Ve svém příběhu Petra vzpomíná na dobu, kdy se vyrovnávala s nemocí. Přiznává, že nevycházela ven, měla psychické potíže. „Je prokázáno, že lupénku provází častější výskyt úzkostných příznaků. 46 % pacientů udává každodenní pocit úzkosti a stresu vyplývající z nemoci. 88 % má obavy z nového vzplanutí nemoci. Častěji než obecná populace psoriatici naplňují kritéria úzkostné poruchy osobnosti. Lupénku provází také častější výskyt depresivních příznaků. Každý desátý pacient připouští, že kvůli lupénce někdy v minulosti uvažoval o sebevraždě. 27 % všech nemocných s lupénkou udává v souvislosti s psoriázou sexuální potíže,“ říká MUDr. Mgr. Marek Pérez, Ph. D., z psychiatrického oddělení nemocnice v Havířově.
Je to tedy začarovaný kruh. Nemoc pacienty trápí a stresuje je – stres pak může zhoršit projevy lupénky. Cestou je tedy úspěšná léčba. Lupénka je ale těžký soupeř.
Fakta o lupénce:
- 2 % středoevropské populace má lupénku
- Nejčastěji lupénkou onemocní lidé mezi 10 – 30 lety a potom mezi 57. a 60. rokem.
- 15 až 25% nemocných má lupénku středně těžkou a těžkou – v ČR to znamená až 50 000 lidí
- Asi po 10 letech trvání lupénky se u 15 až 40% pacientů objevuje artritida. Je to neinfekční, chronické, zánětlivé a nesmírně bolestivé poškození kloubů.
- Podle odhadů odborníků uvažuje 10% pacientů s lupénkou o sebevraždě.
Podívejte se s námi na příběh Petry, která své trable s lupénkou popisuje v tomto videu. Podrobněji o něm mluví i v tomto článku.