Inzerce

Seriál: Nejnovější trendy v léčbě lupénky – systémová léčba (4. díl)

20. dubna 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 8473x

Systémová léčba lupénky přichází na řadu poté, co pacient nezareagoval na zevní terapii. „Je to také v případě, kdy má pacient takový rozsah postižení, že by lokální terapie nebyla efektivní,“ říká v dalším díle seriálu o nejnovějších trendech v léčbě lupénky MUDr.Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D. odborný asistent Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady při 3. LF UK, člen České dermatovenerologické společnosti.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Pro jakého pacienta je systémová léčba vhodným řešením?

"Celková terapie je vhodná pro pacienta, který má středně těžkou až těžkou lupénku, což znamená, že má minimálně postiženo deset procent tělesného povrchu, a nemá potíže nebo další choroby, které by bránily nasazení terapie."

Jaké jsou její největší přednosti a jaká rizika?

"Její největší předností je samozřejmě účinnost. Systémová léčba lupénky má velmi dobrý účinek ale nese s sebou i rizika. Některé léky jsou náročnější na funkci ledvin, jiné zatěžují více játra, může také dojít ke zvýšení hladiny tuků v krvi. Pokud se zároveň jedná o imunosupresivní léčbu, tedy snižující imunitu organismu, mohou mít pacienti častější infekce a nelze vyloučit i vyšší riziko vzniku nádorů."

Podle čeho lékař volí vhodné léky? V jaké formě je pacient může dostávat?

"Pokud daný preparát nezabere, musí se zkusit jiný. Je velmi málo pravděpodobné až nemožné, že by nezabrala žádná možnost systémové terapie."

"Lékař volí vhodnou terapii individuálně pro každého pacienta a vždy před zahájením léčby vysvětlí pacientovi její přínos i rizika. Například pokud se jedná o pacientku ve věku, kdy pomýšlí na těhotenství, nelze nasadit celkovou léčbu, která má teratogenní účinek (tedy může způsobit vývojové vady plodu). I po ukončení této léčby by totiž nesměla minimálně tři roky otěhotnět. Lékař tedy pro ženy v produktivním věku musí vybrat jiný preparát. Léky se podávají ve formě tablet, biologická terapie je dostupná v injekční podobě."

Jaké léky patří do skupiny systémové terapie?

"V České republice jsou tyto schválené preparáty klasické systemové terapie: methotrexat, acitretin a cyklosporin.

Do systémové terapie můžeme počítat i biologickou léčbu, kterou reprezentují adalimumab (Humira), etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade) a ustekinumab (Stelara)."

Proč bývá nasazení léčby spojeno s hospitalizací?

"Nasazení systémové léčby není podmíněno hospitalizací, ale v určitých případech může být s výhodou, pokud pacient může první pár dní zůstat v nemocnici k provedení kontrolních odběrů krve a sledování nežádoucích účinků v prvních dnech užívání."

 Za jakou dobu se léčba má projevit - je její efekt dlouhodobý? A pokud zabere - může být dlouhodobá?

"Doba, kdy se může projevit efekt, je individuální pro každý preparát. Kladný výsledek může být vidět už v prvním měsíci užívání, někdy je ale potřeba počkat i 12 týdnů. Její efekt je dlouhodobý při stálém užívání. Pokud se vysadí, ve většině případů dochází ke zhoršení stavu. Léčba může byt dlouhodobá, samozřejmě s vyšším rizikem vzniku nežádoucích účinků. V případě biologické terapie zatím klinická data ukazují, že její užívání je z dlouhodobého hlediska bezpečné."

Poznámka redakce: Biologika jsou samostatnou kapitolou, o které bude další díl našeho seriálu, proto je na tomto místě podrobně nezmiňujeme.

Co když daný preparát nezabere? Může se stát, že nezabere žádná možnost systémové terapie?

"Pokud daný preparát nezabere, musí se zkusit jiný. Je velmi málo pravděpodobné až nemožné, že by nezabrala žádná možnost systémové terapie."

Máte osobní zkušenosti se systémovou léčbou lupénky? Vaše zkušenosti nás zajímají a budeme rádi, když nám je napíšete.

V pátém díle seriálu se dozvíte víc bude zaměřen na biologickou léčbu lupénky. Podrobné informace o tomto onemocnění se rovněž dočtete v rubrice Lupénka.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 48 lidí.
Inzerce
Inzerce
Kde hledat pomoc?
Centra lupenky
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.