Inzerce

Kodex práv pacienta

15. dubna 2008, PharmDr. Hana Šindelářová   |   přečteno: 14132x

Jaká jsou práva pacieta? Jsou vaše zkušenosti s jejich dodržováním dobré nebo špatné? Zapojte se do diskuse!

Lékař

Jak je vám, babi?

Vadí vám, že vaši maminku, bývalou uznávanou profesorku místního gymnázia, takto oslovuje mladá sestřička? Máte pocit, že nemusela dopoledne čekat na vyšetření půl hodiny na invalidním vozíku uprostřed rušné nemocniční chodby? Nevíte stále, kdo je její ošetřující lékař a jaká je vlastně diagnóza? Ozvěte se! Vaše maminka i vy na to máte právo. Ačkoli se jedná o nárok morální, nikoli právní, je většinou našich zdravotníků respektován. Máte také tuto zkušenost, nebo spíš opačné zážitky? Zapojte se do diskuse!

Kodex práv pacienta

1. Pacient má právo na ohleduplnou zdravotnickou péči prováděnou s porozuměním kvalifikovanými pracovníky.

2. Pacient má právo znát jméno lékaře a dalších zdravotnických pracovníků, kteří ho ošetřují. Má právo žádat soukromí a služby přiměřené možnostem ústavu, jakož i možnost se denně stýkat se členy své rodiny či s přáteli.

3. Pacient má právo získat od svého lékaře údaje potřebné k tomu, aby mohl před zahájením každého dalšího nového diagnostického a terapeutického postupu zasvěceně rozhodnout, zda s ním souhlasí. Vyjma případů akutního ohrožení má být náležitě informován o případných rizicích, která jsou s uvedeným postupem spojena. Pokud existuje více alternativních postupů nebo pokud pacient vyžaduje informace o léčebných alternativách, má na seznámení s nimi právo. Má rovněž právo znát jména osob, která se na nich zúčastní.

4. Pacient má v rozsahu, který povoluje zákon, právo odmítnout léčbu a má být současně informován o zdravotních důsledcích svého rozhodnutí.

5. V průběhu ambulantního i nemocničního vyšetření, ošetření a léčby má nemocný právo na to, aby byly v souvislosti s programem léčby, brány maximální ohledy na jeho soukromí a stud. Rozbory jeho případu, konzultace vyšetření a léčba je věcí důvěrnou a musí být prováděna diskrétně. Přítomnost osob, které nejsou na léčbě zúčastněny musí odsouhlasit nemocný, a to i ve fakultních zařízeních, pokud si tyto osoby sám nevybral.

6. Pacient má právo očekávat, že veškeré zprávy a záznamy týkající se jeho léčby jsou považovány za důvěrné. Ochrana informací o nemocném musí být zajištěna i v případě počítačového zpracování.

7. Pacient má právo očekávat, že nemocnice musí podle svých možností přiměřeným způsobem vyhovět pacientovým žádostem o poskytování péče v míře odpovídající povaze onemocnění. Je-li to nutné, může být pacient předán jinému léčebnému ústavu, případně tam převezen po té, když mu bylo poskytnuto plné zdůvodnění a informace o nezbytnosti toho předání a ostatních alternativách, které přitom existují. Instituce, která má nemocného převzít do své péče, musí překlad schválit.

8. Pacient má právo očekávat, že jeho léčba bude vedena s přiměřenou kontinuitou. Má právo vědět předem, jací lékaři, v jakých ordinačních podmínkách a na jakém místě jsou k dispozici. Po propuštění má právo očekávat, že nemocnice určí postup, jakým bude lékař postupovat a jak bude pokračovat v další péči.

9. Pacient má právo na podrobné a jemu srozumitelné vysvětlení v případě, že se lékař rozhodl k nestandardnímu postupu či experimentu. Písemný vědomý souhlas nemocného je podmínkou k zahájení neterapeutického výzkumu, stejně tak terapeutického. Pacient může kdykoliv, a to i bez uvedení důvodu, z experimentu odstoupit, když byl poučen o případných zdravotních důsledcích takového rozhodnutí.

