Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

„Nejsme spokojeni s výsledky léčby,“ říkají pacienti s lupénkou

( Renata Vyšínová | přečteno: 29170x )

„Na každou formu lupénky máme účinný lék,“ říká profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady. Jak ukázal unikátní průzkum, do kterého jste se na našich stránkách mohli zůčastnit i vy, není skoro šedesát procent pacientů s lupénkou s výsledky své léčby spokojeno.

shutterstock.com

Biologickou léčbu sleduje Biorep

Biorep je registr pacientů s lupénkou léčených biologickou léčbou, do kterého přispívají všechna centra biologické léčby v ČR. Jde o anonymně získaná data zejména o účinnosti a bezpečnosti této léčby.  

MUDr. Martina Kojanová z Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK Praha říká:  „Podle údajů v registru se průměrný pacient trápil s nezhojenou lupénkou 12 let, než zahájil biologickou léčbu. Také v něm vidíme, že po jejím zahájení dochází u 80 % všech léčených pacientů ke zhojení ¾ všech kožních ložisek.“

Registr představuje možnost dlouhodobého hodnocení léčby z hlediska toho, jak je léčba úspěšná a také sleduje možné nežádoucí účinky biologik. ČR je první a zatím jedinou východoevropskou zemí, která má vlastní registr, což přispívá k efektivnějšímu využití této stále nákladné léčby. Dnes je u nás léčeno 922 pacientů, z nichž dvě třetiny tvoří muži.

„Sledujeme také index kvality života, který je u pacientů s lupénkou obecně velmi nízký a u ne zrovna zanedbatelné části těžkých lupénkářů vede jejich onemocnění až k invalidnímu důchodu. Kvalita života se ale při léčbě rapidně zlepšuje a lze říci, že biologická léčba dokáže většinu pacientů vrátit do plnohodnotného života, jaký vedli před propuknutím onemocnění,“ uzavírá téma MUDr. Kojanová.

Fakta o Biorepu:

  • Registr pacientů s psoriázou léčených biologiky v ČR.
  • Založen v roce 2005 (modernizace 2011).
  • Spravován Českou dermatovenerologickou společností ČLS JEP.
  • Zahrnuje všechna centra biologické léčby psoriázy v ČR.
  • Data jsou v registru zpracovávána s hlavním cílem sledovat bezpečnost a účinnost biologické léčby.
  • Jediný registr biologické léčby lupénky v postkomunistických zemích.

Pokud bychom se podívali na statistiku, pak z ní biologická léčba vychází jako velmi účinná a také bezpečná léčba, která pomáhá pacientům dlouhodobě.

Pro ilustraci: Biologickou léčbu ukončilo jen 12,3 % pacientů. Důvodem bylo přání pacienta, nespolupráce pacienta, pokles účinnosti, nežádoucí účinky a jiné důvody.Oproti tomu na ní úspěšně setrvalo 87,7% pacientů,u jednoho preparátu zůstalo 79% pacientů.

Pokud bychom chtěli ze statistických dat "vytvořit" průměrného pacienta, který dostává v ČR biologickou léčbu, byl by to muž, 48 let, který má za sebou už pětadvacet let léčby všemi dostupnými metodami, a to bez úspěchu. Má středně těžkou až těžkou lupénku, která postihuje víc jak deset procent těla a nemoc mu výrazně snižuje kvalitu života.

kapitola
Diskuse k článku
Ondra

Zajímavý článek, děkuji

Iveta Juráková

Článek je to zajímavý, zvlášť když máme nemoc v rodině. Jen mě zarazilo, je až 11 procent tuto chorobu neléčí. Nedokážu si to představit, musí to být vidět, zlobit a hlavně se to zhoršuje. V Komunitě 111 teď řešíme téma - atopický exém, taky jsem byla hodně překvapená, jak velkou část populace trápí.

Jana Toufarova

Osobně vůbec nejsem porti volně dostupným prostředkům (léčivúm), pokud jsou opravdu dobrá. Sama užívám Senzycol a vypadá to velmi nadějně, pomalinku mizí. Mrzuté je, že se snažíme o miminko a to se užívat nesmí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

Lupénka

Chtěla bych vědět, zda existuje homeopatický lék na lupénku. Hana

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce