Zajímavý článek, děkuji
Návštěva lékaře v pracovní době. Kdy máte nárok na placené volno?
Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy kvůli vyšetření u lékaře?
( Renata Vyšínová | přečteno: 28201x )
„Na každou formu lupénky máme účinný lék,“ říká profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady. Jak ukázal unikátní průzkum, do kterého jste se na našich stránkách mohli zůčastnit i vy, není skoro šedesát procent pacientů s lupénkou s výsledky své léčby spokojeno.
„Průzkumu se zúčastnilo 1671 pacientů s psoriázou a 453 jejich rodinných příslušníků či partnerů. To je záběr, který nemá v ČR obdoby,“ říká šéfredaktorka www.ordinace.cz Mgr. Romana Žatecká. „Ve vztahu mezi pacienty s lupénkou a lékaři to podle odpovědí opravdu není vždy ideální – 59 procent z nich není spokojeno s výsledky léčby. Pacienti se s nimi nemohou vždy poradit o možnostech další terapie,“ vysvětluje šéfredaktorka.
Fakta o průzkumu Ordinace.cz:
Většina pacientů – 64 procent – se léčí přípravky, které se aplikují přímo na postižená místa. Ostatně ty jsou první volbou pro všechny lupénkáře. „Pokud nezaberou, postupujeme v léčbě dál k systémovým terapiím a fototerapii. Nakonec, pokud selže všechna dosavadní léčba a pacient má těžší formu lupénky, může dojít na léčbu biologickou,“ vysvětluje profesor Petr Arenberger.
Jak pacienti nejčastěji lupénku léčí - podle průzkumu Ordinace.cz:
Jak jsou s léčbou spokojeni?
Výsledky průzkumu, které ukázaly nespokojenost pacientů s přístupem lékaře, profesora Arenbergera mrzí. „Může se stát, že léčba nezabere, může trvat dlouho, než najdeme účinnou metodu pro konkrétního pacienta. Ten by ale vždy měl vědět, že je naším společným zájmem zlepšení jeho stavu. Neměl by mít pocity, které mnozí popsali v průzkumu,“ říká.
Dokud neuvidíte tělo pacienta s těžkou formou lupénky, můžete si myslet, že je to jen „problém s kůží“. Až pak pochopíte, že psoriáza je nemoc, která dokáže pacienty skoro vyřadit z normálního života – nejen proto, že se jich lidé štítí. „Psoriáza je chronický zánět, který se neodehrává jen na kůži, ale i ve vnitřních orgánech, má vliv na funkci kardiovaskulárního systému, postuhuje klouby – a dokáže pacienty velmi bolet, a to nejen na těle, ale i na duši, díky častým psychickým problémům,“ vysvětluje profesor Arenberger. Právě proto volají pacienti po rychle zabírající a hlavně dlouhodobě účinné léčbě, která by jim vrátila kvalitní život.
„Biologická léčba, to není odvar z bylinek, ale silný kalibr pro opravdu těžké formy lupénky. I když zabírá velmi dobře a zvládne i zmíněné vnitřní záněty, rozhodně není první volbou, ani plošným řešením. Vždy to bude výběrová záležitost – pro výběr máme přesně daná kritéria. I proto biologickou léčbu dostane pacient jen přes specializovaná centra pro léčbu lupénky. Vzhledem k ceně biologik musíme přemýšlet, kolika lidem ji ročně nasadíme. Asi je nutno přiznat, že bohužel není automaticky k dispozici vždy, kdy k ní pacient dospěje,“ dodává profesor Arenberger.
Z reakcí pacientů:
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Článek je to zajímavý, zvlášť když máme nemoc v rodině. Jen mě zarazilo, je až 11 procent tuto chorobu neléčí. Nedokážu si to představit, musí to být vidět, zlobit a hlavně se to zhoršuje. V Komunitě 111 teď řešíme téma - atopický exém, taky jsem byla hodně překvapená, jak velkou část populace trápí.
Osobně vůbec nejsem porti volně dostupným prostředkům (léčivúm), pokud jsou opravdu dobrá. Sama užívám Senzycol a vypadá to velmi nadějně, pomalinku mizí. Mrzuté je, že se snažíme o miminko a to se užívat nesmí.
Přidat nový komentář