Inzerce

Prof. Petr Arenberger: Lupénka zkrátí nemocným život až o deset let

( Renata Vyšínová | přečteno: 15115x )

Lupénka není jen šupinatá kůže, jak si možná mnozí myslí. Je to nevyléčitelné systémové onemocnění, které zatěžuje celé tělo. Podle výzkumů umírají pacienti s lupénkou velmi často na infarkt, mají daleko větší riziko aterosklerózy. „Neléčená lupénka může člověku zkrátit život až o deset let, protože velmi zatíží srdce,“ vysvětluje přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor MUDr. Petr Arenberger.

FN Královské Vinohrady

Dermatovenerologická klinika, kterou vede právě pan profesor Arenberger, patří mezi několik Center pro léčbu lupénky, které mohou nabídnout svým pacientům i biologickou léčbu. Je tedy místem, kam mnozí pacienti přicházejí s velkou nadějí a očekáváním.

Přehled Center pro léčbu lupénky najdete zde.

Lupénka ale není jen onemocnění kůže, má velký vliv na psychiku pacientů, uvádí se, že až deset procent s její těžkou formou pomýšlí na sebevraždu.

„Znám to z vlastní praxe. Jeden malý flíček na viditelném místě pacienta trápí víc než velké ložisko na místě, které lze zakrýt oblečením. Navíc je léčba lupénky nepříjemná, stojí je spoustu času a hlavně, nemusí zabrat, což samozřejmě na optimismu nepřidá.“

Jak se vyrovnávají s neúspěchy v léčbě?

„Mnozí pacienti léčbu vzdali, protože jim před lety někdo řekl, že se s tím musí smířit, že to vyléčit stejně nejde.  V té souvislosti musím připomenout, že i na lupénku se umírá. Prokazatelně s ní totiž souvisí zvýšené riziko aterosklerózy a infarktu. Psoriáza je vlastně permanentní zánět v těle, který má samozřejmě vliv i na ostatní orgány, zatěžuje je. Jde o systémovou poruchu, nikoli jen „něco na kůži“.“

Naštěstí je tu moderní biologická léčba, která dává nemocným velkou naději.

„Považuji to za velký pokrok, ale nesmíte si představovat, že problém lupénky je tím vyřešen, že se stane první volbou u všech pacientů. Mám tuto oblast na starosti z titulu funkce předsedy České dermatovenerologické společnosti, takže vím, že v České republice ji dostává asi 800 lidí. Protože to je léčba velmi drahá, musí nemocní splnit několik podmínek, které určují zdravotní pojišťovny. Jednou z hlavních je, že pacient prošel klasickou léčbou a ta nebyla úspěšná.

Máte lupénku a chtěli byste víc informací o nemoci i její léčbě? Prohlédněte si nabídku, kterou jsme pro Vás připravili.

Přiznávám, že existují i čekací listiny, na kterých jsou jména těch, co by ji mohli mít, ale momentálně na to pojišťovny nemají peníze. Na druhou stranu k nám chodí lidi, kteří se nikdy pořádně neléčili a najednou chtějí svou situaci rychle vyřešit biologiky, protože si někde přečetli, že to zabírá. Někteří si také špatně vyložili název „biologická“. Chodí k nám s tím, že už nechtějí žádnou chemii do těla – domnívají se, že je to nějaká „nechemická“ a dokonce snad i „zdravá“ léčba. Mají pocit, že to spadá do stejné kategorie jako „bio jogurt“.“

Biologická léčba ale může mít vedlejší účinky.

„Může mít a pacient se o nich podrobně dozví. Na druhou stranu musím říci, že ani po letech, kdy ji naši pacienti dostávají, se nějaká zásadní dramata neobjevila. Považuji ji zatím za velmi bezpečnou a fungující. Jediné, čeho se bojím, je vysadit ji. Nemoc se pak může vrátit v daleko horší formě a další biologická léčba může, ale nemusí zabrat. Obecně totiž platí, že čím jemnější je léčba, tím jemnější je i návrat choroby. Biologická léčba je těžký kalibr pro těžké případy.“

Inzerce
Diskuse k článku
Zdena
3x

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ja je to s těhotenstvím při biologické léčbě.Slyšela jsem, že v průběhu léčby žena nesmí otěhotnět, ale nikde se neuvádí proč.A ještě jak je to s otěhotněním po biologické léčbě? Děkuji

dr
1x

Biologická léčba se nesmí podávat těhotným pacientkám protože nebyla u této skupiny provedena žádná studie - z etických důvodů. Pacientky by se měly během léčby proti otěhotnění bránit. Pokud k otěhotnění přesto dojde, léčba se musí vysadit. Po narození dítěte, pokud matka již nekojí, lze léčbu opět znovu nasadit.

ROMAN DEMETER

KOLIK STOJÍ BIOLOGICKÁ LÉČBA PPACIENTA NA LUPÉNKU V POKROČILÉM STAVU


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 195 lidí
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

Lékařské fórum: Pokroky v léčbě lupénky jsou obrovské

Leptání kyselinou či pojídání hub ve velkém, i těmito scestnými způsoby se snaží pacienti zbavit šupinatých ložisek na kůži, když jim lékař potvrdí diagnózu lupénka. Přestože se jedná o nevyléčitelné onemocnění, díky pokrokům v medicíně léčitelné je. Největší naděje oslovení odborníci vkládají do biologické léčby.

Češi v ordinacích: s lupénkou

Bolestivá, svědící a nehezky vypadající pokožka. To jsou projevy lupénky. Nemoci, o které lidé zatím mnoho nevědí, dokud se nevyskytne v jejich nejbližším okolí. Co o ní víte vy? Přispějte svými názory do unikátního průzkumu Ordinace.cz.

Biologická léčba je vysoce účinná, ale ne pro všechny je vhodná

Lupénka umí udělat ze života pacientů peklo. Jak jinak pojmenovat stav, kdy vám vlastní dítě zakáže sednout si k němu na postýlku a přečíst mu pohádku na dobrou noc, protože se vás štítí? Kdy se nechcete dotýkat vlastního těla při mytí. Přesně to jsou důvody, proč se lupénkáři upínají k biologické léčbě. „Je velmi účinná, dokáže člověka zbavit projevů nemoci tak, že konečně vypadá jako všichni ostatní,“ vypočítává její přednosti primářka MUDr. Alena Machovcová, MBA z Dermatovenerologického oddělení FN v Motole.

Lupénka mě připravila o práci a rozbila rodinu, ale teď už je líp

Rudolfovi bylo třicet osm, když si po prodělané chřipce a velké psychické zátěži všiml asi deseti podivných fleků na kůži po těle i ve vlasech. I když byl právě na služební cestě, zašel k lékaři, který ale také neporadil. Až po návratu domů do Prahy se dostal ke specialistovi – kožnímu lékaři. Ten měl bohužel hned jasno a tak Rudolf skončil nečekaně v pražské Ústřední vojenské nemocnici s lupénkou. Od té chvíle s ní bojuje všemi prostředky, ke kterým v posledních měsících přibyla i biologická léčba.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.