10. Nemocný v závěru života má právo na citlivou péči všech zdravotníků, kteří musí respektovat jeho přání, pokud tato nejsou v rozporu s platnými zákony. 11. Pacient má právo a povinnost znát a řídit se platnými řádem zdravotnické instituce, kde se léčí (tzv. nemocniční řád). Pacient bude mít právo kontrolovat svůj účet a vyžadovat odůvodnění jeho položek bez ohledu na to, kým je účet placen.

Tato práva pacientů jsou prohlášena za platná dnem 25.2.1992. Jsou závazná morálně, nikoliv právně.

Etický kodex Práva pacientů navrhla, po připomínkovém řízení definitivně formulovala a schválila Centrální etická komise MZ ČR.

autor: PharmDr. Hana Šindelářová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
zuzka

Nemocný v závěru života má právo na citlivou péči všech zdravotníků, kteří musí respektovat jeho přání, pokud tato nejsou v rozporu s platnými zákony. Nesmí tedy prodlužovat pacientovo utrpení, na druhou stranu mu nesmí "pomoci" zemřít. Ale měl by alespoň podávat takové léky, které jej zbaví bolesti , a ne ho ještě před smrtí týrat! Názor: "Laskavost" našich lékařů nejen ke mně, ale i k jiným, co znám, ve mně budí hrůzu, nehodlám jim dopřát předsmrtné týrání!

Reagovatpoděkovatnahlásit

20. února 2007, 21:36:17

Bonnie

Mám takový dotaz... Možná Vám to bude připadat stupidní, ptát se na něco takového, ale já to opravdu nevím... Mají rodiče právo zatajit svému dítěti jeho zdravotní stav, pokud není plnoleté?... Myslím tím například když dítě onemocní nějakou vážnou nemocí a je jasné, že nemá šanci na přežití... Je jasné, že rodiče musí být informováni o stavu svého dítěte, pokud mu ještě nebylo osmnáct, ale pokud se to rodiče dozvědí dřív, než dítě samotné a budou považovat za vhodné mu to tajit (třeba z důvodu, aby se dítě nedostalo do těžkého duševního stavu), mají právo mu to neříct?... Ještě jednou se omlouvám, pokud je moje otázka hloupá, ale byla bych ráda za odpověď...

Reagovatpoděkovatnahlásit

3. října 2008, 13:59:57

Dagie

Mám prosbu: Setkali jsme se s tím, že lékařka odmítla doprovod pacienta při stavu akutní břišní bolesti, kdy jsem dovezla vnuka 18 (bolesti, krev ve stolici, vykašlal krev). Nejsem hysterická, ani nervní typ, ale člověk praktický a jednající racionálně. Vnuk-student doprovod chtěl, bylo mu špatně, má v naší přítomnosti pocit podpory a bezpečí ( v dětství byl sledován pro LMD, navíc se starám rodině o stravování a tedy i já bych potřebovala informace čemu se při přípravě jídla vyhýbat, co naopak zařadit, nahradit atp.) Lékařka mne požádala ať počkám na chodbě, takže jsem nediskutovala a přítomnost v ambulanci nevyžadovala. Provedli gastroskopii, zdůraznila mu termín kdy si musí vyzvednout pouze ON osobně výsledky, které nikomu jinému nevydá. Dopadlo to tak, že vnuk si pro výsledky odmítl jít s tím, že ho tam nikdo nedostane ani párem volů. My jsme se o to nepokusili, protože jsme si byli vědomi toho, že nám výsledky nevydá a bavit se s námi nebude. Od té doby uplynul rok, vnukovi dobře není, mívá ukrutné bolesti, při kterých je bílý doslova jako papír, chirurgové provedli rentgen a ultrazvuková vyšetření břicha a střev - nic nebylo zjištěno. Je jasné, že musíme znovu navštívit gastroenterologii, ale bez nás tam jít nechce. Má pacient právo vzít si s sebou do ordinace (nemám na mysli přímo k výkonu speciálního vyšetření) doprovod? Znovu podotýkám, že nejsem hysterka, ale v mé přítomnosti bude pacient klidný. Jak to vlastně v takovém případě je?

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. března 2016, 14:55:51


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 45 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Janča (Kvalitní kontaktní čočky) 19. listopadu 2019, 13:18:43

  Mám podobnou zkušenost s koupí kontaktních čoček. Objednala jsem si zelené, které vypadaly na videu super a v realitě mi v oku neseděly, vysušovaly oči a po pár hodinách jsem je musela vyndat.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.