Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ja je to s těhotenstvím při biologické léčbě.Slyšela jsem, že v průběhu léčby žena nesmí otěhotnět, ale nikde se neuvádí proč.A ještě jak je to s otěhotněním po biologické léčbě? Děkuji
Dermatovenerologická klinika, kterou vede právě pan profesor Arenberger, patří mezi několik Center pro léčbu lupénky, které mohou nabídnout svým pacientům i biologickou léčbu. Je tedy místem, kam mnozí pacienti přicházejí s velkou nadějí a očekáváním.
Přehled Center pro léčbu lupénky najdete zde.
Lupénka ale není jen onemocnění kůže, má velký vliv na psychiku pacientů, uvádí se, že až deset procent s její těžkou formou pomýšlí na sebevraždu.
„Znám to z vlastní praxe. Jeden malý flíček na viditelném místě pacienta trápí víc než velké ložisko na místě, které lze zakrýt oblečením. Navíc je léčba lupénky nepříjemná, stojí je spoustu času a hlavně, nemusí zabrat, což samozřejmě na optimismu nepřidá.“
Jak se vyrovnávají s neúspěchy v léčbě?
„Mnozí pacienti léčbu vzdali, protože jim před lety někdo řekl, že se s tím musí smířit, že to vyléčit stejně nejde. V té souvislosti musím připomenout, že i na lupénku se umírá. Prokazatelně s ní totiž souvisí zvýšené riziko aterosklerózy a infarktu. Psoriáza je vlastně permanentní zánět v těle, který má samozřejmě vliv i na ostatní orgány, zatěžuje je. Jde o systémovou poruchu, nikoli jen „něco na kůži“.“
Naštěstí je tu moderní biologická léčba, která dává nemocným velkou naději.
„Považuji to za velký pokrok, ale nesmíte si představovat, že problém lupénky je tím vyřešen, že se stane první volbou u všech pacientů. Mám tuto oblast na starosti z titulu funkce předsedy České dermatovenerologické společnosti, takže vím, že v České republice ji dostává asi 800 lidí. Protože to je léčba velmi drahá, musí nemocní splnit několik podmínek, které určují zdravotní pojišťovny. Jednou z hlavních je, že pacient prošel klasickou léčbou a ta nebyla úspěšná.
Máte lupénku a chtěli byste víc informací o nemoci i její léčbě? Prohlédněte si nabídku, kterou jsme pro Vás připravili.
Přiznávám, že existují i čekací listiny, na kterých jsou jména těch, co by ji mohli mít, ale momentálně na to pojišťovny nemají peníze. Na druhou stranu k nám chodí lidi, kteří se nikdy pořádně neléčili a najednou chtějí svou situaci rychle vyřešit biologiky, protože si někde přečetli, že to zabírá. Někteří si také špatně vyložili název „biologická“. Chodí k nám s tím, že už nechtějí žádnou chemii do těla – domnívají se, že je to nějaká „nechemická“ a dokonce snad i „zdravá“ léčba. Mají pocit, že to spadá do stejné kategorie jako „bio jogurt“.“
Biologická léčba ale může mít vedlejší účinky.
„Může mít a pacient se o nich podrobně dozví. Na druhou stranu musím říci, že ani po letech, kdy ji naši pacienti dostávají, se nějaká zásadní dramata neobjevila. Považuji ji zatím za velmi bezpečnou a fungující. Jediné, čeho se bojím, je vysadit ji. Nemoc se pak může vrátit v daleko horší formě a další biologická léčba může, ale nemusí zabrat. Obecně totiž platí, že čím jemnější je léčba, tím jemnější je i návrat choroby. Biologická léčba je těžký kalibr pro těžké případy.“
Přidat nový komentář