Inzerce

Zdravotní pojišťovny: Na biologickou léčbu dáváme miliony

27. října 2011, Marcela Jurčíková   |   přečteno: 12412x

Ze stovek tisíc pacientů s lupénkou má naději na biologickou léčbu jen zlomek. I když je velmi účinná – podle klinických studií dokáže až u 80 % pacientů zlepšit stav o tři čtvrtiny – je také velmi drahá. „Biologickou léčbu podporujeme, ale chceme, aby ji dostávali jen opravdu potřební,“ vzkazují proto zdravotní pojišťovny svým pacientům.

foto: shutterstock.com

„Proč nedostanou lidé s lupénkou biologickou léčbu, když tak zabírá?“ ptali jste se nás poté, co jsme na stránkách Ordinace.cz zveřejnili životní příběhy pacientů. Biologická léčba ale není určena pro každého pacienta s lupénkou. „Indikaci biologické léčby pojišťovny dovolují pouze u pacientů, u kterých místní a systémová terapie neúčinkovala, nebo nebyla tolerována. Přesto je takových pacientů mnohem víc, než biologiky současně léčených cca 800,“ říká prof. Arenberger.

Proč tedy není biologická léčba dostupnější? A kolik se do ní vůbec investuje – to byly také otázky, které jsme položili zdravotním pojišťovnám. Zde jsou jejich odpovědi:

Kolik vašich pojištěnců trpí lupénkou a jakou část z nich postihla její těžká forma, které by teoreticky mohla pomoci biologická léčba?

VZP: Lupénka postihuje zhruba 2 % populace, to znamená cca 200 000 lidí. Na základě vykázaných diagnóz nelze říci, kolik z toho je těžkých případů.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky: Odhadem lze říci, že s lupénkou se léčí cca 1,7 % našich klientů.

Revírní bratrská pojišťovna: Ze 415 tisíc našich pojištěnců podstupuje léčbu lupénky 3781, z toho 759 trpí její těžkou formou.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: Je to kolem procenta všech našich pojištěnců. Těžká forma, která si vyžaduje biologickou léčbu, se týká opět cca procenta z nemocných. Jedná se o dospělé pojištěnce, u kterých nefunguje ostatní terapie, jako je lokální léčba nebo fototerapie.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: Spočítat, kolik občanů naší země trpí lupénkou, je nemožné. Mnozí se neléčí vůbec, mnozí se léčí sami. Podle odhadu trpí psoriázou 2 až 7 procent evropské populace. Těžkou až středně těžkou lupénkou, včetně postihu kloubů, trpí 15 až 25 procent z nich.

Jakému počtu z těchto pacientů hradíte biologickou léčbu lupénky a jakou roční celkovou částku jejich terapie představuje?

Máte lupénku a chtěli byste víc informací o nemoci i její léčbě? Prohlédněte si nabídku, kterou jsme pro Vás připravili.

VZP: Biologická léčba je určena pro těžkou formu psoriázy. V současné době je v aktivní léčbě cca 520 pojištěnců VZP a roční úhrada představuje částku cca 136 milionů Kč.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky: Kromě psoriázy biologickou léčbu volí lékaři i v případě jiných závažných onemocnění, např. psoriatická revmatitida, Bechtěrevova nemoc, Crohnova nemoc. Loni bylo biologickou léčbou (v uvedených případech) léčeno celkem 746 pojištěnců a tato léčba stála celkem 203 791 344 Kč. Pro porovnání, v roce 2009 bylo léčeno 631 pacientů a léčba stála o cca 25 milionů Kč méně.

Revírní bratrská pojišťovna: Biologickou léčbu absolvuje 40 pojištěnců při celkových ročních nákladech 10 704 tisíc Kč.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: V současné době hradíme biologickou léčbu 8 pojištěncům a celkové náklady na jejich léčbu za prvních 10 měsíců letošního roku přesáhly částku 1,5 milionů Kč.

Jaké jsou rozpočtové plány pro biologickou léčbu těžké formy lupénky na rok 2012?

VZP: O rozpočtových plánech pro rok 2012 nelze v tuto chvíli přesně hovořit, základem bude úhradová vyhláška a zdravotně pojistný plán.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky: V příštím roce předpokládáme nárůst prostředků, směrovaných do Center specializované péče, o 2,8 % oproti letošnímu roku.

Revírní bratrská pojišťovna: Nemáme stanoven zvláštní rozpočet. Náklady na péči vyplývají z reálných potřeb naší klientely v příslušném období.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: Finanční prostředky vyčleňujeme na celou biologickou léčbu, nerozdělujeme ji na jednotlivé typy. Všem centrům, kde se naši pojištěnci léčí, jsme začátkem roku sdělili výši prostředků z předchozího roku a požádali o informace o nově zařazených, nebo naopak těch, kteří léčbu ukončili. V současné době již víme, že náklady na biologickou léčbu oproti roku 2010 stouply o více než 20 %. Obdobný nárůst je také u biologické léčby lupénky.

Jaké aktivity České Dermatologické společnosti, poskytovatelů péče i pacientů byste uvítali vzhledem ke zvýšení dostupnosti biologické léčby vašich pojištěnců?

Revírní bratrská pojišťovna: Vzhledem ke značným nákladům tohoto typu léčby bychom uvítali zodpovědný přístup všech vámi uvedených skupin a aplikaci této terapie výhradně v řádně odůvodněných případech.

VZP:  S odbornou společností pravidelně jednáme a dlouhodobě úzce spolupracujeme. Vítáme, pokud odborníci vedou registr léčených pacientů. Každoročně žádáme odborné společnosti o vyhodnocení účinnosti terapie. Očekáváme, že budou nadále postupovat racionálně. Výsledkem dodržování správných indikací jsou prokazatelné léčebné výsledky, které lze ilustrovat tím, že u 78 procent pacientů dochází téměř k zahojení kožních projevů.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: Především bychom byli rádi, kdyby došlo ke společnému rozumnému medicínskému a ekonomickému konsenzu při respektování potřeby této péče pro nemocné.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: Dle statistik došlo za posledních 5 let k 10 až 12-ti násobnému navýšení nákladů spojených s biologickou léčbou. Aby mohlo dojít k navýšení  procenta proléčenosti pacientů s těžkou až středně těžkou lupénkou, přichází v úvahu navýšení úhrad, snížení cen biologik, nebo výroba a aplikace biosimilars.

autor: Marcela Jurčíková , ordinace.cz

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 250 lidí.
Inzerce
Inzerce
Kde hledat pomoc?
Centra lupenky
Inzerce
Aktuální diskuse
  • ABC (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 16. září 2019, 18:40:31

    Byla jsem na emg opakovaně (elektrody i jehly), jednalo se o emg ruky (1 x) a krku (celkem asi 10… Diskutovat

  • Jana (Úzkost, deprese) 16. září 2019, 20:02:12

    Dito, je prosím Persen na lékařský předpis, nebo koupím jen tak v lékárně? A za jak dlouho… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

    Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.