Inzerce

Prevence vzniku a rozšíření lupénky existuje

14. února 2012, Marcela Jurčíková   |   přečteno: 11543x

Lupénka se může bez varování projevit kdykoli. Rizikovým obdobím je zejména puberta a rovněž věkové rozmezí 40 až 50 let. Geneticky podmíněnou odchylku v imunitním systému „probudí“ zdánlivě nesouvisející vlivy a pak se nemoc rozvine naplno. Pokud se v příbuzenstvu psoriáza vyskytuje, je zapotřebí vyhýbat se těmto provokačním faktorům.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Spektrum vlivů, které můžou zapříčinit první výsev zarudlých, šupinatých skvrn na pokožce, zhoršení průběhu nemoci nebo zpomalení léčby, je poměrně široké. K nejčastějším patří stres, jenž útočí ze všech stran: starosti v práci, finanční těžkosti, uspěchanost, přepínání sil, partnerské konflikty, rozčilování, ztráta blízké osoby, deprese apod.

Psychiku rozkolísají rovněž negativní emoce jako zloba, hněv, nespokojenost, strach, žárlivost a rovněž podvědomá obava, že se jednoho dne probudíte a budete vypadat jako strýc či babička, jímž zánětlivá ložiska hyzdí vzhled a způsobují zdravotní komplikace. Je těžké, skoro nemožné vyhnout se těmto trápením, o to víc je důležité naučit se je zvládat a zachovat si pozitivní myšlení. K tomu slouží třeba relaxační techniky, dechová cvičení, jóga a masáže, které by se měly stát nedílnou součástí životního stylu potenciálního i již diagnostikovaného lupénkáře.  

Opatření, která se vyplatí dodržovat   

Další možnou prevencí před propuknutím či prohloubením psoriázy je úprava životosprávy. Přestože neexistuje speciální dietní režim pro toto onemocnění, ke spouštěčům se řadí nestřídmá konzumace červeného masa, uzenin a sladkostí, požívání alkoholu a kouření. Stejně jako přejídání se a z toho plynoucí obezita. Vyvážený jídelníček je i předpokladem toho, že se organismus nebude potýkat s poruchami vnitřních orgánů typu cukrovka či jaterní choroby, které zapříčiňují, že je lupénka úpornější a hůř léčitelná.    

Hodně pro sebe uděláte tím, že v rámci možností vyloučíte vše, co způsobuje systematický tlak, tření, a tím pádem podráždění pokožky. Upnuté spodní prádlo a oblečení ze syntetických materiálů vyměňte za vzdušné, nejlépe bavlněné. Škodí příliš pevná ramínka podprsenky, opasky, ponožky s těsným lemem, řemínky náramkových hodinek, šperky i nepadnoucí obuv. Neblaze působí i častý kontakt s pracími nebo mycími přípravky, které pokožku nadměrně vysušují. Totéž platí o delším pobytu v klimatizovaných a přetopených místnostech.

Rovněž se vyvarujte poranění kůže, ať už se jedná o říznutí, omrzliny, spáleniny, poleptání chemikáliemi nebo tetování. A pozor, svědící místa se nesnažte škrábat, natož z nich odstraňovat případné šupiny, protože tím se lupénka ještě víc rozšíří.

Mazání přináší úlevu

Proti svědění částečně zafunguje sprchování chladnější vodou, a hlavně, když o pokožku budete náležitě pečovat. „Všichni pacienti s lupénkou by měli kůži, především zánětlivá ložiska, pravidelně promazávat vhodnými prostředky. Emoliencia jsou tedy ‚výbava‘, bez které se neobejdou,“ zdůrazňuje MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D. z kožního oddělení Nemocnice Jihlava. Pro zvýšení účinků se do emoliencií přidává kyselina salicylová, která je také součástí některých speciálních léčebných přípravků. „V poslední době je však patrný ústup od používání kyseliny salicylové a nahrazuje se močovinou (urea), která má obdobný efekt a je pro kůži přirozená,“ upřesňuje dermatoložka a dodává, „tradičním prostředkem na ošetření pokožky je kamenouhelný dehet v různých lékových formách. Pro léčbu lupénky se však hodí za určitých podmínek, především při hospitalizaci. Ambulantně se s dobrými výsledky u některých pacientů používají preparáty s tzv. odbarveným dehtem.“

Ve snaze zbavit se kožních projevů lupénky mnohdy pacienti zkoušejí nejrůznější mazání. Je však přínosné kombinovat je s těmi, které jim předepíše lékař? „Řada volně prodejných léčiv má svůj význam. Například konopí má protizánětlivé účinky a přípravky, které ho obsahují, se můžou uplatnit jako doplňková léčba. U pacientů s minimálním postižením kůže můžou stačit i samotné. Velmi výrazný efekt mívá i ‚víra‘ v tyto přípravky čili pozitivní psychologický efekt na lupénku. Zázračné masti ale neexistují. Všechny středně těžké a těžké formy lupénky je nezbytné léčit preparáty, které předepíše lékař a nejsou volně prodejné,“ shrnuje MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Máte osobní zkušenosti s lupénkou a její léčbou? Zajímají nás Vaše příběhy, názory i starosti, s nimiž se potýkáte. Budeme rádi, když nám o nich napíšete.

autor: Marcela Jurčíková , ordinace.cz

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 46 lidí.
Inzerce
Inzerce
Kde hledat pomoc?
Centra lupenky
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Janča (Kvalitní kontaktní čočky) 19. listopadu 2019, 13:18:43

  Mám podobnou zkušenost s koupí kontaktních čoček. Objednala jsem si zelené, které vypadaly na videu super a v realitě mi v oku neseděly, vysušovaly oči a po pár hodinách jsem je musela vyndat.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.