Inzerce

Prevence vzniku a rozšíření lupénky existuje

( Marcela Jurčíková | přečteno: 12530x )

Lupénka se může bez varování projevit kdykoli. Rizikovým obdobím je zejména puberta a rovněž věkové rozmezí 40 až 50 let. Geneticky podmíněnou odchylku v imunitním systému „probudí“ zdánlivě nesouvisející vlivy a pak se nemoc rozvine naplno. Pokud se v příbuzenstvu psoriáza vyskytuje, je zapotřebí vyhýbat se těmto provokačním faktorům.

shutterstock.com

Spektrum vlivů, které můžou zapříčinit první výsev zarudlých, šupinatých skvrn na pokožce, zhoršení průběhu nemoci nebo zpomalení léčby, je poměrně široké. K nejčastějším patří stres, jenž útočí ze všech stran: starosti v práci, finanční těžkosti, uspěchanost, přepínání sil, partnerské konflikty, rozčilování, ztráta blízké osoby, deprese apod.

Psychiku rozkolísají rovněž negativní emoce jako zloba, hněv, nespokojenost, strach, žárlivost a rovněž podvědomá obava, že se jednoho dne probudíte a budete vypadat jako strýc či babička, jímž zánětlivá ložiska hyzdí vzhled a způsobují zdravotní komplikace. Je těžké, skoro nemožné vyhnout se těmto trápením, o to víc je důležité naučit se je zvládat a zachovat si pozitivní myšlení. K tomu slouží třeba relaxační techniky, dechová cvičení, jóga a masáže, které by se měly stát nedílnou součástí životního stylu potenciálního i již diagnostikovaného lupénkáře.  

Opatření, která se vyplatí dodržovat   

Další možnou prevencí před propuknutím či prohloubením psoriázy je úprava životosprávy. Přestože neexistuje speciální dietní režim pro toto onemocnění, ke spouštěčům se řadí nestřídmá konzumace červeného masa, uzenin a sladkostí, požívání alkoholu a kouření. Stejně jako přejídání se a z toho plynoucí obezita. Vyvážený jídelníček je i předpokladem toho, že se organismus nebude potýkat s poruchami vnitřních orgánů typu cukrovka či jaterní choroby, které zapříčiňují, že je lupénka úpornější a hůř léčitelná.    

Hodně pro sebe uděláte tím, že v rámci možností vyloučíte vše, co způsobuje systematický tlak, tření, a tím pádem podráždění pokožky. Upnuté spodní prádlo a oblečení ze syntetických materiálů vyměňte za vzdušné, nejlépe bavlněné. Škodí příliš pevná ramínka podprsenky, opasky, ponožky s těsným lemem, řemínky náramkových hodinek, šperky i nepadnoucí obuv. Neblaze působí i častý kontakt s pracími nebo mycími přípravky, které pokožku nadměrně vysušují. Totéž platí o delším pobytu v klimatizovaných a přetopených místnostech.

Rovněž se vyvarujte poranění kůže, ať už se jedná o říznutí, omrzliny, spáleniny, poleptání chemikáliemi nebo tetování. A pozor, svědící místa se nesnažte škrábat, natož z nich odstraňovat případné šupiny, protože tím se lupénka ještě víc rozšíří.

Mazání přináší úlevu

Proti svědění částečně zafunguje sprchování chladnější vodou, a hlavně, když o pokožku budete náležitě pečovat. „Všichni pacienti s lupénkou by měli kůži, především zánětlivá ložiska, pravidelně promazávat vhodnými prostředky. Emoliencia jsou tedy ‚výbava‘, bez které se neobejdou,“ zdůrazňuje MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D. z kožního oddělení Nemocnice Jihlava. Pro zvýšení účinků se do emoliencií přidává kyselina salicylová, která je také součástí některých speciálních léčebných přípravků. „V poslední době je však patrný ústup od používání kyseliny salicylové a nahrazuje se močovinou (urea), která má obdobný efekt a je pro kůži přirozená,“ upřesňuje dermatoložka a dodává, „tradičním prostředkem na ošetření pokožky je kamenouhelný dehet v různých lékových formách. Pro léčbu lupénky se však hodí za určitých podmínek, především při hospitalizaci. Ambulantně se s dobrými výsledky u některých pacientů používají preparáty s tzv. odbarveným dehtem.“

Ve snaze zbavit se kožních projevů lupénky mnohdy pacienti zkoušejí nejrůznější mazání. Je však přínosné kombinovat je s těmi, které jim předepíše lékař? „Řada volně prodejných léčiv má svůj význam. Například konopí má protizánětlivé účinky a přípravky, které ho obsahují, se můžou uplatnit jako doplňková léčba. U pacientů s minimálním postižením kůže můžou stačit i samotné. Velmi výrazný efekt mívá i ‚víra‘ v tyto přípravky čili pozitivní psychologický efekt na lupénku. Zázračné masti ale neexistují. Všechny středně těžké a těžké formy lupénky je nezbytné léčit preparáty, které předepíše lékař a nejsou volně prodejné,“ shrnuje MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Máte osobní zkušenosti s lupénkou a její léčbou? Zajímají nás Vaše příběhy, názory i starosti, s nimiž se potýkáte. Budeme rádi, když nám o nich napíšete.

Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 416 lidí
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

O kožních nemocech

Mohu směle říci, že hormonální přechody v pubertě, obviňované ze vzniku akné, nám nevysvětlují podstatu problému.

Lékařské fórum: Pokroky v léčbě lupénky jsou obrovské

Leptání kyselinou či pojídání hub ve velkém, i těmito scestnými způsoby se snaží pacienti zbavit šupinatých ložisek na kůži, když jim lékař potvrdí diagnózu lupénka. Přestože se jedná o nevyléčitelné onemocnění, díky pokrokům v medicíně léčitelné je. Největší naděje oslovení odborníci vkládají do biologické léčby.

Biologická léčba je vysoce účinná, ale ne pro všechny je vhodná

Lupénka umí udělat ze života pacientů peklo. Jak jinak pojmenovat stav, kdy vám vlastní dítě zakáže sednout si k němu na postýlku a přečíst mu pohádku na dobrou noc, protože se vás štítí? Kdy se nechcete dotýkat vlastního těla při mytí. Přesně to jsou důvody, proč se lupénkáři upínají k biologické léčbě. „Je velmi účinná, dokáže člověka zbavit projevů nemoci tak, že konečně vypadá jako všichni ostatní,“ vypočítává její přednosti primářka MUDr. Alena Machovcová, MBA z Dermatovenerologického oddělení FN v Motole.

Lupénka mě připravila o práci a rozbila rodinu, ale teď už je líp

Rudolfovi bylo třicet osm, když si po prodělané chřipce a velké psychické zátěži všiml asi deseti podivných fleků na kůži po těle i ve vlasech. I když byl právě na služební cestě, zašel k lékaři, který ale také neporadil. Až po návratu domů do Prahy se dostal ke specialistovi – kožnímu lékaři. Ten měl bohužel hned jasno a tak Rudolf skončil nečekaně v pražské Ústřední vojenské nemocnici s lupénkou. Od té chvíle s ní bojuje všemi prostředky, ke kterým v posledních měsících přibyla i biologická léčba.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.