Seriál: Nejnovější trendy v léčbě lupénky – biologická léčba (5. díl)

( Renata Vyšínová | přečteno: 11960x )

Pacienti s lupénkou často trpí nejen nepříjemnými příznaky samotné nemoci, ale také depresemi z toho, že jejich léčba nepřináší takové výsledky, jaké by si představovali. Mnozí se pak upínají na možnost biologické léčby, kterou předchází pověst zázraku. Jakým pacientům ji ale může lékař předepsat, i o tom je dnešní díl seriálu.

shutterstock.com

Biologická léčba je oproti ostatním metodám léčby lupénky k dispozici krátkou dobu – v České republice to je zhruba šest let. V tuto chvíli patří mezi léčbu, která není určena pro každého lupénkáře. Zdravotní pojišťovny ji hradí pouze u těžších forem postižení a navíc jí mohou  předepisovat pouze lékaři ve specializovaných centrech.

Seznam center, kde lékaři mohou biologickou léčbu předepsat, najdete v rubrice Lupénka.

Na otázky ohledně biologické léčby odpovídal odborný asistent MUDr. Martin Tichý, Ph.D., zástupce přednostky pro výuku Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc.

Jakým pacientům navrhujete biologickou léčbu - při jakém stavu lupénky je indikována, co za léčbu musí mít pacient za sebou?

Biologická léčba je indikována u pacientů s těžkou formou psoriázy, která je definována odbornými kritérii. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o stav, kdy je chorobou postiženo 10 a více procent kožního povrchu. U daného pacienta současně selhávají dostupné postupy zevní terapie a alespoň 2 z následujících metod standardní systémové léčby – tj. fototerapie, léčba methotrexátem, cyklosporinem nebo acitretinem.“

Jak pacienti tuto možnost přijímají - vědí o biologické léčbě, říkají si o ni?

„Pacienti obecně mají o biologické léčbě povědomí, někteří jsou informováni poměrně detailně. O tuto formu léčby projevují velký zájem.“

Na trhu je několik druhů biologické léčby pro lupénkáře - podle čeho ji vybíráte pro konkrétního pacienta?

„V současné době jsou k dispozici 4 biologické preparáty pro léčbu psoriázy. Při výběru konkrétního léku je zohledňována klinická forma onemocnění, přítomnost přidružených chorob, rychlost nástupu účinku a jeho dlouhodobost, způsob podání a konečně i preference pacienta.“

Jaké výsledky s biologickou léčbou máte - jak ji hodnotí pacienti?

„Biologická léčba psoriázy je jednoznačně vysoce efektivní léčebnou metodou, která umožňuje kontrolovat průběh i nejtěžších forem onemocnění a přináší pacientům obrovské zvýšení kvality života. Její bezpečnostní profil je ve srovnání s ostatními standardními metodami systémové léčby velmi dobrý. Lékaři i pacienti hodnotí tuto léčebnou metodu jednoznačně pozitivně.“

Vyskytly se v souvislosti s ní nějaké komplikace, projevily se u pacientů vedlejší účinky. Jak moc se pacienti dopředu zajímají o vedlejší účinky - a odmítl někdo biologickou léčbu kvůli obavám z nich?

„Navazuji na předchozí odpověď, přestože vedlejší účinky se mohou tak jako u každého jiného léku objevit, bezpečnostní profil je ve srovnání s ostatními standardními léky příznivý. Potencionální vedlejší účinky jsou monitorovány při pravidelných kontrolách, tak aby byly zavčas zachyceny. Většinou se jedná o mírné nežádoucí účinky, které neovlivňují další průběh léčby. Pacienti se samozřejmě o vedlejší účinky zajímají, ale s odmítnutím terapie ze strany pacienta kvůli obavám z nežádoucích účinků jsme se setkali zcela sporadicky.“

Můžete biologickou léčbu nabídnout všem pacientům, kteří by ji potřebovali?

„Nadneseně řečeno – „poptávka převyšuje nabídku“. Finanční prostředky uvolňované na biologickou léčbu psoriázy nepokrývají plně příliv nových potencionálních kandidátů. Problémem je zejména vysoká cena léčiv, řešením by snad mohlo být do budoucna zavedení nových levnějších preparátů.“

Podle dosavadních zkušeností z center pro léčbu lupénky na biologickou léčbu nezareaguje asi pět procent pacientů. To, zda u konkrétního člověka opravdu zabere, se většinou ukáže během prvních pár měsíců. Ovšem existují i případy, kdy zabere takřka okamžitě. Jednou z pacientek, která na biologickou léčbu reagovala skvěle a rychle, byla Petra, jejíž příběh můžete vidět i na tomto videu.

Zajímají vás další podrobnosti o biologické léčbě a o tom, zda má pacient možnost ovlivnit, zda ji dostane či nikoli? Podrobnosti najdete i v rozhovoru s primářkou MUDr. Alenou Machovcovou, MBA z Dermatovenerologického oddělení FN v Motole.

Máte osobní zkušenosti s biologickou léčbou lupénky? Vaše zkušenosti nás zajímají a budeme rádi, když nám je napíšete na mail redakce@ordinace.cz nebo prostřednictvím diskuse

V šestém díle seriálu se dozvíte víc bude zaměřen na průzkum v centrech pro léčbu lupénky. Podrobné informace o tomto onemocnění se rovněž dočtete v rubrice Lupénka.

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
49%
Zatím hlasovalo 543 lidí
Inzerce
Inzerce
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Lupénka mě připravila o práci a rozbila rodinu, ale teď už je líp

Rudolfovi bylo třicet osm, když si po prodělané chřipce a velké psychické zátěži všiml asi deseti podivných fleků na kůži po těle i ve vlasech. I když byl právě na služební cestě, zašel k lékaři, který ale také neporadil. Až po návratu domů do Prahy se dostal ke specialistovi – kožnímu lékaři. Ten měl bohužel hned jasno a tak Rudolf skončil nečekaně v pražské Ústřední vojenské nemocnici s lupénkou. Od té chvíle s ní bojuje všemi prostředky, ke kterým v posledních měsících přibyla i biologická léčba.

O kožních nemocech

Mohu směle říci, že hormonální přechody v pubertě, obviňované ze vzniku akné, nám nevysvětlují podstatu problému.

Lékařské fórum: Pokroky v léčbě lupénky jsou obrovské

Leptání kyselinou či pojídání hub ve velkém, i těmito scestnými způsoby se snaží pacienti zbavit šupinatých ložisek na kůži, když jim lékař potvrdí diagnózu lupénka. Přestože se jedná o nevyléčitelné onemocnění, díky pokrokům v medicíně léčitelné je. Největší naděje oslovení odborníci vkládají do biologické léčby.

Nová léčba mi dala pocit zdraví, ale taky čas

V osmnácti letech našel pan Hanuš první příznaky lupénky ve vlasech. Netušil, že to je jen nenápadný začátek jeho celoživotního boje s nemocí. I když se s ní naučil žít, pořád hledal nové metody, jak její projevy zmírnit. Vlastně pořád hledal a experimentoval. Bohužel nic nezabíralo tak, jak by si přál. Úspěch se ale dostavil až po prvních dávkách biologické léčby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.