji si popovídat. Vy jste v pořádku. Včera mě… Diskutovat

 • Klára (Porod: doba před porodem) 14. února 2019, 10:28:09

  Tu pumpičku měla i sestra, co rodila před rokem v Rakousku, a také si to pochvalovala. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.