Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Seriál: Nejnovější trendy v léčbě lupénky – fototerapie a balneoterapie (2. díl)

( Renata Vyšínová | přečteno: 29583x )

Účinnými metodami léčby lupénky jsou fototerapie a balneoterapie. Napodobují pobyt u moře, který psoriatikům dokáže výrazně zlepšit viditelné projevy na kůži.

Sirné lázně Ostrožská Nová ves

To, že má přirozené sluneční světlo na kůži s lupénkou příznivé účinky, to je známo dávno. I když nemůže nahradit moderní farmakoterapii, tedy například aplikaci biologické léčby, dokáže výrazně prodloužit remisi nemoci. I proto se ho při léčbě lékaři snaží pacientům nahradit uměle. Léčba fototerapií není žádnou novinkou – lékaři s ní začali už začátkem dvacátých let minulého století.

Fototerapie

Fototerapie se hodí pro léčbu pacientů se středně těžkou až těžkou formou lupénky, kteří na lokální léčbu nereagovali. Světloléčba může pomoci ke zlepšení nebo zhojení u osmdesáti až devadesáti procent pacientů s psoriázou– nejlépe funguje při ložiskové formě. Na léčbu lupénky se používá UVB záření s úzkým pásmem (311 nebo 308 nm) nebo ultrafialové záření A v kombinaci s tzv. psoraleny. Jsou to látky, které zvyšují citlivost kůže na UV záření. Díky nim lze snížit dávku UV záření, aniž by se snížil léčebný efekt. Lze je podávat celkově, ale také místně – natírají se jimi příslušná místa, nebo se aplikují formou koupele.

Při světloléčbě se pacienti chrání speciálními ochrannými slunečními brýlemi, odborníci doporučují i ochranu prsních bradavek a mužského genitálu. Na tomto místě je zapotřebí zdůraznit, že lidé s lupénkou absolvují svou fototerapii ve speciálních přístrojích a terapii provádějí ji kožní lékaři. Ti nastavují intenzitu a délku ozařování individuálně podle fototypu. Dávka je však daleko silnější, než v běžných soláriích a proto vyžaduje dohled odborníka. UV záření pomáhá léčit nemocnou kůži, ale zdravé přinášejí velké dávky stejná rizika, jako nadměrné slunění – tedy zvyšují riziko rakoviny kůže.

Fotoléčba lupénky ve vlasechLékaři mohou fototerapii nabídnout i lidem, kteří mají kožní problémy v těžko dostupných lokalitách – tedy v kožních záhybech, na pokožce hlavy, na nehtech, d podpaží. V takovém případě mohou použít UV světelné tyče či hřebeny.

Máte lupénku a chtěli byste víc informací o nemoci i její léčbě? Prohlédněte si nabídku, kterou jsme pro Vás připravili.

Aby měla fototerapie potřebný účinek, je zapotřebí ji opakovat minimálně 15 – 20 krát, a to pravidelně - nepravidelnost může způsobit, že se potřebný výsledek dostaví později, nebo vůbec. Léčba světlem by neměla trvat déle jak tři měsíce.

Stejně jako se někteří lidé musí vyhýbat sluníčku, existují i pacienti, kteří na fototerapii chodit nemohou. Kontraindikací je akutní stádium lupénky, kdy rychle přibývají nová ložiska nebo její kapkovitá forma, kožní nádory, ale i infekční choroby, nebo užívání léků, které způsobují zvýšenou citlivost kůže vůči UV záření. Vadí i duševní choroby nebo epilepsie, ale i srdeční, cévní či metabolické choroby.

Aby se UV záření dostalo lépe do kůže, předchází mu často léčivé koupele. „Před tím, než pacient absolvuje UV ozáření, měl by si dopřát sprchu či koupel – ideálně koupel léčivou. Právě balneoterapie a fototerapie jsou základem léčby lupénky,“ říká MUDr. Leoš Sochor vedoucí lékař Sirnatých lázní v Ostrožské Nové Vsi.

Balneoterapie: lupénku při ní léčí minerály i síra

Kožní lékařství využívá balneoterapii hlavně při léčbě chronických kožních onemocnění, jako je psoriáza a atopický ekzém. Je vhodná pro pacienty, kteří v souvislosti s lupénkou trpí také postižením pohybového aparátu. Balneoterapii může doplnit rehabilitace, elektroléčba, ale třeba i cvičení v bazénu. Je dobrou přípravou na následnou fototerapii, nebo nanášení lokálních léků.

Léčebné koupele mohou být uhličité, minerální, jodové, slatinné a sirné. Posledně jmenované, čili sirné koupele nabízejí i mnohé lázně. Pacient může na balneoterapii docházet i do speciálních zařízení „ambulantně“, ale může jet i do lázní. „Pro optimální efekt je navržena délka lázeňské léčby 4 týdny, ve vážných případech doporučujeme až 6 týdnů. K udržení remise je ideální lázeňskou léčbu po roce opakovat nebo po 6-8 měsících doplnit kratším 1-2 pobytem. Na to, jak dlouho léčebný efekt vydrží, je těžká odpověď. Vždy záleží na výchozím klinickém nálezu a na okolnostech zevního prostředí, jako je stres, infekce, smog atd. Průměrná délka remise je půl roku až rok, výjimkou není ani několik let při dodržení vhodného životního stylu,“říká vedoucí lékař Sirnatých lázní v Ostrožské Nové Vsi MUDr. Leoš Sochor.

BalneoterapieLázeňská balneoterapeutická péče má ve všech lázních podobné schéma – kombinuje léčebné koupele, masťové terapie a fototerapii. “Pět až šestkrát týdně chodí pacient na koupele, které nejčastěji trvají patnáct minut, poté následuje dvacetiminutový suchý zábal,“ vysvětluje MUDr. Sochor.

Balneoterapie ale není vhodná pro všechny pacienty. Kontraindikací je například těhotenství, infekční choroby, inkontinence, kardiovaskulární potíže, ale také psychická onemocnění.  

Máte osobní zkušenosti s léčbou lupénky fototerapií a balneoterapií? Vaše názory nás zajímají a budeme rádi, když nám je napíšete.

Třetí díl seriálu Nejnovější trendy v léčbě lupénky bude zaměřený na kuriozity v léčbě – rybičky, kryoterapie, solné jeskyně apod. Podrobné informace o tomto onemocnění se rovněž dočtete v rubrice Lupénka.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

Jak se léčí kožní nemoci?

MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002

Lupénka

Chtěla bych vědět, zda existuje homeopatický lék na lupénku. Hana

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce