Inzerce

Seriál: Nejnovější trendy v léčbě lupénky - lokální ošetření pokožky (1. díl)

( Marcela Jurčíková | přečteno: 14342x )

Původní léčba psoriázy se omezovala jen na to, aby pacientům ulevila od svědění pokožky a bolesti. Dnešní medicína má k dispozici mnohem širší paletu léčiv a také cílenější metody, jak účinně mírnit nejenom kožní příznaky. V novém seriálu Ordinace.cz vám nabídneme názory odborníků na jednotlivé postupy, a to od nejběžnějšího využívání hojivých mastí až po nejmodernější biologickou léčbu.

shutterstock.com

První díl je věnovaný lokální (místní) terapii, tedy aplikaci léčiv přímo na postižená místa pokožky. Mírnou formu lupénky se tímto způsobem dá udržet nemoc pod kontrolou ve zhruba 70 % případů, což představuje asi 140 000 pacientů v ČR.

K tomuto typu léčby se vyjadřuje MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D. z kožního oddělení Nemocnice Jihlava:

Pro koho je lokální léčba vhodná a v čem spočívá?

„Je vhodná v podstatě pro všechny pacienty s lupénkou. Pro ty s lehčím postižením je základní léčbou, pro pacienty se závažnou formou (tj. s postižením nad 10 % povrchu těla) představuje léčbu doplňkovou. Lokální léčbu tedy od lékaře „dostane“ každý nový pacient s lupénkou. Pro všechny psoriatiky je důležité, aby pokožku, a především zánětlivá ložiska pravidelně, i několikrát denně, promazávali vhodnými přípravky. Můžou si pořídit libovolné promazávací krémy či masti bez dalších přísad nebo běžně dostupná promazávadla se změkčujícími či protizánětlivými složkami. Lokální léky, které jim předepíše kožní lékař, pak v určených intervalech a množství aplikují na postižená místa.“

Jaký typ přípravku se Vám v praxi nejvíc osvědčil?

„Základními jsou přípravky s obsahem kortikoidů a dále s deriváty vitaminu D. V obou skupinách se nabízí mnoho preparátů a žádný nelze upřednostňovat. Ideální je léčiva kombinovat, to znamená střídat léky z obou skupin v různých léčebných režimech během dne či týdne podle zdravotního stavu pacienta. Kromě účinné látky lékař určí rovněž optimální typ léčivého základu, tedy zda budou prospěšnější masti, mastné krémy, krémy, mléka, roztoky, šampony, gely apod. Obecně platí, že masti, krémy a mastné krémy jsou vhodné na tělo, mléka, gely, roztoky a šampony do vlasů, záhybů a ochlupených partií.“

Jak pacienti přípravky na lokální ošetření postižené kůže snášejí?

„Vesměs jsou tolerovány velmi dobře, pokud je používají správně na základě doporučení lékaře. Zcela výjimečně se můžou vyskytnout lehké zarudnutí, pálení či svědění v místě aplikace, tyto obtíže jsou ale velmi vzácné. Léky s obsahem kortikoidů se nesmějí používat každý den, jinak by mohlo dojít například ke ztenčení kůže, vzniku teleangiektazií (rozšířených cévek), na obličeji k projevům akné, růžovky a k jiným nežádoucím účinkům. Před dlouhodobým užíváním ale varují všechny příbalové letáky a lékaři je v tomto režimu nikdy nedoporučují.“

Domníváte se, že se objeví mnohem účinnější přípravek na lokální ošetření pokožky než ty stávající, nebo se vědecký výzkum ubírá jiným směrem?

„Již nyní jsou ve fázi vývoje či testování preparáty s obsahem dosud nepoužívaných účinných látek. Kritériem nových léčiv na lupénku je vyšší účinnost bez nežádoucích vedlejších účinků pro pacienta. Zda některý výrazně předčí látky nyní užívané, to lze dnes jen těžko odhadnout. Ukáže to až čas a dlouhodobé klinické testování.“

Máte osobní zkušenosti s lokální léčbou lupénky? Vaše názory nás zajímají a budeme rádi, když nám je napíšete.

Druhý díl seriálu Nejnovější trendy v léčbě lupénky bude zaměřený na fototerapii a balneoterapii. Podrobné informace o tomto onemocnění se rovněž dočtete v rubrice Lupénka.

Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 454 lidí
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

Lékařské fórum: Pokroky v léčbě lupénky jsou obrovské

Leptání kyselinou či pojídání hub ve velkém, i těmito scestnými způsoby se snaží pacienti zbavit šupinatých ložisek na kůži, když jim lékař potvrdí diagnózu lupénka. Přestože se jedná o nevyléčitelné onemocnění, díky pokrokům v medicíně léčitelné je. Největší naděje oslovení odborníci vkládají do biologické léčby.

Nová léčba mi dala pocit zdraví, ale taky čas

V osmnácti letech našel pan Hanuš první příznaky lupénky ve vlasech. Netušil, že to je jen nenápadný začátek jeho celoživotního boje s nemocí. I když se s ní naučil žít, pořád hledal nové metody, jak její projevy zmírnit. Vlastně pořád hledal a experimentoval. Bohužel nic nezabíralo tak, jak by si přál. Úspěch se ale dostavil až po prvních dávkách biologické léčby.

Češi v ordinacích: s lupénkou

Bolestivá, svědící a nehezky vypadající pokožka. To jsou projevy lupénky. Nemoci, o které lidé zatím mnoho nevědí, dokud se nevyskytne v jejich nejbližším okolí. Co o ní víte vy? Přispějte svými názory do unikátního průzkumu Ordinace.cz.

Lupénka mě připravila o práci a rozbila rodinu, ale teď už je líp

Rudolfovi bylo třicet osm, když si po prodělané chřipce a velké psychické zátěži všiml asi deseti podivných fleků na kůži po těle i ve vlasech. I když byl právě na služební cestě, zašel k lékaři, který ale také neporadil. Až po návratu domů do Prahy se dostal ke specialistovi – kožnímu lékaři. Ten měl bohužel hned jasno a tak Rudolf skončil nečekaně v pražské Ústřední vojenské nemocnici s lupénkou. Od té chvíle s ní bojuje všemi prostředky, ke kterým v posledních měsících přibyla i biologická léčba.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.